Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    24-07-2007
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Χαιρετω την παρέα,

    Εχω δύο παλιά ηχεια του '90 (AIWA) και προέρχονται απο ενα compact συστημα το οποίο απεβίωσε πολλά-πολλά χρονια πριν.
    Επειδή ρωτώντας πας στην πόλη, εμαθα οτι τα ηχεια αυτά ειναι πολύ καλης ποιότητας και ειπα να βρω εναν ενισχυτή ή ραδιοενισχυτή (ακομα καλύτερα) για να τα ταιριάξω.
    Το σύστημα που ήταν attached αυτά τα ηχεια ειχε power output 55W per channel in to 6 Ohms. Δεν εχω πλέον το manual αν και εψαξα και στο ιντερνετ. Το μονο που βρήκα ειναι τα παραπάνω χαρακτηριστικά καθως και μια πληροφορια οτι τα ηχεια ειναι 60W.
    Μπορείτε να μου πειτε τί ενισχυτή μπορώ να αγοράσω ?
    Επίσης αυτό το "in to 6 Ohms" τί σημαίνει ???

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν είναι να βρείς έναν ενισχυτή τζάμπα είσαι O.K. Μετά από τόσα χρόνια οι αναρτήσεις των μεγαφώνων θα είναι σε άθλια κατάσταση και μπορεί

    με το πρώτο άκουσμα να τα πάρεις στο χέρι. Δεν αξίζει να επενδύσεις πάνω τους από όλες τις απόψεις. Όσον αφορά τα Ohm, σημαίνει ότι ή

    συνολική σύνθετη αντίσταση του ηχείου είναι 6Ω και θα πρέπει ο ενισχυτής να μπορεί να διαχειριστεί αυτό το φορτίο. Τα Watt είναι επίσης μια

    παρεξηγημένη μονάδα μέτρησης και θα πρέπει να ρίξεις μια ματιά εδώ για να πάρεις μια ιδέα.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-07-2007
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε ευχαριστωγια τον ενδιαφέρον και την απαντηση, άρα τί ενισχυτή (σε ισχύ)μπορώ να αγοράσω ωστε να ειμαι ασφαλής στην χρηση των συγκεκριμενων ηχειων, τα οποία δεν εχουν χρησιμοποιηθεί για πανω απο 20 χρονια

  4. #4
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα ηχεια ειναι με γυμνα καλωδια ή με καποιο βυσμα? Αν ειναι με γυμνα μπορεις να παρεις απο καποιο μαγαζι ενα jack (~0,10€ εχει) και τα ελεγχεις. Δεν χρειαζεται να το κολλησεις αρκει να κανει επαφη. Το βαζεις σε καποια εξοδο (κινητο, αλλο ηχοσυστημα σαν ακουστικα) και βλεπεις αν παιζουν καταρχας. Αν εχει ηδη jack παραβλεπεις ολο το παραπανω και κρατας το τελευταιο. Αν εχει αλλο βυσμα κανεις τις αναλογες κινησεις. Δοκιμασες να μετακινησεις με το χερι σου το ηχειο να δεις αν κουνιεται ομαλα? Απο κει και περα, αν εχεις καποιον γνωστο σου σε μαγαζι με ηχοσυστηματα αυτοκινητου, μπορεις να τους πεις να τα βαλουν σε καποιον ενισχυτη να δεις αν παιζουν και αν ακουγονται καλα. Και φυσικα μπορεις να ζητησεις την γνωμη για το ποσο θα κρατησουν. Αν επαιζαν και απλως τα "παιξε" το συστημα μεχρι 1-2 χρονια θα ταν καλα. Αλλα μετα απο 20 χρονια, καλυτερα να μην αγορασεις κατι πριν τα δοκιμασεις.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nigozs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστωγια τον ενδιαφέρον και την απαντηση, άρα τί ενισχυτή (σε ισχύ)μπορώ να αγοράσω ωστε να ειμαι ασφαλής στην χρηση των συγκεκριμενων ηχειων, τα οποία δεν εχουν χρησιμοποιηθεί για πανω απο 20 χρονια
    Χοντρικά, τα ηχεία καίγονται κυρίως από την παραμόρφωση του ενισχυτή, είτε αυτή προέρχεται από λειτουργία στο όριο του, είτε από παραμόρφωση

    του σήματος λόγω επέμβασης στις συχνότητες του. Αν ένας ενισχυτής είναι αρκετά δυνατός ώστε να μην λειτουργεί στο όριο και δεν επεμβαίνουμε

    πολύ στα ρυθμιστικά του(πρίμα, μεσαία, μπάσα κατά το κοινώς λεγόμενον) δεν υπάρχει πρόβλημα για τα ηχεία. Mπορείς να χρησιμοποιήσεις και

    μεγαλύτερο ενισχυτή από τα ηχεία χωρίς πρόβλημα, απλώς να μην το παρακάνεις μετά με την ισχύ. Τα ηχεία σου θα παίζουν ποιο ξεκούραστα με

    τον μεγαλύτερο ενισχυτή και φυσικά χωρίς υπερβολές στα ρυθμιστικά. To ιδανικό βέβαια είναι να φέρνουμε τον χώρο μας στα μέτρα του συστήματος

    ώστε να μπορούμε να παίζουμε σε ρύθμιση flat, αλλά αυτό είναι μια άλλη πολύ μεγάλη συζήτηση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    24-07-2007
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε ευχαριστώ ! Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου ! Καπως ετσι θα κινηθώ.

    - - - Updated - - -

    Ξερεις, καποιες φορές οταν έρχομαι στα ντέρτια το τσιτώνω το σύστημα, οπότε θα ηθελα να τους εχω ενα ενισχυτή που να μην τα κάψει. Τόσο απλα. Η προτασή σου ποιά ειναι ?? ;-)
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nigozs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ ! Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου ! Καπως ετσι θα κινηθώ.

    - - - Updated - - -

    Ξερεις, καποιες φορές οταν έρχομαι στα ντέρτια το τσιτώνω το σύστημα, οπότε θα ηθελα να τους εχω ενα ενισχυτή που να μην τα κάψει. Τόσο απλα. Η προτασή σου ποιά ειναι ?? ;-)
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !
    Η απάντηση περιέχεται στο παραπάνω post, αν "τσιτώσεις" έναν μικρό ενισχυτή και είναι και χαμηλής/μέτριας ποιότητας, αυτός θα παραμορφώσει με

    κίνδυνο να σου κάψει τα ηχεία. Αν τα ηχεία αντέχουν 60Watt RMS, πάρε ενισχυτή που να έχει τουλάχιστον τόσα ανά κανάλι. Oι εταιρίες τις περισσότερες

    φορές και σε τέτοια συστήματα δεν αναφέρονται σε RMS μέτρηση αλλά σε διαφορετικές που είναι λίγο παραπλανητικές.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    24-07-2007
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    55 W per channel. Αρα, 40-60 W ενισχυτή υποθέτω πως ειμαι εντάξει ?

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nigozs Εμφάνιση μηνυμάτων
    55 W per channel. Αρα, 40-60 W ενισχυτή υποθέτω πως ειμαι εντάξει ?
    Mάλλον δεν διαβάζεις προσεκτικά τι σου γράφω δεν λέει κάτι το "per channel" αλλά σε τι Watt αναφέρονται. Aν δεν υπάρχει διευκρίνιση

    δεν μπορείς να ξέρεις τι ακριβώς είναι αυτά τα Watt, ώστε να πάρεις και τον αντίστοιχο ενισχυτή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    24-07-2007
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Νομιζα οτι κατι θα σου έλεγε αλλά τελικά οχι, οπως φαινεται. Η διαφορά ειναι στο rms ή πραγματικά. Το έχω καταλάβει. Θελω να παω εκ του ασφαλούς και δεν βγαζω άκρη .....Ευχαριστώ παντως.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πιστεύω ότι τζάμπα το ψάχνεις τόσο πολύ. Κάνε πρώτα δοκιμή αν παίζουν σε φυσιολογική ισχύ γιατί μετά από τόσα χρόνια δεν νομίζω να αντέξουν

    τσιτώματα και τέτοια, 25 χρόνια είναι πάρα πολλά για να αντέξουν μεγάφωνα και ειδικά από τέτοια συστήματα. Εμένα στην δεκαετία μου χάλασαν

    από τα Υamaha FX-1 που έχω οι αναρτήσεις των Woofers, τα επισκεύασα μια φορά αφού έδωσα 260.000 δραχμές για το recone kit που αλλάζει

    και το πηνίο και όταν μου χαλάσανε πάλι, περίπου στα 12 χρόνια, τα παρόπλισα με πόνο ψυχής στην αποθήκη μου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    http://www.progressive.gr/proion.asp...&proionID=9776. Σε περιπτωση που δουλεύουν τα ηχεια σου, παρε αυτο...

  13. #13
    Εγγραφή
    24-07-2007
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αυτός ο πονος ψυχης με κινητοποιεί....αλλά σε καθε περιπτωση, ας πάνε "ηρωικά" παιζοντας στο εξοχικό και οσο αντέξουν.

    - - - Updated - - -

    Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση ! Θα παρω και ενα ωραιο ραδιόφωνο και ειμαι σουπερ !

  14. #14
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    το καλο με τον ενισχυτη ειναι οτι μπορεις να βαλεις πολλες πηγες.Η λυση εξοχικο μου θυμιζει φιλο που επαιζε νε radiocd αυτοκινητου,με τα παντα πανω...μεχρι στικακι

  15. #15
    Εγγραφή
    24-07-2007
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    χαχαχα....πως με καταλαβαινεις Ισως ενας ραδιο-ενισχυτης απο τους καινουριους με τα παντα επάνω του να ειναι το τέλειο !!!
    Δηλαδη κατι σαν http://e-box.skroutzstore.gr/p.Akai-...u.1135861.html αυτό αλλά με περισσότερα watt προφανως (οπως μου πρότεινες). Θα το ψαξω.....

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Adsl Τι καλωδιο χρειαζομαι
    Από ntragas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-15, 12:31
  2. Τι γνωμη έχετε για λάπτοπ zer
    Από Hemeraner στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-14, 17:57
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 02:02
  4. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-14, 13:57
  5. Πόσο μεγάλο UPS χρειάζομαι για το σύστημά μου
    Από gianna στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-14, 16:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας