Σελ. 1231 από 1243 ΠρώτηΠρώτη ... 1211122112261229123012311232123312361241 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 18.451-18.465 από 18643

Θέμα: Inalan

  1. #18451
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.350
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emilio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι ο μπάρμπας που παραπονιέται συνέχεια μέχρι να γίνει το δικό του.
    Δεν χωράει εδώ. Μπλοκ.

    - - - Updated - - -

    .
    Να με κανεις block απο ενα forum που ειμαι κοντα 20 χρονια εσυ που εισαι 20 μερες ...
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  2. #18452
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.441
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να με κανεις block απο ενα forum που ειμαι κοντα 20 χρονια εσυ που εισαι 20 μερες ...
    Μα για αυτό ρώτησα.... από ποιον να φάει block !!!!και για ποιο λόγο!!!

  3. #18453
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.350
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά 2 δάχτυλα δεν σκάβει αλλά και πάλι θέλει άδεια και από αυτούς. Επίσης δεν αναφέρθηκα ειδικά στην Inalan. Ούτε και οι άλλοι έχουν ακουμπήσει κέντρο. Λέω ότι μπορεί να είναι μια αιτία που δεν το κάνουν.
    Οσο και να σκαβουν δεν ειναι στο βαθος του φυσικου αεριου.

    Αρχαια εχει και στα Πετραλωνα ομως εσκαψαν κανονικα απο την UG απλα εκει επεσε χρημα μαζεμενο για να προλαβουν και τα voucher.

    Το θεμα με τα σκαψιματα στο κεντρο ειναι η εγγυητικη που ζηταει ο Δημος για να δωσει αδεια.

    Η Vodafone που εχει μεινει τελευταια δεν ξεκιναει εργο σε δευτερο Α/Κ στον δημο εαν δεν τελειωσει το πρωτο και να παρει πισω την εγγυηση ωστε να την χρησιμοποιει στο επομενο..

    Ετσι εγινε και με το Α/Κ Αρης το επιασε οταν τελειωσε με το Α/Κ Παγκρατιου το οποιο το ειχε πιασει οταν σταματησε (για μενα δεν τελειωσε) το Α/Κ Ν.Κοσμου.

    Οταν τελειωσει το Αρης (τα παιδια στο αντιστοιχο νημα λενε οτι τελειωσαν) θα πιασει το επομενο.

    Τωρα το ερωτημα ειναι που θα παει ? Θα πιασει το Α/Κ Αθηνάς που εχει το υπολοιπο κεντρο και την Πλακα ?
    Το κεντρο ειναι καλο να το πιασει Αυγουστο που δεν θα εχει κοσμο η Αθήνα αλλα την Πλάκα τωρα που ξεκιναει τουριστικη σεζον?
    Το Κουκακι το ιδιο, πρεπει να το πιασει ή τωρα ή τον Σεπτεμβριο...


    ΥΓ. Και επειδη ειμαστε στο τοπικ της Inalan ... Γιατι δεν πηγε στο Περιιστερι που και εκει θα ηταν μονοπωλειο ? Ή μηπως και εκει δεν εχει μονιμους κατοικους ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος koukaki : 06-04-24 στις 19:32.
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  4. #18454
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο και να σκαβουν δεν ειναι στο βαθος του φυσικου αεριου.

    Αρχαια εχει και στα Πετραλωνα ομως εσκαψαν κανονικα απο την UG απλα εκει επεσε χρημα μαζεμενο για να προλαβουν και τα voucher.

    Το θεμα με τα σκαψιματα στο κεντρο ειναι η εγγυητικη που ζηταει ο Δημος για να δωσει αδεια.

    Η Vodafone που εχει μεινει τελευταια δεν ξεκιναει εργο σε δευτερο Α/Κ στον δημο εαν δεν τελειωσει το πρωτο και να παρει πισω την εγγυηση ωστε να την χρησιμοποιει στο επομενο..

    Ετσι εγινε και με το Α/Κ Αρης το επιασε οταν τελειωσε με το Α/Κ Παγκρατιου το οποιο το ειχε πιασει οταν σταματησε (για μενα δεν τελειωσε) το Α/Κ Ν.Κοσμου.

    Οταν τελειωσει το Αρης (τα παιδια στο αντιστοιχο νημα λενε οτι τελειωσαν) θα πιασει το επομενο.

    Τωρα το ερωτημα ειναι που θα παει ? Θα πιασει το Α/Κ Αθηνάς που εχει το υπολοιπο κεντρο και την Πλακα ?
    Το κεντρο ειναι καλο να το πιασει Αυγουστο που δεν θα εχει κοσμο η Αθήνα αλλα την Πλάκα τωρα που ξεκιναει τουριστικη σεζον?
    Το Κουκακι το ιδιο, πρεπει να το πιασει ή τωρα ή τον Σεπτεμβριο...


    ΥΓ. Και επειδη ειμαστε στο τοπικ της Inalan ... Γιατι δεν πηγε στο Περιιστερι που και εκει θα ηταν μονοπωλειο ? Ή μηπως και εκει δεν εχει μονιμους κατοικους ?
    Έχεις κάνει thread hijacking....το νήμα της Ιναλαν. Ελπίζω ότι με το ΥΓ που έβαλες να το κατάλαβες και εσύ.
    Άσε μας να χαρούμε τις συμμετρικές οπτικές μας και να συζητήσουμε ότιδήποτε άλλο αφορά την Ιναλαν. Εάν θέλεις δημιούργησε ένα νέο θέμα εσύ.

  5. #18455
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.441
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Νομίζω κάνεις ένα λάθος. Το Thread γράφει Inalan.... τέλος. Άρα γενικό. Αρκετά όσο γράφτηκαν έχουν κάνουν με ερωτήσεις και γιατί δεν έχει επεκταθεί το ffth σε περιοχές κλειδιά ή εκεί που δεν έχει τίποτε άλλο από χαλκό.
    Δεν βλέπω τον λόγο του hijack. Στην τελική, ούτε καν OP δεν είσαι ούτε moderator ούτε admin.
    Εάν όντως κάποιος moderator κρίνει πως γράφουμε χαζομάρες , είμαι σίγουρος ότι θα κάνει κάποια ενημέρωση.
    Αρκετά από αυτα που γράφονται είναι σίγουρα για να τα δει και ιδια η inalan. Αυτά για hijack απειλές για block σε διπλανό forum.
    Εδώ υπάρχει ένα επίπεδο.

  6. #18456
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.350
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Το ολο θεμα ξεκινησε επειδη εγραψα για λαθος σχεδιασμο της inalan στην επεκταση του δικτυου της.
    Μετα μου γραφατε οτι δεν θελω να εχετε 2 και 3 επιλογες εσεις .
    Επειδη εγω δεν εχω καμια δεν το θεωρω λογικο απλα.
    Εγινα ο γκρινιαρης μπαρμπας.
    Βεβαια οταν καποιος εχει 2 οπτικες στο σπιτι του και μπορει να επιλεξει αναμεσα σε 4 εταιριες εγω του φαινομαι γκρινιαρης.
    Ολοι εσεις που εχετε την επιλογη ειστε οι ιδιοι που γκρινιαζεται γιατι το router δεν εχει 2,5Gbps θυρα και χανεται ενα ποσοστο της 1gbps συνδεσης.
    Αλλοι λενε γιατι οι 3 μεγαλοι δεν δινουν συμμετρικο και να το κανει η ΕΕΤΤ υποχρεωτικο.
    Αλλοι ρωτανε ποτε θα αρχισουν να δινουν 10Gbit αφου το σηκωνει η γραμμη.
    Αυτα ειναι γκρινιες.... Το δικο μου ειναι παραπονο...

    Ο ενας να εχει να επιλεξει να φαει μοσχαρι φιλετο ή τσιπουρα και να λεει σε μας που τρωμε μπαμπιες ποσο καλυτερη ειναι η τσιπουρα απο το μοσχαρι.
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  7. #18457
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emilio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει.
    Ορθια δάχτυλα

  8. #18458
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.138
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να με κανεις block απο ενα forum που ειμαι κοντα 20 χρονια εσυ που εισαι 20 μερες ...
    Καλημερα Καλη εβδουμαααααααδα!!!ΑΑΑΑΑααααααααα, δεν εχει μπλοκ το φορουμ μονο ignore και απλα δεν βλεπεις τα μυνηματα τους.

  9. #18459
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Μπήκα κι εγώ στην οικογένεια της Ιναλαν σήμερα!

    Ευγενέστατο και κουλ συνεργείο, μου κάνανε μια γιωτομπαλιά με λάθος/τυφλή τρύπα, φταίω κι εγώ που δεν πρόσεχα γιατί ήμουν σε τηλεργασία. Μικρό το κακό, είναι ούτως ή άλλως στην πιο αθέατη γωνιά του σπιτιού, θα μπει συνεχής ξύλινη πλάκα γραφείου από μπροστά τις προσεχείς ημέρες και δε θα φαίνονται τα μπαλώματα. Κατά τα άλλα γρήγοροι και αποτελεσματικοί, μέσα σε ένα μισάωρο είχαν πετάξει από τον 6ο ίνα, είχαν συνδέσει-καρφώσει και είχαν φύγει.

    Απλά κάτι δεν πήγε καλά με το κουτί της προ-εγκατάστασης και είπαν ότι θα έρθει τεχνικός μέσα στη μέρα να με συνδέσει από κάτω. Το ρούτερ αράζει και αναβοσβήνει κόκκινο το LOS.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  10. #18460
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    470
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...μου κάνανε μια γιωτομπαλιά με λάθος/τυφλή τρύπα...
    Καλώς όρισες! Αυτό με την τρύπα είναι πλέον καθιερωμένο διαδικαστικό (μόνο από την ιστοσελίδα τους λείπει).
    My Speedtest:
    Spoiler:

  11. #18461
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα Καλη εβδουμαααααααδα!!!ΑΑΑΑΑααααααααα, δεν εχει μπλοκ το φορουμ μονο ignore και απλα δεν βλεπεις τα μυνηματα τους.
    σβησε pm γιατι δεν μπορεις να δεχθεις αλλα.

  12. #18462
    Εγγραφή
    11-04-2003
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Επειδή δεν βρήκα κάτι σχετικό το αναφέρω κι εδώ. Έχουμε επαγγελματικό πακέτο με στατική για backup wan. Μέχρι πρότεινως είχα την στατική καρφωτή στο wan interface του router μου για να βγαίνω με αυτή (έχω μόνο ont από την inalan). Την προηγούμενη Τεταρτη είχε πρόβλημα ένα pc που έβγαινε από inalan αλλά δεν έδωσα σημασία.
    Προχθές που είχα πρόβλημα με την primary, είδα οτι δεν είχα internet από inalan. Κούμπωσα ένα laptop, έβαλα καρφωτά την ip και πάλι δεν είχα πρόσβαση. Όυτε με dhcp έπαιρνε κάτι. Το ONT το χτυπούσα στην management ip που είχε.
    Σήμερα μετά από επίσκεψη τεχνικου και αλλαγή του ont αφού απομακρυσμένα δεν έβλεπαν την mac address του ρούτερ ή του laptop στο παλιό, αποκαταστάθηκε η σύνδεση του internet στο λάπτοπ του τεχνικού αλλά στο δικό μου εξοπλισμό συνέχιζε να μην έχει συνδεσιμότητα. Τελικά έχουν αρχίσει πέρα από το dhcp reservation με mac address (για να σου δίνουν στην static ενώ έχεις dhcp στον εξοπλισμό σου), να έχουν και whitelisting στο ποιά mac address συνδέεται στο ONT. Μόλις τους έδωσα την mac address του port του εξοπλισμού μου έπαιξαν όλα κανονικά. Αυτό όμως δυσκολεύει το troubleshooting καθώς σε κάθε αλλαγή ή δοκιμη πρέπει να ενημερώνω την inalan να αλλάζει την mac.

  13. #18463
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.571
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    ή να κανεις mac spoofing για να γλιτωσεις οτι περιγραφεις.

    Αν αποφασισεις να αφησεις αλλον εξοπλισμο δηλωνεις τη νεα μακ και τελος.

  14. #18464
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δεν βρήκα κάτι σχετικό το αναφέρω κι εδώ. Έχουμε επαγγελματικό πακέτο με στατική για backup wan. Μέχρι πρότεινως είχα την στατική καρφωτή στο wan interface του router μου για να βγαίνω με αυτή (έχω μόνο ont από την inalan). Την προηγούμενη Τεταρτη είχε πρόβλημα ένα pc που έβγαινε από inalan αλλά δεν έδωσα σημασία.
    Προχθές που είχα πρόβλημα με την primary, είδα οτι δεν είχα internet από inalan. Κούμπωσα ένα laptop, έβαλα καρφωτά την ip και πάλι δεν είχα πρόσβαση. Όυτε με dhcp έπαιρνε κάτι. Το ONT το χτυπούσα στην management ip που είχε.
    Σήμερα μετά από επίσκεψη τεχνικου και αλλαγή του ont αφού απομακρυσμένα δεν έβλεπαν την mac address του ρούτερ ή του laptop στο παλιό, αποκαταστάθηκε η σύνδεση του internet στο λάπτοπ του τεχνικού αλλά στο δικό μου εξοπλισμό συνέχιζε να μην έχει συνδεσιμότητα. Τελικά έχουν αρχίσει πέρα από το dhcp reservation με mac address (για να σου δίνουν στην static ενώ έχεις dhcp στον εξοπλισμό σου), να έχουν και whitelisting στο ποιά mac address συνδέεται στο ONT. Μόλις τους έδωσα την mac address του port του εξοπλισμού μου έπαιξαν όλα κανονικά. Αυτό όμως δυσκολεύει το troubleshooting καθώς σε κάθε αλλαγή ή δοκιμη πρέπει να ενημερώνω την inalan να αλλάζει την mac.
    Κάνεις MAC SPOOFING στο νέο εξοπλισμό, του περνάς την MAC ADDRESS του παλιού και δεν χρειάζεται να ενημερώσεις κανέναν.

  15. #18465
    Εγγραφή
    11-04-2003
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Καλά ναι εννοείται αυτο, στ απερισσοτερα πλέον μπορείς να αλλαξεις mac αλλά άλλαξε ξαφνικά και με παραξένεψε.Καποιο λόγο θα είχαν φαντάζομαι. Ισως για να μην βάλω κάποια στατική άλλου πελάτη πιστευω.

Σελ. 1231 από 1243 ΠρώτηΠρώτη ... 1211122112261229123012311232123312361241 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας