Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    25-03-2011
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εχω ενα μικρο ιντερνετ καφε αλλα η δουλεια μου παει κατα διαολου λογο τις λινιας (προβλημα με το ιντερνετ εξετειας τοθ router). η ταχυτητα μου ειναι 12 mb/s ειναι μια απο τις καλυτερες εδω απο που ειμαι εγω. Μπορει καποιος να με βοηθήσει για το τι router πρεπει να αγορασω για να μην εχω προβλημα με τους Gamers........Σας παρακαλω ας μου απαντηση καποιος, ειναι επειγων γιατι φευγουν ολοι η πελατες μου. (Εχω 10 υπολογιστες)

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Τι μοντέλο έχεις τώρα;
    Το ρούτερ ευθύνεται για τυχόν μποτιλιαρίσματα αν πχ κατεβάζεις torrents και ταυτόχρονα βλέπεις youtube, σερφάρεις ή προσπαθείς να παίξεις παιχνίδια.
    Αν το μόνο που κάνουν οι πελάτες σου είναι τα games τότε μάλλον φταίει η σύνδεσή σου και όχι το ρούτερ σου.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εαν παιζουν παιχνιδια και ειναι 10 ατομα επανω η γραμμη ταυτοχρονα δεν θα σηκωσει τοσο bandwidth ... επισης η γραμμη μπορει να εχει θεμα (errors, χαμηλο snr κλπ) ... θα πρεπει να κοιταξεις καλα την εσωτερικη καλωδιωση σου και να εχεις βαρβατο μοντεμ να δεινει καλες προτερεοτητες (qos) ... αλλα και αυτα να πετυχεις με 10 ατομα με βαρια χρηση σε 12αρα ταχυτητα δεν θα την βγαλεις καθαρη και ειδικα αν εχει θεμα η γραμμη ... αν ηταν καφενειο κατι παει και ερχεται

    πχ ενα hd video θα τραβηξει περιπου 4-7 mbps (απο ενα και μονο χρηστη) απο τα 12 που εχεις ... βαλε 10 να παιζουν παιχνιδια η να κανουν downloads

  4. #4
    Εγγραφή
    25-03-2011
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι μοντέλο έχεις τώρα;
    Το ρούτερ ευθύνεται για τυχόν μποτιλιαρίσματα αν πχ κατεβάζεις torrents και ταυτόχρονα βλέπεις youtube, σερφάρεις ή προσπαθείς να παίξεις παιχνίδια.
    Αν το μόνο που κάνουν οι πελάτες σου είναι τα games τότε μάλλον φταίει η σύνδεσή σου και όχι το ρούτερ σου.
    Ευχαριστω που απαντησες!!! Το router που χρησιμοποιο ειναι ενα απο αυτα που μου ειχε δωσει καποτε η OTE "Echolife HG520c". Ναι αλλα στην αρχη δεν ειχα προβλημα με την συνδεση, μια μερα στο router αναβα το λαμπακι του internet αλλα οι υπολογιστες δεν ειχαν ιντερνετ απο τοτε εχω προβλημα με το ιντερνετ και σε ενα καταστημ Η/Υ που ρωτησα ειπε οτι μπορει να φταιει το router(αλλα εχοντας υπόψη οτι αυτους τους ενδιαφερει μονο να πουλησουν γι'αυτο απευθηνθηκα σε εσας). Η γνωμη σου δηλαδη ποια ειναι;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    εαν παιζουν παιχνιδια και ειναι 10 ατομα επανω η γραμμη ταυτοχρονα δεν θα σηκωσει τοσο bandwidth ... επισης η γραμμη μπορει να εχει θεμα (errors, χαμηλο snr κλπ) ... θα πρεπει να κοιταξεις καλα την εσωτερικη καλωδιωση σου και να εχεις βαρβατο μοντεμ να δεινει καλες προτερεοτητες (qos) ... αλλα και αυτα να πετυχεις με 10 ατομα με βαρια χρηση σε 12αρα ταχυτητα δεν θα την βγαλεις καθαρη και ειδικα αν εχει θεμα η γραμμη ... αν ηταν καφενειο κατι παει και ερχεται

    πχ ενα hd video θα τραβηξει περιπου 4-7 mbps (απο ενα και μονο χρηστη) απο τα 12 που εχεις ... βαλε 10 να παιζουν παιχνιδια η να κανουν downloads
    Ευχαριστω που απαντησες!!!Οπως ειπα ποιο πανω πριν το προβλημα που ειπα δουλευε μια χαρα. Ποια ειναι η γνωμη σου δηλαδη οτι η συνδεση μπορει να εχει το προβλημα τελικα;

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μπορει να συμβανει και αυτο ... κοιτας τα στατιστικα στο μοντεμ η παιρνεις τηλεφωνο τον παροχο για ελενχο γραμμης... επισης μηπως κανα ιος καπου?

    Για το θεμα με το router πρεπει να εχεις 1-2 εναλλακτικα για να δεις αν κανουν το ιδιο προβλημα (ειδικα αφου εχεις τετοιο επαγγελμα)
    Αν δηλαδη κατι παθει το τωρινο (χτυπα ξυλο) πρεπει να εχεις εναλλακτικα

  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntenis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω που απαντησες!!! Το router που χρησιμοποιο ειναι ενα απο αυτα που μου ειχε δωσει καποτε η OTE "Echolife HG520c". Ναι αλλα στην αρχη δεν ειχα προβλημα με την συνδεση, μια μερα στο router αναβα το λαμπακι του internet αλλα οι υπολογιστες δεν ειχαν ιντερνετ απο τοτε εχω προβλημα με το ιντερνετ και σε ενα καταστημ Η/Υ που ρωτησα ειπε οτι μπορει να φταιει το router(αλλα εχοντας υπόψη οτι αυτους τους ενδιαφερει μονο να πουλησουν γι'αυτο απευθηνθηκα σε εσας). Η γνωμη σου δηλαδη ποια ειναι;

    - - - Updated - - -



    Ευχαριστω που απαντησες!!!Οπως ειπα ποιο πανω πριν το προβλημα που ειπα δουλευε μια χαρα. Ποια ειναι η γνωμη σου δηλαδη οτι η συνδεση μπορει να εχει το προβλημα τελικα;
    Σίγουρα το router είναι για τα μπάζα σαν μοντέλο.
    Μπορεί να τα έπαιξε αλλά αν είχες ένα ίδιο πχ, δεν δούλευε όπως και πριν χωρίς πρόβλημα.
    Πρώτα πρέπει να δεις το θέμα των αποσυνδέσεων.
    Μετά, αν τα έχει παίξει το ρούτερ, καλύτερα να πάρεις ένα του εμπορίου το οποίο θα σου δίνει περισσότερες δυνατότητες για μελλοντική χρήση.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #7
    Εγγραφή
    25-03-2011
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα το router είναι για τα μπάζα σαν μοντέλο.
    Μπορεί να τα έπαιξε αλλά αν είχες ένα ίδιο πχ, δεν δούλευε όπως και πριν χωρίς πρόβλημα.
    Πρώτα πρέπει να δεις το θέμα των αποσυνδέσεων.
    Μετά, αν τα έχει παίξει το ρούτερ, καλύτερα να πάρεις ένα του εμπορίου το οποίο θα σου δίνει περισσότερες δυνατότητες για μελλοντική χρήση.
    Τι ενοοίς όταν λες οτι πρέπει να δω το θέμα των αποσυνδέσεων;
    Μπορείς να μου προτείνεις καποιο router με το οποίο πιστεύεις οτι μπορεί να μου κάνει δουλεία;
    Ευχαριστώ!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Αν μπεις στο interface του ρούτερ κάπου θα σου εμφανίζει πόσες αποσυνδέσεις έχεις.
    Από αυτό μπορείς να καταλάβεις πόσο καλή είναι η γραμμή σου.
    Καλές γραμμές είναι αυτές που κρατάνε την γραμμή > μήνα.
    Αν έχεις αποσυνδέσεις κάθε μέρα ή κάθε εβδομάδα θα πρέπει να το ψάξεις το θέμα.
    Ένα καλό ρούτερ σε κακή γραμμή θα βελτιώσει την κατάσταση αλλά δεν θα σου λύσει το πρόβλημα.
    πχ αν το πρόβλημα που έχεις είναι καλωδιακό πχ θόρυβος στην γραμμή, ένα κακό ρούτερ θα σου κάνει αποσυνδέσεις κάθε μέρα σχεδόν.
    Ένα καλό μοντέλο θα σου ρίχνει την γραμμή κάθε 2-3 μέρες.
    Όπως καταλαβαίνεις αυτό δεν σου λύνει το πρόβλημα.

    Αν θέλεις να σου προτείνω καλό ρούτερ, υπάρχουν πολλά μοντέλα.
    Αν δεν όμως το πρόβλημα είναι στην γραμμή σου, τότε τζάμπα χρήματα θα δόσεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #9
    Εγγραφή
    25-03-2011
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπεις στο interface του ρούτερ κάπου θα σου εμφανίζει πόσες αποσυνδέσεις έχεις.
    Από αυτό μπορείς να καταλάβεις πόσο καλή είναι η γραμμή σου.
    Καλές γραμμές είναι αυτές που κρατάνε την γραμμή > μήνα.
    Αν έχεις αποσυνδέσεις κάθε μέρα ή κάθε εβδομάδα θα πρέπει να το ψάξεις το θέμα.
    Ένα καλό ρούτερ σε κακή γραμμή θα βελτιώσει την κατάσταση αλλά δεν θα σου λύσει το πρόβλημα.
    πχ αν το πρόβλημα που έχεις είναι καλωδιακό πχ θόρυβος στην γραμμή, ένα κακό ρούτερ θα σου κάνει αποσυνδέσεις κάθε μέρα σχεδόν.
    Ένα καλό μοντέλο θα σου ρίχνει την γραμμή κάθε 2-3 μέρες.
    Όπως καταλαβαίνεις αυτό δεν σου λύνει το πρόβλημα.

    Αν θέλεις να σου προτείνω καλό ρούτερ, υπάρχουν πολλά μοντέλα.
    Αν δεν όμως το πρόβλημα είναι στην γραμμή σου, τότε τζάμπα χρήματα θα δόσεις.
    Μου φαίνεται πως έχεις δίκιο και το πρόβλημα ειναι στην σύνδεση, το λέω γιατι οταν τρέχω ''ping -t www.google.com'' για να δω έαν είναι μεγαλο το ping βλεπω οτι είναι πολύ ασταθές, δεν έχω time out αλλα κάποιες φορεσ απο 63ms που είναι συνήθως ανεβένει στα 780ms και αυτός είναι ο λογος που έχω lags στα παιχνιδια ονλινε (έτσι νομίζω :P δηλαδή).
    Πιστεύεις οτι πρέπει να αλάζω σύνδεση ή απλώς να κάνω παράπονα ώστε να αλλάξουν τα καλώδια;
    Εύχαριστώ!!!

  10. #10
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    παρε τηλεφωνο να κοιταξουν την γραμμη και κανε παραπονα στον παροχο γιατι η συνδεση ειναι αστατη

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntenis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου φαίνεται πως έχεις δίκιο και το πρόβλημα ειναι στην σύνδεση, το λέω γιατι οταν τρέχω ''ping -t www.google.com'' για να δω έαν είναι μεγαλο το ping βλεπω οτι είναι πολύ ασταθές, δεν έχω time out αλλα κάποιες φορεσ απο 63ms που είναι συνήθως ανεβένει στα 780ms και αυτός είναι ο λογος που έχω lags στα παιχνιδια ονλινε (έτσι νομίζω :P δηλαδή).
    Πιστεύεις οτι πρέπει να αλάζω σύνδεση ή απλώς να κάνω παράπονα ώστε να αλλάξουν τα καλώδια;
    Εύχαριστώ!!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    εαν παιζουν παιχνιδια και ειναι 10 ατομα επανω η γραμμη ταυτοχρονα δεν θα σηκωσει τοσο bandwidth ... επισης η γραμμη μπορει να εχει θεμα (errors, χαμηλο snr κλπ) ... θα πρεπει να κοιταξεις καλα την εσωτερικη καλωδιωση σου και να εχεις βαρβατο μοντεμ να δεινει καλες προτερεοτητες (qos) ... αλλα και αυτα να πετυχεις με 10 ατομα με βαρια χρηση σε 12αρα ταχυτητα δεν θα την βγαλεις καθαρη και ειδικα αν εχει θεμα η γραμμη ... αν ηταν καφενειο κατι παει και ερχεται

    πχ ενα hd video θα τραβηξει περιπου 4-7 mbps (απο ενα και μονο χρηστη) απο τα 12 που εχεις ... βαλε 10 να παιζουν παιχνιδια η να κανουν downloads
    Ξεκίνα πρώτα από αυτό που σου έχει πεί ο babis από την αρχή και μετά ασχολείσαι με τον πάροχο. Σιγουρέψου πρώτα ότι η εσωτερική σου εγκατάσταση

    είναι σε άριστη κατάσταση , αφού πρόκειται και για επαγγελματικό χώρο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    25-03-2011
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές σας. Θα τα δοκιμάσω όλα αυτα που μου έιπατε ώστε να είναι σε άριστη κατάσταση και ελπίζω να γίνει καλύτερη η κατάσταση

  13. #13
    Εγγραφή
    25-03-2011
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το κοίταξα αυτο που είπατε ωστε να είναι όλα σε Άριστη κατάσταση και τελικά είχατε δικιο οτι κάτι αλλό είχε το πρόβλημα και δεν ήταν μόνο το router. Τώρα η σύνδεση είναι πολύ καλύτερη αλλά και πάλι το router είναι για τα σκουπίδια, ακούσα για κάποια router 3COM 3C612 οτι είναι πολύ καλά και θα μου κάνουν δουλεία. Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας σχετικά με αύτο ή και να μου προτείνεται κάποιο άλλο router.
    Ευχαριστώ!!!

  14. #14
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν ξερω το συγκεκριμενο μοντεμ τι παιζεται και τιμη ... αλλα αν δεν καταληξεις σε αυτο ... κοιτα και αυτην την επιλογη

    αφου εχεις επαγγελμα παρε ενα συνδυασμο με μοντεμ σκετο (βρισκεις φτηνα) και ενα ραουτερ σκετο που βρισκεις φτηνα και εχουν παρα πολες ρυθισεις

    μπορεις να παρεις κανα τετοιο ΜΟΝΟ για γραμμη (που για οτε ειναι απο τα πιο σταθερα)
    http://www.e-shop.gr/d-link-dsl-320b...n-p-PER.614705

    http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w896...n-p-PER.612412
    (αυτο το γεφυρωνεις και του βγαζεις τις κεραιες απο πανω)

    http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w897...r-p-PER.612494
    σιγουρεψου ειναι το ν3 .. επισης το γεφυρωνεις και του βγαζεις τις κεραιες απο επανω

    η κανα παλιο που εδινε ο οτε το τομσον 585 ν7

    η κοιτας κατι φτηνο για adsl απο εδω
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...9F%CE%A4%CE%95
    και στις πισω σελιδες αναφερω μερικα να τα βαλεις μονο για γραμμη

    και παιρνεις κατι απο mikrotik που τα εχουν παρα πολλοι και ειναι ευχριστημενοι ... ο φιλος denisun εχει οδηγους και μπορει να σου πει κατι συγκεκριμενο ... η τελος παντων κοιτας ενα καλο σκετο ραουτερ
    το πλεονεκτημα ειναι οτι αν τυχει κατι με τα μοντεμ απλα βαζεις οποιο αλλο επανω θελεις ....χωρις να χρειαστει να αλλαξεις την διαταξη ρυθμισεων απο το ραουτερ (και συνδεσμολογιεσ) ... δηαλδη μενουν μενουν ολα ως εχουν

    τωρα αν δε θελεις να εχεις καλωδια και αλλα επανω αυτο που ειπες καλο φαινεται απλα δεν το εχω ακουσει ποτε ... απλα σου δινω αλλη μια λυση να την εχεις υποψην σου .. .δεν λεω κανε το

    Αν ησουν απλος χρηστης ιντερνετ το 8970 ν3 θα σε καλυπτε αλλα νομιζω ριξε μια επενδυση σε κατι δυνατο

  15. #15
    Εγγραφή
    25-03-2011
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w897...r-p-PER.612494
    Απο αυτά που μου πρότεινες αυτο μου φάνηκε καλό αφού είχε και καλά σχόλια. Αλλά δεν κατάλαβα αυτό το σημείο "σιγουρεψου ειναι το ν3" τι ενοοίς;
    Αυτό το χρησιμοποιώ μόνο του η με συνδιασμό όπως είπες (δηλάδη πρέπει να αγοράσω και κατι αλλό;
    Πώς γίνεται αυτός ο συνδιασμός;
    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Βοήθεια για επιλογή modem (όχι router!) σε Forthnet και ερώτηση για ταχύτητες
    Από tolis626 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-15, 12:11
  2. [Other] Βοήθεια για επιλογή ρούτερ.
    Από jim1900dz στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 21:01
  3. μία βοήθεια για αλλαγή router IP
    Από johnyb98 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-14, 18:00
  4. Βοήθεια για επιλογή Tablet
    Από SakisL στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-14, 21:20
  5. Βοήθεια για επιλογή νέου εκτυπωτή ή πολυμηχάνημα
    Από cool11 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-14, 12:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας