Σελ. 1129 από 1252 ΠρώτηΠρώτη ... 11091119112411271128112911301131113411391149 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16.921-16.935 από 18775

Θέμα: Inalan

  1. #16921
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.615
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσα data δίνει αυτό;
    500mb αλλα στην αυτοματη ανανεωση στο μηνα κραταει τα παλια. αυτη τη στιγμη επειδη στην πραξη δεν κανω χρηση εχω μαζεμενα 21.2GB τοσους μηνες.

  2. #16922
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχει δικαίωμα η Inalan να τοποθετήσει το κουτί της στην πολυκατοικία χωρίς να πάρει έγκριση από το συλλογικό όργανο της Γενικής Συνέλευσης των ιδιοκτητών της πολυκατοικίας; Υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο που της το επιτρέπει;

    Έκοψαν με τροχό πάνω στο πεζοδρόμιο και στον δρόμο και άνοιξαν ένα αυλάκι βάθους μόλις 5 εκατοστών έξω από την πολυκατοικία μου για να περάσουν το καλωδιο οπτικής ίνας και παράλληλα (κατά λάθος) κόψαν το καλώδιο με τον χαλκό της τηλεφωνίας της πολυκατοικίας. Και όλα αυτά για ένα μόλις διαμέρισμα.

    Στείλαν ένα email στην cosmote και εξαφανίστηκαν.

    Ελπίζω ο Δήμος Αθηναίων σύντομα να τοποθετήσει νέα πλακάκια στα πεζοδρόμια για να τεστάρουμε λίγο το πόσο βιώσιμο είναι το δίκτυο της Inalan.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος VasP : 02-11-23 στις 22:11.

  3. #16923
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.964
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει δικαίωμα η Inalan να τοποθετήσει το κουτί της στην πολυκατοικία χωρίς να πάρει έγκριση από το συλλογικό όργανο της Γενικής Συνέλευσης των ιδιοκτητών της πολυκατοικίας; Υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο που της το επιτρέπει;
    Υπάρχει, και μάλιστα αναφέρει και τον νόμο (4463/2017) πάνω στο αυτοκόλλητο σε μερικά κουτιά. Μπορεί να αφαιρεθεί μόνο αν συμφωνούν όλοι (100%) οι ένοικοι.

  4. #16924
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    και παράλληλα κόψαν το καλώδιο με τον χαλκό της τηλεφωνίας της πολυκατοικίας. Και όλα αυτά για ένα μόλις διαμέρισμα.
    Κάτσε, έκοψαν το χαλκό όλων των διαμερισμάτων ενώ έβαλε FTTH μόνο ένα και σας άφησαν χωρίς internet/τηλέφωνο?

  5. #16925
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.964
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε, έκοψαν το χαλκό όλων των διαμερισμάτων ενώ έβαλε FTTH μόνο ένα?
    Μάλλον εννοεί κατά λάθος.

  6. #16926
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Προφανώς κατά λάθος κόπηκε ο χαλκός της πολυκατοικίας έξω στον δρόμο. Εκτός αν το κάναν επίτηδες για να πάμε στην Inalan (αστειεύομαι).

  7. #16927
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Αξιοπρόσεκτο είναι επίσης το ότι έκοψαν τα πλακάκια στο πεζοδρόμιο και την κοπάνησαν χωρίς να αποκαταστήσουν τη ζημιά.

  8. #16928
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.156
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, τα faiover κινητης με καρτες ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ αν τρεχεις υπηρεσιες ....ειναι πισω απο ΝΑΤ, μονο οι παγιες συνδεσεις δεν ειναι.
    Οποτε αναφερομαι σε συμβολαια κινητης παγιου και ΜΟΝΟ οταν λεω για ποσα κτλ.

    - - - Updated - - -

    Αν ειμαι σπιτι και γινει η διακοπη μπορω μεσω κινητου στο μικροτικ ειτε με Usb, ειτε μεσω wifi να δινω ιντερνετ σε ολο το σπιτι οποτε δεν χρειαζομαι καρτα κινητης ειναι αχρηστη, οι υπηρεσιες μου θα μεινουν εκτος αφου δεν μπορουν να ανοιχτουν πορτες.

    Τωρα αν καποιος θελει απλα να εχει ιντερνετ οταν λειπει για πχ την οικογενεια τοτε ναι οκ...αλλα και παλι για οσους βλεπουν πολλες διακοπες εμενα πολυ σπανιοτατα να εχει διακοπη η ιναλαν ποιο συχνα εχει η ΔΕΗ και μενουν ολα εκτος γιατι εχουν και διαρκειες!! αν θα ηθελα κατι ειναι ενα τεραστιο UPS να κραταει ωρες να μην κλεινουν ολα και οχι κινητη, αυτο που εχω βγαζει μιση ωρα αν ειναι pc/oθονη ανοιχτα.

  9. #16929
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.615
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, τα faiover κινητης με καρτες ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ αν τρεχεις υπηρεσιες ....ειναι πισω απο ΝΑΤ, μονο οι παγιες συνδεσεις δεν ειναι.
    Οποτε αναφερομαι σε συμβολαια κινητης παγιου και ΜΟΝΟ οταν λεω για ποσα κτλ.

    - - - Updated - - -

    Αν ειμαι σπιτι και γινει η διακοπη μπορω μεσω κινητου στο μικροτικ ειτε με Usb, ειτε μεσω wifi να δινω ιντερνετ σε ολο το σπιτι οποτε δεν χρειαζομαι καρτα κινητης ειναι αχρηστη, οι υπηρεσιες μου θα μεινουν εκτος αφου δεν μπορουν να ανοιχτουν πορτες.

    Τωρα αν καποιος θελει απλα να εχει ιντερνετ οταν λειπει για πχ την οικογενεια τοτε ναι οκ...αλλα και παλι για οσους βλεπουν πολλες διακοπες εμενα πολυ σπανιοτατα να εχει διακοπη η ιναλαν ποιο συχνα εχει η ΔΕΗ και μενουν ολα εκτος γιατι εχουν και διαρκειες!! αν θα ηθελα κατι ειναι ενα τεραστιο UPS να κραταει ωρες να μην κλεινουν ολα και οχι κινητη, αυτο που εχω βγαζει μιση ωρα αν ειναι pc/oθονη ανοιχτα.
    Είναι θέμα ασφάλειας νικηφορε. Κόβουν την ίνα και ανεβαίνουν στο σπίτι. Πως θα στείλει ο συναγερμός σήμα?

    Και αυτός δεν θέλει Αντίστροφη πρόσβαση. Το ίδιο και οι κάμερες.

  10. #16930
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeole Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αξιοπρόσεκτο είναι επίσης το ότι έκοψαν τα πλακάκια στο πεζοδρόμιο και την κοπάνησαν χωρίς να αποκαταστήσουν τη ζημιά.
    Επειδή δεν εκφράστηκα τόσο καλά, δεν κόψαν τα πλακάκια, θα ανεβάσω τυχαία φωτογραφία όπου έχω μαρκάρει με κίτρινο το σημείο στο οποίο βάζουν τροχό και ανοίγουν αυλάκι βάθους 5 εκατοστών και μετά αφού περάσουν το καλώδιο οπτικής ίνας το κλείνουν με τσιμέντο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  πεζοδρομιο.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  123,2 KB 
ID: 251854

    Στην περιοχή μου που κοίταξα τριγύρω στα οικοδομικά τετράγωνα το έχουν κάνει αυτό σε πολλά πεζοδρόμια. Αν ο Δήμος στο μέλλον ξηλώσει τα πλακάκια για να βάλει καινούργια τι θα γίνει με αυτό το δίκτυο;

    Αυτές είναι προχειροδουλειές που κάνει η Inalan. Είναι σοβαρό δίκτυο αυτό;

  11. #16931
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Δυστυχώς λόγω κόστους στρώνει έτσι το δίκτυό της. Είναι της λογικής όσους πάρουμε και η αποκατάσταση θα γίνεται άμεσα όταν σκάσει η βλάβη. Η αλήθεια είναι ότι όπου έχει κοπεί το τεχνικό συνεργείο είναι άμεσα εκεί για την αποκατάστασή της. Βέβαια το να κάνεις τόσο προχειροδουλειά μπορεί και κάθε μέρα να σου την κόβουν και άσχετα αν η αποκατάσταση είναι άμεση δεν παύει να εκνευρίζει ειδικά όσους δουλεύουν από το σπίτι. Αυτό όμως (συνήθως) το γνωρίζεις για την Inalan και τα βάζεις κάτω και επιλέγεις. Εγώ που δεν έχω άλλη εναλλακτική σε οπτική και ο χαλκός έχει και αυτός τα θεματάκια του, προτιμώ την Inalan και ας κόβεται. Έχω βέβαια το κινητό καβάτζα για δεδομένα εφόσον χρειαστεί αλλά ΕΜΕΝΑ με καλύπτει και έτσι. Όχι ότι δεν θα προτιμούσα να είναι καλύτερη η κατασκευή και να μην υπήρχαν προβλήματα αλλά και έτσι κερδισμένος είμαι. Απλά περιμένω την μέρα που θα έχει και άλλη μια διαδρομή η ίνα έτσι ώστε όταν κόβεται στην Μεταμόρφωση να μην πέφτει ΟΛΗ η Αθήνα.

  12. #16932
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.156
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι θέμα ασφάλειας νικηφορε. Κόβουν την ίνα και ανεβαίνουν στο σπίτι. Πως θα στείλει ο συναγερμός σήμα?
    Και αυτός δεν θέλει Αντίστροφη πρόσβαση. Το ίδιο και οι κάμερες.
    Ναι δεν σκεφτηκα συναγερμους, οι καμερες δεν θελουν πορτες? αν εχουν ενσωματωμενο DDNS service μαλλον οχι, αν πρεπει να ανοιξεις πορτες πισω απο ΝΑΤ δεν παιζουν.
    Οπως και τα vpn και αλλες υπηρεσιες που εχω εγω.
    Οπως ειπα αναλογα τις αναγκες καθενος. Εγω θεωρω ποιο χρησιμο κατι για την ΔΕΗ γιατι η ιναλαν πολυ σπανια να μου πεσει και αν γινει δεν το καταλαβαινω καν, γιαυτο ρωτουσα τις προαλες για τα logs απο το οπτικο ρουτερ για να δω αν εχει διακοπες καθολου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς λόγω κόστους στρώνει έτσι το δίκτυό της. Είναι της λογικής όσους πάρουμε και η αποκατάσταση θα γίνεται άμεσα όταν σκάσει η βλάβη. Η αλήθεια είναι ότι όπου έχει κοπεί το τεχνικό συνεργείο είναι άμεσα εκεί για την αποκατάστασή της. Βέβαια το να κάνεις τόσο προχειροδουλειά μπορεί και κάθε μέρα να σου την κόβουν και άσχετα αν η αποκατάσταση είναι άμεση δεν παύει να εκνευρίζει ειδικά όσους δουλεύουν από το σπίτι. Αυτό όμως (συνήθως) το γνωρίζεις για την Inalan και τα βάζεις κάτω και επιλέγεις. Εγώ που δεν έχω άλλη εναλλακτική σε οπτική και ο χαλκός έχει και αυτός τα θεματάκια του, προτιμώ την Inalan και ας κόβεται. Έχω βέβαια το κινητό καβάτζα για δεδομένα εφόσον χρειαστεί αλλά ΕΜΕΝΑ με καλύπτει και έτσι. Όχι ότι δεν θα προτιμούσα να είναι καλύτερη η κατασκευή και να μην υπήρχαν προβλήματα αλλά και έτσι κερδισμένος είμαι. Απλά περιμένω την μέρα που θα έχει και άλλη μια διαδρομή η ίνα έτσι ώστε όταν κόβεται στην Μεταμόρφωση να μην πέφτει ΟΛΗ η Αθήνα.
    Θα συμφωνησω οχι 100% αλλα 100.000.000.000.000!%

  13. #16933
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Φίλε spsomas στην Κυψέλη αν γνωρίζεις η vodafone περνάει οπτική ίνα, έτσι δεν είναι; Για οπτική ίνα μέχρι το σπίτι πρέπει η Vodafone να βάλει νέες καμπίνες και να περασει νέα καλώδια; Ή τα καλώδια είναι ήδη περασμένα με τις εργασίες που είχαν γίνει πριν λίγα χρόνια; Θα ξανασκάψουνε πάλι τους δρόμους; Επίσης στο μέλλον η Vodafone θα κάνει τις εργασίες για να βάλει καλώδια μέχρι πάνω στις πολυκατοικίες; Η πολυκατοικία στο μέλλον σε ποιόν πάροχο θα απευθυνθει;

  14. #16934
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.156
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε spsomas στην Κυψέλη αν γνωρίζεις η vodafone περνάει οπτική ίνα, έτσι δεν είναι; Για οπτική ίνα μέχρι το σπίτι πρέπει η Vodafone να βάλει νέες καμπίνες και να περασει νέα καλώδια; Ή τα καλώδια είναι ήδη περασμένα με τις εργασίες που είχαν γίνει πριν λίγα χρόνια; Θα ξανασκάψουνε πάλι τους δρόμους; Επίσης στο μέλλον η Vodafone θα κάνει τις εργασίες για να βάλει καλώδια μέχρι πάνω στις πολυκατοικίες;
    Αναλογα το ΑΚ, την μιση Κυψελη την εχει η vodafone και την αλλη μιση η Wind, εμενα με εχει η Wind που ειμαι στο ΑΚ ΠΑΤΗΣΙΑ. Hμουν δλδ την εχω κοψει την pstn.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές είναι προχειροδουλειές που κάνει η Inalan. Είναι σοβαρό δίκτυο αυτό;
    Θα συμφωνησω τα εχω γραψει απειρες φορες και εγω. Αλλα ΔΕΝ υπαρχει καμια απολυτως εναλλακτικη για μενα τουλαχιστον. Που εκτος οτι δεν μου δινει αλλος οπτικη σπιτι θελω και μεγαλο upload για την χρηση που κανω. Δεν ειναι δυνατον να δινεις οπτικη και να εχεις πχ 500/50 ή 100/10 ή δεν ξερω εγω τι αλλο! ΑΙΣΧΟΣ και ΕΛΕΟΣ!!!!!! εξαλου αν χαλασει κατι τα φτιαχνουν σφαιρα οχι σαν κατι αλλους...

  15. #16935
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.615
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι καμερες δεν θελουν πορτες?
    αυτες που εχω (hikvision) όχι γιατι συνδεονται σε cloud service (free) και μεσω αυτου παιρνεις το LINK. Επίσης το cloud service σε ενημερωνει αν χασει επαφη με τις καμερες (στελνει οτι ειναι εκτος)

Σελ. 1129 από 1252 ΠρώτηΠρώτη ... 11091119112411271128112911301131113411391149 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας