Σελ. 965 από 1244 ΠρώτηΠρώτη ... 945955960963964965966967970975985 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 14.461-14.475 από 18648

Θέμα: Inalan

  1. #14461
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.138
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα δεν ειναι καθολου σπανιο ειναι συνηθισμένο κιολας. Εχει τυχει και σε φιλη μου σε πολυκατοικια να μην εχει το δικο της διαμερισμα!!!
    Για χρονια δεν εδιναν.

    Η ΔΕΗ κατι περναει δεν εχει τελειωσει δεν ξερω τι ρολο βαρανε...

    Ελπιζω να φτασει καποτε και η ιναλαν Περιστερι.

  2. #14462
    Εγγραφή
    02-11-2020
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Καλησπερα, εμαθα πως πλεον η πολυκατοικια μου εχει inalan και σε 7 μηνες που ληγει το συμβολαιο μου το σκεφτομαι σοβαρα για 200/200.
    Θα ηθελα γνωμες για πραγματικη ταχυτητα (κεντρο Θεσ/νικης) και επισης τι γινεται ωστε να διατηρησω τον αριθμο σταθερου (δε με νοιαζει να παιρνω τηλ, μονο να υπαρχει) και αν το router που δινει εχει client/ssid isolation. Ευχαριστω.

  3. #14463
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από snoope Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, εμαθα πως πλεον η πολυκατοικια μου εχει inalan και σε 7 μηνες που ληγει το συμβολαιο μου το σκεφτομαι σοβαρα για 200/200.
    Θα ηθελα γνωμες για πραγματικη ταχυτητα (κεντρο Θεσ/νικης) και επισης τι γινεται ωστε να διατηρησω τον αριθμο σταθερου (δε με νοιαζει να παιρνω τηλ, μονο να υπαρχει) και αν το router που δινει εχει client/ssid isolation. Ευχαριστω.
    Μια χαρά τα πιάνω σε download μέσω web, όχι σε speedtest. Κλαιν δηλαδή.

    Για το τηλ, κανείς φορητότητα σε έναν απο τους παρόχους που συνεργάζονται, πληρώνεις κάτι σε 2 ευρώ πάγιο για να κρατάς τη γραμμή ενεργή και να δέχεσαι κλήσεις, και τέλος μπορείς να το φορτισεις με π.χ. 10 ευρώ που δεν λήγουν ποτέ και να χρησιμοποιήσεις το σταθερό αν ποτέ το χρειαστείς.

    Είμαι ευχαριστημένος πελάτης εδώ και 1.5 χρόνο περίπου με όλα τα παραπάνω. Το router που δίνουν δεν έχει αρκετές δυνατότητες, δεν είμαι σίγουρος να σου απαντήσω για αυτό που ζητάς.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  4. #14464
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.138
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από snoope Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, εμαθα πως πλεον η πολυκατοικια μου εχει inalan και σε 7 μηνες που ληγει το συμβολαιο μου το σκεφτομαι σοβαρα για 200/200.
    Θα ηθελα γνωμες για πραγματικη ταχυτητα (κεντρο Θεσ/νικης) και επισης τι γινεται ωστε να διατηρησω τον αριθμο σταθερου (δε με νοιαζει να παιρνω τηλ, μονο να υπαρχει) και αν το router που δινει εχει client/ssid isolation. Ευχαριστω.
    καλησπερα, δεν εχει σημασια αν εχει η πολυκατοικια σου δεν ξερω τι εννοεις με αυτο, μπαινει ξεχωριστα σε καθε διαμερισμα και κανενας να μην εχει οπως στην δικια μου βαζεις.
    Μετα απο εμενα εβαλε και ο απο πανω μου. Στον καθενα περναει ξεχωριστα οπτικη ινα απο κατω στον δρομο σε ενα κουτι μεχρι το διαμερισμα, δεν γινεται με κατανεμητη μεσα στην πολυκατοικια οπως κανει πχ η cosmote.

    Εγω ειμαι Αθηνα αλλα πιανω σχεδον 240/240 οσον αφορα ταχυτητας.
    Για το τηλεφωνο γινεται μεσω παροχου που δινει η INALAN δες στην σελιδα της για προπληρωμενα πακετα με χρονο ομιλιας, ή μπορεις να πας οπου θες εσυ και να πληρωνεις για τον χρονο που θα μιλας.
    Οπως και να εχει μενει ιδιο το νουμερο σου δεν το χανεις.

    Για το ρουτερ που δινουν ακομα αν ειναι ιδιο ειναι μαπα το wifi πηρα της mikrotik με 5ghz ac, στα 2,4 δεν μπορεις να πιασεις την ταχητητα που πρεπει απο την γραμμη σου δεν το ξερω αυτο που ρωτας.

  5. #14465
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, δεν εχει σημασια αν εχει η πολυκατοικια σου δεν ξερω τι εννοεις με αυτο, μπαινει ξεχωριστα σε καθε διαμερισμα και κανενας να μην εχει οπως στην δικια μου βαζεις.
    Φαντάζομαι εννοεί ότι αφού έχει ένας στην πολυκατοικία θα μπορέσει γρήγορα κι αυτός να συνδεθεί αφού δεν θα χρειαστεί άλλο σκάψιμο.

    Για την τηλεφωνία αφού σε ενδιαφέρει κυρίως να υπάρχει απλά ο αριθμός και όχι να κάνεις μεγάλη χρήση, το καλύτερο για σένα είναι μάλλον αυτό που πρότεινε ο φιλόσοφος παραπάνω: 2 Ευρώ το μήνα για διατήρηση του αριθμού και προπληρωμή ενός ποσού π.χ. 10 Ευρώ που δεν λήγει για να το χρησιμοποιήσεις όποτε θέλεις.
    Μια σημείωση μόνο για κάτι που ίσως να μην είναι εντελώς ξεκάθαρο αλλά το είχαμε ρωτήσει παλαιότερα στο θέμα εδώ: Στα πακέτα με χρόνο ομιλίας συμπεριλαμβάνεται και το κόστος διατήρησης αριθμού, δεν χρεώνεται έξτρα. Δηλαδή πηγαίνοντας π.χ. στο Yubotalk unlimited θα χρεώνεσαι συνολικά 8 Ευρώ για τηλεφωνία, όχι 8+2.

  6. #14466
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.138
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπερα, να προσθεσω οτι τα πακετα τηλεφωνιας δεν περιλαμβανουν κλησεις σε αλλα νουμερα πχ ΙΚΑ κτλ σχετικα πρεπει να βαζετε μοναδες.
    Μπορειτε να παρετε αστικα, υπεραστικα κανονικα και κινητα κανονικα οπως λεει το αντιστοιχο προγραμμα.

    Ναι αν εχει αλλος δεν θελει παραπανω σκαψιμο γιατι ο ενας οπτικος κατανεμητης εξω απο την πολυκατοικια μπορει να δωσει και σε αλλους, αλλα και μην ειχε παλι μπορεις να βαλεις.
    Εγω ημουν πρωτος σε ολον τον δρομο μου!

  7. #14467
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από snoope Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, εμαθα πως πλεον η πολυκατοικια μου εχει inalan και σε 7 μηνες που ληγει το συμβολαιο μου το σκεφτομαι σοβαρα για 200/200.
    Θα ηθελα γνωμες για πραγματικη ταχυτητα (κεντρο Θεσ/νικης) και επισης τι γινεται ωστε να διατηρησω τον αριθμο σταθερου (δε με νοιαζει να παιρνω τηλ, μονο να υπαρχει) και αν το router που δινει εχει client/ssid isolation. Ευχαριστω.
    Βάλε και μη το σκέφτεσαι καθόλου. 4 χρόνια τώρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Ειδικά το upload όλα τα λεφτά ανα ανεβάζεις μεγάλα αρχεία. Αν έχεις gamepass steam κτλ η 200αρα λέει πολλά στο κατέβασμα. Σε online gaming δεν την εχω δοκιμάσει. Οσο για το wifi δεν το εχει αυτό που ζητάς
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  8. #14468
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.138
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα, να συμπληρωσω οτι στα ping σε online gaming ειναι οτι καλυτερο εχω δει EVER! σε οτι ειχα μεχρι τωρα εννοω και σε οτι παιζω.
    Και εγω οσα χρονια την εχω ειμαι απολυτα ευχαριστημενος χωρις προβληματα.

  9. #14469
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.139
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Προσωπικά περιμένω να δω πως θα επιβιώσει η INALAN
    Τι εννοώ;;
    Στην ευρύτερη περιοχή μου (Γαλάτσι & Κυψέλη) έχουν σκάψει παντού και πολλές φορές στον ίδιο δρόμο η COSMOTE και η WIND
    Σε λίγους μήνες θα έχουν ενεργοποιηθεί τα κυκλώματα και θα αρχίσουν τα τηλέφωνα για προσφορές και αναβαθμίσεις
    Πως θα αντέξει η INALAN τον ανταγωνισμό σε ποιότητα δικτύου κλπ δεν ξέρω
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  10. #14470
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.351
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D_J_V Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά περιμένω να δω πως θα επιβιώσει η INALAN
    Τι εννοώ;;
    Στην ευρύτερη περιοχή μου (Γαλάτσι & Κυψέλη) έχουν σκάψει παντού και πολλές φορές στον ίδιο δρόμο η COSMOTE και η WIND
    Σε λίγους μήνες θα έχουν ενεργοποιηθεί τα κυκλώματα και θα αρχίσουν τα τηλέφωνα για προσφορές και αναβαθμίσεις
    Πως θα αντέξει η INALAN τον ανταγωνισμό σε ποιότητα δικτύου κλπ δεν ξέρω
    Την λυση την ξερουν "ΠΑΣ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΕΡΓΑ " απο κανενα παροχο.
    Πηγαν τωρα στου Ζωγραφου μια περιοχη που εχει FTTC,FTTH απο Cosmote.. Ποιος ο λογος ?
    Αλλα ετσι οπως ειναι η υποδομη του δικτυου τους δεν μπορει να υλοποιηθει.
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  11. #14471
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.139
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την λυση την ξερουν "ΠΑΣ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΕΡΓΑ " απο κανενα παροχο.
    Πηγαν τωρα στου Ζωγραφου μια περιοχη που εχει FTTC,FTTH απο Cosmote.. Ποιος ο λογος ?
    Αλλα ετσι οπως ειναι η υποδομη του δικτυου τους δεν μπορει να υλοποιηθει.
    Πρέπει να υπάρχει φυσική συνέχεια στο δίκτυο...
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  12. #14472
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.351
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D_J_V Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να υπάρχει φυσική συνέχεια στο δίκτυο...
    Ναι αλλα και λαθος στρατηγικη...
    Αντι να περασουν την Αλεξανδρας προς Νεαπολη ,Εξαρχεια και να προχωρησουν προς το κεντρο προτιμησαν να πανε απο Ζωγραφου,Καισαριανη,Βυρωνα.
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  13. #14473
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Μια ερώτηση για τα πακέτα τηλεφωνίας για σιγουριά:
    Αν κλείσουμε μέσω της Inalan πακέτο τηλεφωνίας τότε περνάνε εκείνοι τις ρυθμίσεις στο ρούτερ τους (και μόνο σε αυτό), δεν μας δίνουν όμως τις ρυθμίσεις ώστε να μπορούμε να τις βάλουμε και σε κάποιο Voip adapter ή εφαρμογή στο κινητό κλπ. Σωστά;
    (Είναι το μόνο θέμα στο οποίο κολλάω για να πάρω και τηλεφωνία, θα προτιμούσα να έχω την τηλεφωνία μέσω του Fritz Box που έχω συνδεμένο στη συνέχεια.)

  14. #14474
    Εγγραφή
    05-10-2006
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γαλάτσι υπάρχει πρόβλημα ? Κάποιος άλλος?

  15. #14475
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.406
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση για τα πακέτα τηλεφωνίας για σιγουριά:
    Αν κλείσουμε μέσω της Inalan πακέτο τηλεφωνίας τότε περνάνε εκείνοι τις ρυθμίσεις στο ρούτερ τους (και μόνο σε αυτό), δεν μας δίνουν όμως τις ρυθμίσεις ώστε να μπορούμε να τις βάλουμε και σε κάποιο Voip adapter ή εφαρμογή στο κινητό κλπ. Σωστά;
    (Είναι το μόνο θέμα στο οποίο κολλάω για να πάρω και τηλεφωνία, θα προτιμούσα να έχω την τηλεφωνία μέσω του Fritz Box που έχω συνδεμένο στη συνέχεια.)
    Μπορείς να ρωτήσεις την εταιρεία που θα διαλέξεις να δεις αν μπορείς να έχεις τέτοια δυνατότητα

Σελ. 965 από 1244 ΠρώτηΠρώτη ... 945955960963964965966967970975985 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας