Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    07-05-2015
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Μου εχουν βαλει φραγη στο ιντερνετ και στις εξερχομενες κλησεις επειδη ειχα δυο απληρωτους λογαριασμους. Μεχρι εδω ολα ωραια.

    Απο τοτε εχουν ερθει αλλοι δυο λογαριασμοι μαλιστα ο ενας απο 22€ που μου ερχονταν παντα ειναι 35€, υποθετω επειδη ετυχε να κλεισω χρονο στο συμβολαιο και μου το ανανεωσαν μονοι τους ή κατι τετοιο.

    Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι, εχει λογικη τωρα να παω να πληρωσω για δυο μηνες υπηρεσιες ιντερνετ και τηλεφωνου που δεν μου παρειχαν;
    κι αν ναι, δεν ειναι απατη να πληρωσω 35€ χωρις να εχω ιδεα οτι αλλαξε το συμβολαιο ενω η συμφωνια ηταν για 22€;;

  2. #2
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Περιοχή
    στην Ανατολική πλευρά της Νήσου Sark
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13297/1020
    ISP
    VoIP
    SNR / Attn
    7.6(dB) / 18.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sun of a beach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου εχουν βαλει φραγη στο ιντερνετ και στις εξερχομενες κλησεις επειδη ειχα δυο απληρωτους λογαριασμους. Μεχρι εδω ολα ωραια.

    Απο τοτε εχουν ερθει αλλοι δυο λογαριασμοι μαλιστα ο ενας απο 22€ που μου ερχονταν παντα ειναι 35€, υποθετω επειδη ετυχε να κλεισω χρονο στο συμβολαιο και μου το ανανεωσαν μονοι τους ή κατι τετοιο.

    Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι, εχει λογικη τωρα να παω να πληρωσω για δυο μηνες υπηρεσιες ιντερνετ και τηλεφωνου που δεν μου παρειχαν;
    κι αν ναι, δεν ειναι απατη να πληρωσω 35€ χωρις να εχω ιδεα οτι αλλαξε το συμβολαιο ενω η συμφωνια ηταν για 22€;;
    δεν ξερω πως θα κινηθεις απο δω και περα αλλα εχω την εντυπωση πως ειναι δικο σου το λαθος.ετσι γινεται σε ολους τους παροχους. ακομα και να γινει φραγη τα παγεια συνεχιζουν και ερχονται.απο την αλλη αν εκλεισες χρονο και ανεβηκε το παγειο στην κανονικη του τιμη επισης ειναι δικο μας λαθος εχω την εντυπωση, γιατι πρεπει να ενδιαφερομαστε και μεις κατα καποιν τροπο.απο την αλλη θα μου πεις θα μπορουσαν να επικοινωνησουν μαζι σου για ανανεωση η καποια προσφορα αλλα δεν θυμαμαι να εχει γινει κατι τετοιο σε καποιον που εχει ηδη φραγη στο τηλ

  3. #3
    Εγγραφή
    14-07-2008
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Δεν γινεται να εγινε ανανεωση χωρις δικη σου ενεργεια. Επικοινωνεις με το 13877 και σου εξηγουν τι γινεται με το συμβολαιο σου.

    Σε οτι αφορα τη φραγη, αναφερεται στο συμβολαιο ολων των παροχων, οτι εχουν δικαιωμα να το κανουν σε περιπτωση μη εξοφλησης, και ναι χρεωνεσαι κανονικα το παγιο σου σε αυτην την περιπτωση, λόγω που τα έξοδα για να διατηρείται η γραμμή σε λειτουργία και ο αριθμός σου να παραμένει υπαρκτό τηλεφωνικό νούμερο, δεν σταματούν (μην ξεχνάς ότι εισερχόμενες κλήσεις δέχεσαι, και μπορείς σίγουρα να καλείς στα τηλέφωνα έκτακτης ανάγκης ακόμα και ενώ έχεις φραγή..)

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kinnison Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γινεται να εγινε ανανεωση χωρις δικη σου ενεργεια. Επικοινωνεις με το 13877 και σου εξηγουν τι γινεται με το συμβολαιο σου.
    Δεν έγινε/γίνεται ανανέωση, αλλά αυτόματα το συμβόλαιο μετά το πέρας της χρονικής δέσμευσης, γίνεται αορίστου με πάγιο την κανονική τιμή που είχε κατά τον χρόνο έναρξης του συμβολαίου.
    Μόνο αν υπάρχει νέα συμφωνία, έστω και τηλεφωνικά, γίνεται ανανέωση με τα νέα δεδομένα και για όσο χρονικά διάστημα συμφωνηθεί.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kinnison Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γινεται να εγινε ανανεωση χωρις δικη σου ενεργεια. Επικοινωνεις με το 13877 και σου εξηγουν τι γινεται με το συμβολαιο σου.

    Σε οτι αφορα τη φραγη, αναφερεται στο συμβολαιο ολων των παροχων, οτι εχουν δικαιωμα να το κανουν σε περιπτωση μη εξοφλησης, και ναι χρεωνεσαι κανονικα το παγιο σου σε αυτην την περιπτωση, λόγω που τα έξοδα για να διατηρείται η γραμμή σε λειτουργία και ο αριθμός σου να παραμένει υπαρκτό τηλεφωνικό νούμερο, δεν σταματούν (μην ξεχνάς ότι εισερχόμενες κλήσεις δέχεσαι, και μπορείς σίγουρα να καλείς στα τηλέφωνα έκτακτης ανάγκης ακόμα και ενώ έχεις φραγή..)
    Υπάρχει ειδική χρέωση σε περίπτωση που υπάρχει φραγή στην γραμμή, είναι μια υποχρέωση που τους έχει βάλει η ΕΕΤΤ

  6. #6
    Εγγραφή
    07-05-2015
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει ειδική χρέωση σε περίπτωση που υπάρχει φραγή στην γραμμή, είναι μια υποχρέωση που τους έχει βάλει η ΕΕΤΤ

    Οταν λες ειδικη χρεωση; Εννοεις πως δεν ειναι ολο το παγιο αλλα ερχεται μειωμενος ο λογαριασμος ή κατι αλλο που δν καταλαβα;

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sun of a beach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λες ειδικη χρεωση; Εννοεις πως δεν ειναι ολο το παγιο αλλα ερχεται μειωμενος ο λογαριασμος ή κατι αλλο που δν καταλαβα;
    Είναι μειωμένο, υπάρχει στο συμβόλαιο ο πίνακας για το πόσο που πρέπει να σε χρεώσουν

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  30,2 KB 
ID: 154951

  8. #8
    Εγγραφή
    07-05-2015
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Φιλε σε ευχαριστω παρα πολυ και για την γρηγορη απαντηση αλλα και που εψαξες και βρηκες ολα αυτα. Μειωμενο δεν το λες απο 22€ στα 35€ και γενικα μειωση δεν ειδα πουθενα. Οταν τους παρω τηλεφωνο θα τους το πω.

    Γενικα, δεν εχω θεμα να παω να πληρωσω τα λεφτα για την διατηρηση της γραμμης και το τηλεφωνο, μιας και εστω δεν εβαλαν φραγη στις εξερχομενες.
    Αλλα τα βρισκω γαμησιατικα να παω να πληρωσω ιντερνετ για μηνες που επρεπε να τρεχω σε καφετεριες για wifi. Δηλαδη να πληρωσω για μια υπηρεσια που δεν μου παρασχεθηκε;

    Και οχι μονο αυτο, αλλα τωρα θα ερθει και νεος λογαριασμος των 35€ που δεν συμφωνησα ποτε.

    Εσεις τι θα κανατε στη θεση μου;

  9. #9
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sun of a beach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε σε ευχαριστω παρα πολυ και για την γρηγορη απαντηση αλλα και που εψαξες και βρηκες ολα αυτα. Μειωμενο δεν το λες απο 22€ στα 35€ και γενικα μειωση δεν ειδα πουθενα. Οταν τους παρω τηλεφωνο θα τους το πω.

    Γενικα, δεν εχω θεμα να παω να πληρωσω τα λεφτα για την διατηρηση της γραμμης και το τηλεφωνο, μιας και εστω δεν εβαλαν φραγη στις εξερχομενες.
    Αλλα τα βρισκω γαμησιατικα να παω να πληρωσω ιντερνετ για μηνες που επρεπε να τρεχω σε καφετεριες για wifi. Δηλαδη να πληρωσω για μια υπηρεσια που δεν μου παρασχεθηκε;

    Και οχι μονο αυτο, αλλα τωρα θα ερθει και νεος λογαριασμος των 35€ που δεν συμφωνησα ποτε.

    Εσεις τι θα κανατε στη θεση μου;
    Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δεις γιατί σου χρέωσαν ολόκληρο πάγιο ενώ ήσουν σε προσωρινή φραγή και να δεις τι πακέτα υπάρχουν πιο οικονομικά από το δικό σου. Προφανώς για να χρέωσαν 35 ευρώ θα έληξε η προσφορά που είχες και ανέβηκε στην κανονική του τιμή το πακέτο. Όντως δεν είναι τίμιο από την πλευρά της εταιρίας να ξεκινήσει να χρεώνει με την μία την αυξημένη τιμή, χωρίς πρώτα να σε καλέσει να σου κάνει κάποια προσφορά, αλλά εφ' όσον γνωρίζουμε την χρονική διάρκεια του συμβολαίου μας και ότι με την λήξη του πολύ πιθανό να έχουμε αυξημένο πάγιο, πρέπει να ενδιαφερθούμε και εμείς και να καλέσουμε τον πάροχό μας Επίσης μάλλον δεν μπορείς να κάνεις τίποτα ώστε να μην πληρώσεις τους λογαριασμούς που βγήκαν όσο είχες φραγή... Δεν ευθύνεται καθόλου η εταιρία εάν ο κάθε ένας από εμάς καθυστερεί να πληρώσει και μπαίνει φραγή.

  10. #10
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sun of a beach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε σε ευχαριστω παρα πολυ και για την γρηγορη απαντηση αλλα και που εψαξες και βρηκες ολα αυτα. Μειωμενο δεν το λες απο 22€ στα 35€ και γενικα μειωση δεν ειδα πουθενα. Οταν τους παρω τηλεφωνο θα τους το πω.

    Γενικα, δεν εχω θεμα να παω να πληρωσω τα λεφτα για την διατηρηση της γραμμης και το τηλεφωνο, μιας και εστω δεν εβαλαν φραγη στις εξερχομενες.
    Αλλα τα βρισκω γαμησιατικα να παω να πληρωσω ιντερνετ για μηνες που επρεπε να τρεχω σε καφετεριες για wifi. Δηλαδη να πληρωσω για μια υπηρεσια που δεν μου παρασχεθηκε;

    Και οχι μονο αυτο, αλλα τωρα θα ερθει και νεος λογαριασμος των 35€ που δεν συμφωνησα ποτε.

    Εσεις τι θα κανατε στη θεση μου;
    Φίλε μου έμ τους χρωστάς, και δε τους πληρώνεις κιόλας;; αυτοί θα πληρώσουν όμως στον ΟΤΕ τη γραμμή σου
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  11. #11
    Εγγραφή
    07-05-2015
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου έμ τους χρωστάς, και δε τους πληρώνεις κιόλας;; αυτοί θα πληρώσουν όμως στον ΟΤΕ τη γραμμή σου
    Οποτε θες να μου πεις οτι εσυ θα πληρωνες τα παντα και δεν θα ενιωθες κοροιδο με αυτη την κατασταση;

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sun of a beach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε θες να μου πεις οτι εσυ θα πληρωνες τα παντα και δεν θα ενιωθες κοροιδο με αυτη την κατασταση;
    Οχι φυσικά, θα τους έκανε μια καταγγελία τώρα που πήρε φόρα

  13. #13
    Εγγραφή
    07-05-2015
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Ενημερωση

    Σημερα αποφασισα να ασχοληθω σοβαρα με το θεμα. Μου ειχε ερθει ενα χαρτι οπου ελεγε οτι αν δεν πληρωσω τις οφειλες θα καταργησουν τον αριθμο και θα προβουν στις νομιμες διαδικασιες για εισπραξη οφειλομενων.

    Καλεσα το σταθερο μου σημερα λοιπον, και λεει πως ο αριθμος δεν αντιστοιχει σε συνδρομητη. Μπηκα στο mycyta και εχει βγει νεος λογαρασμος στα 16€ για αυτον τον μηνα. Το συνολικο χρωστουμενο ποσο ειναι γυρω στα 130€.

    Θελω να ρωτησω, αν ξερει κανεις τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις; Αν το αφησω απληρωτο, θα συνεχισει να ερχεται 16€ καθε μηνα εις τον αιωνα τον απαντα; Πρεπει να κανω διακοπη εγω; Θα το τρεξουν δικαστικα για 100€;

    Γενικα εγω σκοπευα να τους παρω τηλεφωνο να τα βρουμε για τα 22€ που το πηγαν στα 35€ και να τους πληρωνα γιατι ηθελα να εχω ιντερνετ αλλα τωρα δεν ξερω τι να κανω.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σου έχουμε απαντήσει για όλα.
    Το συμβόλαιο που είχες με την έκπτωση στο πάγιο έληξε, οπότε αυτόματα ανέβηκε στην κανονική τιμή (προ έκπτωσης).
    Αν περάσει το χρονικό διάστημα πληρωμής, σου βάζουν μερική φραγή και χρεώνεσαι κανονικά όλο το πάγιο, άσχετα αν έχεις υπηρεσίες, μέχρι να πληρώσεις τα χρωστούμενα.
    Τέλος γίνεται (σου έγινε τώρα) μόνιμη φραγή, οπότε ο λογαριασμός έρχεται στα 16€ και δεν έχεις καθόλου υπηρεσίες. Αυτό θα ισχύει για 6 μήνες και μετά χάνεις την γραμμή για πάντα.
    Αν δεν θέλεις να χάσεις την γραμμή σου (και τον αριθμό) κάνε μαζί τους διακανονισμό (αν γίνεται). Και ναι, μπορούν να τα διεκδικήσουν δικαστικά, οπότε θα είσαι διπλά χαμένος.

  15. #15
    Εγγραφή
    07-05-2015
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου έχουμε απαντήσει για όλα.
    Το συμβόλαιο που είχες με την έκπτωση στο πάγιο έληξε, οπότε αυτόματα ανέβηκε στην κανονική τιμή (προ έκπτωσης).
    Αν περάσει το χρονικό διάστημα πληρωμής, σου βάζουν μερική φραγή και χρεώνεσαι κανονικά όλο το πάγιο, άσχετα αν έχεις υπηρεσίες, μέχρι να πληρώσεις τα χρωστούμενα.
    Τέλος γίνεται (σου έγινε τώρα) μόνιμη φραγή, οπότε ο λογαριασμός έρχεται στα 16€ και δεν έχεις καθόλου υπηρεσίες. Αυτό θα ισχύει για 6 μήνες και μετά χάνεις την γραμμή για πάντα.
    Αν δεν θέλεις να χάσεις την γραμμή σου (και τον αριθμό) κάνε μαζί τους διακανονισμό (αν γίνεται). Και ναι, μπορούν να τα διεκδικήσουν δικαστικά, οπότε θα είσαι διπλά χαμένος.
    Καταρχας σ'ευχαριστω που απαντησες και με κατατοπησες στο τι γινεται μετα την μονιμη φραγη που δεν ηξερα.

    Εγω ρωταω εδω να μαθω τι μπορω να κανω, τι δικαιουμαι κλπ γιατι απο που αλλου να μαθω; Πχ ο φιλος απο πανω μου εστειλε τον ορο στο συμβολαιο που λεει για τα 16€ και αν καταλαβα καλα, μπαινει ακομα και σε προσωρινη φραγη αν αυτη κρατησει ολο τον μηνα. Φυσικα εχεις μονο 30 μερες να παραπονεθεις για αυτο απο την στιγμη της εκδοσης του λογαριασμου και παιζει να ειναι και ο λογος που τους στελνουν σαραντα μερες καθυστερημενα που παραπονιουνται και σε αλλο τοπικ.

    Τεσπα, αν δεχτουν διακανονισμο θα τα πληρωσω αλλιως ας ερθουν να τα παρουν δικαστικα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-15, 02:04
  2. Μηνύματα: 91
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-15, 02:29
  3. Φραγή εισερχομένων κλησεων από συγκεκριμένο αριθμό???
    Από SpaceMarine13 στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-14, 12:45
  4. Φραγη συνδεσης για 3,34 ευρω
    Από alfagamma στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-14, 19:59
  5. Φραγή σε εισερχόμενη κλήση
    Από alex99 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-14, 00:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας