Σελ. 608 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 588598603606607608609610613618628 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.106-9.120 από 18594

Θέμα: Inalan

  1. #9106
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Αν εξαιρέσετε το γεγονός ότι όντως το PS έχει θέματα για τα οποία όσο και να έψαξα στο google δεν βρήκα λύση
    μακάρι να είχα την λύση στο πρόβλημα του φίλου μας αλλά δεν έχω βρει καμία (ρώτησα και τον πιτσιρικά του γείτονα) οποίος έχει XBOX και PS και μου απάντησε ότι ο λόγος που του πήρε ο μπαμπάς του το XBOX ήταν γιατί δεν μπορούσε να λύσει τα θέματα του PS που έχει με την πρόσβαση στο διαδίκτυο (πριν είχαν COSMOTE VDSL 50/5 και τώρα έχουν COSMOTE FTTH 100/10 στην οποία δουλεύει άψογα το XBOX ενώ το PS εξακολουθεί και έχει θέματα είτε σύνδεσης είτε αποσύνδεσης είτε PING (Lag Spikes)

    το καλώδιο UTP Cat 6 είναι πολύ καλύτερο από το UTP Cat 5e αν έχεις εγκατάσταση FTTH

  2. #9107
    Εγγραφή
    21-09-2007
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης οι πληροφορίες για το OLT είναι κενές..
    Σε τι θα μας χρησίμευαν... αν δεν ήταν κενές;

  3. #9108
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωριζω πως τις τραβαει, το OLT δεν ξερω τι ειναι παντα ετσι ηταν κενο εκει περα.
    Τα στατιστικα της οπτικης και εγω δεν τα γνωριζα μεχρι που επαθα ζημια και τα εμαθα και ειχα ρωτησει και τον τεχνικο που ειχε ερθει για την αλλαγη της μετα.
    Οποτε μπορουμε σιγουρα να τα λαμβανουμε υποψην.
    Αν δεν ειμαστε μεσα στα ορια εχει προβλημα η οπτικη μας, μπορει να γινει ξεχωριστα για το upload/download οπως εγινε με εμενα.
    Υπηρχαν στιγμες να εχω μονο download και στο upload να εχει 0.
    Η εικόνα που έβαλες είναι από το ρουτερ ε;
    Είπα ότι τις τραβάει από το ΟΝΤ επειδή πάνω γράφει: ONT Information..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1oneway Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τι θα μας χρησίμευαν... αν δεν ήταν κενές;
    Τώρα το σε τι θα μας χρησίμευαν οι πληροφορίες από το OLT;
    Πιθανώς σε τπτ, απλά πληροφορίες σχετικά με το οπτικό dslam υποθέτω.. Σε εμάς που τις ψειρίζουμε τις πληροφορίες είναι βούτυρο στο ψωμάκι μας..
    Όπως τα, module type: πιθανώς ο τύπος της κάρτας, port identifier: πιθανώς πληροφορίες για τη πόρτα..
    https://en.wikipedia.org/wiki/Small_...le_transceiver
    https://forum.huawei.com/enterprise/.../570385-100181
    http://www.tracespan.com/spanner-blog/pon-id-explained/
    Το transmit optical power που γράφει κάτω και είναι κενό, υποθέτω ότι είναι παρόμοιο με το RX optical power πάνω, που είναι η ισχύς που στέλνει το οπτικό dslam σε εμάς.. Μάλλον για διασταύρωση του τι ισχύ στέλνει και το τι φτάνει σε εμάς..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 17-04-20 στις 10:52.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #9109
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εικόνα που έβαλες είναι από το ρουτερ ε;
    Είπα ότι τις τραβάει από το ΟΝΤ επειδή πάνω γράφει: ONT Information..



    Τώρα το σε τι θα μας χρησίμευαν οι πληροφορίες από το OLT;
    Πιθανώς σε τπτ, απλά πληροφορίες σχετικά με το οπτικό dslam υποθέτω.. Σε εμάς που τις ψειρίζουμε τις πληροφορίες είναι βούτυρο στο ψωμάκι μας..
    Όπως τα, module type: πιθανώς ο τύπος της κάρτας, port identifier: πιθανώς πληροφορίες για τη πόρτα..
    https://en.wikipedia.org/wiki/Small_...le_transceiver
    https://forum.huawei.com/enterprise/.../570385-100181
    http://www.tracespan.com/spanner-blog/pon-id-explained/
    Το transmit optical power που γράφει κάτω και είναι κενό, υποθέτω ότι είναι παρόμοιο με το RX optical power πάνω, που είναι η ισχύς που στέλνει το οπτικό dslam σε εμάς.. Μάλλον για διασταύρωση του τι ισχύ στέλνει και το τι φτάνει σε εμάς..
    Ολά αυτά είναι πληροφορίες που αφορούν κάποιον τεχνικό, όχι τελικό χρήστη, ειδικά απο την στιγμή που στο gpon δεν έχεις συγχρονισμό όπως έχεις με τις xdsl γραμμές, η κλειδώνει ή δεν κλειδώνει.

  5. #9110
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εικόνα που έβαλες είναι από το ρουτερ ε;
    Είπα ότι τις τραβάει από το ΟΝΤ επειδή πάνω γράφει: ONT Information..
    Ναι φυσικα και ειναι απο το ρουτερ μου.
    Δεν ξερω καν τι ειναι αυτο, για να μην φαινονται οι αλλες προφανως δεν μας χρειαζονται, αυτες που χρειαζονται φαινονται.
    Το optical information που δειχνει πληροφοριες της οπτικης μας ενδιαφερει γιατι αν εχουμε προβλημα οπως πχ χασιμο πακετων που εγινε σε εμενα με την ζημια που ειχα, απο εκει φαινεται.

    Βασικα τωρα που κοιταξα αν καταλαβα και καλα :
    ΟΝΤ = optical network terminal δλδ με λιγα λογια η πλευρα του χρηστη που τερματιζει η οπτικη ινα.
    OLT = οptical line terminal η πλευρα που ξεκιναει η οπτικη δλδ απο την πλευρα της εταιρειας κατι τετοιο οποτε τα εκει στοιχεια δεν μας αφορουν προφανως.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Networ...work_terminals
    https://en.wikipedia.org/wiki/Optical_line_termination

    και αυτα στο ρουτερ ισως για διαφορους λογους να μην χρειαζεται να τα ξερουμε, ενδιαφερον ισως να ειχε μονο το transmit optical power :

    Κώδικας:
    OLT Information
     Current Value 	Reference Value
    Optical module type: 	-- 	--
    Transmit optical power: 	-- dBm 	--
    PON port identifier: 	-- 	--

  6. #9111
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Σαφώς και είναι πληροφορίες για τεχνικούς.. Και πιθανώς δεν μας χρειάζονται..
    Αλλά αν υπήρχαν δε θα ήταν κακό.. Αφού υπάρχουν και τα αντίστοιχα πεδία..
    Ίσως μας μπέρδευαν περισσότερο..
    Αλλά δεν παύει να είναι πληροφορία..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολά αυτά είναι πληροφορίες που αφορούν κάποιον τεχνικό, όχι τελικό χρήστη, ειδικά απο την στιγμή που στο gpon δεν έχεις συγχρονισμό όπως έχεις με τις xdsl γραμμές, η κλειδώνει ή δεν κλειδώνει.
    Την ποιότητα του συγχρονισμού στην οπτική πιθανολογώ ότι την καταλαβαίνουμε από τα στοιχεία που μας δίνει το πεδίο ΟΝΤ information..
    Καθώς και την ταχύτητα που έχουμε..
    Σωστά;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #9112
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Την ποιότητα του συγχρονισμού στην οπτική πιθανολογώ ότι την καταλαβαίνουμε από τα στοιχεία που μας δίνει το πεδίο ΟΝΤ information..
    Καθώς και την ταχύτητα που έχουμε..
    Σωστά;
    Όχι δεν έχει ταχύτητες ή συγχρονισμό

  8. #9113
    Εγγραφή
    23-02-2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI EchoLife EG8145V5
    Πάντως ο μετρητής που υπάρχει ενσωματωμένος στις ρυθμίσεις του PS4 (αν με αυτόν κάνει τις μετρήσεις ο φίλος μας) είναι εντελώς αναξιόπιστος...

    Εγώ με 2 λάπτοπ, 1 ταμπλέτα και 2 κινητά τερματίζω τη γραμμή στα 240/240 και το playstation επιμένει να μου δείχνει ότι η ταχύτητα μου είναι 90/5...

    Μάλιστα αν κάνω στο καπάκι 5-6 τεστ οι διαφορές μεταξύ τους είναι χαοτικές... Την μία μου δείχνει 50 down και το αμέσως επόμενο λεπτό μου δείχνει 108... Στα παιχνίδια βέβαια δεν υπάρχει κανένα lag...

  9. #9114
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Homer_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως ο μετρητής που υπάρχει ενσωματωμένος στις ρυθμίσεις του PS4 (αν με αυτόν κάνει τις μετρήσεις ο φίλος μας) είναι εντελώς αναξιόπιστος...

    Εγώ με 2 λάπτοπ, 1 ταμπλέτα και 2 κινητά τερματίζω τη γραμμή στα 240/240 και το playstation επιμένει να μου δείχνει ότι η ταχύτητα μου είναι 90/5...

    Μάλιστα αν κάνω στο καπάκι 5-6 τεστ οι διαφορές μεταξύ τους είναι χαοτικές... Την μία μου δείχνει 50 down και το αμέσως επόμενο λεπτό μου δείχνει 108... Στα παιχνίδια βέβαια δεν υπάρχει κανένα lag...
    Επειδή έχω να ανοίξω το PS3 μου κάτι χρόνια, δεν θυμάμαι... Δεν έχει browser;
    Αν ναι, αν κάνεις από εκεί speed test βγάζει το ιδιο;

    Μήπως τελικά η κάρτα δικτύου στα PS είναι λίγο μάπα;

  10. #9115
    Εγγραφή
    23-02-2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI EchoLife EG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έχω να ανοίξω το PS3 μου κάτι χρόνια, δεν θυμάμαι... Δεν έχει browser;
    Αν ναι, αν κάνεις από εκεί speed test βγάζει το ιδιο;

    Μήπως τελικά η κάρτα δικτύου στα PS είναι λίγο μάπα;
    Δεν το έχω ψάξει αν έχει browser μιας και δεν μου χρειάστηκε πότε... Θα το ελέγξω...

    Εγώ αναφερόμουν στις μετρήσεις που έκανα μέσα από τις ρυθμίσεις που έχει για τον έλεγχο της σύνδεσης του ps4 με το internet...

  11. #9116
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν έχει ταχύτητες ή συγχρονισμό
    Δεν το διατύπωσα σωστά.. Δεν εννοούσα συγχρονισμό..
    Την ταχύτητα που έχουμε: στο ίντερνετ.. Βλέπε speedtest κλπ κλπ..
    Δηλαδή να έχουμε τη ταχύτητα που πρέπει και επομένως σωστή συμπεριφορά της γραμμής..
    Αναφέρθηκα στην ποιότητα της γραμμής που καταλαβαίνουμε από τα στατιστικά που μας δίνει το ΟΝΤ information..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #9117
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το διατύπωσα σωστά.. Δεν εννοούσα συγχρονισμό..
    Την ταχύτητα που έχουμε: στο ίντερνετ.. Βλέπε speedtest κλπ κλπ..
    Δηλαδή να έχουμε τη ταχύτητα που πρέπει και επομένως σωστή συμπεριφορά της γραμμής..
    Αναφέρθηκα στην ποιότητα της γραμμής που καταλαβαίνουμε από τα στατιστικά που μας δίνει το ΟΝΤ information..
    Απο την στιγμή που θα κάνει σύνδεση έχεις κάνει σύνδεση στο φουλ της gpon 2.5Gbit δεν έχει κάτι ενδιάμεσο,

  13. #9118
    Εγγραφή
    30-04-2007
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    248/214Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Έκανα επανεκκίνηση στο ρούτερ για να αλλάξει η IP αλλά δεν άλλαξε. Έφαγα ban από το Nyaa.si και ενώ έχω σβήσει cookies κ.τ.λ μου γράφει ακόμη πως είμαι ban. Ακόμη και με άλλον browser. Γνωρίζει κάποιος πώς γίνεται αυτό;

  14. #9119
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Στην Inalan οι IP αλλάζουν πολύ αραιά. Μου έχει τύχει κάνει κ μήνα να αλλάξει. Εκανα κ εγώ επανεκκινήσεις αλλά δεν. Τελικά η λύση ήταν ένα μήνυμα στο messenger στην εταιρεία, σε 15' είχε γίνει.

  15. #9120
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kaneda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα επανεκκίνηση στο ρούτερ για να αλλάξει η IP αλλά δεν άλλαξε. Έφαγα ban από το Nyaa.si και ενώ έχω σβήσει cookies κ.τ.λ μου γράφει ακόμη πως είμαι ban. Ακόμη και με άλλον browser. Γνωρίζει κάποιος πώς γίνεται αυτό;
    Η Ip δεν αλλάζει έτσι απλά, αλλάζει κάθε 20 μέρες αν δεν κάνω λάθος

Σελ. 608 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 588598603606607608609610613618628 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας