Σελ. 1139 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 11191129113411371138113911401141114411491159 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 17.071-17.085 από 18565

Θέμα: Inalan

  1. #17071
    Εγγραφή
    19-12-2006
    Μηνύματα
    340
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz
    Η προσφορά είναι σε συνεργασία με την Intertelecom, η οποία αν ζητηθεί δίνει άλλα δύο accounts στο ίδιο ring group

  2. #17072
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chris01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η προσφορά είναι σε συνεργασία με την Intertelecom, η οποία αν ζητηθεί δίνει άλλα δύο accounts στο ίδιο ring group
    Τι θα πει στο ιδιο ring group? Το νουμερο μας παντα ειναι προς ολα τα usernames, αν εννοεις αυτο ολα μαζι χτυπανε απο οπου τα συνδεσεις. Ποσα ομως θα μιλανε ταυτοχρονα ειναι θεμα καναλιων.

    Αρα δινει αλλα 2 usernames με τα passwords τους οχι κατι διαφορετικο απο την modulus, τα καναλια λογικα ειναι 2 να υποθεσω?

  3. #17073
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι θα πει στο ιδιο ring group? Το νουμερο μας παντα ειναι προς ολα τα usernames, αν εννοεις αυτο ολα μαζι χτυπανε απο οπου τα συνδεσεις. Ποσα ομως θα μιλανε ταυτοχρονα ειναι θεμα καναλιων.
    https://www.mitel.com/features-benefits/ring-groups
    https://www.yuboto-telephony.gr/voip...84%CF%81%CE%BF

    - - - Updated - - -

    https://www.cyta.com.cy/business-ring-group

  4. #17074
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, τα ξερω περι αστερισκ κτλ τωρα μιλαμε για οικιακη απλη χρηση σε μηχανημα voip οχι για τηλεφωνικο κεντρο. Δεν εχω χρονο να διαβαζω ολα αυτα, εχω και αστερισκ κονσολα και freepbx.
    Εννοεις οτι χτυπανε ολα μαζι προφανως...

    - - - Updated - - -

    Να το πω ποιο απλα, πχ εμενα αμα με καλεσει καποιος βαραει στο ρουτερ ιναλαν, στον αστερισκ που βαρανε 2 σταθερα σπιτι και 1 στο εξοχικο και βαραει και το κινητο.
    Αυτο ειναι το ring group ολα μαζι...
    Αλλα ταυτοχρονα μιλας σε 2 μαζι, δλδ αμα σηκωσει καποιος ενα τηλ καπου, μπορει καποιος αλλος να ξαναπαρει τηλ, αλλα 3ος δεν μπορει, αυτο σημαινει 2 καναλια ομιλιας, σαν την παλια καλη ISDN ενα πραγμα δλδ! οσον αφορα τα καναλια ομιλιας και μονο.

    Οποτε επειδη το ρουτερ εχει μια μονο εξοδο ειναι θεμα για τα 2 καναλια ομιλιας γιατι θες και αλλον εξοπλισμο voip ή εστω χρηση κινητου.

  5. #17075
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, τα ξερω περι αστερισκ κτλ τωρα μιλαμε για οικιακη απλη χρηση σε μηχανημα voip οχι για τηλεφωνικο κεντρο. Δεν εχω χρονο να διαβαζω ολα αυτα, εχω και αστερισκ κονσολα και freepbx.
    Εννοεις οτι χτυπανε ολα μαζι προφανως...

    - - - Updated - - -

    Οποτε επειδη το ρουτερ εχει μια μονο εξοδο ειναι θεμα για τα 2 καναλια ομιλιας γιατι θες και αλλον εξοπλισμο voip ή εστω χρηση κινητου.
    Ακριβώς έτσι έχει το θέμα όπως τα λες.
    Επί 2 χρόνια με ΝΟΒΑ FFTH 100/10 είχα το ρούτερ ZYXEL που έδινε η εταιρία και είχε επάνω 2 εξόδους τηλεφωνίας (Phone1 & Phone2). Είχα βάλει μία συσκευή τηλεφώνου απευθείας στο Phone1 και μετά από το Phone2 έδινα γραμή εσωτερικά σε άλλες 5-6 τηλεφωνικές γραμμές (όπως είχα παλιά στην PSTN σύνδεση). Απορούσα δε (αρχικά) γιατί δεν μπορούσα να συνεχίσω μία συνομιλία που ξεκινουσε η γυναίκα σηκώνοντας το τηλέφωνο από άλλη συσκευή (η γυναίκα μου στο Phone1 και εγώ στο Phone2 !!) Μου πήρε λίγο χρόνο να καταλάβω ότι επρόκειτο για 2 ξεχωριστά κανάλια
    Τώρα όμως με την Ιναλαν και το ZTE ρούτερ υπάρχει μόνο 1 έξοδος τηλεφώνου. Οπότε βάζοντας στο κινητό μου την εφαρμογή Zoiper απέκτησα δυνατότητα χρήσης και του 2ου καναλιού φωνής και επιπλέον να έχω το σταθερό μου "μαζί μου" και όταν είμαι εκτός του χώρου μου (δηλαδή στο κινητό μου). Η ενεργοποίηση από την Inter Telecom έγινε άμεσα μετά το αίτημά μου. Δυστυχώς η γυναίκα μου δεν επιθυμεί να κάνω το ίδιο και στο δικό της κινητό, αξιοποιώντας την δυνατότητα που δίνει η Inter Telecom και για 2η (με άλλους κωδικούς) ενεργοποίηση σε άλλο κινητό. Αυτό δηλαδή που θέλει να κάνει ο φίλος που ρωτάει πιο πάνω. Πιστεύω όμως ότι θα λειτουργεί ακριβώς όπως θέλει.

  6. #17076
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα, ναι η modulus εχει και δικια της εφαρμογη, ετσι δουλευω την δικη της για απευθειας και το zoiper για συνδεση με τον αστερισκ.
    Οσους παροχους ειχα παντα τα ρουτερ τους ειχαν 2 εξοδους, πρωτη φορα βλεπω με μια εξοδο.
    Eιναι σημαντικο μειονεκτημα να εχουν μονο μια εξοδο τα voip routers.
    Ακομα και στην cosmote εχει 2 εξοδους (τα speedports) αλλα δεν εχει 2 καναλια ομιλιας.
    Φαντασου πχ θες να παρεις τηλ απο εξω και μιλαει καποιος σπιτι και κανει οτι ειναι κατελλημενο. Φοβερη φαση τα 2 καναλια ομιλιας, γιαυτο καποτε ειχα ISDN για πολλα χρονια.

    Και εγω πιστευω δεν θα εχει θεμα για τον φιλο.

  7. #17077
    Εγγραφή
    27-08-2009
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4999/51000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone h300s
    SNR / Attn
    9(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, μπραβο με γεια! ωραιος και για τον κωδικο!
    φαινεται οτι εχουν σταματησει πλεον να δινουν εκεινο το huawei με το μαπα wifi και ΜΟΝΟ στα 2,4Ν με την 1 χιλιαρα πορτα και επισης με τις 100αρες πορτες αυτο το εδιναν πολυ παλια οταν ειχε μονο 100αρα γραμμη τωρα παει αυτο προ πολλου. Εγω θα το βαλω σε μουσειο...
    Αυτο το ΖΤΕ ειναι καλο αλλα ειχε πολλα κλειδωματα ακομα και DMZ δεν εμπαινε, αλλα φαινεται να βρηκες την λυση! μπραβο!


    Μόλις έγινα μέλος της inalan 1gbps.. τα passwords δεν δουλεύουν...κάποια λύση;

  8. #17078
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgezaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις έγινα μέλος της inalan 1gbps.. τα passwords δεν δουλεύουν...κάποια λύση;
    Καλημερα, ωραιος με γεια!

    Για ποια passwords εννοεις ακριβως και που ?

  9. #17079
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακομα και στην cosmote εχει 2 εξοδους (τα speedports) αλλα δεν εχει 2 καναλια ομιλιας.
    Εδω και πολλα χρονια εχει 2 καναλια φωνης η cosmote .

    Και η forthnet ειχε 1,5 . Αν το ενα μιλουσε με εξερχομενη , το αλλο καναλι ειχε μονο εισερχομενη .

    Δεν ειναι καθολου παραξενο να εχει 1 fxo . η συμφωνια ειναι για τηλεφωνια . οχι για 2 , 3 η παραπανω καναλια φωνης .

    Το οτι βγηκαν ρουτερ με 2 fxo ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ οτι ειναι ο κανονας .
    The gr81 .

  10. #17080
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Περιοχή
    ΚΕΡΑΜΕ ΡΕΘΥΜΝΗΣ
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46.90mbps/19.24
    ISP
    OTE RURAL SOUTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΠΗΛΙ
    Router
    Speedport PLUS
    ξερει καποιος αν εχει ελθει στην Κρητη?δινει μεγαλυτερη ταχυτητα απο την cosmote με λιγοτερα χρηματα?ευχαριστω







    ?
    ΑΜΠΕΛΩΝΑ-ΦΑΡΣΑΛΑ-ΤΥΜΠΑΚΙ-ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-ΚΕΡΑΜΕ
    VDSL OTE RURAL SOUTH-DIGEA

  11. #17081
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manassis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξερει καποιος αν εχει ελθει στην Κρητη?δινει μεγαλυτερη ταχυτητα απο την cosmote με λιγοτερα χρηματα?ευχαριστω







    ?
    Δίνει υπηρεσίες σε συγκεκριμένες περιοχές της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης.

  12. #17082
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manassis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξερει καποιος αν εχει ελθει στην Κρητη?δινει μεγαλυτερη ταχυτητα απο την cosmote με λιγοτερα χρηματα?ευχαριστω
    ?
    καλημερα, στην σελιδα της εχει χαρτη διαθεσιμοτητας.
    Εχει Αθηνα καποιες περιοχες, οπως και καποιες Θεσσαλονικη, σε αλλα μερη της Ελλαδας δεν εχει Ιναλαν.

  13. #17083
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Για το θέμα της οικιακής τηλεφωνίας και δεδομένου ότι το σταθερό το χρησιμοποιούμε πλέον ελάχιστα, κατέληξα να διώξω το ασύρματο τηλέφωνο που είχα και να κάνω repurpose ένα smartphone Realme που είχα να κάθεται.
    Έβαλα το zoiper, του πέρασα τα στοιχεία πρόσβασης που μου έδωσε η InterTelecom, και έχω πλέον αυτό για σταθερό. Απενεργοποίησα όσο το δυνατόν περισσότερες λειτουργίες για να μην ξοδεύω και πολύ μπαταρία, η αυτονομία του είναι περίπου 5-6 ημέρες με τη χρήση που κάνουμε (περίπου τόσο άντεχε και το ασύρματο ). Αυτό μου δίνει περιθώριο να χρησιμοποιώ το smartphone και για άλλες χρήσεις, π.χ. να ελέγχω smart συσκευές από ένα σημείο όταν είμαι στο σπίτι.

    Ευχαριστώ πολύ την Inalan που μας δίνει αυτά τα περιθώρια ελιγμών, και δεν κολλάμε σε (δικαιολογημένες και αδικαιολόγητες) αγκυλώσεις των μεγάλων παρόχων.

    Edit: Το βασικότερο προτέρημα είναι ότι δεν πιάνει χώρο Ελπίζω να μην το χάσουμε μόνο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας : 16-11-23 στις 13:51.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  14. #17084
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το θέμα της οικιακής τηλεφωνίας και δεδομένου ότι το σταθερό το χρησιμοποιούμε πλέον ελάχιστα, κατέληξα να διώξω το ασύρματο τηλέφωνο που είχα και να κάνω repurpose ένα smartphone Realme που είχα να κάθεται.
    Έβαλα το zoiper, του πέρασα τα στοιχεία πρόσβασης που μου έδωσε η InterTelecom, και έχω πλέον αυτό για σταθερό. Απενεργοποίησα όσο το δυνατόν περισσότερες λειτουργίες για να μην ξοδεύω και πολύ μπαταρία, η αυτονομία του είναι περίπου 5-6 ημέρες με τη χρήση που κάνουμε (περίπου τόσο άντεχε και το ασύρματο ). Αυτό μου δίνει περιθώριο να χρησιμοποιώ το smartphone και για άλλες χρήσεις, π.χ. να ελέγχω smart συσκευές από ένα σημείο όταν είμαι στο σπίτι.

    Ευχαριστώ πολύ την Inalan που μας δίνει αυτά τα περιθώρια ελιγμών, και δεν κολλάμε σε (δικαιολογημένες και αδικαιολόγητες) αγκυλώσεις των μεγάλων παρόχων.

    Edit: Το βασικότερο προτέρημα είναι ότι δεν πιάνει χώρο Ελπίζω να μην το χάσουμε μόνο
    Έτσι από περιέργεια, γιατί δεν αφήσατε και το ασύρματο και το κινητό, έτσι ώστε να έχετε την ευχέρεια να δεχθείτε/κάνετε τηλεφωνήματα ταυτόχρονα 2 άτομα στα 2 κανάλια?

  15. #17085
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ την Inalan που μας δίνει αυτά τα περιθώρια ελιγμών, και δεν κολλάμε σε (δικαιολογημένες και αδικαιολόγητες) αγκυλώσεις των μεγάλων παρόχων.
    Σε ολους τους παροχους πλεον μπορεις να παρεις τους κωδικους της τηλεφωνιας .

    ( Εκτος της NOVA που θεωρω συντομα θα το κανει και αυτη . )
    The gr81 .

Σελ. 1139 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 11191129113411371138113911401141114411491159 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας