Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    06-09-2007
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10239/509
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedTouch 536i v6
    SAMSUNG ATIV S

    Το αγόρασα στις 30-3-2015 επηρεασμένος από φίλη που είχε καλές εντυπώσεις. (Για όσους δεν ξέρουν είναι το μοναδικό smart phone Samsung με windows phone). Πριν είχα ένα απλό κινητό.

    Από μπαταρία πάμε καλά. Κρατάει αρκετά. Από ταχύτητα επίσης καλά. Είναι γρήγορο (με τα δικά μου κριτήρια, αν και δεν έχω πολλές εφαρμογές).

    Μόλις το πήρα αρχίσανε οι εκπλήξεις.

    1. Δεν έχει ραδιόφωνο. Πήρα τη Samsung τίποτα. Έψαξα στο Internet και τελικά ανακάλυψα ότι:

    Τα windows phone γενικά δεν έχουν ράδιο. Υπάρχει μια εφαρμογή, αλλά πρέπει να ξεκλειδώσεις το firmware – οπότε χάνεις την εγγύηση – να κατεβάσεις μια μη εγκεκριμένη εφαρμογή και επί πλέον πολλοί στα σχόλια γράφανε ότι αφού τα έκαναν όλα αυτά ακούγανε μόνο στατικά παράσιτα. Έτσι πήγα και αγόρασα walkman και έλυσα το πρόβλημα.

    Βέβαια ούτε τα ακριβά iphone Apple έχουνε ραδιόφωνο αλλά αυτό δεν με παρηγόρησε καθόλου. Στις προδιαγραφές τους ξεχνάνε να γράψουν ότι δεν έχει ράδιο. Απλά δεν γράφουν τίποτα.

    2. 3G Internet με Q Card δεν έπιανε. Μόνο wifi!!!! Και έχω και 1GB. Ξανά από την αρχή ψάξιμο στο Internet, επίσκεψη σε μαγαζί Wind, τηλέφωνο στη τεχνική βοήθεια. Τίποτα!! Ο λόγος; Η παράμετρος apn ήταν κλειδωμένη σε ένα portal στη Ιταλία. Δεν άλλαζε με τίποτα! Τελικά ύστερα από τουλάχιστον 8 ώρες ψάξιμο και αρκετή ώρα στο τηλέφωνο είχα την φαεινή ιδέα να πατήσω «Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων» και επί τέλους πήρε το ρημάδι το apn της Q.

    3. Ήθελα ένα wallpaper μπήκα στο windows store και κατέβασα την εφαρμογή wallpapers 2015. Μαζί με το wallpaper κατέβηκε και ένας ιός. Όταν προσπαθούσα να μπω στο Internet με ανακατεύθυνε σε ένα site που μου ζήταγε τον αριθμό του κινητού για …ενημερώσεις με απίθανες χρεώσεις. Ξανά - μανά «Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων» για άλλη μια φορά. Ευτυχώς έτσι λύθηκε το πρόβλημα. Έκανα αναφορά στη Microsoft.

    Αυτά τα βάσανα πέρασα μέχρι τώρα. Οτιδήποτε άλλο θα το προσθέσω.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-03-2010
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    708
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Thomson TG585v7 (8.2.7.7)
    SNR / Attn
    6(dB) / 20,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φίλε από οσα γράφεις καταλαβαίνω ότι το Ativ S (το οποίο είχα για ένα ετος) είναι απροβληματιστο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν εχεις καμιά πείρα απο smartphones γενικά.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-09-2007
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10239/509
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedTouch 536i v6
    Κατ’ αρχή έχεις δίκιο. Είναι το πρώτο μου Smart phone. Ξέρω ελάχιστα πράματα από υπολογιστές και καθόλου από Smart phones.

    Αλλά υποθέτω ότι οι εταιρείες απευθύνουν αυτά τα προϊόντα προς τον μέσο ή άσχετο πολίτη, προς τη μάζα δηλαδή και όχι τους εκλεκτούς.

    Και εγώ δεν ξέρω. Γιατί ο πρόθυμος (το τονίζω) ειδικός της Samsung που πήρα ύστερα από πολύωρη αναμονή στο τηλέφωνο δεν ήξερε την απάντηση;

    Γιατί ο πρόθυμος (το τονίζω) ειδικός της Q telecom που πήρα ύστερα από πολύωρη αναμονή στο τηλέφωνο δεν ήξερε την απάντηση;

    Δεν τους ξανάτυχε τέτοια περίπτωση; Είναι δυνατόν;

    Γιατί δεν μαζεύουνε όλες τις ερωτήσεις που τους κάνουν οι πελάτες τους σε μια βάση δεδομένων; Να τους ρωτάς κάτι, να το πληκτρολογούν σε tags και να σου σερβίρουν την απάντηση. Μάλιστα ακόμα καλύτερα να βγάζανε αυτή τη βάση δεδομένων στο Internet ώστε και οι υπάλληλοι να είχαν λιγότερη δουλειά.

    Πώς θα βρω εγώ ο άσχετος λύση στα προβλήματα μου; Να ζητήσω την επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος;

    Μήπως επειδή οι εταιρείες ενδιαφέρονται μόνο να πουλήσουνε και γράφουν στα ….. τους το after sales sevice;

    Μετά απορούνε γιατί δεν αυξάνονται οι πωλήσεις τους.

    Οι υποψήφιοι αγοραστές μετά την πρώτη αγορά απογοητεύονται και μένουν σε ότι έχουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Περιοχή
    San Marcos, CA. USA
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    331
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25310/2036
    ISP
    at&t
    Router
    2wire 3801 HGV
    SNR / Attn
    15.7(dB) / 20.7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νεοπτόλεμος Εμφάνιση μηνυμάτων
    SAMSUNG ATIV S

    1.<....>Τα windows phone γενικά δεν έχουν ράδιο.

    2. 3G Internet με Q Card δεν έπιανε. Μόνο wifi!!!! Και έχω και 1GB. Ξανά από την αρχή ψάξιμο στο Internet, επίσκεψη σε μαγαζί Wind, τηλέφωνο στη τεχνική βοήθεια. Τίποτα!! Ο λόγος; Η παράμετρος apn ήταν κλειδωμένη σε ένα portal στη Ιταλία. Δεν άλλαζε με τίποτα! Τελικά ύστερα από τουλάχιστον 8 ώρες ψάξιμο και αρκετή ώρα στο τηλέφωνο είχα την φαεινή ιδέα να πατήσω «Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων» και επί τέλους πήρε το ρημάδι το apn της Q.

    3. Ήθελα ένα wallpaper μπήκα στο windows store και κατέβασα την εφαρμογή wallpapers 2015. Μαζί με το wallpaper κατέβηκε και ένας ιός. Όταν προσπαθούσα να μπω στο Internet με ανακατεύθυνε σε ένα site που μου ζήταγε τον αριθμό του κινητού για …ενημερώσεις με απίθανες χρεώσεις. Ξανά - μανά «Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων» για άλλη μια φορά. Ευτυχώς έτσι λύθηκε το πρόβλημα. Έκανα αναφορά στη Microsoft.
    1. Λάθος. Έχω το Nokia Lumia 920 και έχει ραδιόφωνο κανονικά.

    2. Ρύθμιση που τη βρίσκεις μετά από λίγο ψάξιμο. Δεν φταίει το κινητό.

    3. Πάλι δεν φταίει το κινητό. Πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός στο τι κατεβάζεις.
    What is real? How do you define real? If you're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then real is simply electrical signals interpreted by your brain!

  5. #5
    Εγγραφή
    06-09-2007
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10239/509
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedTouch 536i v6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από USBCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Λάθος. Έχω το Nokia Lumia 920 και έχει ραδιόφωνο κανονικά.

    2. Ρύθμιση που τη βρίσκεις μετά από λίγο ψάξιμο. Δεν φταίει το κινητό.

    3. Πάλι δεν φταίει το κινητό. Πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός στο τι κατεβάζεις.
    1. Να το χαίρεσαι φίλε μου το Lumia 920, είναι όμως ακριβό για μένα, δεν διαθέτω τόσα για κινητό. Άμα γράφανε στις προδιαγραφές του ότι δεν έχει ραδιόφωνο θα έπαιρνα, με τα ίδια λεφτά κάποιο με ράδιο.

    2. Πιθανόν. Αυτό που ξέρω είναι ότι το μαγαζί που το πήρα, τα είχε αγοράσει χονδρικά από μια εταιρεία που λέγεται tre.it που με κλείδωσε με το ζόρι στο δίκτυό της και οι «ειδικοί» της Samsung δεν ήξεραν τη λύση.

    3. Τι εννοείς; Κατέβασα από το windows store. Υπάρχει κάτι άλλο ασφαλέστερο;

  6. #6
    Εγγραφή
    13-01-2012
    Μηνύματα
    295
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νεοπτόλεμος Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Να το χαίρεσαι φίλε μου το Lumia 920, είναι όμως ακριβό για μένα, δεν διαθέτω τόσα για κινητό. Άμα γράφανε στις προδιαγραφές του ότι δεν έχει ραδιόφωνο θα έπαιρνα, με τα ίδια λεφτά κάποιο με ράδιο.

    2. Πιθανόν. Αυτό που ξέρω είναι ότι το μαγαζί που το πήρα, τα είχε αγοράσει χονδρικά από μια εταιρεία που λέγεται tre.it που με κλείδωσε με το ζόρι στο δίκτυό της και οι «ειδικοί» της Samsung δεν ήξεραν τη λύση.

    3. Τι εννοείς; Κατέβασα από το windows store. Υπάρχει κάτι άλλο ασφαλέστερο;
    3. Ο ασφαλεστερος τροπος για να κατεβαζεις εφαρμογες ειναι να χρησιμοποιεις τα κριτηρια σου .Πρεπει να δεις αν ειναι γνωστος developer ? εχει καλο rating το app ?Κανουν παραπονα στα comments ?

Παρόμοια Θέματα

  1. Samsung Galaxy S
    Από antonis34 στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-14, 19:10
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-14, 10:24
  3. samsung galaxy s duos έκδοση la fleur
    Από macjohny στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 00:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας