Σελ. 1023 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 10031013101810211022102310241025102810331043 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 15.331-15.345 από 18594

Θέμα: Inalan

  1. #15331
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κριμα τα σκαψιματα. Κριμα και η διαδικασια να περαστει η ινα. Αλλα η nova με 33 ευρω, 1gbps και απεριοριστα τα παντα, ειναι πολυ καλη τιμη. Και εκπτωση στα κινητα αν καποιος θελει.
    Νομιζω ειναι πολυ ακριβη πλεον η ιναλαν. Και ειναι αδικο για εμας τους πιο παλιους να εχουμε διπλη τιμη απο τους καινουργιους. Οποτε καλυτερα αλλη επιλογη, απλα θα παει στραφι ολη η διαδικασια εγκαταστασης. Δεν ειναι οπως με αλλες εταιρειες που η εγκατασταση γινεται μια φορα και απλως αλλαζεις παροχο. Αν φυγεις απο την ιναλαν δυστυχως πανε αχρηστα ολα. Νομιζω πως τελικα χανει και η εταιρεια με το να μην κραταει συνδρομητες. Θα ηθελα 1 gbps αλλα 48 ευρω ειναι πολλα μου φαινεται.
    Ακριβως ετσι σκεφτομαι κι εγω. Αν φυγεις με FTTH αλλου τοτε πεταξε το πουλακι για την Inalan πια οριστικα. Θα πρεπει να σε πληρωσει κιολας για να ξανακανεις μερεμετια στο σπιτι σου οταν εχεις ηδη εγκατασταση FTTH απο τους "μεγαλους". Και ελπιζω να μην περιμενει να κανει προσφορα οταν κανεις διακοπη γιατι τοτε δεν θα υπαρχει κανενα περιθωριο, αφου προφανως θα εχεις ηδη ενεργοποιηθει στον νεο παροχο πριν κανεις διακοπη στην Inalan ωστε να μην μεινεις χωρις internet. Αρα τη στιγμη που θα λαβει την διακοπη απο τον πελατη θα εχει χασει ηδη προ πολλου το παιχνιδι οριστικα.

    Τους τελευταιους μηνες κοιταζα πολυ συχνα για προσφορες απο την Inalan γιατι περιμενα μια καλη προσφορα για να δεσμευτω σε καλη τιμη. Πλεον θα κοιταω πολυ λιγοτερο το δικο τους site και πολυ περισσοτερο τα site των μεγαλων.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει να λέμε τα πράγματα σωστά κανένας πάροχος δεν κοιτάει τους ήδη συνδρομητές. Ποιοι από τους μεγάλους έχει βγάλει προσφορά και λέει ισχύει και για τους παλιούς. Βέβαια τουλάχιστον τώρα αν είσαι ήδη με συμβόλαιο σε πάνε παραπάνω, πάντα, αλλά με νέα δέσμευση για 2 χρόνια. Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να κάνει και Ιναλάν.
    Στους αλλους παιρνεις τιμη αν εισαι χωρις δεσμευση και επιλεξεις πακετο με δεσμευση ή αν αναβαθμισεις σε μεγαλυτερη ταχυτητα με νεα δεσμευση.
    Επισης αν κανεις φορητοτητα για αλλου, που σε αυτη την περιπτωση προφανως παιρνεις ετσι κι αλλιως τιμη νεου πελατη στον νεο παροχο. Αυτη την ευελιξια να αλλαξεις δεν την εχεις στο δικτυο της Inalan και γι'αυτο θεωρουν προφανως τον εαυτο τους μονοπωλιο και τον πελατη δυνητικα δεσμευμενο ακομα κι αν δεν εχει δεσμευτικο συμβολαιο. Αυτο μπορει να ισχυε παλιοτερα, αφου αν πας FTTH δεν υπαρχει επιστροφη στον χαλκο, αλλα πλεον η καλυψη FTTH ειναι πολυ μεγαλυτερη και στις περισσοτερες περιοχες εχουν και οι μεγαλοι καλυψη.

  2. #15332
    Εγγραφή
    11-04-2023
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Συνδέοντας κάποιο router/access point (WiFi 6) πάνω στο router που μου έχει προμηθεύσει η Inalan (WiFi 5), τι λειτουργίες χάνω και αν έχω απώλεια στην ταχύτητα;

  3. #15333
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Δεν χάνεις καμία λειτουργία ούτε έχεις απώλειες. Προφανώς πρέπει να έχει Gbit θύρα και να το συνδέσεις αντίστοιχα στην Gbit θύρα του router της Inalan.

  4. #15334
    Εγγραφή
    18-06-2003
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    3000/700
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    13.5(dB) / 33(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβως ετσι σκεφτομαι κι εγω. Αν φυγεις με FTTH αλλου τοτε πεταξε το πουλακι για την Inalan πια οριστικα. Θα πρεπει να σε πληρωσει κιολας για να ξανακανεις μερεμετια στο σπιτι σου οταν εχεις ηδη εγκατασταση FTTH απο τους "μεγαλους". Και ελπιζω να μην περιμενει να κανει προσφορα οταν κανεις διακοπη γιατι τοτε δεν θα υπαρχει κανενα περιθωριο, αφου προφανως θα εχεις ηδη ενεργοποιηθει στον νεο παροχο πριν κανεις διακοπη στην Inalan ωστε να μην μεινεις χωρις internet. Αρα τη στιγμη που θα λαβει την διακοπη απο τον πελατη θα εχει χασει ηδη προ πολλου το παιχνιδι οριστικα.

    Τους τελευταιους μηνες κοιταζα πολυ συχνα για προσφορες απο την Inalan γιατι περιμενα μια καλη προσφορα για να δεσμευτω σε καλη τιμη. Πλεον θα κοιταω πολυ λιγοτερο το δικο τους site και πολυ περισσοτερο τα site των μεγαλων.

    - - - Updated - - -



    Στους αλλους παιρνεις τιμη αν εισαι χωρις δεσμευση και επιλεξεις πακετο με δεσμευση ή αν αναβαθμισεις σε μεγαλυτερη ταχυτητα με νεα δεσμευση.
    Επισης αν κανεις φορητοτητα για αλλου, που σε αυτη την περιπτωση προφανως παιρνεις ετσι κι αλλιως τιμη νεου πελατη στον νεο παροχο. Αυτη την ευελιξια να αλλαξεις δεν την εχεις στο δικτυο της Inalan και γι'αυτο θεωρουν προφανως τον εαυτο τους μονοπωλιο και τον πελατη δυνητικα δεσμευμενο ακομα κι αν δεν εχει δεσμευτικο συμβολαιο. Αυτο μπορει να ισχυε παλιοτερα, αφου αν πας FTTH δεν υπαρχει επιστροφη στον χαλκο, αλλα πλεον η καλυψη FTTH ειναι πολυ μεγαλυτερη και στις περισσοτερες περιοχες εχουν και οι μεγαλοι καλυψη.
    Αυτό σκέφτομαι κι εγώ. Αν κάνω αίτηση για τους άλλους δεν παίζει προσφορά για να μείνουμε, πάει. Αλλά νομιζω πως καλύτερα στο κοινό δίκτυο γιατί υπάρχει ευελιξία να πας από τον έναν πάροχο στον άλλο. Εδώ δέσμευεσαι με την ιναλαν και η εταιρεία δίνει με 24 το 1 gbps, και εμείς πρέπει να δώσουμε 48. Στο κτίριο που είμαι έχουν βάλει σχεδόν όλοι οι ένοικοι fiber, όποτε είναι εύκολο να βάλω κι εγώ. Μπορώ να βάλω και νόβα με απεριόριστα τα πάντα και με πενταπλάσιο download. Το upload είναι 100, γιατί ειναι 1000/100, αλλα ειναι αρκετό. Απλά λέω κρίμα γιατί έγινε όλη η φασαρία να μπει η ίνα. Αλλά το βρίσκω άδικο να δίνω τα δίπλα από καινούργιους πελάτες, όποτε μάλλον θα κάνω αίτηση. Τώρα πλέον η ιναλαν δεν είναι μονόδρομος για fiber, υπάρχουν κι αλλοι

  5. #15335
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.404
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Να τέτοια κάνει και το σκέφτεσαι. Έπεσε πάλι εδώ και κανένα 5λεπτο εδώ κυψέλη Αθήνα. Θέλουμε και 1gigabut τρομάρα μας.

    - - - Updated - - -

    Επανήλθε και μάλιστα αρκετά γρήγορα. Να λέμε και τα καλά.

  6. #15336
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gostflash Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνδέοντας κάποιο router/access point (WiFi 6) πάνω στο router που μου έχει προμηθεύσει η Inalan (WiFi 5), τι λειτουργίες χάνω και αν έχω απώλεια στην ταχύτητα;
    καλημερα, σε 200αρα γραμμη παντως εγω με δικο μου μηχανημα 5ghz ac οτι πιανω ενσυρματα πιανω και ασυρματα...εννοειτε με gigabit θυρες.
    Τωρα αν λεμε για 1000αρα ειναι αλλο θεμα. Δεν γνωριζω ποιο μηχανημα εχεις ή τι γραμμη εχεις εφοσον δεν το αναφερεις στο ποστ σου, αλλα ουτε στο προφιλ σου οπως εγω πχ.

  7. #15337
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει να λέμε τα πράγματα σωστά κανένας πάροχος δεν κοιτάει τους ήδη συνδρομητές. Ποιοι από τους μεγάλους έχει βγάλει προσφορά και λέει ισχύει και για τους παλιούς.

    Κάποιες φορές (λίγες) το κάνουν. Έστω και στα μουλωχτά. Πέρυσι το Φλεβάρη περίπου, η Wind εμφάνισε την προσφορά για τις 200άρες FTTH συνδέσεις στα 29 ευρώ. Στο site της εταιρείας αναφερόταν ρητά ότι η προσφορά αφορά μόνο νέους συνδρομητές. Εγώ ήμουν ήδη συνδρομητής της Wind για ένα χρόνο σε VDSL 100άρα γραμμή στα 35 ευρώ. Έκανα τηλεφωνικά το αίτημα και μου έδωσαν κανονικά την προσφορά, και έκανα τη μετάβαση στη FTTH 200άρα γραμμή στα 29 ευρώ. Δηλαδή έδιναν την προσφορά και σε παλιούς συνδρομητές, αλλά στα μουλωχτά, χωρίς να το ανακοινώνουν δημόσια...

  8. #15338
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εντάξει, στην προκειμένη περίπτωση αυτό που έκανες θεωρούταν αναβάθμιση σε μεγαλύτερη ταχύτητα, οπότε γι' αυτό μάλλον μπόρεσαν και το πέρασαν.
    Και γενικώς απ' ότι έχω δει και από άλλους, όντως αν έχει βγει κάτι γρηγορότερο και φτηνότερο σε πακέτο, μπορεί να μην το ανακοινώνουν "επίσημα", αλλά από τη στιγμή που πας σε αναβάθμιση ταχύτητας μπορείς να το πάρεις και σαν υφιστάμενος συνδρομητής, ακόμη και αν είναι φτηνότερο από το υπάρχον σου.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  9. #15339
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι εάν κάθε φορά που αλλάζεις πάροχο με οπτική ίνα χρειάζεται να κάνεις αλλαγή και στην υποδομή σου. Ή από τη στιγμή που γίνεται μια φορά είναι η ίδια διαδικασία με την αλλαγή παρόχου σε adsl/vdsl κλπ;
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  10. #15340
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι εάν κάθε φορά που αλλάζεις πάροχο με οπτική ίνα χρειάζεται να κάνεις αλλαγή και στην υποδομή σου. Ή από τη στιγμή που γίνεται μια φορά είναι η ίδια διαδικασία με την αλλαγή παρόχου σε adsl/vdsl κλπ;

    Εφόσον βρίσκεσαι σε μεγάλο πάροχο δηλαδή Cosmote, Vodafone, Nova, όλη η υποδομή της οριζόντιας εγκατάστασης από το floorbox μέχρι το σημείο τερματισμού παραμένει η ίδια. Αν υπάρχει ήδη το πριζάκι της οπτικής ίνας εγκατεστημένο, και αυτό παραμένει. Θα αλλάξει μόνο το ONT και το ρούτερ του νέου (μεγάλου) πάροχου.

    Αντίθετα, εάν πας σε Inalan ή HCN, όλη η προηγούμενη οριζόντια εγκατάσταση αχρηστεύεται και μπαίνει νέα οπτική ίνα. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για την αντίστροφη διαδικασία, αν φύγεις δηλαδή από Inalan/HCN και πας σε μεγάλο πάροχο.

  11. #15341
    Εγγραφή
    20-03-2023
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei EG8141A5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheChrysopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιάνει κανένας 1000/1000 καθαρά στη Θεσσαλονίκη;

    Εμένα που είπε ο τεχνικός που το σύνδεσε ότι δεν υπάρχει κοντινός server που να υποστηρίζει τέτοιες ταχύτητες.

    Το μεγαλύτερο έχω πιάσει είναι ~900down/700up

    Συνημμένο Αρχείο 247494

    Τώρα μάλιστα. Τελικά το ανταπτοράκι Eth -> USB C ήταν το πρόβλημα.

    Το καινούριο (D-Link DUB-E250) φαίνεται να δουλεύει μια χαρά.

    To cap της Inalan φαίνεται να είναι ~ 940/940

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-04-12 at 12.07.15.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  116,3 KB 
ID: 247605

  12. #15342
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν είναι περιορισμός της εταιρείας αλλά της κάρτας δικτύου και του overhead στο Ethernet πρωτόκολλο επικοινωνίας.
    Αυτό είναι περίπου το μέγιστο σε Gigabit κάρτα δικτύου. Αν και οι δύο συσκευές υποστήριζαν π.χ. 2,5Gbps τότε θα έπιανες πλήρως την ταχύτητα σύνδεσης.

  13. #15343
    Εγγραφή
    20-03-2023
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei EG8141A5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι περιορισμός της εταιρείας αλλά της κάρτας δικτύου και του overhead στο Ethernet πρωτόκολλο επικοινωνίας.
    Αυτό είναι περίπου το μέγιστο σε Gigabit κάρτα δικτύου. Αν και οι δύο συσκευές υποστήριζαν π.χ. 2,5Gbps τότε θα έπιανες πλήρως την ταχύτητα σύνδεσης.
    χμ δεν είμαι σίγουρος για αυτό. Το ανταπροτράκι είναι 2.5Gbps, η Thunderbolt θύρα του MacBook σηκώνει 40Gbps και συνδέομαι στο router με Cat 6A.

    Ο περιορισμός φαντάζομαι είναι είτε στο router που μου έδωσαν ή στο διανεμητή της πολυκατοικίας (πιθανόν και στα 2)

    Edit: το ανταπτοράκι ΕΙΝΑΙ η κάρτα δικτύου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TheChrysopoulos : 12-04-23 στις 13:06.

  14. #15344
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.198
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheChrysopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    χμ δεν είμαι σίγουρος για αυτό. Το ανταπροτράκι είναι 2.5Gbps, η Thunderbolt θύρα του MacBook σηκώνει 40Gbps και συνδέομαι στο router με Cat 6A.

    Ο περιορισμός φαντάζομαι είναι είτε στο router που μου έδωσαν ή στο διανεμητή της πολυκατοικίας (πιθανόν και στα 2)
    Αυτό εννοεί, το άκρο που συνδέεσαι είναι 1gbit, αν ήταν και αυτό έστω και 2.5 τότε θα είχες το max της γραμμής σου.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #15345
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheChrysopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και συνδέομαι στο router με Cat 6A.
    Το router δεν έχει θύρα 2.5Gbps αλλά 1Gbps.

Σελ. 1023 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 10031013101810211022102310241025102810331043 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας