Σελ. 568 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 548558563566567568569570573578588 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.506-8.520 από 18594

Θέμα: Inalan

  1. #8506
    Εγγραφή
    30-04-2007
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    248/214Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Έκανα και 'γω σήμερα τη μετάβαση στα 200Mbps υποτίθεται.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  85,8 KB 
ID: 212215

    Άλλα μας τάζουν άλλα μας δίνουν! Τι πράμα είναι αυτό; :-)

  2. #8507
    Εγγραφή
    24-02-2020
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις δοκιμασει αλλες συσκευες εκτος κινητο?
    Το σημα δεν το βλεπω τερμα, ησουν ποιο μακρια του?
    Το έχω συνδέσει και στο laptop μου ενσύρματα (..με καλώδιο cat5e).

    Παρόλο που δεν είναι το 6αρι, το αποτέλεσμα είναι αυτό που περίμενα..

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20200305_200916.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  652,8 KB 
ID: 212213

    Επισης έχω συνδέσει και την τηλεόραση μου με την 2.4 (..δεν έχει αποσυνδεθεί καθόλου).

    Το πρόβλημα το εχω μόνο με την 5ghz έξοδο. Αν συνδέσω το κινητό με την 2.4 είναι "βράχος" (..ούτε αποσυνδέσεις, ούτε τοσο χαμηλές ταχύτητες ...60/90).

    Με την 5ghz μόνο υπάρχει το πρόβλημα (..και ελπίζω να λυθεί ..γιατί οταν πιάνει ..."πιάνει")!!

    Αυτό πριν καμιά ωρούλα που για λίγο έπιασε σωστά (..μετά αποσυνδέθηκε και μέχρι τώρα που γράφω δεν (..γράφω με δεδομένα κινητού).


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20200306-213820_Speedtest.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  82,3 KB 
ID: 212214

    ..οσο για την τελευταία σου ερώτηση ..λιγότερο από τρία μέτρα σε ανοιχτό χώρο (..σαλόνι).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις κανάλι ?

    μήπως πέφτει πάνω σε άλλα γειτονικά
    Δοκιμές κάνουν τα παιδιά (τεχνικοί) της inalan, για τους οποίους δεν έχω να προσάψω τίποτε αρνητικό ..τόσο για την προθυμία.. όσο και για την αντιμετώπιση του προβλήματος που έχει προκύψει.

    Μπορεί να μην εχουν ακόμα το "τέλειο" τηλεφωνικό κέντρο ..αλλά τα παιδιά είναι μακράν οι πιο "ανθρώπινοι" τεχνικοί που έχω γνωρίσει!

  3. #8508
    Εγγραφή
    23-02-2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI EchoLife EG8145V5
    Χθες τους έστειλα email για να αναβαθμίσω σε 200/200 και σήμερα το μεσημέρι με πήρε τηλέφωνο μια κοπέλα για να με ενημερώσει ότι παραλήφθηκε το αίτημα μου και έχω μπει στην λίστα προτεραιότητας...

    Ωστόσο μου είπε ότι δεν γίνεται να πάρω το ρούτερ με τα 130 ευρώ από την optech, γιατί "η γραμμή δουλεύει μόνο με τα ρούτερ που δίνουν αυτοί"... Προσπάθησα να της εξηγήσω ότι υπήρξαν περιπτώσεις όπως του παιδιού στο παρόν θέμα που το έκανε, αλλά δυστυχώς δεν έβγαλα άκρη... Στο τέλος μου είπε ότι για το συγκεκριμένο θα πρέπει να συνεννοηθώ με τον τεχνικό όταν με πάρει τηλέφωνο...

  4. #8509
    Εγγραφή
    24-02-2020
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Με τον τεχνικό το συνεννοήθηκα και εγώ. Οταν με το καλό σε πάρει, αυτό να κάνεις.

  5. #8510
    Εγγραφή
    23-02-2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI EchoLife EG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από varaderum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τον τεχνικό το συνεννοήθηκα και εγώ. Οταν με το καλό σε πάρει, αυτό να κάνεις.
    A, OK! Ευχαριστώ για την πληροφόρηση... Επειδή είμαι Θεσσαλονίκη όμως, φαντάζομαι ότι από το τηλεφώνημα μέχρι την αναβάθμιση, θα μεσολαβήσει και καμιά εβδομάδα μέχρι να έρθει το ρούτερ από την Αθήνα...

  6. #8511
    Εγγραφή
    24-02-2020
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Με κούριερ τα στέλνουν (..γι'αυτό και τα 5 επιπλέον ευρώ). Το πολύ σε δύο μέρες θα είναι εκεί (..αρκεί να υπάρχει απόθεμα).

  7. #8512
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pit_hal Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα, αν και σε άλλον πάροχο εγώ με 120/120 εδώ και λίγες μέρες εχω βάλει σαν δεύτερο ρούτερ το Redmi AC2100 η Redmi για όσους δεν ξέρουν ειναι brand της Xiaomi, βγαίνει και σαν Xiaomi AC2100 σε μαύρο χρώμα και άλλο σχήμα. Το συγκεκρίμενο που έχω πάρει φοράει ΜΟΝΟ κινέζικο μενου OpenWRT αλλά πετσοκομένο απο την Xiaomi (προσπαθούν διάφοροι να το σπάσουν και να φλασάρουν άλλο firmware).

    Δυστυχως δεν έχω τον χρόνο να κάνω screen shots και αναλυτικό review, θα πώ μονος πως το αρχικό στήσιμο γίνεται με 5 κλίκ στο κινέζικο μενού μέχρι να σετάρεις το ασύρματό και να πάρει ιντερνετ, μετά όλες τις άλλες ρυθμίσεις τις κάνεις με translate σε κάθε σελίδα. κουμπώνεις στο wan port το ethernet και στην αντίστοιχη gigabit θύρα στο ρούτερ του παρόχου και παίζει αμέσως.
    Στα θετικά του ότι ειναι 4πύρηνο με υποστήρικη εως 128 συσκευών, με ωραία εφαρμογή για το κινητό για παρακολούθηση real time αλλά και σετάρισμα και πολύ δυνατό σήμα 6 κεραίες, 2 για το 2.4Gzh και 4 κεραίες για τα 5Ghz στα 5db η καθε μία.

    Για τα 22 ευρώ που το άγορασα εγώ απευθείας απο Κίνα (169RMB) αλλά και για τα 36€ εως 45€ που το φέρνει κάποιος Ελλάδα απο τα γνωστά κινεζομάγαζα θεωρώ ότι είναι μια εξαιρετική επιλογή για όποιον θέλει ενα πολύ καλό AP στα 5Ghz ή ενα καλούτσικό συνολικά ρουτερ για οικιακή χρήση. έχει επιλογή και για AP μόνο αν κάποιος δεν το θέλει σαν δευτερο ρουτερ.
    Ενα αρνητικό που δεν βρήκα πως να το λύσω είναι οτι το δικό του DHCP pool είναι αποκλειστικά στο 192.168.31.* και σε αφήνει να παίξεις μονο εκεί.

    Όποιος δεν θέλει να περιμένει ή να δώσει πάνω απο 20κάτι ευρώ που βρίσκουμε στο σκρουτζ το xiaomi A4 μπορεί να πάρει το Α4 είμαι σίγουρος οτι κάνει και αυτό εξαιρετική δουλειά .

    Το κινητό μου Xiaomi redmi note 5 κουμπώνει στα 433Mbps στα 5Ghz και τραβάει όλη την 120άρα γραμμή μου. Το ίδιο και το Xiaomi TV box S μόλις το έβαλα στα 5Ghz τράβηξε όλη την 120άρα γραμμή ενω στα 2.4 παλευε μεχρι τα 60-70Mbps.

    Συνημμένο Αρχείο 212188
    Που το βρηκες 22$ ?
    https://www.banggood.com/Xiaomi-Redm...r_warehouse=CN

  8. #8513
    Εγγραφή
    03-11-2010
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    inalan
    Router
    zte ZXHNF670L
    καλημέρα..να ρωτήσω κι εγώ... γιατί έχω ping 18ms?? και βλέπω καποιοι 2ms????

    Επίσης γνωρίζει κανείς γιατί με inalan internet δεν αναγνωρίζει κάποια λινκς από easybytez??
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος metoxos76 : 07-03-20 στις 10:44.

  9. #8514
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να έβαλε κανένα κουπόνι από κανένα youtuber κλπ...

  10. #8515
    Εγγραφή
    05-02-2020
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, το 22 ευρώ όπως ανέφερα 169RMB (το κινέζικο νόμισμα) ειναι η τιμη που το πουλάει επισημα η Redmi - Xiaomi στην Κίνα και το αγόρασε κινέζος συνάδελφος μου για μενα και μου το έφερε. Αυτή η τιμή δεν υπάρχει δυστυχώς για όλους γιαυτό ανέφερα οτι η αμέσως επόμενη τιμή απο τα κινεζομάγαζα ξεκινάει απο 36 ευρώ με κουπόνι μεχρι 45 περίπου που το εχω βρει σε αποθήκη τσεχίας. αυτες τις τιμές τις είδα απο τον Βασιλιά που παρακολουθώ τα κουπόνια που βγάζει. τα 22 ευρώ για Ελλαδα το ξεχνάμε εγώ ετυχε να εχω άκρη στην Κίνα.
    Κάτι που ειδα σήμερα στο μενου του και δεν ξέρω αν το εχει το Xiaomi A4, είναι οτι μπορείς να σετάρεις κεντρικά VPN στο ρούτερ αλλα να διαλέξεις ποιες υπηρεσίες θες να εξαιρέσεις και να μην περνάνε απο το VPN.

  11. #8516
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από varaderum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω συνδέσει και στο laptop μου ενσύρματα (..με καλώδιο cat5e).
    Παρόλο που δεν είναι το 6αρι, το αποτέλεσμα είναι αυτό που περίμενα..
    Επισης έχω συνδέσει και την τηλεόραση μου με την 2.4 (..δεν έχει αποσυνδεθεί καθόλου).
    Το πρόβλημα το εχω μόνο με την 5ghz έξοδο. Αν συνδέσω το κινητό με την 2.4 είναι "βράχος" (..ούτε αποσυνδέσεις, ούτε τοσο χαμηλές ταχύτητες ...60/90).
    Με την 5ghz μόνο υπάρχει το πρόβλημα (..και ελπίζω να λυθεί ..γιατί οταν πιάνει ..."πιάνει")!!
    Αυτό πριν καμιά ωρούλα που για λίγο έπιασε σωστά (..μετά αποσυνδέθηκε και μέχρι τώρα που γράφω δεν (..γράφω με δεδομένα κινητού).
    ..οσο για την τελευταία σου ερώτηση ..λιγότερο από τρία μέτρα σε ανοιχτό χώρο (..σαλόνι).
    - - - Updated - - -
    Δοκιμές κάνουν τα παιδιά (τεχνικοί) της inalan, για τους οποίους δεν έχω να προσάψω τίποτε αρνητικό ..τόσο για την προθυμία.. όσο και για την αντιμετώπιση του προβλήματος που έχει προκύψει.
    Μπορεί να μην εχουν ακόμα το "τέλειο" τηλεφωνικό κέντρο ..αλλά τα παιδιά είναι μακράν οι πιο "ανθρώπινοι" τεχνικοί που έχω γνωρίσει!
    Καλησπέρα, δεν ειπες δοκιμασες αλλες συχνοτητες?
    Επισης μιλησες καθολου με την Optech ή μονο με την INALAN? γιατι το ρουτερ εσυ το πληρωσες και εσυ το αγορασες απο την Optech, η INALAN κανει τοποθετηση.
    Η γνωμη μου ειναι οτι εχει προβλημα και καλο θα ηταν να στο αλλαξουν.
    Παρε την Optech και ρωτα και σχετικα με την εγγυηση.
    Ειναι απαραδεκτο να κανει τοσες αποσυνδεσεις! Πρωτα ομως δες ολες τις ρυθμισεις και αλλαγες συχνοτητων και το ευρος της μπαντας στο auto 20/40 πως το λεει οχι σκετο 40.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kaneda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα και 'γω σήμερα τη μετάβαση στα 200Mbps υποτίθεται.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  85,8 KB 
ID: 212215

    Άλλα μας τάζουν άλλα μας δίνουν! Τι πράμα είναι αυτό; :-)
    Καλησπερα, με γεια! και εγω ειμαι στην αναμονη.
    Καλα τα bonus εχουν φαση και εγω στα peak εχω δει και 220+ με την 100αρα....
    βεβαια οταν πας να κατεβασεις παει ποιο χαμηλα, εμενα συνηθως πχ παιζει 130/130 στο περιπου ποιο πολυ ποιο πανω σπανια να ειναι κατω απο 130δλδ.

  12. #8517
    Εγγραφή
    24-02-2020
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Ήρθαν σήμερα δύο τεχνικοί της Inalan, και αφού έκαναν αρκετές δοκιμές, πήραν το ρούτερ για να το στείλουν για περαιτέρω έλεγχο στην Optech.

    Την Δευτέρα με διαβεβαίωσαν ότι θα το έχω πίσω (..και θα δουλεύει κανονικά).

    ..τώρα καινούργιο θα μου φέρουν ..το ίδιο με κάποιο update η άλλες ρυθμίσεις ..θα δείξει.

    Οσο για τα παιδιά ..κανένα παράπονο εκ μέρους μου. Το πάλεψαν αρκετή ώρα ..αλλά όντως υπάρχει κάποιο προβληματάκι που ελπίζω να λυθεί την Δευτέρα.

    ..Μάνο ευχαριστώ για άλλη μία φορά ..Ευγένιε χάρηκα που σε γνώρισα.

  13. #8518
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από varaderum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήρθαν σήμερα δύο τεχνικοί της Inalan, και αφού έκαναν αρκετές δοκιμές, πήραν το ρούτερ για να το στείλουν για περαιτέρω έλεγχο στην Optech.

    Την Δευτέρα με διαβεβαίωσαν ότι θα το έχω πίσω (..και θα δουλεύει κανονικά).

    ..τώρα καινούργιο θα μου φέρουν ..το ίδιο με κάποιο update η άλλες ρυθμίσεις ..θα δείξει.

    Οσο για τα παιδιά ..κανένα παράπονο εκ μέρους μου. Το πάλεψαν αρκετή ώρα ..αλλά όντως υπάρχει κάποιο προβληματάκι που ελπίζω να λυθεί την Δευτέρα.

    ..Μάνο ευχαριστώ για άλλη μία φορά ..Ευγένιε χάρηκα που σε γνώρισα.
    Οι τεχνικοί της Inalan οπως εχω ξαναπει, ειναι μακράν! Χαίρεσαι να τους έχεις μέσα στο σπίτι σου.

  14. #8519
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εχω να το πω και εγω, ειναι οι καλυτεροι δεν υπαρχουν λεμε! και εμενα οτι εχουμε πει, οτι εχει γινει καιι ακομα περισσοτερα μπαμ μπαμ τα εκαναν.

  15. #8520
    Εγγραφή
    24-02-2020
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν έχω μείνει χωρίς internet.

    Ενεργοποιήθηκε από τα παιδιά το βασικό ρούτερ της εταιρείας (..αυτό που δίνουν έτσι κι αλλιώς ...και εκ του πρακτέου, πάλι καλά που το είχα).

    Είναι με την 1000αρα θύρα (..λόγω του συμβολαίου για 200/200mbps).

Σελ. 568 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 548558563566567568569570573578588 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας