Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    28-03-2015
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα,

    Είμαι φοιτητής στην Λάρισα και πριν αρκετό καιρό έκανα μια σύνδεση VSDL στην Forthnet μόνο και μόνο για Online Gaming και Streaming. Από τότε που έγινε η σύνδεση έχω τεράστιο πρόβλημα με την γραμμή. Για κάποιο λόγο κάθε τρις και λίγο χάνεται για λίγο (από 2-3 έως και 7-10 δευτερόλεπτα) η γραμμή. Μετά όλα κομπλέ μέχρι να μου το ξανακάνει σε κάνα δεκάλεπτο πάλι. Το πρόβλημα εμφανίζεται συνήθως όταν παίζω παιχνίδια online (Leage of Legends). Έχω δοκιμάσει τα πάντα, ένα διάστημα τους έπαιρνα τηλ. δεν τους είχα αφήσει σε ησυχία. Το μόνο που μου λένε είναι κάνανε έλεγχο και όλα είναι εντάξει με την γραμμή. Κάτι κουλά που μου είπαν είναι ότι μπορεί να φταίει η κάρτα δικτύου μου ή το καλώδιο που είναι μεγάλο κλπ. Δοκίμασα με λάπτοπ, συνδεδεμένο με καλώδιο στο ρούτερ το οποίο το βάλαμε να κάνει ping σε σέρβερ της google την ώρα που έπαιζα από τον σταθερό μου υπολογιστή καθώς και ο σταθερός έκανε το ίδιο πράγμα, το αποτέλεσμα ίδιο. Και οι δυο υπολογιστές μου έδειχναν timeout την ώρα του lag spike. Δοκίμασα επίσης να κάνω ping το ίδιο το router και την google ταυτοχρόνως, στο ping της google εν ωρα lag spike έιχα timeout ενω το ping στο ρούτερ δεν είχε θέμα. Δεν έχει να κάνει με το setup μου, το πρόβλημα είναι ή στο ρούτερ ή απο εκεί και μετά.

    Το ρούτερ που μου φέρανε είναι αυτο το Techincolor TG589vn v3, λέτε να φταίει αυτό; Να προσθέσω, το καλώδιο που πάει από τον τοίχο στο ρουτερ δέν εχει κανα φιλτο ή κατι τετοιο. Θυμάμαι παλιά στην μόνιμη κατοικία μου όταν είχα Internet είχαμε ένα splitter επειδή είχαμε και σταθερό τηλεφωνο, μηπως φταίει αυτο;

    Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    02-06-2014
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    να επικοινωνήσεις μαζί τους με μίνυμα στο http://www.adslgr.com/forum/forums/2...t-VDSL-Support

  3. #3
    Εγγραφή
    14-07-2008
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Προσοπικη μου αποψη: Υπαρχει στιγμιαια παρεμβολη απο κατι που ισως ανοιγει/κλεινει και προκαλει απωλεια πακετων τη στιγμη του προβληματος... προσπαθησε να ελεγξεις και εσυ για τυχων καλωδια ρευματος/τροφοδοτικα/ηλεκτρικες συσκευες σε κοντυνη αποσταση με τα τηλεφωνικα καλωδια.
    Εχεις κατα νου κατι που να ανοιγει ή να κλείνει τη στιγμή εκείνη στο σπίτι (ή έξω?)

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-14, 17:37
  2. Πρόβλημα με συγχρονισμό = ξεχνάμε VDSL
    Από Ragnarokgr στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-14, 21:01
  3. VDSL και πρόβλημα με σταθερό
    Από kaktos7 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-14, 07:18
  4. Περίεργο Πρόβλημα με lag spikes
    Από ilias t στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-14, 12:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας