Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 48
  1. #31
    Εγγραφή
    26-08-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    RT-86U/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valantis1985 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιστοσελίδες σαν το duckduckgo οι addons σαν το noscript & disconnect & https-everywhere υπάρχουν για να προστατεύουμε την ανωνυμία μας μάθετε να τα χρησιμοποιείτε εσείς και τα παιδιά σας και αφήστε τα δικαστήρια υπάρχουν σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθούν.
    Συπληρώνω και το Blur(πρωην donottrackme) στα addons

  2. #32
    Εγγραφή
    24-01-2013
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/300000
    ISP
    Orange España
    Router
    Orange Livebox
    Path Level
    Fastpath
    Μερικοί εδώ μέσα έχετε καταντήσει πιο γραφικοί και από σοκάκια σε νησί του Αιγαίου :P Mην πω κι από τον Τσουκαλά του Ολυμπιακού.

  3. #33
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TeoT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναγράφω ενα μέρος απο αυτα που εγραψα πιο πάνω

    "Σύμφωνα με την έρευνα, το Facebook παρακολουθούσε τους χρήστες στο διαδίκτυο ακόμη και όταν αυτοί δήλωναν μέσω του Web browser ότι δεν το επιθυμούν, ενώ παρακολουθούσε ακόμη και τους μη χρήστες του μέσω των social plug-ins που υπάρχουν σε εκατομμύρια websites."

    http://gr.pcmag.com/facebook/16532/n...itias-enos-bug

    Για ποια δεκαπεντάχρονο που χρησιμοποιούν λάθος μια υπηρεσία μιλάτε????
    Όταν λες για μη χρήστες μέσω των social plugins άλλων website τι ακριβώς εννοείς; Αν εγώ π.χ δεν είμαι γραμμένος καθόλου στο facebook αλλά ήμουν γραμμένος σε ένα άσχετο site μπορεί να ξέρει τις κινήσεις μου το fb;

  4. #34
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες για μη χρήστες μέσω των social plugins άλλων website τι ακριβώς εννοείς; Αν εγώ π.χ δεν είμαι γραμμένος καθόλου στο facebook αλλά ήμουν γραμμένος σε ένα άσχετο site μπορεί να ξέρει τις κινήσεις μου το fb;
    bingo. απο τα fb modules που έχει το site.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  5. #35
    Εγγραφή
    20-09-2009
    Μηνύματα
    441
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11260
    ISP
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες για μη χρήστες μέσω των social plugins άλλων website τι ακριβώς εννοείς; Αν εγώ π.χ δεν είμαι γραμμένος καθόλου στο facebook αλλά ήμουν γραμμένος σε ένα άσχετο site μπορεί να ξέρει τις κινήσεις μου το fb;
    Δεν το λεω εγω αλλα το αρθρο που διαβασα... και αυτο που παρεθεσα ειναι απόσπασμα απο το αρθρο.
    http://gr.pcmag.com/facebook/16532/n...itias-enos-bug

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    bingo. απο τα fb modules που έχει το site.
    και εγω αυτο καταλαβα ...

  6. #36
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει καταντησει κλισε.
    Αν ακολουθουσαμε την ιδια λογικη και σε αλλα ζητηματα της κοινωνιας τοτε θα ειχαμε καταστροφικα αποτελεσματα.
    Π.χ. δεν κανω ναρκωτικα, δεν τα αγγιζω, αρα μπορει ο εμπορος να αλωνιζει τις γειτονιες;

    Το θεμα δεν ειναι αν χρησιμοποιουμε μια υπηρεσια ή οχι, το θεμα ειναι αυτη η υπηρεσια να σεβεται τη νομοθεσια ειδικα οσον αφορα το ζητημα της προστασιας της ιδιωτικοτητας.
    Το να εχω 10-20-500 φιλους και να μοιραζομαι μαζι τους καποια πραγματα, δεν δινει το δικαιωμα στην εκαστοτε εταιρια να δινει καρφωτες σε διωκτικες υπηρεσιες εκτος Ευρωπης.
    Εντελώς άκυρο το παράδειγμα σου...

  7. #37
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντελώς άκυρο το παράδειγμα σου...
    Τοσα επιχειρηματα ειχα χρονια να ακουσω

  8. #38
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Ρε παιδιά γιατί δεν συνεννοούμαστε? Η νομοθεσία και η λογική πίσω από την διαχείριση των προσωπικών δεδομένων από τις εταιρίες είναι ένα. Το τι είναι ο χρηστης της υπηρεσίας, της κάθε εταιρείας και τι κάνει τα προσωπικά του δεδομένα, είναι άλλο. Έτερον εκάτερον λοιπόν.

    Η νομοθεσία είναι πάγια για όλους. Δεν ξεχωρίζει τα δεδομένα χαζών χρηστών και λογικών. Επομένως η παραλογη και ηλίθια χρήση του να κάνω check in με πόσους και ποίους ήμουν και πως πέρασα, δεν δίνει κανένα νομικό, λογικό η ηθικο άλλοθι σε καμια εταιρεία που τα διαχειρίζεται να πει "ε με προκαλεί τόσο βλήμα που είναι, εγώ θα φταίω να του κάνω χουνέρι?" Αν ειμαι τοσο ζντουνι που δεν κραταω τιποτα για μενα, ειναι κακο του κεφαλιου μου. Δεν δικαιολογει το καλα τους εκανε το fb τοσο βλακες που ειναι (ειναι, το ξερω).

    Μεταξύ μας μπορούμε να γελάσουμε με τούτα τα ορνίθια, αλλα εμείς δεν δεσμευόμαστε από κάποιον νομο. Φυσικά όλη αυτή η κουβέντα γίνεται για τους τύπους και μπρός στα κέρδη, ούτε τους νομους που θεσπίζει ο ίδιος ο καπιταλισμός τάχα για προστασία, δεν θα σεβαστεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος petran_18 : 15-04-15 στις 00:58.
    Με ΜΑΤ και βία δεν βγαίνει πανδημία, Μιχαλάκη και Κούλη.

  9. #39
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Διαβάζω τα σχόλια παραπάνω και πραγματικά απορώ με την οργή και την έκπληξη!
    Να το ξαναπούμε λοιπόν: το ίντρνετ είναι ανεξέλεγκτο, τίποτα δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης θα προστατεύσουν την ιδιωτικότητά σου και η NSA (και οι παρεμφερείς οργανισμοί) κάνει απλώς τη δουλειά της χρησιμποιώντας τον πιο εύκολο τρόπο: το αυτοφακέλωμά σου. Δεν σου φταίει κανείς που είσαι αφελής και νομίζεις ότι θα σε προστατεύσει το fb. Ok? Και, όχι, μην ακούσω περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Αυτά έχουν καταπατηθεί προ πολλού - αν ποτέ κατοχυρώθηκαν για κάποιους.

  10. #40
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζω τα σχόλια παραπάνω και πραγματικά απορώ με την οργή και την έκπληξη!
    Να το ξαναπούμε λοιπόν: το ίντρνετ είναι ανεξέλεγκτο, τίποτα δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης θα προστατεύσουν την ιδιωτικότητά σου και η NSA (και οι παρεμφερείς οργανισμοί) κάνει απλώς τη δουλειά της χρησιμποιώντας τον πιο εύκολο τρόπο: το αυτοφακέλωμά σου. Δεν σου φταίει κανείς που είσαι αφελής και νομίζεις ότι θα σε προστατεύσει το fb. Ok? Και, όχι, μην ακούσω περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Αυτά έχουν καταπατηθεί προ πολλού - αν ποτέ κατοχυρώθηκαν για κάποιους.
    Επειδή λοιπόν υπάρχουν νόμοι οι οποίοι ορίζουν πως η NSA και οι παρεμφερείς οργανισμοί δεν μπορούν να προβαίνουν σε έκνομες ενέργειες, δεν στέκει άλλοθι του τύπου "κάνω απλώς τη δουλειά μου". Γι'αυτό υπάρχουν δικαστήρια.

    Και για όσα ειπώθηκαν νωρίτερα:

    Είναι δικαίωμα του καθενός να αποδεχτεί τη μοίρα του πως θα τον παρακολουθούνε για πάντα και πως δεν μπορεί να κάνει τίποτα αλλά το να ειρωνεύεται και αυτούς που δεν την έχουν αποδεχτεί...
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  11. #41
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή λοιπόν υπάρχουν νόμοι οι οποίοι ορίζουν πως η NSA και οι παρεμφερείς οργανισμοί δεν μπορούν να προβαίνουν σε έκνομες ενέργειες, δεν στέκει άλλοθι του τύπου "κάνω απλώς τη δουλειά μου". Γι'αυτό υπάρχουν δικαστήρια.

    Και για όσα ειπώθηκαν νωρίτερα:

    Είναι δικαίωμα του καθενός να αποδεχτεί τη μοίρα του πως θα τον παρακολουθούνε για πάντα και πως δεν μπορεί να κάνει τίποτα αλλά το να ειρωνεύεται και αυτούς που δεν την έχουν αποδεχτεί...
    Η NSA είναι πάνω από τους νόμους και όσο και αν παλεύεις σε δικαστήρια, ποτέ δεν πρόκειται να γίνει σεβαστό το δικαίωμά σου στην ιδιωτικότητα. Δεν σε ειρωνεύομαι που δεν έχεις αποδεχτεί τη μοίρα σου. Aλλά πώς νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις κάτι για να αλλάξεις τη σχέση της NSA με το ίντερνετ;;;

    Δυστυχώς, δεν υπάρχει τίποτα που να μπορούμε να κάνουμε για να το αλλάξουμε αυτό. Ακόμα κι αν μας πουν πως οκ, έχετε δίκιο, δεν εισβάλλουμε πια, θα συνεχίσουν να εισβάλλουν κανονικά. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να το ελέγξει αυτό ο μέσος χρήστης του ίντερνετ.

    Δεν το θεωρώ σωστό αυτό που γίνεται, ούτε το αποδέχομαι, απλά το αναγνωρίζω, ρεαλιστικά και ώριμα. Άλλο να παλεύεις για να μην τρως ξύλο από τα ΜΑΤ κάθε φορά που διαδηλώνεις στο Σύνταγμα (πράγμα εφικτό), και άλλο να περιμένεις πως η NSA δεν θα εισβάλει στα προσωπικά σου δεδομένα, αν αυτό κρίνει πως είναι απαραίτητο (πράγμα αδύνατον).

    Ο συγκεκριμένος οργανισμός δεν ελέγχεται και δεν υπάρχει τίποτα που να μπορείς να κάνεις γι' αυτό. Δεν της δίνω άλλοθι, δεν το θεωρώ ηθικό ή σωστό, δεν την δικαιολογώ, ίσα ίσα, το αντίθετο. Αλλά δεν έχω σελίδα στο fb ακριβώς επειδή το ένα δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς το άλλο. Είναι αυτονόητο. Από τη στιγμή που εισαι μέλος σε οποιαδήποτε σελίδα κοινωνικής δικτύωσης, αυτό θα συμβεί. Αδιαπραγμάτευτο και αναπόφευκτο. Δεν ξέρω πώς αλλιώς για να γίνω κατανοητή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Helene : 25-04-15 στις 17:00.

  12. #42
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Ναι έγινες αλλα δεν χρειάζεται να τον ειρωνευτείς.
    Με ΜΑΤ και βία δεν βγαίνει πανδημία, Μιχαλάκη και Κούλη.

  13. #43
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οκ είναι χαζό να έχεις προφίλ σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης ακόμη και με ρυθμίσεις ιδιωτικότητας και να περιμένεις ότι δεν θα αποκτήσουν πρόσβαση σε αυτά τα στοιχεία οι μυστικές υπηρεσίες. Οπότε μην έχετε προφίλ σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

    Φυσικά όμως πολύ ευκόλα οι μυστικές υπηρεσίες, μπορούν να παρακολουθούν την κινησή μας γενικά στο internet σε ποιες σελίδες πήγες, τι είδες εκεί τι έγραψες κ.τ.λ. Οπότε αν θέλεις την ιδιωτικοτητά σου κόψε και το internet.
    Μα και τα τηλέφωνα είναι ευκόλο να τα παρακολουθήσουν οπότε αν θέλεις την ιδιωτικοτητά σου κόψε και το τηλέφωνο.

    Αυτοί λοιπόν που υποστηρίζουν, ότι οι χρήστες των μέσων κοινωνικής δικτύωσης πήγαιναν γυρευώντας θα πρέπει να αφήσουν και το internet και το τηλέφωνο.

    Η ιδιωτικότητα συνίσταται στο δικαίωμα που έχει ο καθένας από εμάς στο τι πληροφορία θα μοιραστεί και με ποιον. Δεν έχει σημασία με πόσους θα μοιραστεί την πληροφορία αν είναι με 1 με 2 ή με 100 από την στιγμή που δεν το έχεις ορίσει δημόσιο δηλάδη ότι απευθύνεται προς όλους εξακολουθεί να είναι ιδιωτικό.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  14. #44
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petran_18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι έγινες αλλα δεν χρειάζεται να τον ειρωνευτείς.
    Στο πρώτο μου ποστ δεν ειρωνεύτηκα κάποιον συγκερκιμένο, προσωπικά. Το όλο concept της έκπληξης και του σοκ ειρωνεύομαι, καθώς και το γεγονός ότι πραγματικά κάποιοι πιστεύουν ότι με μηνύσεις θα βάλουν τέλος στο φαινόμενο της παρακολούθησης από την NSA. Αλλά έχεις δίκιο, η ειρωνία δεν βοηθάει στην επικοινωνία

  15. #45
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο πρώτο μου ποστ δεν ειρωνεύτηκα κάποιον συγκερκιμένο, προσωπικά. Το όλο concept της έκπληξης και του σοκ ειρωνεύομαι, καθώς και το γεγονός ότι πραγματικά κάποιοι πιστεύουν ότι με μηνύσεις θα βάλουν τέλος στο φαινόμενο της παρακολούθησης από την NSA. Αλλά έχεις δίκιο, η ειρωνία δεν βοηθάει στην επικοινωνία
    Πράγματι η αθωότητα έχει πάει περίπατο και κάθε έκπληξη μάλλον απειρία δείχνει. Κακό δεν είναι, αρκεί να μην γίνεται επικύνδυνο για τον ίδιο. Και ναι τοσο η NSA, όσο και η δικαιοσύνη, θεσμοί του ίδιου συστήματος είναι. Κόρακος κοράκου μάτι δεν βγάζει...

    Μόνη λύση για εμένα, το πέρασμα κάθε μονοπωλίου και κλάδου (όπως και του internet) στην ιδιοκτησία της κοινωνίας, όπου υπάρχουν οι προυποθέσεις για ασφάλεια και σεβασμό της ιδιωτικότητας μας. Όσο υπάρχει το κέρδος ή τα πολιτικά οφέλη απο την παρακολούθηση, πρόοδος στην ασφάλεια δεν θα υπάρξει.
    Με ΜΑΤ και βία δεν βγαίνει πανδημία, Μιχαλάκη και Κούλη.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το Facebook μπλοκάρει χρήστες και ζητά στοιχεία ταυτότητος! [Μια βοήθεια!]
    Από Ερωτών στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-15, 06:34
  2. Διαθέσιμο μέσω του Google Play Store το Facebook Lite app
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-15, 04:04
  3. Η NCsoft κοροιδεψε χιλιαδες παικτες με το νεο παιχνιδι Aion
    Από Lord Basil στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 83
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-14, 17:07
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-14, 04:03
  5. Μηνύματα: 87
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-14, 00:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας