Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    Linksys Wag200g
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Καλησπέρα σε όλους,

    Κατ' αρχάς ζητώ συγνώμη από τους διαχειριστές εάν το θέμα του νήματος δεν είναι μέσα στους κανόνες, αλλά δεν βρίσκω ποιό σχετική ενότητα για να το δημοσιεύσω.

    Ζω σε τουριστική περιοχή η οποία διαθέτει κυρίως μικρές μονάδες ενοικιαζόμενων δωματίων.
    Λόγω ζήτησης κυρίως, βρέθηκα να ασχολούμε επαγγελματικά σαν έξτρα εισόδημα με εγκαταστάσεις ασύρματων δικτύων στις παραπάνω μονάδες.
    Οι τεχνικές μου γνώσεις νομίζω είναι αρκετές για να αντεπεξέλθω στις απαιτήσεις της δουλειάς.

    Το πρόβλημα μου είναι κυρίως στο κομμάτι της προώθησης και επικοινωνίας με τους πελάτες.
    Συνήθως επισκέπτομαι τον χώρο με κάποια κεραία ώστε να δω τις απαιτήσεις, δίνω την προσφορά και κατόπιν προχωράω στην εγκατάσταση.
    Τις περισσότερες φορές εγκαθιστώ κάποιο router/ap mikrotik, όπως το MIKROTIK RB951Ui-2HnD σε Gateway & PPPoE client mode και επάνω του συνδέω 1 με 3 Unifi Access Points, ανάλογα τον χώρο.
    Έχω κάνει αρκετές τέτοιες εγκαταστάσεις και έχουν μείνει ευχαριστημένοι και οι πελάτες και εγώ.

    Δυστυχώς το κόστος μιας τέτοιας εγκατάστασης, τις περισσότερες φορές φαίνετε υπέρογκο στον πελάτη, με αποτέλεσμα είτε να χάνω την δουλειά είτε να μου ζητάνε να κάνω πιο φθηνή εγκατάσταση.
    Όσες φορές όμως έκανα πιο φθηνή εγκατάσταση, πχ. με Powerlines ή TP-Link APs, το μετάνοιωσα, διότι συνεχώς παρουσιάζοταν προβλήματα, για τα οποία έπρεπε να τρέχω να διορθώνω, φυσικά χωρίς αμοιβή και στο τέλος χαλούσε και η φήμη μου σαν επαγγελματίας.

    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι ασχολούντε με τέτοιες εγκαταστάσεις και εάν έχουν την καλοσύνη να δώσουν κάποιες συμβουλές σε κάποιον ο οποίος είναι νεοεισερχόμενος στον χώρο, σχετικά με την διαδικασία προσέγγισης των πελατών, τιμολόγηση της προσφοράς και της περαιτέρω υποστήριξης.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα πρέπει να ενημερώσεις τον πελάτη για το ότι η φθηνή λύση θα έχει προβλήματα, αν μετά θέλει να το κάνει τότε είναι δικό του θέμα

  3. #3
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από oDy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

    Κατ' αρχάς ζητώ συγνώμη από τους διαχειριστές εάν το θέμα του νήματος δεν είναι μέσα στους κανόνες, αλλά δεν βρίσκω ποιό σχετική ενότητα για να το δημοσιεύσω.

    Ζω σε τουριστική περιοχή η οποία διαθέτει κυρίως μικρές μονάδες ενοικιαζόμενων δωματίων.
    Λόγω ζήτησης κυρίως, βρέθηκα να ασχολούμε επαγγελματικά σαν έξτρα εισόδημα με εγκαταστάσεις ασύρματων δικτύων στις παραπάνω μονάδες.
    Οι τεχνικές μου γνώσεις νομίζω είναι αρκετές για να αντεπεξέλθω στις απαιτήσεις της δουλειάς.

    Το πρόβλημα μου είναι κυρίως στο κομμάτι της προώθησης και επικοινωνίας με τους πελάτες.
    Συνήθως επισκέπτομαι τον χώρο με κάποια κεραία ώστε να δω τις απαιτήσεις, δίνω την προσφορά και κατόπιν προχωράω στην εγκατάσταση.
    Τις περισσότερες φορές εγκαθιστώ κάποιο router/ap mikrotik, όπως το MIKROTIK RB951Ui-2HnD σε Gateway & PPPoE client mode και επάνω του συνδέω 1 με 3 Unifi Access Points, ανάλογα τον χώρο.
    Έχω κάνει αρκετές τέτοιες εγκαταστάσεις και έχουν μείνει ευχαριστημένοι και οι πελάτες και εγώ.

    Δυστυχώς το κόστος μιας τέτοιας εγκατάστασης, τις περισσότερες φορές φαίνετε υπέρογκο στον πελάτη, με αποτέλεσμα είτε να χάνω την δουλειά είτε να μου ζητάνε να κάνω πιο φθηνή εγκατάσταση.
    Όσες φορές όμως έκανα πιο φθηνή εγκατάσταση, πχ. με Powerlines ή TP-Link APs, το μετάνοιωσα, διότι συνεχώς παρουσιάζοταν προβλήματα, για τα οποία έπρεπε να τρέχω να διορθώνω, φυσικά χωρίς αμοιβή και στο τέλος χαλούσε και η φήμη μου σαν επαγγελματίας.

    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι ασχολούντε με τέτοιες εγκαταστάσεις και εάν έχουν την καλοσύνη να δώσουν κάποιες συμβουλές σε κάποιον ο οποίος είναι νεοεισερχόμενος στον χώρο, σχετικά με την διαδικασία προσέγγισης των πελατών, τιμολόγηση της προσφοράς και της περαιτέρω υποστήριξης.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια.
    Είναι απλό. Όπως σου είπε ο sdikr είναι δικό του θέμα ότι επέλεξε τη φτηνή λύση. Από τη στιγμή που δεν παίρνουν τη δική σου πρόταση, θα έπρεπε να τους χρεώνεις την επίσκεψη
    Stop Trolling.
    Ψάχνω κέρματα για Δανία και Ελβετία. Ενδιαφέρομαι με τιμή τη μεσοσταθμική κάποιου επίσημου ξένου ανταλλακτηρίου (π.χ. xe.com)

  4. #4
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Περιοχή
    Köln
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    836
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24.000/2.500
    ISP
    Telekom
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.3(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Από που προμηθεύεσαι τον εξοπλισμό..??
    Εγώ κυρίως από Πολωνία και οι τιμές είναι σαφώς πιο χαμηλές.
    Χρειάζεται όμως περισσότερος χρόνος για παραλαβή,
    έτσι μειώνεις το κόστος του εξοπλισμού, χωρίς να επηρεάζεται το "μεροκάματο" σου.
    SY2BYG

  5. #5
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    Linksys Wag200g
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, μέχρι στιγμής κι εγώ αυτό προσπαθώ να εξηγήσω στους πελάτες, αλλά δυστυχώς λόγω έλειψης γνώσης αρκετοί δεν το καταλαβαίνουν.

    Όσον αφορά τον εξοπλισμό, τον αγοράζω από έναν από τους γνωστούς ελληνικούς προμηθευτές του χώρου, γιατί δυστυχώς δεν έχω αρκετές παραγγελίες ώστε να μπορώ να απευθυνθώ απ' ευθείας στις εταιρίες.

    Έχετε κάποιες άλλες γενικές συμβουλές;
    Πράγματα τα οποία μάθατε με την εμπειρία, τα οποία θα έπρεπε να ξέρω;
    Aim for the top!

  6. #6
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Περιοχή
    Köln
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    836
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24.000/2.500
    ISP
    Telekom
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.3(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μια οικονομικότερη λύση θα ήταν να χρησιμοποιείς ένα
    Ubiquiti BulletM2-HP Bullet2 CPE, AirMax High Power
    http://computers.xpatit.gr/173-2.4GH...igh-Power.html
    ώστε να καλύπτεις μια αρκετά μεγάλη έκταση
    και έτσι να αποφεύγεις τα 2-3 unifi..
    SY2BYG

  7. #7
    Εγγραφή
    23-08-2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Mikrotik RB433AH
    Path Level
    Interleaved
    Όπως είπαν και τα παιδιά θα πρέπει να ενημερώσεις τον πελάτη για τα αποτελέσματα μιας φθηνής λύσης.

    Αν θες να μειώσεις λίγο το κόστος, ανάλογα με τους χρήστες που πρόκειται να μπουν ταυτόχρονα, μπορείς να πέσεις λίγο σε router ή/και σε AP.

    Π.χ. αντί για το RB951Ui-2HnD που έχει 60€ μπορείς να πας στο RB750 στα 45€ ή ακόμα και στο RB941-2ND hAP lite στα 30€.

    Ειδικά αν δεν χρησιμοποιείς Firewall Rules / QoS πας πιο εύκολα σε μικρότερο.

    Ακόμα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ενσωματωμένο wifi του 951 και να βάλεις ακόμα 1-2 951 αντί για τα unifi.

    Θες να αναφέρεις συγκεκριμένα παραδείγματα και με τί εξοπλισμό ακριβώς είχες πρόβλημα?

  8. #8
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    Linksys Wag200g
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Το firewall το χρησιμποιώ κυρίως για να κόψω torrents, p2p κλπ και σε κάποιες περιπτώσεις να θέσω μέγιστο bandwidth ανά client.

    Όσον αφορά τα access points, το bullet ή τα φθηνά rb θα δώσουν όμοια η καλύτερη κάλυψη, από τα unifi, σε εσωτερικό χώρο ή θα χρειαστεί να μπουν περισσότερα;
    Γενικά σε εσωτερικούς χώρους ή έστω σε μπαλκόνια, που όμως θα πρέπει να υπάρχει κάλυψη σε 2-3 ορόφους και μέσα στα δωμάτια, ποιά access points είναι τα πιο κατάλληλα σε σχέση με την τιμή τους;
    Aim for the top!

  9. #9
    Εγγραφή
    27-07-2006
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    για τον ιδιο λογο πλεον προτεινω τα draytek ap 700 η 810 ειδικα τα 700 ειναι φθηνα στα 75€... κ φτου φτου μεχρι στιγμης δεν εχει κολλησει κανενακ απο εβελεια τα πανε εξαιρετικα
    http://www.elink.gr

    Internet ,Προγραμματισμός ,Smartphone Apps, Κατασκευή Ιστοσελίδων, Υποστήριξη Δικτύων, Service H/Y , Graphics - Media

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-20, 15:04
  2. Κωδικός πρόσβασης για την αποκρυπτογράφηση του χώρου αποθήκευσης
    Από Apollyon στο φόρουμ Άλλες πλατφόρμες και συσκευές
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-15, 04:33
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-14, 19:16
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-14, 21:10
  5. Μηνύματα: 144
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-14, 16:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας