Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 79
  1. #46
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τροφοδοτικό δεν έχει; πρέπει να αγοράσεις ξεχωριστά; Όσοι ασχολούνται με τέτοια λίγο πολύ έχουν περισευόμενα καλώδια στο σπίτι, ας πούμε εγώ έχω καλώδιο hdmi χωρίς καν να έχω συσκευή που να υποστηρίζει hdmi, και έχω και διάφορα άλλα καλώδια για ώρα ανάγκης. Κάρτες μνήμης έχω αρκετές από 256MB μέχρι 2GB. Αλλά όμως τροφοδοτικό δεν ήξερα ότι πρέπει να αγοράσεις ξεχωριστά.
    Γιατί ποιό single-board computer (αυτής της κατηγορίας τιμής τουλάχιστον) έρχεται με τροφοδοτικό?
    5V2A συνιστάται.

  2. #47
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από host505 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ποιό single-board computer (αυτής της κατηγορίας τιμής τουλάχιστον) έρχεται με τροφοδοτικό?
    5V2A συνιστάται.
    Το Β+ το είχα με πληκτρολόγιο, ασύρματο ποντίκι και hdmi με τροφοδοτικό 350mA (φορτιστής bt handsfree) και πήγαινε κομπλέ. Δεν ξέρω αν θα ήταν σταθερό μετά από ώρες αλλά είμαι σίγουρος πως αυτά που συνιστούν γενικά είναι χαζομάρες.

  3. #48
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Αναλόγως την χρήση, o/c, περιφερειακά κτλ θα έλεγα. Εσύ στην ουσία το έχεις σχεδόν naked (o δέκτης του π/π τραβάει απειροελάχιστο ρεύμα και το hdmi καθόλου).
    Σε χρήση media center που ασχολούμαι η οποία είναι αρκετά intensive και απαιτεί και o/c έχω δει και διαβάσει πολλά προβλήματα λόγω ανεπάρκειας τροφοδοτικού.
    Και όλα αυτά με το rpi1, πόσο μάλλον με το 2 που οι ενεργειακές απαιτήσεις ανέβηκαν αρκετά.

  4. #49
    Εγγραφή
    05-09-2004
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    SpeedTouch 585(i)
    Πάντως από Ελλάδα να το αγοράσεις πρέπει να δώσεις 50ευρώ, από Αγγλία είδα δεν έχει να το στείλουν Ελλάδα, οπότε αν έχεις δικό σου άτομο εκεί θα πληρώσεις με φόρο περίπου 25λίρες Αγγλίας και άλλες 10λίρες ταχυδρομικά οπότε πάλι στα 50ευρώ βγαίνει

  5. #50
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.133
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο ειναι το προβλημα..σου βγαινει απευθειας 100ευρω.

    τι παιζει με το alix που λες?
    για να μην είμαστε offtopic θα σου απαντήσω σε PM γιαυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τροφοδοτικό δεν έχει; πρέπει να αγοράσεις ξεχωριστά; Όσοι ασχολούνται με τέτοια λίγο πολύ έχουν περισευόμενα καλώδια στο σπίτι, ας πούμε εγώ έχω καλώδιο hdmi χωρίς καν να έχω συσκευή που να υποστηρίζει hdmi, και έχω και διάφορα άλλα καλώδια για ώρα ανάγκης. Κάρτες μνήμης έχω αρκετές από 256MB μέχρι 2GB. Αλλά όμως τροφοδοτικό δεν ήξερα ότι πρέπει να αγοράσεις ξεχωριστά.
    οχι δεν εχει οπως και κανενα board αλλου ειδους πχ alix, routerboards πλακετες και πολλα αλλα, οκ εχουμε διαφορα αλλα μπορει πχ να μην εχουμε καλωδιο HDMI, μνημη μεχρι 2GΒ πολυ μικρη, 32gb θα του εβαζα οπως εχω σε κινητα και tablets. Θες και κουτακι σιγουρα καθως αναλογα την χρηση πληκτρολογιο-mouse ή τηλεχειριστηριο. Γενικα με τα χρηματα που παει και αναλογα τι θελουμε να κανουμε παντα μπορουμε να παρουμε κατι καλυτερο, πχ αν το συγκρινω με nas server της qnap? πολυ μεγαλυτερη ισχυ και κανει παπαδες απλα....και θα δωσεις λιγα παραπανω ευρω και εχεις και σκληρο.
    Και εγω ηθελα να παρω και μετα ειδα ποσα παει με ολα αυτα που θελω και τελικα δεν θα παρω....
    οσο για τα win δε νομιζω οτι μπορουν να φτασουν τις ειδικες διανομες που υπαρχουν για τα σαζμπυ.

  6. #51
    Εγγραφή
    01-09-2005
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon
    SNR / Attn
    13(dB) / 36(dB)
    Να βοηθήσω να ξεκαθαρίσουν ορισμένα πράγματα (ή έστω να πω τη γνώμη μου, ως κάτοχος raspi).

    Για όλα τα board:

    Κανένα δεν έχει τροφοδοτικό (όπως και οι μητρικές των PC)
    Κανένα δεν έχει περιφερειακά – πληκτρολόγια, καλώδια, ποντίκια (και πάλι όπως τα PC)
    Συνεπώς δεν μπορείς να συγκρίνεις το κόστος μίας γυμνής πλακέτας (πχ το alix που αναφέρθηκε) με το κόστος ενός Raspi μαζί με όλα τα περιφερειακά.
    Συγκρίνεις το αρχικό κόστος και τα χαρακτηριστικά κάθε πλακέτας.

    Πάμε τώρα να συγκρίνουμε.
    Το Raspi είναι σαφέστατα το φτηνότερο. Είναι περίπου στη μισή ή και στο 1/3 της τιμής των ανταγωνιστών του.
    Το Raspi στην Ελλάδα το βρίσκεις με 33 ευρώ (από Visionstudio). Δεν γνωρίζω αν υπάρχει οτιδήποτε άλλο που το βρίσκεις Ελλάδα. Το alix που αναφέρθηκε φεύγει πάνω από τα 120 ευρώ. Μία εξίσου καλή πλακέτα με μικρότερο κόστος είναι ίσως το Odroid που το βρίσκεις περίπου στα 70 ευρώ.
    Διαλέγεις ανάλογα με το τι θες να κάνεις και όχι απαραίτητα με το πια πλακέτα κάνει τα περισσότερα, διότι έτσι θα κινδυνεύεις να καταλήξεις στην αγορά ενός ακόμη PC.

    Ακολουθεί η προσωπική μου άποψη για το τι κάνει και τι δεν κάνει το Raspi.

    Spoiler:
    Φθηνότερο είναι. Κάνει καμιά δουλειά;

    Το Raspi είναι για δουλειές που γίνονται με κονσόλα. Έχει γραφικό περιβάλλον αλλά δεν είναι γι αυτό (αναρωτιέμαι γιατί το έχει). Επιμένω ότι δεν κάνει για media center (πιστεύω ότι άδικα το προσπαθεί ο φίλος πιο πάνω και πολλοί άλλοι).

    Και τότε, θα μου πεις, γιατί είναι; Μόνο για print server και αυτοματισμούς άνοιξε – κλείσε πόρτες;
    Όχι, κάνει πολλά άλλα. Δεν θα αναφερθώ σε εξειδικευμένες χρήσεις. Θα παραθέσω κάποιες λειτουργίες που πιστεύω έχουν ενδιαφέρον για απλούς χρήστες. Ας πούμε για μία οικογένεια με δύο υπολογιστές, TV, smartphones κλπ.

    Καταρχήν για print server είναι εξαιρετικό και κυρίως φτηνό. Καλύτερο από το HP που αναφέρθηκε, φθηνότερο και συμβατό με κάθε εκτυπωτή. Αν δεν έχεις HP εκτυπωτή, ή αν στο μέλλον αγοράσεις κάποιο άλλο, το Raspi εξασφαλίζει ότι όλες οι συσκευές του σπιτιού θα τυπώνουν χωρίς προβλήματα.

    Ταυτόχρονα (ενώ θα δουλεύει ως print server) θα κάνει κι άλλα.
    Το σημαντικότερο (για μένα) είναι πολύ καλό και φτηνό NAS. Του βάζεις όσους δίσκους θες και έχεις πρόσβαση σ' αυτούς από όλες της συσκευές του σπιτιού. Μπορεί να τρέχει ταυτόχρονα κάθε είδους σέρβερ (samba, dlna κλπ).
    Δεν θα χρειάζεσαι στο εξής να αντιγράφεις αρχεία μέσα στο σπίτι. Ούτε να ψάχνεις σε ποιο υπολογιστή έχεις τη μία ή την άλλη ταινία. Θα μπορείς να τα βάζεις όλα στους δίσκους του Raspi και να τα “βλέπεις” από κάθε υπολογιστή, τηλεόραση ή άλλη συσκευή μέσα στο σπίτι. Μπορείς να το βάλεις και να σου καταιβάζει ταινίες αβέρτα ή να seedάρει τα αρχεία που θες.
    Ταυτόχρονα μπορεί να σου κρατά αντίγραφα ασφαλείας των δίσκων σου, ώστε να μην κινδυνεύεις να χάσεις τις προσωπικές σου φωτογραφίες ή τα βιντεάκια από τις διακοπές.

    Όλα τα παραπάνω τα κάνει ταυτόχρονα, απροβλημάτιστα και με πολύ μικρό κόστος αγοράς. Και το σημαντικότερο όλων, με πολύ μικρό κόστος λειτουργίας. Το Raspi έχει τη μικρότερη κατανάλωση ενέργειας από κάθε άλλη πλακέτα που έψαξα στο ίντερνετ. Δεν κάνει “παπάδες” αλλά μπορεί να μένει μόνιμα ανοιχτό και να κοστίζει λιγότερα από 10 ευρώ το χρόνο σε κατανάλωση ενέργειας (περίπου όσο τα λαμπάκια των μόντεμ).

    Για τους λόγους αυτούς και μόνο αξίζει να δώσει κανείς 35 ευρώ να το αγοράσει.

    Και λίγα πράγματα για το κόστος των περιφερειακών.
    Επειδή το ράσπι είναι για να δουλεύει με κονσόλα, όλα τα περιφερειακά τα θέλει δανεικά. Δεν θέλει ποντίκια και πληκτρολόγια. Θέλει ένα αρχικό στήσιμο και στη συνέχεια οι ρυθμίσεις του θα γίνονται από τους άλλους υπολογιστές του σπιτιού.
    Τα μόνα περιφερειακά που είναι απαραίτητα είναι μία καρτούλα SD, ένα καλώδιο δικτύου και τουλάχιστο δύο καλώδια USB.
    Το θέμα του τροφοδοτικού είναι υπερεκτιμημένο. Γίνεται εύκολα δουλειά με ένα παλιό φορτιστή κινητού.
    Επίσης ένα USB hub που έχει δικό του τροφοδοτικό, μπορεί να χρησιμοποιηθεί από το Raspi για να δώσει πολλές πόρτες USB και ταυτόχρονα να παίρνει ρεύμα το ίδιο το Raspi.

    Νομίζω τα παραπάνω είναι χαρακτηριστικά που κάθε απλός χρήστης αν τα είχε διαθέσιμα θα τα χρησιμοποιούσε. Αν όχι όλα σίγουρα κάποια από αυτά.

  7. #52
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    @sgiak

    Γενικά συμφωνώ με αυτά που γράφεις αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λες ότι δεν κάνει για χρήση ως media player.

    Το παλιό αν και ήταν άψογο στην αναπαραγωγή στο μενού ψιλοσερνοταν, κάτι που με τον χρόνο βελτιώθηκε δραματικά.

    Το καινούργιο από την άλλη δεν θα έχει τέτοιο θέμα.

    Και εννοείται μιλάμε για συγκεκριμένο κόστος και κατανάλωση.

  8. #53
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sgiak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακολουθεί η προσωπική μου άποψη για το τι κάνει και τι δεν κάνει το Raspi.
    Επιμένω ότι δεν κάνει για media center (πιστεύω ότι άδικα το προσπαθεί ο φίλος πιο πάνω και πολλοί άλλοι).
    Σωστά όλα τα άλλα που είπες, αυτό τι το ήθελες?
    Υπόψην ότι μιλάμε για μια απ'τις πιο δημοφιλείς χρήσεις με rpi.
    Αν ξέρεις κάποια πράγματα από video playback, γνωρίζεις ότι το rpi έχει δυνατότητα αναπαραγωγής μέχρι και raw bluray, με αυτόματη εναλλαγή του framerate απ'το gui, true 24p (23,976hz output), άψογο deinterlacing, ακόμα καλύτερο scaling, bit-perfect color reproduction (με συγκεκριμένη embedded διανομή linux με media center - το openelec)?
    Τίποτα από αυτά δεν ισχύει για πολλές συσκευές που κυκλοφορούν στην αγορά ως media players.
    Ok το gui δεν είναι ό,τι πιο αποκρίσιμο αλλά είναι 100% λειτουργικό (και μιλάω για rpi B, οι ενδείξεις μέχρι στιγμής για το 2Β δεν επιτρέπουν καν αναφορά στο θέμα αυτό).
    Τέλος μετά από όλα αυτά πιστεύεις ότι επιλέχθηκε τυχαία η gpu του με τις τόσες δυνατότητες σε ότι αφορά video playback? Και ότι η υποστήριξη cec στην HDMI είναι τυχαία?
    Βέβαια πλέον θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι outdated ελέω hevc (το οποίο απ'ότι φαίνεται ούτε το 2Β θα μπορέσει να αποκωδικοποιήσει softwareικά σε 1080p main profile τουλάχιστον) αλλά μην ξεχνάμε πως βρίσκεται στην αγορά πόσα χρόνια ήδη, το hevc τώρα αρχίζει να εγκαθιδρύεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος host505 : 04-02-15 στις 01:40.

  9. #54
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Υπάρχουν αρκετές επιλογές πχ το beaglebone revC στα 60 ευρώ, το cubieboard1 στα 55 ευρω, cubietruck στα 109 ευρώ, pcduino2 στα 60 ευρώ, pcduino3 στα 70 ευρώ και πλέον το raspberry pi 2 στα 48 ευρώ.

    Απο την στιγμή που έχεις αρκετά χρόνια τώρα να κυκλοφορούν pcduino και cubieboard (το οποιο έχω εδώ και 2 χρονια και παιζει 24/7 καταπληκτικά) δεν βλέπω τι θα προσφέρει παραπάνω στην αγορά η συγκεκριμένη υλοποίηση του raspberry 2 εκτός ίσως απο τα windows 10.
    I'm getting low on beans and marmalade..

  10. #55
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lady_in_black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν αρκετές επιλογές πχ το beaglebone revC στα 60 ευρώ, το cubieboard1 στα 55 ευρω, cubietruck στα 109 ευρώ, pcduino2 στα 60 ευρώ, pcduino3 στα 70 ευρώ και πλέον το raspberry pi 2 στα 48 ευρώ.

    Απο την στιγμή που έχεις αρκετά χρόνια τώρα να κυκλοφορούν pcduino και cubieboard (το οποιο έχω εδώ και 2 χρονια και παιζει 24/7 καταπληκτικά) δεν βλέπω τι θα προσφέρει παραπάνω στην αγορά η συγκεκριμένη υλοποίηση του raspberry 2 εκτός ίσως απο τα windows 10.
    μα τα win ειναι αυτα που κανουν τη διαφορα με την απλοτητα τους.
    VAMOS ARIS

  11. #56
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα τα win ειναι αυτα που κανουν τη διαφορα με την απλοτητα τους.
    Όποιος έχει χρησιμοποιήσει ssh έστω και μία φορά στην ζωή του, θα διαφωνήσει με αυτό

  12. #57
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.668
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξέρετε αν το έχει φέρει το e-shop; Με βολεύει γιατί υπάρχει κατάστημα κοντά μου και δεν πληρώνω μεταφορικά. Εκτός φυσικά αν κάπου αλλού πωλείται τόσο φθηνά που ακόμη και με τα μεταφορικά συμφέρει. Πρόταση για τροφοδοτικό, επίσης από e-shop.gr;
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  13. #58
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τιμη του ειναι φτηνη αλλα για ΣΚΕΤΟ! δεν θα παρεις κουτακι? καρτα μνημης? τροδοφοτικο? καλωδια? πληκτρολογιο-mouse αν το θες για υπολογιστη, τηλεχειριστηριο, με τα λεφτα αυτα παιρνεις 1.000 φορες καλυτερο μηχανημα.....για συγκεκριμενες δουλειες κανει, οχι για υπολογιστη....
    alix + openwrt ολα τα ευρω λεμε!
    alix+pfsense !

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποιος έχει χρησιμοποιήσει ssh έστω και μία φορά στην ζωή του, θα διαφωνήσει με αυτό
    Άλλο το ένα και άλλο το άλλο ! Δεν μπορείς να συγκρίνει ένα OS με ένα deamon !
    Να μου συγκρίνει το Linux με τα Windows το δέχομαι .... Άλλ όχι το ssh !

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sgiak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να βοηθήσω να ξεκαθαρίσουν ορισμένα πράγματα (ή έστω να πω τη γνώμη μου, ως κάτοχος raspi).

    Για όλα τα board:

    Κανένα δεν έχει τροφοδοτικό (όπως και οι μητρικές των PC)
    Κανένα δεν έχει περιφερειακά – πληκτρολόγια, καλώδια, ποντίκια (και πάλι όπως τα PC)
    Συνεπώς δεν μπορείς να συγκρίνεις το κόστος μίας γυμνής πλακέτας (πχ το alix που αναφέρθηκε) με το κόστος ενός Raspi μαζί με όλα τα περιφερειακά.
    Συγκρίνεις το αρχικό κόστος και τα χαρακτηριστικά κάθε πλακέτας.

    Πάμε τώρα να συγκρίνουμε.
    Το Raspi είναι σαφέστατα το φτηνότερο. Είναι περίπου στη μισή ή και στο 1/3 της τιμής των ανταγωνιστών του.
    Το Raspi στην Ελλάδα το βρίσκεις με 33 ευρώ (από Visionstudio). Δεν γνωρίζω αν υπάρχει οτιδήποτε άλλο που το βρίσκεις Ελλάδα. Το alix που αναφέρθηκε φεύγει πάνω από τα 120 ευρώ. Μία εξίσου καλή πλακέτα με μικρότερο κόστος είναι ίσως το Odroid που το βρίσκεις περίπου στα 70 ευρώ.
    Διαλέγεις ανάλογα με το τι θες να κάνεις και όχι απαραίτητα με το πια πλακέτα κάνει τα περισσότερα, διότι έτσι θα κινδυνεύεις να καταλήξεις στην αγορά ενός ακόμη PC.

    Ακολουθεί η προσωπική μου άποψη για το τι κάνει και τι δεν κάνει το Raspi.

    Spoiler:
    Φθηνότερο είναι. Κάνει καμιά δουλειά;

    Το Raspi είναι για δουλειές που γίνονται με κονσόλα. Έχει γραφικό περιβάλλον αλλά δεν είναι γι αυτό (αναρωτιέμαι γιατί το έχει). Επιμένω ότι δεν κάνει για media center (πιστεύω ότι άδικα το προσπαθεί ο φίλος πιο πάνω και πολλοί άλλοι).

    Και τότε, θα μου πεις, γιατί είναι; Μόνο για print server και αυτοματισμούς άνοιξε – κλείσε πόρτες;
    Όχι, κάνει πολλά άλλα. Δεν θα αναφερθώ σε εξειδικευμένες χρήσεις. Θα παραθέσω κάποιες λειτουργίες που πιστεύω έχουν ενδιαφέρον για απλούς χρήστες. Ας πούμε για μία οικογένεια με δύο υπολογιστές, TV, smartphones κλπ.

    Καταρχήν για print server είναι εξαιρετικό και κυρίως φτηνό. Καλύτερο από το HP που αναφέρθηκε, φθηνότερο και συμβατό με κάθε εκτυπωτή. Αν δεν έχεις HP εκτυπωτή, ή αν στο μέλλον αγοράσεις κάποιο άλλο, το Raspi εξασφαλίζει ότι όλες οι συσκευές του σπιτιού θα τυπώνουν χωρίς προβλήματα.

    Ταυτόχρονα (ενώ θα δουλεύει ως print server) θα κάνει κι άλλα.
    Το σημαντικότερο (για μένα) είναι πολύ καλό και φτηνό NAS. Του βάζεις όσους δίσκους θες και έχεις πρόσβαση σ' αυτούς από όλες της συσκευές του σπιτιού. Μπορεί να τρέχει ταυτόχρονα κάθε είδους σέρβερ (samba, dlna κλπ).
    Δεν θα χρειάζεσαι στο εξής να αντιγράφεις αρχεία μέσα στο σπίτι. Ούτε να ψάχνεις σε ποιο υπολογιστή έχεις τη μία ή την άλλη ταινία. Θα μπορείς να τα βάζεις όλα στους δίσκους του Raspi και να τα “βλέπεις” από κάθε υπολογιστή, τηλεόραση ή άλλη συσκευή μέσα στο σπίτι. Μπορείς να το βάλεις και να σου καταιβάζει ταινίες αβέρτα ή να seedάρει τα αρχεία που θες.
    Ταυτόχρονα μπορεί να σου κρατά αντίγραφα ασφαλείας των δίσκων σου, ώστε να μην κινδυνεύεις να χάσεις τις προσωπικές σου φωτογραφίες ή τα βιντεάκια από τις διακοπές.

    Όλα τα παραπάνω τα κάνει ταυτόχρονα, απροβλημάτιστα και με πολύ μικρό κόστος αγοράς. Και το σημαντικότερο όλων, με πολύ μικρό κόστος λειτουργίας. Το Raspi έχει τη μικρότερη κατανάλωση ενέργειας από κάθε άλλη πλακέτα που έψαξα στο ίντερνετ. Δεν κάνει “παπάδες” αλλά μπορεί να μένει μόνιμα ανοιχτό και να κοστίζει λιγότερα από 10 ευρώ το χρόνο σε κατανάλωση ενέργειας (περίπου όσο τα λαμπάκια των μόντεμ).

    Για τους λόγους αυτούς και μόνο αξίζει να δώσει κανείς 35 ευρώ να το αγοράσει.

    Και λίγα πράγματα για το κόστος των περιφερειακών.
    Επειδή το ράσπι είναι για να δουλεύει με κονσόλα, όλα τα περιφερειακά τα θέλει δανεικά. Δεν θέλει ποντίκια και πληκτρολόγια. Θέλει ένα αρχικό στήσιμο και στη συνέχεια οι ρυθμίσεις του θα γίνονται από τους άλλους υπολογιστές του σπιτιού.
    Τα μόνα περιφερειακά που είναι απαραίτητα είναι μία καρτούλα SD, ένα καλώδιο δικτύου και τουλάχιστο δύο καλώδια USB.
    Το θέμα του τροφοδοτικού είναι υπερεκτιμημένο. Γίνεται εύκολα δουλειά με ένα παλιό φορτιστή κινητού.
    Επίσης ένα USB hub που έχει δικό του τροφοδοτικό, μπορεί να χρησιμοποιηθεί από το Raspi για να δώσει πολλές πόρτες USB και ταυτόχρονα να παίρνει ρεύμα το ίδιο το Raspi.

    Νομίζω τα παραπάνω είναι χαρακτηριστικά που κάθε απλός χρήστης αν τα είχε διαθέσιμα θα τα χρησιμοποιούσε. Αν όχι όλα σίγουρα κάποια από αυτά.

    Και βέβαια μπορεί να συγκριθεί το alix με το raspi ! Γυμνά boards και τα δύο είναι ! Το αν όμως θέλω και 2η π.χ lan ή αν την έχει onboard μετράει γιατί για τέτοιες χρήσεις κάνει !

  14. #59
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Προφανώς μιλούσα τι και πως μπορείς να κάνεις μέσω κονσόλας σε σύγκριση με gui..

  15. #60
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και βέβαια μπορεί να συγκριθεί το alix με το raspi ! Γυμνά boards και τα δύο είναι ! Το αν όμως θέλω και 2η π.χ lan ή αν την έχει onboard μετράει γιατί για τέτοιες χρήσεις κάνει !
    Το rpi μπορεί να συγκριθεί με το alix όσον αφορά το κομμάτι του networking όπου το δεύτερο υπερτερεί μιας και είναι φτιαγμένο για τέτοιες εφαρμογές.

    Το rpi από την άλλη δεν έχει τέτοιο προσανατολισμο και είναι και τρεις φορές φτηνότερο.

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας