Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    417
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα σας,
    εκανα αιτηση 21/1/2015 για να μπω στο δικτυο της hol απο τον πρωην παροχο Cyta Hellas. Στις 27/1/2015 εχω ολικη απωλεια υπηρεσιων και δηλωνεται ως καλωδιακη βλαβη στον οτε. Στις 3/2/2015 ενεργοποιουμαι πιλοτικα στην hol και δεν εχω καμια υπηρεσια λογω καλωδιακης. Με ενημερωνουν για πιθανη ημερομηνια αποκαταστασης στις 6/2/2015 αλλα τελικως ο οτε αλλαζει την ημερομηνια με πιθανη ημερομηνια μεχρι τις 13/2/2015. Στις 12/2/2015 ερχεται το συνεργειο το οποιο δεν μπορει να εντοπισει την βλαβη διοτι ολος ο αγωγος εχει χαμηλη μονωση και δεν μπορουν να ξερουν πιο σημειο ειναι. Ετσι αποφαινονται οτι καλυτερα να μου αλλαξουν ζευγος αφου το δικο μου ειναι νεκρο. Προσπαθουσαν να βρουν ζευγος αλλα τα ελευθερα ζευγη ηταν καμμενα και ενα απο αυτα ελλατωματικο σε πολυ σοβαρο βαθμο. Μου ειπαν οτι δεν υπαρχει εφεδρικο και οτι ο οτε δεν ειχε προνοησει για επαυξηση ακραιου δικτυου. Τηλεφωνω στον οτε οπου με ενημερωνουν πως πρεπει να κανω αιτηση συντηρησης/αναβαθμισης δικτυου την οποια κανω την ιδια ημερα (12/2/2015). Ο υπαλληλος στο υποκαταστημα με ενημερωνει πως δεν ειναι σιγουρο οτι θα εγκριθει και οτι αν εγκριθει απαιτουνται μηνες μεχρι να γινει. Ακομα και στον ΟΤΕ να εκανα αιτηση συνδρομης μου ειπε πως δεν θα με εξυπηρετουσαν. Ειμαι ηδη σχεδον 3 εβδομαδες χωρις υπηρεσιες και δεν ξερω τι αλλες κινησεις μπορω να κανω. Εστειλα επιστολη παραπονο προς ΕΕΤΤ, ΙΝΚΑ , και Υπουργειο Υποδομων Μεταφορων και Δικτυων. Δεν γνωριζε ο ΟΤΕ οτι το Περιστερι ειναι πολυπληθης δημος και απαιτειται αναβαθμιση ακραιου δικτυου? Και μην το παμε μακρια..δεν γνωριζε οτι δεν υπαρχουν πληρως λειτουργικα εφεδρικα ζευγαρια ωστε να κανει κινησεις σε προγενεστερο χρονο? Επρεπε να φτασουμε σε τετοιο σημειο ωστε να το αντιληφθει?

    Με εκτιμηση

  2. #2
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.700
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11600/800
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    ZTE H367N (voip)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 28,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξέρω πως δε βοηθά αυτό που γράφω στην αποκατάσταση του προβλήματός σου, αλλά η άποψή μου είναι ότι κακώς κάνουμε αλλαγή παρόχου χωρίς σοβαρό λόγο. Αν οι υπηρεσίες δεν είναι καλές (χαμηλός συγχρονισμός, αποσυνδέσεις, συχνές βλάβες κλπ) ή η χρέωση σημαντικά υψηλότερη από άλλες εταιρίες, μόνο τότε θεωρώ ότι πρέπει να επιχειρούμε αλλαγή παρόχου. Αν η αλλαγή γίνεται επειδή βρίσκουμε πάγιο 2-3€ χαμηλότερα, ή γιατί ευελπιστούμε ότι ο συγχρονισμός θα ανέβει 1-2 mbps, τότε το ρίσκο είναι μεγάλο, χωρίς ουσιαστικό αντίκρυσμα.
    Στην Ελλάδα ζούμε ...
    Εύχομαι γρήγορη αποκατάσταση του προβλήματος

  3. #3
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    417
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dikal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω πως δε βοηθά αυτό που γράφω στην αποκατάσταση του προβλήματός σου, αλλά η άποψή μου είναι ότι κακώς κάνουμε αλλαγή παρόχου χωρίς σοβαρό λόγο. Αν οι υπηρεσίες δεν είναι καλές (χαμηλός συγχρονισμός, αποσυνδέσεις, συχνές βλάβες κλπ) ή η χρέωση σημαντικά υψηλότερη από άλλες εταιρίες, μόνο τότε θεωρώ ότι πρέπει να επιχειρούμε αλλαγή παρόχου. Αν η αλλαγή γίνεται επειδή βρίσκουμε πάγιο 2-3€ χαμηλότερα, ή γιατί ευελπιστούμε ότι ο συγχρονισμός θα ανέβει 1-2 mbps, τότε το ρίσκο είναι μεγάλο, χωρίς ουσιαστικό αντίκρυσμα.
    Στην Ελλάδα ζούμε ...
    Εύχομαι γρήγορη αποκατάσταση του προβλήματος
    Απο 30 ευρω στα 15 ειναι μια σημαντικη διαφορα αλλα το προβλημα δεν εγκειται στο γεγονος οτι εκανα φορητοτητα. Εγκειται στο γεγονος οτι χαλασε το ζευγος μου και δεν υπαρχει αλλο πληρως λειτουργικο για να συνδεθω. Γενικα σε οτι ανεφερες συμφωνω.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δεν νομιζω οτι χαλασε, με τα λιγα που ξερω αναγκαστικα σου αλλαξαν ζευγος και επεσες σε μη λειτουργικο!
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    417
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iakoboss7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν νομιζω οτι χαλασε, με τα λιγα που ξερω αναγκαστικα σου αλλαξαν ζευγος και επεσες σε μη λειτουργικο!
    Το ζευγος ειναι νεκρο οπως και τα υπολοιπα 3 ζευγη στο box(ερχονται 10 συνολικα ζευγη εκ των οποιων τα 6 ειναι λειτουργικα και δεσμευμενα). Λογω χαμηλης μονωσης των υλικων δεν μπορουν να μετρησουν που βρισκεται η βλαβη (παρα μονο προσεγγιστικα με την μεθοδο trial and error). Δεν με αλλαξαν ζευγος γιατι δεν υπαρχει καποιο διαθεσιμο. Δεν λειτουργουν πολλα ζευγη γενικα. Επισης στο Περιστερι 2497 αιτησεις για τηλεφωνια/ιντερνετ ειναι στην αναμονη λογω ελλειψης ακραιου δικτυου γιατι δεν εχουν κανει επαυξηση ζευγων στο απερχομενο (kv μεχρι box) και σε καποιες περιπτωσεις δεν υπαρχουν διαθεσιμα ζευγη και πληρως λειτουργικα στο kv οποτε απαιτειται επαυξηση ζευγων και στο κεντρικο δικτυο (Α/Κ προς kv)

    Με εκτιμηση

  6. #6
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    α μαλιστα... και νομιζα οτι δεν υπηρχε στο kv ζευγος διαθεσιμο... αρα το προβλημα ειναι ενδιαμεσα σε kv και box οπως λες... αρα δεν σου αλλαξαν ζευγος (γιατι εννοουσα kv εγω) αλλα ποιος ξερει γιατι χαλασε τωρα... καποια βλακεια παίχτηκε...

    παντως μιας και δεν μπορουν να σε συνδεσουν λογο του προβληματος κανε μεταφορα γραμμης προς ΟΤΕ ωστε να μπορεις να μιλας μαζι τους απευθειας και να πιεζεις! πολυ φοβαμαι οτι οι των αλλων παροχων μπαινουν σε δευτερη μοιρα!

    μεχρι να βρεις λυση δες μηπως σου δωσει κανενας γειτωνας με wifi ακομα και αν πληρωνεις κατι ψιλα...
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα λήψης σε 1 από 2 τηλεοράσεις
    Από spyrosbhta στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-15, 15:27
  2. Πρόβλημα με ανάλυση laptop
    Από stavata στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-15, 18:10
  3. Περίεργο πρόβλημα με κάρτα δικτύου
    Από LIQUID_ στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-14, 20:44
  4. προβλημα με καρτα δικτυου
    Από danths στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-14, 10:11
  5. [solved] Πρόβλημα κάρτας δικτύου για πολύ δυνατούς λύτες!
    Από Katsoulinos στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-14, 02:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας