Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    01-04-2015
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας , είμαι 16 χρόνων και πάω 2α λυκείου . Γεννήθηκα στην Κούβα και έζησα εκεί μέχρι τα 5 μου χρόνια . Ύστερα ήρθα στην Ελλάδα και από τότε ζω εδώ . Όταν τελειώσω το σχολείο , αφού πάω για 5 μήνες στην Αθήνα σκοπεύω να πάω σε ένα πανεπιστήμιο στην Αγγλία και μετά να πάω να ζήσω μόνιμα στην Αμερική . Θα μπορέσω να αποφύγω τον στρατό ή όχι ; Έχω χαρτιά ιθαγένειας από την Κούβα ,διαβατήριο ,μιλάω τη γλώσσα κτλπ.

  2. #2
    Εγγραφή
    14-03-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Άν έχεις ελληνική ταυτότητα πρέπει να υπηρετήσεις ....παρόμοια περίπτωση είμαι όσον αφορά την ιθαγένεια, διαβατήριο κλπ ξένης χώρας και πήγα κανονικοτατα...

  3. #3
    Εγγραφή
    01-04-2015
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από didaskalo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άν έχεις ελληνική ταυτότητα πρέπει να υπηρετήσεις ....παρόμοια περίπτωση είμαι όσον αφορά την ιθαγένεια, διαβατήριο κλπ ξένης χώρας και πήγα κανονικοτατα...
    Το πρόβλημα ειναι ότι μετά το σχολείο θέλω να πάω να σπουδάσω και να μην χάσω 1 χρόνο . Δεν γίνεται , έτσι;

  4. #4
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheGeniusKiller Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα ειναι ότι μετά το σχολείο θέλω να πάω να σπουδάσω και να μην χάσω 1 χρόνο . Δεν γίνεται , έτσι;
    Μπορείς να πάρεις αναβολή πάντα.

    Μπορείς βέβαια να κάνεις και το παρακάτω: Παίρνεις αναβολή για σπουδές, πας Αγγλία, σπουδάζεις και μετα πας Αμερική για να δουλέψεις.

    Δε ξέρω τι κυρώσεις θα έχεις όμως από τη μη παρουσίασή σου σε στρατόπεδο όταν λήξει η αναβολή ή πως μπορείς να παρατείνεις νόμιμα την αναβολή αυτή. Αν αποφασίσεις μάλιστα να έρθεις κάποια στιγμή διακοπές Ελλάδα, θα σε τσιμπήσουν και θα σε πάνε σηκωτό στο κοντινότερο στρατόπεδο.

    Μη σε πάρω στο λαιμό μου με αυτά που σου λέω, καλύτερα να ρωτήσεις στο στρατολογικό σου γραφείο ή ακόμα καλύτερα βρες κάποιον που τα ξέρει από μέσα.
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

  5. #5
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Να ρωτήσεις στο στρατολογικό σου γραφείο χωρίς φόβο τώρα που είναι ακόμα νωρίς να ξέρεις τι παίζει.
    ΑΝ δεν κάνω μεγάλο λάθος, θα μπορείς να χαρακτηριστείς ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού χωρίς υποχρέωση να υπηρετήσεις για όσο διάστημα διατηρείς την ιδιότητα (παραμένεις στο εξωτερικό). Από εκεί και πέρα παίζουν ρόλο πολλά όπως πχ σε ποια ηλικία θα επιστρέψεις

  6. #6
    Εγγραφή
    14-03-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παρότι διαφωνώ κάθετα με την ιδέα της υποχρεωτικής στράτευσης, η συμβουλή μου είναι να πάς και να ξεμπερδέψεις στην πρώτη ευκαιρία. Είσαι μικρός, έχεις όνειρα και σου εύχομαι να τα πραγματοποιήσεις, αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις πως θα στα φέρει η ζωή,και επειδή (δυστυχώς) στην χώρα που ζείς τώρα είναι υποχρεωτικό καλύτερα να πας να ξεμπερδεύεις.Τη στιγμή βέβαια που εσύ θα θεωρήσεις σκόπιμο....

  7. #7
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    επειδή η Ελλάδα είναι η χώρα των νόμων, και τον υποπεριπτώσεων, ότι και να σου πούμε, αν δεν πας με όλα τα δεδομένα στο στρατολογικό γραφείο, δεν θα βγάλεις άκρη!

    εκτός αν δεν έχεις κανένα νόμιμο χαρτί στο Ελληνικό κράτος, [μην με ρωτάτε πως, όλα γίνονται], οπότε δεν πας φαντάρος.

    οπότε ξεκίνα με 2-3 βασικές λεπτομέρειες και μετα βουρ για το στρατολογικό σου.

    οι 2-3 βασικές είναι

    1 είσαι γραμμένος στα μητρώα αρρένων της Ελλάδας; [αν δεν ξέρεις έστω πες μας αν έχεις ελληνική ταυτότητα ή πιστοποιητικό δημοτολογίου]
    2 θες να πας φαντάρος ή έστω να απαλλαγείς νόμιμα;
    και αν ναι έχεις κάποιο λόγο να θεωρείσαι προστάτης ή δικαιούχος μειωμένης;
    3 η Κούβα έχει στρατό και αν ναι μήπως σε συμφέρει να πας στρατό εκεί ή να απαλλαγείς από εκεί; [αν θυμάμαι και φυσικά μπορεί να λέω μεγάλη βλακεία δεν μπορείς να πας σε 2 χώρες στρατό αν δεν το θες]




  8. #8
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει πάντα το Ι5 ψυχολογικό.

    Αν ψάξεις λίγο θα βρεις αναλυτικότατες πληροφορίες για τα πάντα.

    Δεν υπάρχει καμία συνέπεια εκτός φυσικά από το ότι δε μπορείς να μπεις αστυνομία και πυροσβεστική.

    Ότι ακούς για διαβατήριο, τρελόχαρτα, ένσημα, δίπλωμα οδήγησης κτλ δεν ισχύουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Τα Γιώτα-τάδε δε φαίνονται πλέον πουθενά. Αν μπορείς και έχεις και δόντι (αν δεν είσαι καλός στην υποκριτική) όρμα.

    Ούτε δευτερόλεπτο δε πρέπει να τους χαρίζει κανείς υπό νορμαλ συνθήκες. (Και όποιος λέει πόσο του λείπουν εκείνα τα χρόνια έχει θέματα )

  10. #10
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Γιώτα-τάδε δε φαίνονται πλέον πουθενά. Αν μπορείς και έχεις και δόντι (αν δεν είσαι καλός στην υποκριτική) όρμα.

    Ούτε δευτερόλεπτο δε πρέπει να τους χαρίζει κανείς υπό νορμαλ συνθήκες. (Και όποιος λέει πόσο του λείπουν εκείνα τα χρόνια έχει θέματα )
    Ούτε καν ιδιαίτερη υποκριτική δε χρειάζεται. Με καλή γνωμάτευση από ιδιώτη γιατρό προσεκτικά γραμμένη σύμφωνα με το ΦΕΚ και τις παθήσεις που δίνουν Ι5 (πράγμα πανεύκολο καθώς τα ψυχολογικά όλα συνδέονται μεταξύ τους), ένα σενάριο που να στέκει σε περίπτωση που ρωτήσουν οτιδήποτε (φυσικά δε διασταυρώνεται απολύτως τίποτα, δεν μπορούν εξάλλου), και attitude "ότι και να λέτε εγώ δε μπορώ να πάω, μη με ταλαιπωρείτε άλλο", είναι ζήτημα λεπτών.

    Χειρότερο σενάριο που συμβαίνει σε απειροελάχιστες και κακά προετοιμασμένες περιπτώσεις, να σε βάλουν μέσα 1-2 μέρες στο στρατόπεδο, σε κανένα αναρρωτήριο, μέχρι να απελπιστούν και να σε διώξουν.

  11. #11
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    Και χωρίς γιατρό το Ι5 δίνεται αέρα.. Καλύτερα βέβαια είναι από δημόσιο νοσοκομείο (πχ δρομοκαϊτειο) αλλα και πάλι 2 χρονάκια συν κάτιθα τα χάσεις πηγαινοερχόμενος για αναβολές.
    Τ'απολωλότα πρόβατα τα φάγανε οι λύκοι
    κι'αυτά που μείναν στο κοπάδι τα έφαγε ο βοσκός

  12. #12
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpirarxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και χωρίς γιατρό το Ι5 δίνεται αέρα.. Καλύτερα βέβαια είναι από δημόσιο νοσοκομείο (πχ δρομοκαϊτειο) αλλα και πάλι 2 χρονάκια συν κάτιθα τα χάσεις πηγαινοερχόμενος για αναβολές.
    Βασικά 4-5 μερούλες θα χάσεις σε 2 χρόνια και γεια σας. Αν κάποιος δεν θέλει να υπηρετήσει για οποιονδήποτε λόγο, όντως μπορεί πια να το κάνει τόσο απλά. Διαρκεί αρκετά χρονικά αλλά δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο πρακτικά.

  13. #13
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Νομίζω, επείδη είχα τέτοιες περιπτώσεις όταν παρουσιάστηκα στην Θήβα, θα πας μόνο για κάποιους μήνες (3 νομίζω), αλλά καλύτερα να πας ρουφ (στα στρατολογικά γραφεία) να ρωτήσεις και καλού κακού έχε μαζί σου τα χαρτιά σου, γτ στο στρατό επειδή θα ΣΙΓΟΥΡΑ θα βρεις κάποιον καραβανά ΑΝΙΚΗΤΟ και θα σε πρήξει, θα του τα δώσεις για να ξεμπερδεύεις μια ώρα αρχύτερα.

  14. #14
    Εγγραφή
    26-12-2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13326/1023
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Thomson TG585 V8
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όταν είσαι γεννημένος στο εξωτερικό και έχεις 2 διαβατήρια πας 3 μήνες μόνο φαντάρος σαν ομογενής (ουσιαστικά λιγότερο από 2 μήνες) . Έχεις υποχρέωση να υπηρετήσεις στην μια από της 2 χώρες μέχρι τα 35 σου . Μέτα τα 35 παίρνεις απαλλαγή βάση νόμου .

    Γνώμη μου είναι να κάνεις άπλα πράγματα . Παίρνεις αναβολή για σπουδές νόμιμα. Μετά της σπουδές σου πες ότι πας 2 μήνες διακοπές και ξεμπερδεύεις και με το στρατό.

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατάργηση της στρατιωτικής θητείας προτείνει η τρόικα.
    Από boombastic στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 825
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-16, 14:52
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-14, 02:53
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-14, 00:31
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-14, 01:01
  5. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-14, 01:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας