Σελ. 1034 από 1239 ΠρώτηΠρώτη ... 10141024102910321033103410351036103910441054 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 15.496-15.510 από 18580

Θέμα: Inalan

  1. #15496
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000000/1000000
    ISP
    Inalan
    Router
    fritz!box
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τελικα εχει σηκωσει κανεις web server στην port 80???
    Έχω στημένο server πίσω από fritzbox που είναι πίσω απ' το Huawei. DMZ, άνοιγμα πόρτας προς fritzbox και απο το fritzbox άνοιγμα πόρτας προς τον server. 2 domains και 3 subdomains σε ubuntu server και 1 subdomain σε iis δουλεύουν απροβλημάτιστα.

  2. #15497
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.129
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosthess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω στημένο server πίσω από fritzbox που είναι πίσω απ' το Huawei. DMZ, άνοιγμα πόρτας προς fritzbox και απο το fritzbox άνοιγμα πόρτας προς τον server. 2 domains και 3 subdomains σε ubuntu server και 1 subdomain σε iis δουλεύουν απροβλημάτιστα.
    Στην 80 σου παιζει κανονικα? ποιο ρουτερ της ιναλαν εχεις?
    Εγω ενα domain εχω, mail server δεν εχω θεμα, με πορτα 81 δεν εχω θεμα, η 80 δεν παιζει.
    Το ειπε και αλλος πριν απο εμενα αν το ειδες με το νεο ρουτερ που δινουν.

    Εγω εχω το HG8546M, αλλα μαλλον κραταει την 80 για τον εαυτο του. Πρεπει να ψαξω πως αλλαζει γιατι το εχω παρει απο optech και ειναι ξεκλειδωτα ολα.

    - - - Updated - - -

    DMZ εχω και εγω προς mikrotik routerboard και απο εκει ανοιγω μετα τις πορτες.

    - - - Updated - - -

    Δοκιμασα και τοπικα στην ip του ιναλαν ρουτερ nmap και παλι δειχνει την 80 ανοιχτη. WTF?

    - - - Updated - - -

    https://forum.huawei.com/enterprise/...ead/451595-861

  3. #15498
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    με την παλια ip έλεγε Cogent Communications σαν isp
    Τώρα λέει Medianet Invest Mae

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην 80 σου παιζει κανονικα? ποιο ρουτερ της ιναλαν εχεις?
    Εγω ενα domain εχω, mail server δεν εχω θεμα, με πορτα 81 δεν εχω θεμα, η 80 δεν παιζει.
    Το ειπε και αλλος πριν απο εμενα αν το ειδες με το νεο ρουτερ που δινουν.

    Εγω εχω το HG8546M, αλλα μαλλον κραταει την 80 για τον εαυτο του. Πρεπει να ψαξω πως αλλαζει γιατι το εχω παρει απο optech και ειναι ξεκλειδωτα ολα.

    - - - Updated - - -

    DMZ εχω και εγω προς mikrotik routerboard και απο εκει ανοιγω μετα τις πορτες.

    - - - Updated - - -

    Δοκιμασα και τοπικα στην ip του ιναλαν ρουτερ nmap και παλι δειχνει την 80 ανοιχτη. WTF?

    - - - Updated - - -

    https://forum.huawei.com/enterprise/...ead/451595-861
    Γράφεις το domain και σου εμφανίζει το περιβάλλον του router ή 403?
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  4. #15499
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.129
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    λοιπον εκανα τρια πραγματα και τωρα παιζει, δεν ειμαι σιγουρος αν θελει και τα 3 αλλα παιζει στην 80 και δεν εχω χρονο τωρα για δοκιμες.

    1. security - wan access control configuration TR-069 κλεινουμε το HTTP.
    2. forward rules - port mapping configuration διαλεγουμε το web server και βαζουμε οπου εχει πορτες την 80.
    3. forward rules - port trigger configuration tcp ολα στην 80 στην wan του internet_voip.

    Δοκιμασα το 1 να το ανοιξω και δεν δουλευε παλι.

    Αυτα! καλο βραδυ!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bazzil Εμφάνιση μηνυμάτων
    με την παλια ip έλεγε Cogent Communications σαν isp
    Τώρα λέει Medianet Invest Mae

    - - - Updated - - -



    Γράφεις το domain και σου εμφανίζει το περιβάλλον του router ή 403?
    τιποτα δεν εμφανιζει. Δεν ειναι εφικτο να εμφανιζει το ρουτερ αμα δεν του ανοιξεις την προσβαση απεξω το εχω δειξει σε προηγουμενο ποστ μου.

    Τωρα παιζει τα εφτιαξα οπως γραφω και εχω web server στην 80.

  5. #15500
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    DNs ποιόν χρησιμοποιείς;
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  6. #15501
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.129
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    pihole raspi 4 με google, λεω και παλι οτι αυτα τα κοιταμε με αλλη συνδεση, αν ειμαστε τοπικα και παμε με την ip μας ανοιγει η σελιδα του ρουτερ το δοκιμασα τωρα κιολας.
    αν μπω απο express vpn ή απο κινητο με cosmote LTE+ δεν ανοιγει τιποτα. Για να ανοιξει η σελιδα πρεπει να γραψω /test διπλα στο domain ετσι το εκανα τωρα για δοκιμες.
    Αυτα. Παω να δω σειρα καλο βραδυ!

    - - - Updated - - -

    Yπαρχει πολυ μεγαλη περιπτωση οι ρυθμισεις που αλλαξα να ειναι κλειδωμενες στα ρουτερ...

  7. #15502
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000000/1000000
    ISP
    Inalan
    Router
    fritz!box
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην 80 σου παιζει κανονικα? ποιο ρουτερ της ιναλαν εχεις?
    Εγω ενα domain εχω, mail server δεν εχω θεμα, με πορτα 81 δεν εχω θεμα, η 80 δεν παιζει.
    Το ειπε και αλλος πριν απο εμενα αν το ειδες με το νεο ρουτερ που δινουν.

    Εγω εχω το HG8546M, αλλα μαλλον κραταει την 80 για τον εαυτο του. Πρεπει να ψαξω πως αλλαζει γιατι το εχω παρει απο optech και ειναι ξεκλειδωτα ολα.
    Κι εγώ το ίδιο με το δικό σου έχω αλλά όχι ξεκλείδωτο

  8. #15503
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.190
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπον εκανα τρια πραγματα και τωρα παιζει, δεν ειμαι σιγουρος αν θελει και τα 3 αλλα παιζει στην 80 και δεν εχω χρονο τωρα για δοκιμες.

    1. security - wan access control configuration TR-069 κλεινουμε το HTTP.
    2. forward rules - port mapping configuration διαλεγουμε το web server και βαζουμε οπου εχει πορτες την 80.
    3. forward rules - port trigger configuration tcp ολα στην 80 στην wan του internet_voip.

    Δοκιμασα το 1 να το ανοιξω και δεν δουλευε παλι.

    Αυτα! καλο βραδυ!

    - - - Updated - - -



    τιποτα δεν εμφανιζει. Δεν ειναι εφικτο να εμφανιζει το ρουτερ αμα δεν του ανοιξεις την προσβαση απεξω το εχω δειξει σε προηγουμενο ποστ μου.

    Τωρα παιζει τα εφτιαξα οπως γραφω και εχω web server στην 80.
    Νομίζω πως το Port trigger δεν χρειάζεται.. αλλά δεν είμαι και σίγουρος.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #15504
    Εγγραφή
    29-10-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F673AV9
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είχε φοιτητική τιμή θα άξιζε, άντε έστω την τιμή των 65+, αλλά τα 48 ευρω πονάνε.
    Φοιτητική τιμή 1gbps: 28€/μήνα χωρίς συμβόλαιο.
    65+ 1gbps + τηλέφωνο απεριόριστα + 700' κινητά, με συμβόλαιο 24 μηνών: 36,60€/μήνα
    Νέοι συνδρομητές με 24μηνο συμβόλαιο: -50% (λογικά για την διετία, δηλαδή το basic 1g θα βγει 24/μήνα για τα 2 πρώτα χρόνια).
    Γενικά υπάρχουν προσφορές που δεν τις ξέρει ο κόσμος, άλλες υπάρχουν στη σελίδα τους, κι άλλες πουθενά.
    https://inalan.gr/prosfores/

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως το Port trigger δεν χρειάζεται.. αλλά δεν είμαι και σίγουρος.
    Ναι, δεν χρειάζεται.

    Παρόλα αυτά στο ZTE F673AV9 δεν κλείνει το HTTP του router και ως priority δεν μπορεί να πάει πουθενά το 80 ακόμα κι όταν βάλουμε port forward στο δικό μας server.
    Στον ίδιο server έχω άλλες 2 άσχετες πόρτες από άλλες εφαρμογές και έχω πρόσβαση κανονικά. Μπορώ να στείλω και στην 81 όπως ανέφερε κάποιος παραπάνω. Απλά η 80 είναι off limits δυστυχώς στον router μου που είναι ο καινούριος της inalan.

  10. #15505
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μηπως ειναι ρυθμισμενα τα ρουτερ να φαινονται απο το ιντερνετ και καταλαμβανουν την 80 πορτα ;
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #15506
    Εγγραφή
    29-10-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F673AV9
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    μηπως ειναι ρυθμισμενα τα ρουτερ να φαινονται απο το ιντερνετ και καταλαμβανουν την 80 πορτα ;
    Ναι, δυστυχώς μου ανοίγει το login page του router από wan side (ευτυχώς δεν επιτρέπει να γίνει login), και δυστυχώς δεν απενεργοποιείται αυτή η ρύθμιση, είναι γκρι ακόμα και στο admin router management και δεν μπορεί να το απενεργοποιήσει ούτε η εξυπηρέτηση πελατών. Μόνο οι προγραμματιστές της inalan θα μπορέσουν, αν αλλάξουν το firmware.

  12. #15507
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VanAuberjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοιτητική τιμή 1gbps: 28€/μήνα χωρίς συμβόλαιο.
    65+ 1gbps + τηλέφωνο απεριόριστα + 700' κινητά, με συμβόλαιο 24 μηνών: 36,60€/μήνα
    Νέοι συνδρομητές με 24μηνο συμβόλαιο: -50% (λογικά για την διετία, δηλαδή το basic 1g θα βγει 24/μήνα για τα 2 πρώτα χρόνια).
    Γενικά υπάρχουν προσφορές που δεν τις ξέρει ο κόσμος, άλλες υπάρχουν στη σελίδα τους, κι άλλες πουθενά.
    https://inalan.gr/prosfores/
    Δεν εννοώ αν είχε η Inalan, αλλά αν μπορούσε να τις εκμεταλευτεί ο συγκεκριμένος χρήστης, my bad δεν το διατύπωσα σωστά.

  13. #15508
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Ερώτηση:
    Πόσο διαφέρουν ποιοτικά οι 3 VoIP πάροχοι που συμπληρώνουν τα πακέτα της INALAN;
    Κατά την επιβεβαίωση στοιχείων/ρύθμιση λεπτομερειών στο Telegram, μου είπαν πως η σύνδεση 1 Gbps συνδυάζεται με τηλεφωνία της Inter Telecom.
    Είναι καλύτερη από Yuboto και Modulus ή ουσιαστικά μιλάμε για την ίδια υπηρεσία με άλλο brand;
    Αν κάποιο μέλος είναι - ή υπήρξε κατά το παρελθόν - συνδρομητής, ας μεταφέρει τις εντυπώσεις του.
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  14. #15509
    Εγγραφή
    29-10-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F673AV9
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση:
    Πόσο διαφέρουν ποιοτικά οι 3 VoIP πάροχοι που συμπληρώνουν τα πακέτα της INALAN;
    Κατά την επιβεβαίωση στοιχείων/ρύθμιση λεπτομερειών στο Telegram, μου είπαν πως η σύνδεση 1 Gbps συνδυάζεται με τηλεφωνία της Inter Telecom.
    Είναι καλύτερη από Yuboto και Modulus ή ουσιαστικά μιλάμε για την ίδια υπηρεσία με άλλο brand;
    Αν κάποιο μέλος είναι - ή υπήρξε κατά το παρελθόν - συνδρομητής, ας μεταφέρει τις εντυπώσεις του.
    Κάτσε να σου απαντήσω εγώ που έβαλα και yuboto και modulus (αλλά όχι inter-telecom).
    Yuboto: 1 username/password, το βάζεις σε όσες συσκευές θέλεις (κινητό, voip τηλέφωνο, ata) και χτυπάει ταυτόχρονα παντού. Παίρνεις ένα VoIP phone, περνάς τον λογαριασμό σου και έχεις το σταθερό σου μαζί ακόμα και στις διακοπές σου.
    Δεν υποστηρίζει call features, δηλαδή δεν μπορείς να κάνεις προώθηση ή μεταφορά πατώντας το αντίστοιχο κουμπί του VoIP phone.
    Δεν επιτρέπονται κλήσεις σε τριψήφιους, 4-ψήφιους, 5-ψήφιους, ούτε καν στο 100, 112, 166, 199.
    Είναι σταθερότατο, δεν έχω καθόλου αποσυνδέσεις.
    Δεν έχει δική του εφαρμογή softphone για κινητό, πρέπει να βάλεις τα στοιχεία σε εφαρμογή τρίτου, που σημαίνει πως δεν υποστηρίζει push notification για λόγους ασφαλείας. Για να χτυπήσει όταν σε καλούν, πρέπει να είναι ανοιχτή η εφαρμογή στο κινητό. (Αυτό σε iPhone από τη στιγμή που έγιναν πιο αυστηρά τα μέτρα 3ων εφαρμογών. Σε android ίσως να είναι πιο χαλαρά).

    Modulus: 3 endpoints (δηλαδή 3 usernames/passwords). Το καθένα μπορεί να μπει μόνο σε μια συσκευή (ή app). Δηλαδή μπορείς να βάλεις 1 κωδικό στο κινητό σου σε εφαρμογή soft phone, 1 κωδικό σε ένα VoIP phone και ένα στο router που θα σου δώσουν ή σε άλλο ata.
    Υποστηρίζει call features. Αν έχεις VoIP phone μπορείς να πατήσεις προώθηση ή μεταφορά και να φύγει άμεσα η κλήση.
    Έχει δική του εφαρμογή voip, που σημαίνει πως χτυπάει με push notification ακόμα κι αν είναι κλειστή η εφαρμογή.
    Υποστηρίζονται κλήσεις 3ψήφιων, 4ψήφιων, 5ψήφιων, οι έκτακτης ανάγκης είναι δωρεάν, τα 0800 είναι δωρεάν κλπ. Υπάρχει τιμοκατάλογος για όλους τους 4 και 5ψήφιους, αλλά επειδή δεν περιλαμβάνονται στα δωρεάν λεπτά ομιλίας, θα πρέπει να μπουν στο λογαριασμό ως προπληρωμένος χρόνος ομιλίας. Τα χρήματα αυτά δεν λήγουν. Αν δεν υπάρχει προπληρωμένος χρόνος, συνεχίζουμε κανονικά τις υπόλοιπες κλήσεις δωρεάν αλλά δεν μπορούμε να πραγματοποιήσουμε 4/5ψήφια.
    Παρατηρώ κάποιες αποσυνδέσεις ελάχιστων δευτερολέπτων 3-4 φορές τη μέρα στο voip phone, αλλά δεν γνωρίζω αν οφείλονται στο δίκτυο, στη συσκευή, στις ρυθμίσεις μου ή στη modulus. Είναι στην ίδια συσκευή που έχω και το yuboto.

    Και οι 2 εταιρίες:
    - Υποστηρίζουν προώθηση μέσα από τη σελίδα διαχείρισης του λογαριασμού σου.

    - Αν καλέσεις το νούμερο σου, χτυπάει. Αν έχεις πχ το λογαριασμό σου σε 3 συσκευές, σηκώνεις τη μια, παίρνεις τηλέφωνο τον εαυτό σου, χτυπάει στις άλλες 2 συσκευές, το σηκώνει κάποιος (η γυναίκα, τα παιδιά) και μιλάτε. Έχεις 2 εισερχόμενα/2 εξερχόμενα κανάλια. Χρεώνεσαι όμως κανονική κλήση σαν να καλείς κάποιον άλλο σε σταθερό (δηλαδή δωρεάν αν έχεις κάποιο πακέτο ομιλίας, ή αστική κλήση αν είσαι με προπληρωμένες).

    - Έχουν άψογη τηλεφωνική υποστήριξη. Πάρε τηλέφωνο και τις 3 εταιρίες και κάν'τους μια απλή ερώτηση. Δες σε πόση ώρα θα το σηκώσουν, πόσο καλά θα απαντήσουν, ευγένεια κλπ. Ρώτα τους για παράδειγμα, "αν επιλέξω εσάς για τηλέφωνο με την Inalan, θα μου δώσετε τα voip credentials, username και κωδικό, ή θα μπουν αποκλειστικά και μόνο στο router της inalan;"
    Yuboto και modulus που μίλησα όταν ήμουν κι εγώ στη θέση σου, είναι και οι 2 άλλου επιπέδου. H modulus μάλιστα μου είπε να μου κάνει δωρεάν ένα λογαριασμό να το δοκιμάσω για μερικές μέρες.

    Η inter telecom απ' ότι είδα στη σελίδα τους επίσης υποστηρίζει 3/4/5ψήφιους αλλά δεν έχω κάποια γνώμη, δεν τη δοκίμασα, ούτε μίλησα μαζί τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος VanAuberjim : 26-04-23 στις 00:55.

  15. #15510
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.129
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosthess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ το ίδιο με το δικό σου έχω αλλά όχι ξεκλείδωτο
    καλημερα, δλδ τα μενου αυτα δεν παιζουν?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως το Port trigger δεν χρειάζεται.. αλλά δεν είμαι και σίγουρος.
    Καλημερα, θα το δω οταν παω σπιτι δεν ειχα χρονο χτες, παντως στο TR-069 αν δεν ειναι κλειστο το http δεν παιζει, το δοκιμασα αυτο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VanAuberjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρόλα αυτά στο ZTE F673AV9 δεν κλείνει το HTTP του router και ως priority δεν μπορεί να πάει πουθενά το 80 ακόμα κι όταν βάλουμε port forward στο δικό μας server.
    Στον ίδιο server έχω άλλες 2 άσχετες πόρτες από άλλες εφαρμογές και έχω πρόσβαση κανονικά. Μπορώ να στείλω και στην 81 όπως ανέφερε κάποιος παραπάνω. Απλά η 80 είναι off limits δυστυχώς στον router μου που είναι ο καινούριος της inalan.
    καλημερα, δοκιμασες αυτα που ειπα? εγω ειχα πει στην 81 αλλα πρεπει να το γραφεις και ειναι βλακεια ετσι.
    Δεν θελει port forward αν παιζεις με DMZ και δικο σου ρουτερ αν παιζεις μονο με αυτο θελει και PF, δοκιμασα αυτα που εκανα και εγω και δες αν θα παιξει. Εφοσον ειναι ανοιχτα τα σχετικα μενου βεβαια...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    μηπως ειναι ρυθμισμενα τα ρουτερ να φαινονται απο το ιντερνετ και καταλαμβανουν την 80 πορτα ;
    καλημερα, ναι το TR-069 που ειναι τεχνικη απομακρυσμενη διαχειριση εχει και HTTP στην 80 πρεπει να κλεισει αυτο.
    Οπως ειπα το δοκιμασα χτες αν ειναι ανοιχτο ΔΕΝ παιζει. Την WAN access μεσω HTTP στο ρουτερ την εχω κλεισει εγω ετσι κι αλλιως, εχω αφησει μεσω lan και wlan, φαινεται ομως σε νεα που δινουν ειναι ανοιχτη και δεν μπορει να κλεισει απο τον χρηστη. Πιθανως και σε αλλα παλιοτερα. Δεν ξερω τι κλειδωματα εχουν γιατι εγω εχω απο την optech και εχω πληρη προσβαση στα παντα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VanAuberjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, δυστυχώς μου ανοίγει το login page του router από wan side (ευτυχώς δεν επιτρέπει να γίνει login), και δυστυχώς δεν απενεργοποιείται αυτή η ρύθμιση, είναι γκρι ακόμα και στο admin router management και δεν μπορεί να το απενεργοποιήσει ούτε η εξυπηρέτηση πελατών. Μόνο οι προγραμματιστές της inalan θα μπορέσουν, αν αλλάξουν το firmware.
    α που το δοκιμασες? απο αλλο ιντερνετ? προσεξε μην το δοκιμαζεις τοπικα στην ip σου γιατι κανει loopback και σου δειχνει το web interface του ρουτερ ιναλαν το δικιμασα, οταν ομως μπαινω απο express vpn δεν ανοιγει.
    ΔΕΝ πρεπει να γινεται αυτο απεξω εχει λαθος ρυθμιση το ρουτερ σου!
    πρεπει να ειναι κλειστο το http απο wan οπως εδειξα στο μενου σε αλλο ποστ μου. Αν το ανοιξω και σε μενα γινεται αυτο αλλα το εχω κλειστο.
    Αν ειναι ανοιχτο ομως μπορει να φταιει και αυτο και οχι μονο το TR-069, αν δεν σου αλλαζει γιατι πχ δεν εχει τα σχετικα μενου οπως στο δικο μου, ζητας απο ιναλαν να κλεισουν την WAN access μεσω HTTP στο ρουτερ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση:
    Πόσο διαφέρουν ποιοτικά οι 3 VoIP πάροχοι που συμπληρώνουν τα πακέτα της INALAN;
    Κατά την επιβεβαίωση στοιχείων/ρύθμιση λεπτομερειών στο Telegram, μου είπαν πως η σύνδεση 1 Gbps συνδυάζεται με τηλεφωνία της Inter Telecom.
    Είναι καλύτερη από Yuboto και Modulus ή ουσιαστικά μιλάμε για την ίδια υπηρεσία με άλλο brand;
    Αν κάποιο μέλος είναι - ή υπήρξε κατά το παρελθόν - συνδρομητής, ας μεταφέρει τις εντυπώσεις του.
    καλημερα, εγω εχω Modulus 700 ειμαι 100% ευχαριστημενος αλλα τωρα καταργω το προπληρωμενο και παω εκει απευθειας με 15 ευρω τον χρονο, εχω απεριοριστα απο αλλη γραμμη cote και την ριχνω στον αστερισκ μαζι γιαυτο.
    Οτι σου εγραψε ο φιλος ισχυει. Ποιοτητα κορυφαια για μενα, εξυπηρετηση, τηλεφωνα, ευκολιες τα παντα γενικα. Οτι καλυτερο εχω βαλει ποτέ.
    Αλλα δεν εχω δοκιμασει τις αλλες που αναφερεις απλα οτι διαβασα και προτιμησα την modulus και καλα εκανα τελικα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 26-04-23 στις 07:58. Αιτία: Διορθώσεις, λαθη λογω βιασυνης

Σελ. 1034 από 1239 ΠρώτηΠρώτη ... 10141024102910321033103410351036103910441054 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας