Σελ. 828 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 808818823826827828829830833838848 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.406-12.420 από 18570

Θέμα: Inalan

  1. #12406
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000000/1000000
    ISP
    Inalan
    Router
    fritz!box
    Κι εγώ σήμερα κάνω ανανέωση. Αν αλλάξει η ip θέλω να πιστεύω πως θα χρειάζομαι μικρο αλλαγές. Απ΄οτι θυμάμαι μόνο στο freepbx χρειάζεται να δηλώσω ip Σε όλα τα άλλα που έχω στημένα (και δεν είναι λίγα) αρκεί η αλλαγή ip σε όλα τα dns πεδία του domain μου.

  2. #12407
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το λες γιατι εχεις το κλασσικο γραφειοκρατικο πνευμα που ισχυει σαν "default" στη Ελλαδα, δηλαδη οτι ολοι κοιτανε "να τ' αρπαξουν", και πρεπει εσυ να αποδειξεις οτι εισαι αθωος. Δεν σε λεω "γραφειοκρατη", απο κεκτημενη ταχυτητα υποθετω τα λες.


    Εγω φιλε μου ειμαι Ραδιοερασιτεχνης, δηλαδη εξυπηρετω το hobby μου και δεν βγαζω δεκαρα τσακιστη απο αυτο. Αντιθετα το πληρωνω αδρα, σε εξοπλισμο, κοπο, και πολλες φορες ταλαιπωρια.

    Μερος των δραστηριοτητων μας, ειναι η προσφορα στο κοινωνικο συνολο. Π.χ. Τηλεπικοινωνια σε Εκτακτες Αναγκες. Σε παμπολα βουνα και απομεμακρυσμενες τοποθεσιες εχουμε εξοπλισμο (που θελει τηλε-επιτηρηση).

    Η διεξαγω ερευνα (π.χ.) και χρειαζομαι την αντιστοιχη επικοινωνια.

    Η εχω απλως στην μοτοσυκλετα μου ενα tracker να μπορεσω να την ανακτησω απο τον κλεφτη αυριο... Και ειναι "ιστορια ολοκληρη" να τον "ξεθαψω" εκει που τον εχω καταχωνιασμενο.

    Ειναι παρα πολλες οι περιπτωσεις. Και δεν εχουν ολοι την δυνατοτητα ή τις γνωσεις να συντηρουν ενα dynamic dns name. Ασε που αυτο συνεπαγεται traffic = κοστος, ενω με τη χρηση IP το γλυτωνεις.


    ------------


    Η εξηγηση της Inalan εχει βαση. Κανεις δεν ειναι τελειος να προβλεπει σε βαθος (τοσου) χρονου πως θα εξελιχθουν οι απαιτησεις στο h/w και ποιος εξοπλισμος θα ειναι τοτε καταλληλος.

    Και τα μπλοκ των IP αλλαζουν κι αυτα δυστυχως.
    καταρχήν δεν σε παρεξηγώ

    δεν είμαι καθόλου γραφειοκράτης αντίθετα τεχνοκράτης θα έλεγα ότι είμαι μιας και μου αρέσει η ευκολία της τεχνολογίας

    γνωρίζω επίσης τι σημαίνει ραδιοερασιτέχνης (καθώς ήμουν παλιά) δεν ασχολούμαι προσωπικά πλέον αλλά έχω αρκετούς γνωστούς που αν είσαι στην ηλικία μου θα τους γνωρίζεις.

    εννοείται ότι συμφωνώ μαζί σου

    απλά οφείλω να ξεκαθαρίσω την λεπτή κόκκινη γραμμή "ιδιώτης/επαγγελματίας"

  3. #12408
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    B) Είναι καθαρά τεχνικό το θέμα. Όλα μας τα συστήματα "μετακομίζουν" σε νέα πλατφόρμα, η οποία δεν υποστηρίζει πολλές από τις διευθύνσεις IP που είχαμε δώσει παλαιότερα ( στα οικιακά πακέτα!).

    Σας ευχαριστούμε.
    Με εκτίμηση,
    INALAN TEAM.
    Ελπίζω σε 18 μήνες να μην αλλάξετε και πάλι πλατφόρμα...

  4. #12409
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω σε 18 μήνες να μην αλλάξετε και πάλι πλατφόρμα...
    Και εμείς το ίδιο, πιστέψτε μας

  5. #12410
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου, static σημαινει static, αυτο πληρωνεις, αυτο πρεπει να παρεις. Αυτο ισχυει παντου, δεν υπαρχουν (τεχνικες) δικαιολογιες. Πλην των φυσικων καταστροφων βεβαια, κλπ. κλπ.

    Σκεψου να εχεις περασει την IP σε ενα σωρο laptops και τηλεφωνα (VPN), ή να μπαινουν εκει hardwired συσκευες τηλεμετριας απο κορυφες βουνων!! Και αλλες πολλες περιπτωσεις. Χεσε μεσα.


    Αλλοιως ειναι μια dynamic των 18 μηνων, και δεν πρεπει να πληρωνεις κατι extra. Αμα στο επιβαλλουν, να πας στο Ταμειο Παρακαταθηκων και Δανειων, και να πληρωσεις εκει το σωστο αντιτιμο (πλην της στατικης). Λεμε τωρα, δεν θα φτασει εκει, αλλα να το απαιτησεις, οχι σε "κοπελες", ΓΡΑΠΤΑ και επισημα.
    Μου έχει συμβεί στην vodafone αλλάγη διευθηνσής και μου είπανε πως δεν μπόρουν να μου δώσουν το Ip block που είχα γιατί δεν το υποστηρίζει το κέντρο.
    Το πως γίνεται το assign οι Ip δεν είναι απλα΄ dhcp server που έχεις εσύ στο δίκτυο, παίζουν πολλά πράγματα απο πίσω.

    Το ίδιο πράγμα έχω και σε dedicated υπηρεσίες, που όταν χάλασε ο server Που είχα δεν μπορούσανε μετά να μου δώσουν την Ip που είχα, ούτε μπορούσανε να την μεταφέρουν απο το ένα DC στο άλλο.


    Για αυτό τον λόγο δεν βάζω Ip στις συσκευές αλλά A record

  6. #12411
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου έχει συμβεί στην vodafone αλλάγη διευθηνσής και μου είπανε πως δεν μπόρουν να μου δώσουν το Ip block που είχα γιατί δεν το υποστηρίζει το κέντρο.
    Το πως γίνεται το assign οι Ip δεν είναι απλα΄ dhcp server που έχεις εσύ στο δίκτυο, παίζουν πολλά πράγματα απο πίσω.

    Το ίδιο πράγμα έχω και σε dedicated υπηρεσίες, που όταν χάλασε ο server Που είχα δεν μπορούσανε μετά να μου δώσουν την Ip που είχα, ούτε μπορούσανε να την μεταφέρουν απο το ένα DC στο άλλο.


    Για αυτό τον λόγο δεν βάζω Ip στις συσκευές αλλά A record
    Αυτό ναι καλύτερα να ρωτάει το nameserver παρά να έχεις χειροκίνητα καταχωρημένη την ip παντού και αν τύχει να αλλάξει να πρέπει να την αλλάξεις από πολλά μέρη.
    Τώρα απλά κάνεις μία αλλαγή στο A/AAAA record και περνάνε οι αλλαγές σχεδόν άμεσα.

  7. #12412
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ναι καλύτερα να ρωτάει το nameserver παρά να έχεις χειροκίνητα καταχωρημένη την ip παντού και αν τύχει να αλλάξει να πρέπει να την αλλάξεις από πολλά μέρη.
    Τώρα απλά κάνεις μία αλλαγή στο A/AAAA record και περνάνε οι αλλαγές σχεδόν άμεσα.
    Ουτε συζητηση! Εκτος απο τα switches/routers (αντε και τους hypevisors/servers), για ολους τους clients αυτο ειναι το σωστο. Εγω βρηκα την υγεια μου με την he.net (που δινει ξεχωριστο password σε καθε dyndns "πελατη"), και δινω σε καθε φιλο και γνωστο dyndns name. Το μονο προβλημα με την he ειναι οτι πρεπει να εχεις δικο σου domain.

    Ενα controllerακι ομως, που εχει για συνδεση ενα πενιχρο GSM modem, και στελνει 10-50 bytes καθε τοσο, με προπληρωμενα πακετα ολιγων data, ειναι χοντρο να προσθεσεις ολη την "αλληλογραφια" με τον DNS server... Εξ ου και η χρηση της IP.

  8. #12413
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παλι πεσαμε ή ειμαι παλι ο μονος;

  9. #12414
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλι πεσαμε ή ειμαι παλι ο μονος;
    δεν καταλαβα κατι, οχι οτι ημουν και συνεχεια απο πανω

  10. #12415
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ναι καλύτερα να ρωτάει το nameserver παρά να έχεις χειροκίνητα καταχωρημένη την ip παντού και αν τύχει να αλλάξει να πρέπει να την αλλάξεις από πολλά μέρη.
    Τώρα απλά κάνεις μία αλλαγή στο A/AAAA record και περνάνε οι αλλαγές σχεδόν άμεσα.
    Άμα έχεις χαμηλό TTL (300 ή και λιγότερο ) , τότε περνάει σχεδόν επιτόπου η οποιαδήποτε αλλαγή στα A record

  11. #12416
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλι πεσαμε ή ειμαι παλι ο μονος;
    Μόνος. Ψάξου.

  12. #12417
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncle_nontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνος. Ψάξου.
    Μαλλον απο οτι φαινεται, η tplink μας κανει νερα και στα switches. Τι να πω!

  13. #12418
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    αντε να πω κι εγω μια φορα να πώ ότι έχω πρόβλημα

    https://www.speedtest.net/result/11969346398.png

    Νεάπολη Θεσσαλονικης

    Δεν πρόλαβα...

    https://www.speedtest.net/result/11969398048.png

    Τελικα με πανεκκίνηση router - switch λύθηκε. Μεσα σε 5 λεπτά απ την δήλωση με πήρε ο τεχνικός.

    Αρε ΙΝΑΛΑΝ. Μόνο να σε παντρευτώ δεν μπορώ.

    - - - Updated - - -

    Και d-link. Και d-link
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  14. #12419
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ κύριε spiz.

    Α) Δυστυχώς ήσασταν στους "άτυχους" της πρώτης φουρνιάς, που τα συμβόλαιά τους λήγουν τις ημέρες αυτές και ακόμα δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία για την e-υπογραφή από πλευράς μας. Είναι θέμα ημερών, και έτσι οι επόμενοι πια θα τα υπογράφουν όλα ηλεκτρονικά. Σας ζητούμε συγγνώμη για την ταλαιπωρία...Ευτυχώς στα 4 χρόνια που είστε συνδρομητής μας, πρώτη φορά σας ζητήθηκε κάτι τέτοιο
    B) Είναι καθαρά τεχνικό το θέμα. Όλα μας τα συστήματα "μετακομίζουν" σε νέα πλατφόρμα, η οποία δεν υποστηρίζει πολλές από τις διευθύνσεις IP που είχαμε δώσει παλαιότερα ( στα οικιακά πακέτα!).

    Σας ευχαριστούμε.
    Με εκτίμηση,
    INALAN TEAM.
    Καλημέρα σας.
    Ένα ευχάριστο νέο είναι, ότι βρέθηκε τρόπος, συγκεκριμένα σε όσους παραμένουν στο πακέτο 200/200 με 18μηνη δέσμευση, να παραμείνει η ίδια στατική

    Σας ευχαριστούμε.

    Με εκτίμηση,
    INALAN TEAM.

  15. #12420
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.404
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας.
    Ένα ευχάριστο νέο είναι, ότι βρέθηκε τρόπος, συγκεκριμένα σε όσους παραμένουν στο πακέτο 200/200 με 18μηνη δέσμευση, να παραμείνει η ίδια στατική

    Σας ευχαριστούμε.

    Με εκτίμηση,
    INALAN TEAM.
    Πολύ καλά τα νέα για αυτήν την περίπτωση με την στατική ip. Λίγη πλακίτσα τώρα. InalanTeam σύνδεση έχει στα 100;!!! Ούτε καν 200;

Σελ. 828 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 808818823826827828829830833838848 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας