Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου:
    Από σήμερα, Πέμπτη 2 Απριλίου 2015, ξεκινά η αποστολή των προσωπικών στοιχείων και των κωδικών σύνδεσης στους πρώτους 28.372 εγγεγραμμένους ανέργους του
    ΟΑΕΔ, οι οποίοι από τις 26 Φεβρουαρίου (ημερομηνία έναρξης της διαδικασίας υποβολής αιτήσεων) μέχρι και τα τέλη Μαρτίου υπέβαλαν αιτήσεις διαδικτυακά για την
    υπαγωγή τους στο πρόγραμμα «IT Academy Program για ανέργους».

    Η διαδικασία αποστολής των προσωπικών στοιχείων υπαγωγής στο πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί τη Μεγάλη Δευτέρα 6 Απριλίου 2015.


    Στο μήνυμα το οποίο λαμβάνει ο κάθε δικαιούχος στην ηλεκτρονική διεύθυνση (e –mail) μέσω της οποίας έκανε την αίτηση υπαγωγής στο «IT Academy Program για ανέργους», μεταξύ άλλων, περιλαμβάνονται:

    • 1) Το όνομα χρήστη (user name)
    • 2) ο κωδικός (password)
    • 3) ο κωδικός enrollment code
    • 4) το link για τις αναλυτικές οδηγίες χρήσης και
    • 5) τα links (ηλεκτρονικές διευθύνσεις) για την αυτόματη και άμεση «είσοδο» στους ιστότοπους του προγράμματος.


    Το «IT Academy Program για ανέργους» αποτελεί μια πρωτοβουλία του ΟΑΕΔ και της Microsoft Hellas για την παροχή δωρεάν εκπαίδευσης πάνω σε ψηφιακές δεξιότητες,
    χάρη στην οποία -όσοι από τους εγγεγραμμένους ανέργους το επιθυμούν, χωρίς κανένα περιοριστικό κριτήριο- έχουν την ευκαιρία να αποκτήσουν ένα ακόμη προσόν
    στην προσπάθειά τους να ενταχθούν ή να επανενταχθούν δυναμικά στην αγορά εργασίας.

    Οι εγγεγραμμένοι στα μητρώα του ΟΑΕΔ άνεργοι, ανεξαρτήτως εξειδίκευσης, ηλικίας ή οποιασδήποτε άλλης παραμέτρου, έχουν τη δυνατότητα να υποβάλλουν αίτηση
    συμμετοχής στο πρόγραμμα μέσω της Διαδυκτιακής πύλης του ΟΑΕΔ. Στα τέλη κάθε μήνα οι αιτούμενοι παραλαμβάνουν μέσω του ηλεκτρονικού τους ταχυδρομείου κατάλληλους κωδικούς ώστε να μπορούν να κάνουν χρήση των προσφερόμενων υπηρεσιών.

    Με την ολοκλήρωση των μαθημάτων, κάθε εγγεγραμμένος άνεργος αποκτά εφόδια που θα ενισχύουν το εργασιακό του προφίλ. Το πρόγραμμα θα συνεχίσει να αναπτύσσεται
    με ορίζοντα τριετίας δίνοντας τη δυνατότητα παρακολούθησης μιας μεγάλης γκάμας μαθημάτων για όλα τα επίπεδα. Η λίστα με τα προσφερόμενα μαθήματα θα εμπλουτίζεται διαρκώς.

    Τυχόν προβλήματα τα οποία θα ανακύψουν σε αυτή την πρώτη φάση της υλοποίησης του συγκεκριμένου προγράμματος, θα επιλύονται άμεσα σε συνεργασία με την Microsoft Hellas.

    Προς τους ενδιαφερόμενους εγγεγραμμένους ανέργους επισημαίνεται ότι, για λόγους ασφαλείας, η κάθε αίτηση πρέπει να υποβάλλεται από τον λογαριασμό e – mail που ανήκει στον δικαιούχο ο οποίος υποβάλλει τη σχετική αίτηση. Δεν δύναται να εξυπηρετούνται, για τον ίδιο λόγο, αιτήσεις (πέραν της μιας) οι οποίες υποβάλλονται μέσα από την ίδια διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

    Επίσης, σημειώνεται ότι, τα παρεχόμενα από την Microsoft Hellas μαθήματα μέσω της διαδικτυακής υποδομής του Microsoft IT Academy είναι αγγλόφωνα.

    Τα οφέλη για τους εγγεγραμμένους ανέργους
    Οι εγγεγραμμένοι άνεργοι μέσω του προγράμματος έχουν την ευκαιρία να αξιοποιήσουν, χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση, τις εξής υπηρεσίες:
    • 1) Παροχή ηλεκτρονικής εκπαίδευσης σε περισσότερα από 1.000 θέματα τεχνολογιών πληροφορικής, όπως λειτουργικά συστήματα, εφαρμογές γραφείου, δίκτυα υπολογιστών, προγραμματισμός, συστήματα ERP και CRM, βάσεις δεδομένων κ.ο.κ. Ο εκπαιδευόμενος, μέσω ενός μοναδικού κωδικού, θα έχει πρόσβαση στα μαθήματα από οποιονδήποτε υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος στο διαδίκτυο, ενώ θα υπάρχει επίσης η δυνατότητα download των μαθημάτων
    • 2) Παροχή δωρεάν διαδικτυακής υποδομής μέσω του Office 365 για την υποστήριξη της εκπαίδευσης:
      • Α) Real - time εκπαίδευση μέσω της πλατφόρμας (Lync): Δυνατότητα e - learning με τη βοήθεια ενός «εξελιγμένου Skype», το οποίο θα επιτρέπει στους καθηγητές να διοργανώνουν online εκπαιδεύσεις μέσω video, εφαρμογών, ενώ παράλληλα οι εκπαιδευόμενοι θα μπορούν να τους κάνουν σχόλια και ερωτήσεις σε πραγματικό χρόνο
      • Β) Δυνατότητα εύκολης δημιουργίας portals μαθημάτων: μέσω της πλατφόρμας Sharepoint Online, οι χρήστες θα μπορούν να δημιουργούν με απλό τρόπο online σελίδες εκπαιδευτικού υλικού τις οποίες στη συνέχεια θα μοιράζονται με τους εκπαιδευόμενους στο πλαίσιο των μαθημάτων
      • Γ) Δυνατότητα ηλεκτρονικής αλληλογραφίας: Παρέχεται η δυνατότητα χρήσης email, με 50 GB αποθηκευτικό χώρο, ημερολόγιο και tasks
      • Δ) Δυνατότητα web office: Παρέχεται η δυνατότητα χρήσης των web εκδόσεων Microsoft Word, Excel, Powerpoint, Onenote καθώς και Project Server
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails odigiessyndesis.pdf  


  2. #2
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Τραγικό όμως. Είναι μόνο στα αγγλικά. Πως ένας άνεργος που θέλει να εμπλουτισει τις γνώσεις του. Να παρακολουθήσει μαθήματα στα αγηλικα. Πραγματικα τραγικό
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  3. #3
    Εγγραφή
    25-09-2009
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12032/861
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Baudtec TW263R4-A2
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 16.9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τραγικό όμως. Είναι μόνο στα αγγλικά. Πως ένας άνεργος που θέλει να εμπλουτισει τις γνώσεις του. Να παρακολουθήσει μαθήματα στα αγηλικα. Πραγματικα τραγικό
    Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε Godian, οι άνθρωποι είναι άχρηστοι. Δυστυχώς σε αυτή τη χώρα δεν υπάρχει σωτηρία. Θα μπορούσαν να κάνουν το πολύ απλό, σε συνεργασία πάντα με τη Microsoft να "προσληφθούν" απο τον ΟΑΕΔ εκατό ή χίλιοι άνεργοι (απο αυτούς έχουμε και πλεόνασμα), οι οποίοι να διαθέτουν φυσικά τα απαραίτητα προσόντα, δηλαδή καλή γνώση της Αγγλικής (με πιστοποιήσεις), και με αμοιβή τη χορήγηση 6-μηνου ή 12-μηνου επιδόματος ανεργίας, να εργαστούν στη μετάφραση των μαθημάτων στα Ελληνικά.

    Επίσημες μεταφράσεις, γι' αυτό λέω σε συνεργασία με τη Microsoft. Η Microsoft σίγουρα θα δεχότανε γιατί θα άνοιγε με αυτόν τον τρόπο μία νέα αγορά για αυτήν, μικρή ναι ξέρω αλλά δεν θα έπαυε να είναι όφελος γι' αυτούς. Τα κωθώνια απο την άλλη του ΟΑΕΔ και της κυβέρνησης, θα μπορούσαν να ζητήσουν κάποια μικρή έκπτωση ως αντάλλαγμα γι' αυτές τις ποιοτικές μεταφράσεις ενώ παράλληλα θα είχαν ευχαριστήσει και μία μερίδα της κοινωνίας που ψάχνει για δουλειά με το κιάλι.

    Θα μου πείτε, έτσι μειώνεται η ανεργία? Ναι έτσι μειώνεται, δεν πρόκειται ποτέ να βρεθεί μία μαγική λύση που θα δώσει τη δυνατότητα να απασχοληθούν όλοι οι άνεργοι Έλληνες ταυτόχρονα. Χίλιοι εδώ, εκατό εκεί, πεντακόσιοι παρα δίπλα κάτι θα γινότανε από το τίποτα.

    Το ίδιο θα μπορούσε να γίνει και με τα μαθήματα του MIT OpenCourseWare, του γνωστού σε όλους πανεπιστημίου "Massachusetts Institute of Technology (MIT)", που αποφάσισε από το 2002 να ανεβάζει εντελώς δωρεάν όλα τα μαθήματα του και το εκπαιδευτικό υλικό στο internet ώστε να είναι διαθέσιμα για όλο τον κόσμο.

    http://ocw.mit.edu/index.htm

    Οι Τούρκοι κύριοι, που βάρβαρους τους ανεβάζουμε και ανεπίδεκτους τους κατεβάζουμε, έχουν μεταφράσει αυτό το υλικό και εξακολουθούν να το κάνουν σε συνεργασία με το TÜBA (Turkish Academy of Sciences). Μεταφράσεις υπάρχουν ακόμη στα:

    Παραδοσιακά Κινεζικά
    Ισπανικά
    Πορτογαλικά
    Περσικά
    Κορεατικά

    και ορισμένες στα:

    Γαλλικά
    Γερμανικά
    Βιετναμέζικα
    Ουκρανικά

    ...όλα αυτά...Under the OCW Creative Commons license.

    Το ίδιο θα μπορούσε να γίνει με το υλικό δεκάδων άλλων ανοιχτών πανεπιστημίων που από χρόνια έχουν αποφασίσει να μοιράζουν τη γνώση online ΔΩΡΕΑΝ. Ενδεικτικά θα αναφέρω τα πιο ξακουστά απο αυτά:

    Stanford Free Courses
    UCLA Free Courses
    Harvard Free Courses
    UC Berkeley Free Courses
    Yale Free Courses
    Duke Free Courses

    Η ύπαρξη ελληνικών μεταφράσεων θα λειτουργούσε ως εξωτερική πολιτική, δείγμα πολιτισμού και κύρους κι αν και τα περισσότερα απο αυτά τα ανοιχτά πανεπιστήμια δεν παρέχουν πιστοποιήσεις σπουδών, παρέχουν τη γνώση που είναι η ουσία και το σημαντικό της υπόθεσης.

    Αλλά τι λέω, η Ελλάς δεν τα έχει ανάγκη όλα αυτά τα φθηνά και τα γελοία, φρόντισαν άλλωστε οι αρχαίοι ημών πρόγονοι ώστε εμείς να μη χρειαστεί να κάνουμε ποτέ, τίποτα.

    PS Ακόμη και οι άλλοι βάρβαροι, οι Μακεδονοπίθηκες (Monkeydonians), το έχουν αντιληφθεί ότι η γλώσσα αποτελεί ένα ισχυρότατο εργαλείο "πολιτικής" (με τον τρόπο που τη χρησιμοποιούν, προπαγάνδας) και έχουν βαλθεί ώστε να μη μείνει πρόγραμμα υπολογιστή που να μην διαθέτει ως γλώσσα εμφάνισης (display language) τα "Μακεδονικά" (Македонски).

    Οι ξένοι που δεν ξέρουν ούτε καν που πέφτει η Ελλάδα και όχι η Μακεδονία, ταυτίζουν τη λέξη "Μακεδονικά" με τους κυριλλικούς χαρακτήρες ενώ παράλληλα η αναγνώριση τους ως "Μακεδόνες" εδραιώνεται. Η προπαγάνδα τους εξαπλώνεται σε κάθε σπίτι, κάθε σχολείο και κάθε γραφείο κι όλα αυτά, εντελώς δωρεάν.

    Οι Έλληνες πάλι, κοιμούνται με τα τσαρούχια και όταν (μάλλον και άμα) ξυπνήσουν θα είναι πλέον, πολύ...πολύ αργά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sifi : 05-04-15 στις 09:36.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster WLAN
    Απλα τραγικο.
    Ένα πρόγραμμα που απευθυνετε σε ανεργους, αλλα που οι περισσοτεροι δεν θα μπορεσουν να το παρακολουθησουν γιατι εχουν την ατυχια να είναι ελληνες!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συμφωνώ με την άποψη ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχει περιορισμός στη γλώσσα.
    Ωστόσο, οι σπουδές επάνω στην πληροφορική έχουν ως ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ την γνώση της αγγλικής γλώσσας. Κοινώς, δεν είναι δυνατόν κάποιος να πραγματοποιήσει αυτές τις σπουδές αν δε γνωρίζει αγγλικά. Συνεπώς, όσοι πάρουν μέρος σ' αυτό το πρόγραμμα θα πρέπει να γνωρίζουν αγγλικά και άρα -κατά συνέπεια- δεν θα αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα με τη γλώσσα. Κάνω κάποιο λάθος;

  6. #6
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ με την άποψη ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχει περιορισμός στη γλώσσα.
    Ωστόσο, οι σπουδές επάνω στην πληροφορική έχουν ως ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ την γνώση της αγγλικής γλώσσας. Κοινώς, δεν είναι δυνατόν κάποιος να πραγματοποιήσει αυτές τις σπουδές αν δε γνωρίζει αγγλικά. Συνεπώς, όσοι πάρουν μέρος σ' αυτό το πρόγραμμα θα πρέπει να γνωρίζουν αγγλικά και άρα -κατά συνέπεια- δεν θα αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα με τη γλώσσα. Κάνω κάποιο λάθος;
    Δηλαδη για excel ,word ,κτλπ .θελει αγγλικα.... εμεις για Ελλαδα τα θελουμε ομως.
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  7. #7
    Εγγραφή
    25-09-2009
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12032/861
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Baudtec TW263R4-A2
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 16.9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ με την άποψη ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχει περιορισμός στη γλώσσα.
    Ωστόσο, οι σπουδές επάνω στην πληροφορική έχουν ως ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ την γνώση της αγγλικής γλώσσας. Κοινώς, δεν είναι δυνατόν κάποιος να πραγματοποιήσει αυτές τις σπουδές αν δε γνωρίζει αγγλικά. Συνεπώς, όσοι πάρουν μέρος σ' αυτό το πρόγραμμα θα πρέπει να γνωρίζουν αγγλικά και άρα -κατά συνέπεια- δεν θα αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα με τη γλώσσα. Κάνω κάποιο λάθος;
    Χωρίς παρεξήγηση Ελένη αλλά πιστεύω πως ναι, δεν θεωρώ πως θα έπρεπε (αν είναι έτσι) να είναι απαραίτητη προϋπόθεση τα Αγγλικά και δεν είδα και ΠΟΥΘΕΝΑ να αναφέρεται στις ανακοινώσεις του προγράμματος. Μπορεί κάποιος από αυτούς που γράφτηκε στο πρόγραμμα να αποσκοπεί στο να μάθει τη χρήση των λειτουργικών συστημάτων που διαθέτουν Ελληνικά ως γλώσσα εμφάνισης ή όπως είπε ο Godian τα προγράμματα του Office και όχι απαραίτητα εξειδικευμένα θέματα όπως διαχείριση δικτύων, βάσεις δεδομένων, προγραμματισμό και τα λοιπά.

    Εγώ ξέρω Αγγλικά, αρκετά τουλάχιστον ώστε να παρακολουθήσω αυτά τα μαθήματα όμως λυπάμαι πραγματικά γι' αυτούς που παρακίνησα στο να πάνε να γραφτούνε στον ΟΑΕΔ μόνο και μόνο για να παρακολουθήσουν αυτό το πρόγραμμα που φαινόταν πολλά υποσχόμενο και οι οποίοι δεν γνωρίζουν τη γλώσσα. Φυσικά το τηλέφωνο μου τις τελευταίες 2-3 μέρες χτυπάει συνέχεια και ακούω μπινελίκια.

    Στην ουσία των μαθημάτων...μάπα το καρπούζι. Κατ' αρχήν στο δικό μου πρόγραμμα (δεν ξέρω αν είναι όλα ίδια ακριβώς), μου είχανε προσθέσει 42 μαθήματα τα οποία είναι εντελώς ανακατωμένα. Και καλά εγώ το πήρα χαμπάρι και ξέρω από που πρέπει να ξεκινήσω, κάποιος που τώρα μαθαίνει μέσω αυτού του προγράμματος??? Θα μάθει πρώτα το:

    "Course 5422: Working with Columns and Tables in Microsoft Office Word 2007"

    και 15 μαθήματα μετά θα κάνει και το:

    "Course 5419: Getting Started with Microsoft Office Word 2007"

    ...Έλληνας ο καθηγητής ΣΙΓΟΥΡΑ.

    Πέρα απο αυτό σαν ουσία τα μαθήματα δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ περισσότερο απο step-by-step tutorials, που ούτος η άλλος υπάρχουν ήδη στο internet, ειδικά στα Αγγλικά και πολλά από αυτά απο τη Microsoft. Όπως έγραψα και αλλού, δεν θέλω καν να σκεφτώ πόσα τσεπώσανε τα λιγκόνια της Microsoft από αυτά τα πολλά που μας περισσεύουν. Τα έλεγξε κανένας αυτά τα μαθήματα πριν υπογράψουνε τις συμβάσεις???

    Με ένα κλάσμα των χρημάτων που τους δώσανε, γιατί σίγουρα μιλάμε για εκατομμύρια εγώ που δεν είμαι Microsoft, θα μπορούσα να φτιάξω βίντεο tutorials για όλες αυτές τις θεματικές ενότητες στα Ελληνικά ή και με υπότιτλους και στη συνέχεια να ανέβουν στο Youtube να υπάρχουν για όλους τους Έλληνες και για πάντα κι όχι με χρονικούς περιορισμούς, αιτήσεις, κάρτες ανεργίας και τα λοιπά.

  8. #8
    Εγω μολις μπηκα , εχει τα 42 μεν courses αλλα πατας catalogue και προσθετεις και αλλα που σε ενδιαφερουν , οπως για το Visual studio που με ενδιαφερει εμενα. Δεν το εχω δοκιμασει ακομα , αλλα το πρωι κατα τις 8 λεω να ξεκινησω σιγα-σιγα.
    Με ενδιαφερει η πλατφορμα Lync και η επικοινωνια με συμμαθητες και εκπαιδευτες και οχι να παρακολουθω σκετα βιντεο , αλλα δεν εχω ψαχτει ακομα ποια courses το παρεχουν αυτο ....

    - - - Updated - - -

    Οσο για τα Ελληνικα μαλλον δεν μπορει να γινει κατι .... αν δεν ξυπνησουν τα Ελληνικα Πανεπιστημια να παρεχουν ποιοτικα και δωρεαν τετοιο υλικο δυστυχως δεν γινεται τιποτα. Δεν ειναι προβλημα μονο των Ελληνων ειναι παγκοσμιο προβλημα οσων μιλανε αλλες μητρικες γλωσσες περαν των αγγλικων.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-09-2009
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12032/861
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Baudtec TW263R4-A2
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 16.9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω μολις μπηκα , εχει τα 42 μεν courses αλλα πατας catalogue και προσθετεις και αλλα που σε ενδιαφερουν , οπως για το Visual studio που με ενδιαφερει εμενα. Δεν το εχω δοκιμασει ακομα , αλλα το πρωι κατα τις 8 λεω να ξεκινησω σιγα-σιγα.
    Με ενδιαφερει η πλατφορμα Lync και η επικοινωνια με συμμαθητες και εκπαιδευτες και οχι να παρακολουθω σκετα βιντεο , αλλα δεν εχω ψαχτει ακομα ποια courses το παρεχουν αυτο ....

    - - - Updated - - -

    Οσο για τα Ελληνικα μαλλον δεν μπορει να γινει κατι .... αν δεν ξυπνησουν τα Ελληνικα Πανεπιστημια να παρεχουν ποιοτικα και δωρεαν τετοιο υλικο δυστυχως δεν γινεται τιποτα. Δεν ειναι προβλημα μονο των Ελληνων ειναι παγκοσμιο προβλημα οσων μιλανε αλλες μητρικες γλωσσες περαν των αγγλικων.
    Τι να πω zaranero, ελπίζω να βρεις ποια courses παρέχουν αυτή τη δυνατότητα και να μπορέσεις να τη χρησιμοποιήσεις, εγώ πάλι διατηρώ σοβαρές επιφυλάξεις γι' αυτό, που βασίζονται στην προχειρότητα που βλέπω με την οποία έχουν κάνει όλα τα υπόλοιπα και αυτό με κάνει να αμφιβάλω αν θα εφαρμοστεί στην πράξη αυτή η δυνατότητα και τι ποιότητα θα έχει.

    Για παράδειγμα, στον Mozilla που είναι ο browser που χρησιμοποιώ συνήθως, δεν κατάφερα να δω το περιεχόμενο των μαθημάτων ούτε μετά την ενεργοποίηση του Microsoft Silverlight που ζήταγε, ούτε μετά την απενεργοποίηση του Adblock, ούτε καν μετά απο απενεργοποίηση όλων των add-ons και reset του browser. Αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω τον Explorer που χρησιμοποιούσα πριν 10 χρόνια για να μπορέσω να τα δω αλλά και τότε πάλι σε 100% Zoom η οθόνη "έτρωγε" στη δεξιά πλευρά τα μισά γράμματα με αποτέλεσμα να πρέπει να κατέβω στα 75% όπου τότε τα γράμματα ήταν τόσο μικρά που απλά καταντάει γελοίο γιατί δεν διαβάζονται.

    Πραγματικά ΠΟΤΕ δεν χρειάστηκε να κάνω τέτοια πράγματα για ΚΑΝΕΝΑ site, και φυσικά δεν περίμενα να χρειαστεί σε site της "Microsoft".

    Γενικότερα τώρα, η επικοινωνία στις μέρες μας δεν νομίζω πως είναι πρόβλημα. Το Youtube δίνει τη δυνατότητα μέσω των σχολίων και των pm. Υπάρχουν προγράμματα όπως το Skype, που και η Microsoft αυτό χρησιμοποιεί και είναι δωρεάν, υπάρχει δυνατότητα δημιουργίας δωρεάν site (από blogs μέχρι free servers) ως πλατφόρμα γι' αυτούς που το έχουν ανάγκη, δωρεάν υπηρεσίες cloud, Google+ Hangouts και τόσα...τόσα άλλα.

  10. #10
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sifi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς παρεξήγηση Ελένη αλλά πιστεύω πως ναι, δεν θεωρώ πως θα έπρεπε (αν είναι έτσι) να είναι απαραίτητη προϋπόθεση τα Αγγλικά και δεν είδα και ΠΟΥΘΕΝΑ να αναφέρεται στις ανακοινώσεις του προγράμματος.
    Εννοείται χωρίς παρεξήγηση
    Κατανοώ τι λες.

  11. #11
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΓΑΜΟΣ
    SNR / Attn
    8(dB) / 12(dB)
    Εγώ πάλι δέν μπορώ να ανοίξω τα μαθήματα. Εκεί που λέει "Start the Exercise" δεν πατιέται. Φαντάζομαι είναι κάτι απο plugin. Εχω windows 8.1 64bit και προσπάθησα με mozilla firefox αλλά και IE. Έβαλα silverlight αλλά τίποτα. Μετά έκανα κάτι ρυθμίσεις στον IE για το active X , αλλα πάλι τίποτα. Έχει κάποιος την λύση?

  12. #12
    Εγγραφή
    01-05-2015
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiros81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι δέν μπορώ να ανοίξω τα μαθήματα. Εκεί που λέει "Start the Exercise" δεν πατιέται. Φαντάζομαι είναι κάτι απο plugin. Εχω windows 8.1 64bit και προσπάθησα με mozilla firefox αλλά και IE. Έβαλα silverlight αλλά τίποτα. Μετά έκανα κάτι ρυθμίσεις στον IE για το active X , αλλα πάλι τίποτα. Έχει κάποιος την λύση?
    Παιδιά σόρι, αλλά δε λειτουργεί ΤΙΠΟΤΑ..σχεδόν...
    Έκανα την εγγραφή, πήρα κωδικούς, μπήκα στο Office375, όπως γράφει και το εγχειρίδιο του ΟΑΕΔ, πήγα στα courses, πάτησα το πρώτο - πρώτο, δε φόρτωνε τίποτα (ή μάλλον είχε κολλήσει), πήγα κάπου αλλού όπου μου έβγαλε κάποιο πράσινο βελάκι, το πάτησα, με πήγε σε κάποιο pre-assessment test, το τελείωσα...αλλά εδώ "Show my score button", εκεί "Show my score button"...ΠΟΎ πήγε το "Show my score button"... ΟΕΟ;;;
    Αυτή ήταν η εμπειρία μου με τη Microsoft. Μπορεί να έχω και πάντα να χρησιμοποιούσα Windows αλλά μετά απ'αυτό - που το θεωρώ κοροϊδία όχι μόνο για μένα αλλά και για άλλους ανέργους (και για το θέμα της γλώσσας), και για τον ΟΑΕΔ, και για όλους τους φορολογούμενους - και μετά απ'το ότι δεν υπάρχει Quizdom για Windows Phone, βλέπω με άλλο μάτι τα Linux Distros και τα Android Phones....
    Για να είμαι δίκαιος όμως, η εγγραφή λειτούργησε!

Παρόμοια Θέματα

  1. Αδυναμία συνδεσης στο gmail!
    Από antonis34 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-15, 13:50
  2. Αδυναμια συνδεσης στο internet
    Από anduck στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 69
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-14, 23:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας