Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    14-04-2009
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    438
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZXHN-H108N
    SNR / Attn
    (dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χαιρετώ τους φίλους του adslgr.

    Ανοίγω αυτό το θέμα για να ρωτήσω εδώ μήπως ξέρει κανείς τι ισχύει σε περιπτώσεις νέας αριθμοδότησης σε υφιστάμενα-εντός σχεδίου κτίρια.

    Η ιστορία είναι η εξής. Έχω ένα διαμέρισμα σε περιοχή της Αττικής εδώ και 25 χρόνια σε πολυκατοικία και θέλω να του βάλω τηλέφωνο και internet. Έχω κάνει, λοιπόν, αίτηση στη HOL και σήμερα με κάλεσαν για να μου πουν ότι ο διαχειριστής του δικτύου απαιτεί αντίγραφο της οικοδομικής άδειας του διαμερίσματος, διαφορετικά δεν μπορώ να βάλω τηλέφωνο. Το ίδιο μου έκανε πρίν από 2 χρόνια ο ΟΤΕ στη δουλειά μου, όπου για να βάλω τηλέφωνο, (σε επαγγελματικό κτίριο ήδη αδειοδοτημένο κλπ), χρειάστηκε να τρέξω και να βγάλω επικυρωμένο αντίγραφο οικοδομικής άδειας. Εκεί όμως ήταν πιο εύκολα τα πράγματα, γιατί είχα κάνει αλλαγή χρήσης στην πολεοδομία και έτσι είχα όλα τα χαρτιά.

    Εδώ όμως, η περίπτωση είναι διαφορετική καθώς μιλάμε για διαμέρισμα σε πολυκατοικία, το οποίο είχε τηλέφωνο από τον ΟΤΕ και το διακόψαμε πρίν από λίγα χρόνια.

    Τους εξήγησα ότι έχω το συμβόλαιο αγοράς και δεν το δέχονται, όπως δεν δέχονται και λογαριασμό ΔΕΚΟ.

    Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ή απλά με ταλαιπωρούν, χωρίς να ισχύει κάτι τέτοιο;

    Σας ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Κανείς δεν γνωρίζει, παιδιά;

  2. #2
    Εγγραφή
    05-01-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.580
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35000/3000
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    TG788 / TP-LINK C7
    SNR / Attn
    10(dB) / 15.6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ο ΟΤΕ δηλαδή ζητάει το συγκεκριμένο έγγραφο.

    Στον ΟΤΕ έκανες απόπειρα να ρωτήσεις;
    مفاجأة

  3. #3
    Εγγραφή
    14-04-2009
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    438
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZXHN-H108N
    SNR / Attn
    (dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djuan1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΟΤΕ δηλαδή ζητάει το συγκεκριμένο έγγραφο.

    Στον ΟΤΕ έκανες απόπειρα να ρωτήσεις;

    Ναι και πήρα την απάντηση ότι αυτές τις οδηγίες έχουν. Όπως έγραψα στο αρχικό post, πριν από 2 χρόνια που έβαλα ΟΤΕ στη δουλειά, ο τεχνικός ήρθε και έφυγε γιατί δεν είχα μαζί μου την άδεια οικοδομής. Χρειάστηκε να την προσκομίσω σε κατάστημα, διαφορετικά δεν δεχόταν να με συνδέσει. Η HOL λέει ότι η άδεια οικοδομής στις περιοχές μας απαιτείται για να περάσει η αίτηση στο σύστημα, και το ίδιο λέει ο ΟΤΕ. Δηλαδή ακόμα κι αν θέλω να βάλω δεύτερη γραμμή πχ στη δουλειά, χρειάζεται εκ νέου άδεια οικοδομής. Εμένα αυτό μου φαίνεται πρωτοφανές, γιατί δεν βρίσκω πουθενά τέτοιο κανονισμό ή Νόμο. Δεν νομίζω ότι έχουν άδεια οικοδομής στα συμβόλαιά τους οι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων σε πολυκατοικίες. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω και η συμβολαιογράφος δεν υπάρχει πια, δυστυχώς. Να μιλάγαμε για κάποια περιοχή εκτός σχεδίου, για κάποια μονοκατοικία ή για κτίσμα χωρίς υπάρχουσα παροχή, να το καταλάβαινα. Αυτή τη στιγμή με ταλαιπωρούν χωρίς λόγο και δεν ξέρουν ποιος κανονισμός το επιβάλλει. Απλά το ζητούν και το ζητούν μόνο σ'εμένα. Οι υπόλοιποι στην πολυκατοικία έβαλαν τηλέφωνο με ένα αντίγραφο ΔΕΚΟ και το συμβόλαιο αγοράς. Σε εμένα δεν δέχονται τίποτα από αυτά.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-01-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.580
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35000/3000
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    TG788 / TP-LINK C7
    SNR / Attn
    10(dB) / 15.6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Περίεργο μου φαίνεται. Και εγώ πρώτη φορά το ακούω.

    Ίσως αν ζητούσες μια γραπτή απάντηση από τη HOL να έβγαζες κάποια άκρη.
    مفاجأة

  5. #5
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Ισως να ειναι πιθανη παρενεργεια του νομου περι αυθαιρετων....
    Καπου αλλου δεν μπορει να παει το μυαλο μου...
    Καποτε γινοταν χαμος, ολα τα αυθαιρετα επαιρναν ρευμα και τηλεφωνο, ισως τωρα να απαιτειται οικοδομικη αδεια ως προς αποδειξη της νομιμοτητας του κτιριου...

    Μπορει να εισαι ο "τυχερος" που καθυστερησε να κανει αιτηση σε σχεση με τους υπολοιπους ενοικους και να πιανει μονο εσενα η νομοθεσια....

  6. #6
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Οτι και νάγινε με την συμβολαιογράφο, το αρχείο της το έχει άλλη συμβολαιογράφος. Ρώτα στον σύλλογό τους να μάθεις ποιός το έχει πάρει. Αλλοίμονο αν πέθαινε συμβολαιογράφος και χανότανε το αρχείο.

    Στα συμβόλαια περιγράφεται το ακίνητο και το οικόπεδο και ο αριθμός αδείας. Αλλιώς από την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας που κάποιος συμβολαιογράφος έχει κάνει. Ρώτα τους γείτονες.

    Παλιά χρειαζότανε η wind για κάποια υπόθεση, υπεύθυνη δήλωση με το γνήσιο ης υπογραφής, ότι κάποιο κτήριο είχε ανεγερθεί νόμιμα με τον τάδε αριθμό αδείας. Τους είπα να τους δώσω τις άδειες και μου απήντησαν ότι ο νόμος δεν τους καλύπτει και ότι θέλουν υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη. Ρώτα στην hol μήπως το ξεπεράσεις έτσι.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-04-2009
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    438
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZXHN-H108N
    SNR / Attn
    (dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι και νάγινε με την συμβολαιογράφο, το αρχείο της το έχει άλλη συμβολαιογράφος. Ρώτα στον σύλλογό τους να μάθεις ποιός το έχει πάρει. Αλλοίμονο αν πέθαινε συμβολαιογράφος και χανότανε το αρχείο.

    Στα συμβόλαια περιγράφεται το ακίνητο και το οικόπεδο και ο αριθμός αδείας. Αλλιώς από την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας που κάποιος συμβολαιογράφος έχει κάνει. Ρώτα τους γείτονες.

    Παλιά χρειαζότανε η wind για κάποια υπόθεση, υπεύθυνη δήλωση με το γνήσιο ης υπογραφής, ότι κάποιο κτήριο είχε ανεγερθεί νόμιμα με τον τάδε αριθμό αδείας. Τους είπα να τους δώσω τις άδειες και μου απήντησαν ότι ο νόμος δεν τους καλύπτει και ότι θέλουν υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη. Ρώτα στην hol μήπως το ξεπεράσεις έτσι.
    Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Αν όντως υπάρχει κανονισμός που να απαιτεί άδεια οικοδομής σε διαμέρισμα με υφιστάμενη παροχή, εννοείται ότι θα βρω τρόπο να το πάρω. Όμως, ακούω ότι αυτό γίνεται επιλεκτικά, και μόνο στις περιοχές της Νοτιοανατολικής Αττικής. Στον Πειραιά που έβαλα τηλέφωνο, όπως και στις Κυκλάδες, μου ζήτησαν μόνο φωτοτυπία ταυτότητας και λογαριασμό ΔΕΗ. Στο δικό μου σπίτι που έβαλα νέο τηλέφωνο, το έβαλα στο όνομα της γυναίκας μου, χωρίς κανένα απολύτως χαρτί ή δήλωση. Όλοι οι λογαριασμοί είναι στο όνομά μου και απλά έστειλα φωτοτυπία της ταυτότητας.

    Εδώ μου ζητούν πρόσφατα επικυρωμένο αντίγραφο άδειας οικοδομής, χωρίς να μου απαντούν στην ερώτηση ποιος κανονισμός/Νόμος το απαιτεί. Και μάλιστα σε σπίτι που είχε τηλέφωνο και υπάρχει ήδη η παροχή. Δεν είναι μονοκατοικία ή νεόκτιστο. Ένα απλό διαμέρισμα σε πολυκατοικία όπου και άλλοι έχουν τηλέφωνα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djuan1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίεργο μου φαίνεται. Και εγώ πρώτη φορά το ακούω.

    Ίσως αν ζητούσες μια γραπτή απάντηση από τη HOL να έβγαζες κάποια άκρη.
    Έχω ζητήσει και δεν έχω λάβει γραπτώς απάντηση. Μόνο τηλεφωνικά, ότι δεν περνάει στο σύστημα γιατί απαιτείται από το διαχειριστή δικτύου πρόσφατα επικυρωμένο αντίγραφο άδειας οικοδομής. Δεν καλύπτομαι ούτε με υπεύθυνη δήλωση, ούτε με αντίγραφο του συμβολαίου αγοράς.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα πρέπει να πας στην Πολεοδομία που ανήκει το ακίνητο και να πάρεις αντίγραφο της άδειας οικοδομής αν τελικά απαιτείται.

    Δες αυτό το παλιό θέμα και διάβασε τις απαντήσεις των sexrazat και xmperor1 για το τι μπορεί να φταίει
    http://www.adslgr.com/forum/archive/.../t-246383.html
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #9
    Εγγραφή
    14-04-2009
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    438
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZXHN-H108N
    SNR / Attn
    (dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει να πας στην Πολεοδομία που ανήκει το ακίνητο και να πάρεις αντίγραφο της άδειας οικοδομής αν τελικά απαιτείται.

    Δες αυτό το παλιό θέμα και διάβασε τις απαντήσεις των sexrazat και xmperor1 για το τι μπορεί να φταίει
    http://www.adslgr.com/forum/archive/.../t-246383.html

    Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Υπόγειο καλώδιο υπάρχει, οι πολυκατοικίες εδώ δεν επιτρέπεται να είναι πάνω από 2 ορόφους, και παροχή υπάρχει ήδη, όπως προείπα. Μίλησα στις 9.30 με υπάλληλο της HOL, o οποίος μου είπε, αφού ρώτησε τον προϊστάμενό του, ότι δεν υπάρχει ζήτημα απαίτησης οικοδομικής άδειας, γιατί αυτή έτσι κι αλλιώς αναφέρεται στο σύνολο της πολυκατοικίας και όχι στο διαμέρισμα. Μου είπε ότι η σελίδα του συμβολαίου αγοράς στην οποία αναγράφεται και ο αριθμός άδειας, υπεραρκεί. Στην ουσία έβγαλε τρελούς όλους τους άλλους με τους οποίους έχω μιλήσει και ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω. Εγώ τη Δευτέρα θα επικοινωνήσω ξανά και θα στείλω με mail το συμβόλαιο που γράφει τα σχετικά, για να δω τι θα μου πουν πάλι. Θέλω να ελπίζω ότι έβγαλα άκρη, αν και έχω φάει τρία άκυρα τις τελευταίες ημέρες.

    Στο online support στο fb, πάντως, μου έγραψαν ακριβώς:

    Κατόπιν ελέγχου όντως είναι αναγκαίο να σταλεί η άδεια οικοδομής προκειμένου να προχωρήσει η αίτηση ενεργοποίησής σου. Μπορείς να το δεις και στην σύμβαση σου στην παράγραφο 2.3. Στη διάθεσή σου. *****, Online Team.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-09-2013
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οικοδομικη αδεια απαιτειται μονο για συνδεση στη Δεη ευδαπ αεριο

  11. #11
    Εγγραφή
    22-08-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    601
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000 mb / s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    σε ποια περιοχη μενεις τι ενοω εαν εισαι αθηνα και μπορεις να πας απο τα γραφεια της Hol που ειναι καπου στην κατεχακη δεν θυμαμε οδο και να τους τα πεις ... παντως αδεια οικοδομης το παρατρβανε να πας απο εκει

  12. #12
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    μου φαιινετε πως γινετε να αποδηξεις πως το ακινητο ειναι δικο σου αν πας με 2 μαρτυρες(φιλους σου) που θα βεβαιωσουν οτι το ακινητο σου ανηκει, σε ενα δικηγορο.για ρωτα τον δικηγορο σου.

  13. #13
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    σε λιγο θα ζητανε και τακτοποιηση με το 4178
    They see me postin', they hatin'...

  14. #14
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    /halkidiki/ormylia
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6.606
    Downloads
    35
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    25/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΜΥΛΙΑ
    Router
    mTik hAP aC²
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αυτά με τις άδειες για την τοποθέτηση τηλεφωνικής γραμμής ή ηλεκτρικού είναι αηδιαστικά.

    Δηλαδή είναι τουλάχιστον τραγικό να θέλω να βάλω ρεύμα/τηλέφωνο (που θα πληρώνω κανονικά ΚΑΙ το πάγιο ΚΑΙ την κατανάλωση) και να μου ζητάνε τα άπαντα. Δεν με ενδιαφέρει λόγω των αυθαιρέτων, μπορεί να μην υπάρχει καν κτίσμα και εγώ να θέλω μια παροχή υπηρεσίας τέτοιας, που όμως δεν γίνεται.

  15. #15
    Εγγραφή
    14-04-2009
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    438
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZXHN-H108N
    SNR / Attn
    (dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν, επειδή το έψαξα μέχρι εκεί που δεν πάει, τελικά σαφώς και δεν απαιτείται άδεια οικοδομής σε υφιστάμενα κτίρια εντός σχεδίου με υπάρχουσα παροχή - ειδικά σε πολυκατοικίες. Το μόνο που "απαιτείται" σε νέα σύνδεση είναι να δώσει ο πελάτης τον αριθμό τηλεφώνου ενός άλλου διαμερίσματος της πολυκατοικίας, και τίποτα άλλο. Ούτε ενοικιαστήριο, ούτε συμβόλαιο αγοράς, ούτε – φυσικά – άδεια οικοδομής, γιατί η άδεια οικοδομής είναι στο όνομα του κατασκευαστή και αναφέρει την πολυκατοικία ολόκληρη. Σε υπάρχουσες γραμμές, φορητότητα μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε όνομα, από τη στιγμή που ο πελάτης προσκομίζει τα στοιχεία του (ταυτότητα) και υπογράφει. Το έχω κάνει εγώ ο ίδιος, καθώς άλλαξα πάροχο, πάλι στην Αττική, στο σπίτι της γυναίκας μου, βάζοντας το τηλέφωνο στο δικό μου όνομα. Ούτε συμβόλαια αγοράς / ενοικιαστήρια, ούτε τίποτα, εκτός από ένα λογαριασμό ΔΕΗ, που και πάλι είναι στο όνομα της γυναίκας μου. Θα μπορούσα να το βάλω στο όνομα της θείας μου, ή του συνέταιρού μου, αρκεί να έχουν υπογράψει ότι αποδέχονται τις ευθύνες και τις χρεώσεις. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τους καθηγητές που τοποθετούνται σε νησιά ή παραμεθόριες περιοχές και βάζουν τηλέφωνο/internet στο δωμάτιο που νοικιάζουν σε ενοικιαζόμενα ή ξενοδοχείο, μεταφέροντάς το κάθε χρονιά στο μέρος που τοποθετούνται προσωρινά.

    Σε περιοχές εντός σχεδίου και ειδικά σε πολυκατοικίες, άδεια οικοδομής απαιτείται μόνο για την σύνδεση με το δίκτυο της ΔΕΗ και της ΕΥΔΑΠ. Από τη στιγμή που στην πολυκατοικία υπάρχει ήδη παροχή από τον ΟΤΕ και κατανεμητής με αναφορά σε κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά, για τουλάχιστον μια γραμμή στο καθένα, δεν υφίσταται ζήτημα νομιμότητας.

    Αυτά από εμένα και σας ευχαριστώ για τα post. Όλα λειτουργούν κανονικά, μόλις 2 εβδομάδες από την αίτηση ενεργοποίησης.

    Καλό Πάσχα να έχουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος britgreek : 26-03-15 στις 16:09.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-15, 10:42
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-14, 22:50
  3. μου ζητειται αδεια administrator
    Από alex99 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-14, 22:06
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-14, 15:11
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-14, 01:21

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας