Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    28-03-2014
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    καλησπέρα παιδιά
    Nέος πελάτης στην hol και εγώ με vdsl50 και hol tv...
    Θα ήθελα να ρωτήσω (ίσως λίγο γέλια ερώτηση) γιατί πιάνω 47 και όχι 50? από την στιγμή που είμαι 107 μετρα από τον οτε και απο το κέντρο που περνώ σήμα?
    Στον οτε παλιότερα που είχα vdsl έπιανα full ταχυτητα και είχα attenuation rate 88mbps..
    Δεν πιστεύω νάνε από το holtv διότι σε τέτοια απόσταση από το κέντρο δεν θα έπρεπε να χάνω ούτε 1 mbps λόγο του my tv απότι μου είπαν κιόλας..

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  zvsvsvsvssvvssv.png 
Εμφανίσεις:  122 
Μέγεθος:  18,6 KB 
ID: 152913

  2. #2
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    Ρεντης, Αττικη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz! 7590
    SNR / Attn
    25(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εχεις υψηλο attenuation...

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2014
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Δηλαδη που οφείλεται αυτο..?
    το line attenuation λες αποσο θυμαμαι το "normal" απο 10 μεχρι 30 και καλα...(?)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anpe : 02-04-15 στις 21:12.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Περιοχή
    Αthens
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    431
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Linksys X1000
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εχεις μακρυ τηλεφωνικο καλωδιο μηπως?

  5. #5
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    417
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anpe Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα παιδιά
    Nέος πελάτης στην hol και εγώ με vdsl50 και hol tv...
    Θα ήθελα να ρωτήσω (ίσως λίγο γέλια ερώτηση) γιατί πιάνω 47 και όχι 50? από την στιγμή που είμαι 107 μετρα από τον οτε και απο το κέντρο που περνώ σήμα?
    Στον οτε παλιότερα που είχα vdsl έπιανα full ταχυτητα και είχα attenuation rate 88mbps..
    Δεν πιστεύω νάνε από το holtv διότι σε τέτοια απόσταση από το κέντρο δεν θα έπρεπε να χάνω ούτε 1 mbps λόγο του my tv απότι μου είπαν κιόλας..

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  zvsvsvsvssvvssv.png 
Εμφανίσεις:  122 
Μέγεθος:  18,6 KB 
ID: 152913
    Καλησπερα φιλε μου. Το που ειδαν υψηλο attenuation οι υπολοιποι με εκπλησσει. Εισαι σε profile 8b. Παρτους τηλεφωνο και πες τους να σε γυρισουν σε profile 17a. Επιπροσθετα πες μου αν το εχεις συνδεδεμενο στην κεντρικη πριζα που ενωνεται με την εισαγωγη σου και επειτα με το box του οτε. Η πιο σωστη πρακτικη ειναι να το εχεις συνδεδεμενο το μοντεμ στην κεντρικη παροχη πανω στο splitter στην υποδοχη vdsl και το τηλεφωνο θα ειναι συνδεδεμενο στην αντιστοιχη υποδοχη phone οπου θα παραλληλιζεται επειτα αν εχεις και αλλες τηλεφωνικες πριζες. Το attenuation σου δεν ειναι ασχημο αλλα δειχνει οτι το loop ειναι μηκους 1 χιλιομετρου αλλα στην ουσια ειναι 100-150 μετρα. Απλα λογω υψηλων συχνοτητων ανεβαινει και το attenuation. Αν ειχες βεβαια loop ενος χιλιομετρου δεν θα επιανες 47 με την κατασταση του δικτυου. Συντηρητικο προφιλ θεωρω οπου αν γυρισει σε 17a θα εισαι ενταξει. Το attenuation ισως αναφερεται υψηλοτερο κατα περιπου 3db-4db λογω υπολογισμου απο το μοντεμ αυτο(λογικα zte h367n) αλλα επι της ουσιας ειναι γυρω στα 10-11db. Επιπροσθετα εχεις χαμηλο downstream transmit power(output power στο down) μολις στα 4,5db. Αλλαγη προφιλ με μεγαλυτερο downstream transmit power και 17a και εισαι μια χαρα.

    Με εκτιμηση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nicolasdr : 06-04-15 στις 13:36.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-11-2005
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ - ΚΑΡΑΒΟΣΤΑΜΟ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    ΖΤΕ H367N
    Path Level
    Fastpath
    Έχετε καταλάβει πως παίρνει vdsl από Α/Κ και όχι από καμπίνα έτσι?
    Σιφούνι μου στραβόραδο παλιά καταβολάδα,
    Κρασάκι μου που σ' έπινα όλη την εβδομάδα...

  7. #7
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    417
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaggoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε καταλάβει πως παίρνει vdsl από Α/Κ και όχι από καμπίνα έτσι?
    στα 107 μετρα οπως αναφερει δεν θα εβλεπε διαφορα απο α/κ ή kv.Τουλαχιστον οχι ουσιαστικη. Οπως παρατηρεις το attainable ειναι στα ορια του actual rate. Ειναι limited το προφιλ.

    Με εκτιμηση

  8. #8
    Εγγραφή
    28-03-2014
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nicolasdr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα φιλε μου. Το που ειδαν υψηλο attenuation οι υπολοιποι με εκπλησσει. Εισαι σε profile 8b. Παρτους τηλεφωνο και πες τους να σε γυρισουν σε profile 17a. Επιπροσθετα πες μου αν το εχεις συνδεδεμενο στην κεντρικη πριζα που ενωνεται με την εισαγωγη σου και επειτα με το box του οτε. Η πιο σωστη πρακτικη ειναι να το εχεις συνδεδεμενο το μοντεμ στην κεντρικη παροχη πανω στο splitter στην υποδοχη vdsl και το τηλεφωνο θα ειναι συνδεδεμενο στην αντιστοιχη υποδοχη phone οπου θα παραλληλιζεται επειτα αν εχεις και αλλες τηλεφωνικες πριζες. Το attenuation σου δεν ειναι ασχημο αλλα δειχνει οτι το loop ειναι μηκους 1 χιλιομετρου αλλα στην ουσια ειναι 100-150 μετρα. Απλα λογω υψηλων συχνοτητων ανεβαινει και το attenuation. Αν ειχες βεβαια loop ενος χιλιομετρου δεν θα επιανες 47 με την κατασταση του δικτυου. Συντηρητικο προφιλ θεωρω οπου αν γυρισει σε 17a θα εισαι ενταξει. Το attenuation ισως αναφερεται υψηλοτερο κατα περιπου 3db-4db λογω υπολογισμου απο το μοντεμ αυτο(λογικα zte h367n) αλλα επι της ουσιας ειναι γυρω στα 10-11db. Επιπροσθετα εχεις χαμηλο downstream transmit power(output power στο down) μολις στα 4,5db. Αλλαγη προφιλ με μεγαλυτερο downstream transmit power και 17a και εισαι μια χαρα.

    Με εκτιμηση
    Eτσι την εχω την συνδεση οπως ειπες, οπως πρεπει δηλαδη καλωδιο στιν κεντρικη πριζα τηλεφωνου το οποιο παει στο splitter και εκει στο Modem για το μοντεμ και στο phone για το τηλεφωνο.. ετσι τα ειχα παντα κιολας δεν παιζει να εκανα κατι λαθος δηλαδη.
    Tο καλωδιο ethernet του υπολογιστη απο το μοντεμ ειναι αρκετα μακρύ περιπου 8 μετρα...ναι μοντεμ αυτο που λες εχω.
    Οποτε να τους παρω να τους πω στην τεχνικη υπηρεσια αν μπορουν να με γυρισουν σε profile 17a και με μεγαλυτερο downstream transmit power?

  9. #9
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    417
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anpe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eτσι την εχω την συνδεση οπως ειπες, οπως πρεπει δηλαδη καλωδιο στιν κεντρικη πριζα τηλεφωνου το οποιο παει στο splitter και εκει στο Modem για το μοντεμ και στο phone για το τηλεφωνο.. ετσι τα ειχα παντα κιολας δεν παιζει να εκανα κατι λαθος δηλαδη.
    Tο καλωδιο ethernet του υπολογιστη απο το μοντεμ ειναι αρκετα μακρύ περιπου 8 μετρα...ναι μοντεμ αυτο που λες εχω.
    Οποτε να τους παρω να τους πω στην τεχνικη υπηρεσια αν μπορουν να με γυρισουν σε profile 17a και με μεγαλυτερο downstream transmit power?
    Δεν εχεις να χασεις κατι εφ'οσον εχεις ελεγξει και την καλωδιωση σου.Οποτε επικοινωνησε μαζι τους.

    Χρονια πολλα

  10. #10
    Εγγραφή
    28-03-2014
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nicolasdr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχεις να χασεις κατι εφ'οσον εχεις ελεγξει και την καλωδιωση σου.Οποτε επικοινωνησε μαζι τους.

    Χρονια πολλα
    λιγο αργα απαντάω.. αλλα μου ειπαν δεν υπαρχει να αλλαχτει κατι σε τετοιο προφιλ πχ 17α και οτι το 17α 8b και ολα αυτα προκύπτει απο τις αλλαγες που θα κανω σε ρυθμίσεις μεσα στο modem..
    Οσο για το downstream trasmit power αυτο ειναι που δίνει το modem δεν μπορουν αυτοι να αλλαξουν κατι..
    Ισως με αλλο modem ναμουν καλυτερα?

Παρόμοια Θέματα

  1. HOL - η γραμμή του σπιτιού πέθανε
    Από LOUKAS32 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-15, 11:44
  2. Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-15, 12:23
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-14, 13:06
  4. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-14, 21:46
  5. Elastix 2.4 και 2η Γραμμή από HOL
    Από funnys στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-14, 08:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας