Σελ. 796 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 776786791794795796797798801806816 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.926-11.940 από 18594

Θέμα: Inalan

  1. #11926
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρωτησα και κανεις δεν εδωσε επιβεβαιωση αν εχει ή οχι το μενου, δλδ πρεπει να πεδευτω εγω για να το πω εδω?????
    Εσύ Νικηφόρε δε χρειάζεται να το δοκιμάσεις γιατί είναι ξεκλείδωτο...

    Αν όμως κάποιος που το έχει από Inalan, το έχει και αυτός, τότε ίσως να παίξει...

    Δεν έχει σημασία αν κάποιες ρυθμίσεις είναι κλειδωμένες ή όχι, καθώς ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, σώζονται και αυτές στο Conf...

    Το θέμα είναι αν θα μπορούν να γίνουν restore αυτές οι ρυθμίσεις ή όχι...
    Αν ναι, λύθηκε το ζήτημα, αν όχι, τότε είναι άχρηστο να σωθεί εξ' αρχής το αρχείο...

    Επίσης, μπορεί σε restore να χάνει το internet αλλά εφόσον είναι κουμπωμένο στην οπτική ίνα, δε θα πρέπει να μπορούν να το "δουν" κάπως (πχ θα έχει άλλη IP -εσωτερική ίσως;- που θα ξεχωρίζει από τους συνδεδεμένους χρήστες) και να το κάνουν απομακρυσμένα;

  2. #11927
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορει ο τεχνικος καποια πραγματα να τα κανει απομακρυσμενα αλλα αν χαθουν οι ρυθμισεις ολες και δεν εχει ιντερνετ τοτε πως θα μπει ο τεχνικος?
    Γι' αυτό λέω ίσως τότε να μην χάνονταν οι βασικές ρυθμίσεις σύνδεσης στο οπτικό δίκτυο, αλλά μόνο οι υπόλοιπες. Επειδή και στην HCN παρόλο που είναι μία συσκευή όπως στην Inalan, δεν έχεις πρόβλημα σε περίπτωση επαναφοράς στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

  3. #11928
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά αλλά να φανταστώ πρέπει να πάρεις router/ap ουσιαστικά σου κόβει το 5ghz άρα αν θες καλό latency και ταχύτητα από wifi χρησιμοποιείς το ONT σαν modem και βάζεις δικό σου router/ap.
    Τα εχουμε αναλυσει απειρες φορες αυτα, πισω γεμισαμε σελιδες. Της ιναλαν ειναι και ρουτερ δεν ειναι σκετο ONT οπως δινουν αλλοι παροχοι οπως ειπωθηκε απο αλλους εδω μεσα.
    Δυο λυσεις υπαρχουν, με DMZ δλδ εισαι πισω απο διπλο ΝΑΤ αλλα ειναι δωρεαν, ή παιρνεις block ip με 6 ευρω τον μηνα, εχεις 2 static ips, μια στο δικο σου και μια στης ιναλαν.
    Αυτα γινονται με ιναλαν τιποτα αλλο.
    Αν θελουμε μονο wifi 5ghz ac, παιρνουμε ενα wireless ap απλα, θα πρεπει να εχει παραπανω απο μια θυρα gigabit αλλιως θελουμε ΚΑΙ gigabit switch.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι' αυτό λέω ίσως τότε να μην χάνονταν οι βασικές ρυθμίσεις σύνδεσης στο οπτικό δίκτυο, αλλά μόνο οι υπόλοιπες. Επειδή και στην HCN παρόλο που είναι μία συσκευή όπως στην Inalan, δεν έχεις πρόβλημα σε περίπτωση επαναφοράς στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.
    αμα πας και κανεις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων πως θα γινει αυτο?
    ειναι θεμα της Huaweι πως το εχει σχεδιασει οχι της ιναλαν. Σε ολα το ιδιο γινεται στα παντα, η επαναφορα εργοστασιακων που μερικοι κακως το λενε reset σβηνει τα παντα.
    Εκτος απο το μενου πρεπει να εχει και μια τρυπουλα πισω που την πατας με κατι μικρο αιχμηρο πχ βελονα.

  4. #11929
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι το ακουμπάμε. Άλλος πολύ άλλος λίγο και άλλος καθόλου. Όλοι θέλουν τα μέγιστα από την γραμμή τους είτε gaming (PC,PS4 ή PS5, XBOX), είτε για πιο "ειδικές" δουλειές, είτε για γνώσεις που θέλουν να εφαρμόσουν και έχουν.

    Όλοι; Να μιλήσουμε λίγο με νούμερα; Πόσοι συμμετέχουμε στο φόρουμ; 2.000 έως 3.000 άτομα το πολύ. Από αυτούς, πόσοι πιστεύεις ότι έχουν εξειδικευμένες γνώσεις δικτύων για να πηγαίνουν και να πειράζουν τις ρυθμίσεις στο ρούτερ τους; Να δεχτούμε το 50%, παρόλο που σίγουρα είναι υπερβολικό; Άρα μιλάμε για 1.500 άτομα το πολύ, επί συνόλου 4.000.000 έως 5.000.000 καταναλωτών. Συνειδητοποιείς το ποσοστό στον συνολικό πληθυσμό; Ένας στους 3.000 περίπου!

    Κι ας πάρω σαν παράδειγμα τον εαυτό μου. Ποτέ δεν έχω πειράξει κάτι στις ρυθμίσεις οποιουδήποτε ρούτερ, απλά γιατί είμαι παντελώς άσχετος από δίκτυα. Όταν ήθελα το 2013 να κάνω την "ειδική δουλειά" που αναφέρεις, να ξεσκίσω τον private tracker, νοίκιασα δύο δολοφονικά seedboxes στο 1Gbps συμμετρικό down/up σε δίσκους ssd το καθένα, τα πλήρωνα 28 δολάρια την βδομάδα το καθένα, και επί ένα μήνα καθόμουν και τα χάζευα από το σπίτι μου να ξεσκίζουν τον private tracker!

    Ας κάνουμε μία δημοσκόπηση στα μέλη του φόρουμ, να δούμε πόσοι έχουν τις γνώσεις δικτύων για να πηγαίνουν και να πειράζουν τις ρυθμίσεις στα ρούτερ τους. Θα εκπλαγείς δυσάρεστα, νομίζω, με το αποτέλεσμα...

  5. #11930
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι; Να μιλήσουμε λίγο με νούμερα; Πόσοι συμμετέχουμε στο φόρουμ; 2.000 έως 3.000 άτομα το πολύ. Από αυτούς, πόσοι πιστεύεις ότι έχουν εξειδικευμένες γνώσεις δικτύων για να πηγαίνουν και να πειράζουν τις ρυθμίσεις στο ρούτερ τους; Να δεχτούμε το 50%, παρόλο που σίγουρα είναι υπερβολικό; Άρα μιλάμε για 1.500 άτομα το πολύ, επί συνόλου 4.000.000 έως 5.000.000 καταναλωτών. Συνειδητοποιείς το ποσοστό στον συνολικό πληθυσμό; Ένας στους 3.000 περίπου!

    Κι ας πάρω σαν παράδειγμα τον εαυτό μου. Ποτέ δεν έχω πειράξει κάτι στις ρυθμίσεις οποιουδήποτε ρούτερ, απλά γιατί είμαι παντελώς άσχετος από δίκτυα. Όταν ήθελα το 2013 να κάνω την "ειδική δουλειά" που αναφέρεις, να ξεσκίσω τον private tracker, νοίκιασα δύο δολοφονικά seedboxes στο 1Gbps συμμετρικό down/up σε δίσκους ssd το καθένα, τα πλήρωνα 28 δολάρια την βδομάδα το καθένα, και επί ένα μήνα καθόμουν και τα χάζευα από το σπίτι μου να ξεσκίζουν τον private tracker!

    Ας κάνουμε μία δημοσκόπηση στα μέλη του φόρουμ, να δούμε πόσοι έχουν τις γνώσεις δικτύων για να πηγαίνουν και να πειράζουν τις ρυθμίσεις στα ρούτερ τους. Θα εκπλαγείς δυσάρεστα, νομίζω, με το αποτέλεσμα...
    Ποιος σου είπε οτι τα πειράζει ο κόσμος (εκτός του φόρουμ) γνωρίζοντας τι ακριβώς κάνουν;

    Πάντως θα εκπλαγείς το πόσοι ξέρουν οτι το ασύρματο έχει κανάλια και μπορούν να τα αλλάξουν

  6. #11931
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Πανω στο reset που λεγαμε, δειχνω το μενου στο ρουτερ δεν ξερω αν υπαρχει στα αλλα, λεει πισω στο προτιμολογιο που μου εδωσαν οταν εκανα την συνδεση, Απαγορευεται η επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και εχει γραψει και SOS ΟΧΙ ο τεχνικος υπογραμμισμενο κτλ.
    Επισης επανω στο ρουτερ οπως το κοιταμε αριστερα πισω πισω εχει reset τρυπουλα ουτε αυτην ακουμπαμε.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Στιγμιότυπο οθόνης_2021-04-23_16-13-58.png  


  7. #11932
    Εγγραφή
    24-08-2016
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    inalan
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά αλλά να φανταστώ πρέπει να πάρεις router/ap ουσιαστικά σου κόβει το 5ghz άρα αν θες καλό latency και ταχύτητα από wifi χρησιμοποιείς το ONT σαν modem και βάζεις δικό σου router/ap.
    Προσωρινά έχω βάλει αυτό που έχω τώρα ένα to link wr841n και έχω κλείσει από το hauwei το wifi και το έχω μόνο σαν μόντεμ... σκέφτομαι να πάρω το Xiaomi Mi Router 4A (Gigabit Version)...από κριτικές εγώ δεί ότι είναι αρκετά καλό για τι τιμή του...

  8. #11933
    Εγγραφή
    02-01-2006
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΡΗΣ
    Router
    speedtouche
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από poulios_s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωρινά έχω βάλει αυτό που έχω τώρα ένα to link wr841n και έχω κλείσει από το hauwei το wifi και το έχω μόνο σαν μόντεμ... σκέφτομαι να πάρω το Xiaomi Mi Router 4A (Gigabit Version)...από κριτικές εγώ δεί ότι είναι αρκετά καλό για τι τιμή του...
    Για μένα, καλύτερα δώσε λίγα παραπάνω και πάρε τό Xiaomi Mi AIoT Router AC2350. Το πήρα από την πρώτη μέρα που συνδέθηκα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...δεν ειναι σκετο ONT...
    Όταν ήρθε ο τεχνικός να με συνδέσει, είπε ότι ήταν στα πλάνα της INALAN να το κάνει τον Μάρτιο, αλλά πήγαν παραπίσω.

  9. #11934
    Εγγραφή
    28-02-2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UDM-Pro
    Αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα στη σύνδεση τα τελευταία 5-10 λεπτά; Περιοχή Χαλάνδρι;

  10. #11935
    Εγγραφή
    30-09-2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη / Κορδελιό
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    INALAN 200/200
    Router
    HG8546m
    Και θεσσαλονικη εδω σε εμενα σερνοτανε τωρα φαινεται οκ.

  11. #11936
    Εγγραφή
    03-11-2010
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    inalan
    Router
    zte ZXHNF670L
    εγώ είχα ένα θεματάκι , από Νεάπολη Θεσσαλονίκης. φαίνεται ότι έστρωσε τώρα.

  12. #11937
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Και Καλογρεζα το ιδιο . Οχι τώρα. 19:15. Εκεί γύρο.

  13. #11938
    Εγγραφή
    23-02-2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI EchoLife EG8145V5
    Αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα με τις ταχύτητες στο κατέβασμα;

    Ενώ στα speedtest χτυπάω κανονικά 240+, όταν κατεβάζω ένα αρχείο (από ipsw, ubuntu κλπ) είμαι με ταχύτητες κάτω των 2mb/sec...

    Περιοχή, Θεσσαλονίκη.

  14. #11939
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.001
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    εννοεις να κατεβασεις το ISO ?

    Στο Laptop με WiFi δινει αυτο τωρα Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.JPG 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  91,8 KB 
ID: 227002
    By the way επειδη θα το παρω και εγω HUAWEI EchoLife EG8145V5, εισαι ευχαριστημένος?

  15. #11940
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Αυτο που πρέπει να κάνει η inalan ειναι σε οσους θέλουν να δίνει ONT καθαρό χωρίς router. Έτσι ο καθένας θα επιλεγει αυτο που θέλει και δεν νομιζω το κοστος του ONT να ειναι μεγαλύτερο απο αυτου του 2σε1 που δίνει τωρα.

    Ούτε καν να δίνει 2 συσκευές όπως ο ΟΤΕ κτλ. Θες σκετο ONT ή 2σε1 και διαλέγεις αναλογα τι θέλεις να κάνεις και τι εξοπλισμό εχεις (αν εχεις).

Σελ. 796 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 776786791794795796797798801806816 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας