Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    09-05-2015
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    ADSL
    Γεια σε ολους,

    Η ιστορια ξεκινησε απο τον περασμενο Σεπτεμβρη, οποτε και η συνδεση μας στο ιντερνετ διεκοπη ξαφνικα κθως το ρουτερ σταματησε να χρονιζει. Κλασικα, τηλεφωνακι στη ΧΟΛ (τηλεφωνο ειχαμε κανονικα) και μετα απο ωρα ματαιης προσπαθειας λενε "Θα περασει καποιος τεχνικος να το κοιταξει". Ο τεχνικος βρισκει συνδεση των 8mbps στην εισοδο του κτηριου (απο εκει που δεν ειχαμε καθολου ξαφνικα ειδε τον τεχνικο και επανηλθε). Οταν εγω το δοκιμασα μπροστα του , στο πισι μου στο διαμερισμα μου κατεβαζα με 550-600kb/s μαξιμουμ. Του ειπα οτι πριν γινει το ολο μπερδεμα κατεβαζα με 850-900kb/s ,εκεινος απεφυγε την παρατηρηση μου και μου ειπε κατι μπουρδες του τυπου "δεν σπαταλας ολη την ταχυτητα σου για download ,αλλα μονο ενα μερος της κτλ κτλ". Μετα απο καμια βδομαδα η ταχυτητα επεσε ξαφνικα στα 450kb/s (κατεβαζα απο site που επιτρεπει 11mb/s download και γνωστος μου κατεβαζει με 5.2mb/s απο αυτο με VDSL). Πεπεισμενος οτι ειναι και παλι προβλημα της ΧΟΛ τους ξανακαλεσα και ειπαν οτι θα ξαναερθει τεχνικος(!). Ο επομενος κυριος που ηρθε ειπε οτι δεν καταλαβαινει γιατι εχω τοσο μειωμενη ταχυτητα ξαφνικα, ενω παλι στην εισοδο(~5 μετρα απο το κουτι του ΟΤΕ) εβλεπε 8-και-κατι-ψιλα mbps. Ειπε οτι μπορει να ευθυνεται η καλωδιωση και τελικα εδωσε τη βλαβη στον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ ηρθε μεσα σε μια βδομαδα. Η ταχυτητα μου ειχε σκαμπανεβασματα μεχρι τοτε. Απο 200kb/s ξαφνικα δεν ειχαμε καθολου προσβαση και μετα απο λιγο ξαναανεβαινε στα 400kb/s και μετα απο λιγο ξαναεπεφτε. Οταν ηρθε ο ΟΤΕ το ρουτερ μου δεν χρονιζε καν. Ο τυπακος που ηρθε ειπε οτι δεν εβγαζε ακρη απο τον πινακα στην εισοδο του σπιτιου και πηγε κατευθειαν στο κουτι του ΟΤΕ, οπου και μετραγε 8-9mbps. Ο χαλκος ειπε ηταν ενταξει και μετα πηγε να τσεκαρει και το καφαο στην ακρη της οδου. Τελικα μου ειπε οτι ολα ειναι κομπλε και να ξαναανεβω πανω να δω αν μπορω να συνδεθω. Και παλι ομως δεν ειχα προσβαση στο ιντερνετ... Το ρουτερ δεν χρονιζε. Εκεινος εφυγε ισχυριζομενος οτι εκανε τη δουλεια του και εριξε το φταιξιμο στη ΧΟΛ λεγοντας οτι κατι δεν κανουν καλα με τις πυλες τους. Μετα απο καιρο και αρκετα τηλεφωνα στη ΧΟΛ το ιντερνετ επανηλθε με max τα 4800-4900kbps (μετρηση απ το πισι μου ενσυρματα συνδεδεμενο με το ρουτερ). Και ακομα ομως υπαρχουν ανεβοκατεβασματα (απο 450 που ειχα τωρα για καποιο λογο φτανει τα 600kb/s και μετα μπορει να ξαναπεσει στα 500). Η ιστορια εχει αρχισει να με εκνευριζει καθως ειμαστε μια τριμελης οικογενεια και αν δυο ατομα χρησιμοποιουν ταυτοχρονα το YouTube δε βλεπεις ουτε 360p χωρις να κολλαει.

    Πρεπει να τονισω οτι: Γινεται λογος για την περιοχη του Ηρακλειου Αττικης και μενω κατω απο τις γραμμες του τρενου αρα υπαγομαστε στο DSLAM Νεας Ιωνιας (πανω απο 2000μ).
    Υπηρξαν πολλα προβληματα με τα ρουτερ που μας εστελνε η ΧΟΛ (τα μαυρα κυριως -δεν θυμαμαι μαρκα-) και αυτο που χρησιμοποιουμε τωρα ειναι ενα μικρο ασπρο μαρκας ΖΤΕ.
    Συνδεση 24mbps + σταθερα/κινητα + HOL My TV
    Αρκετα παλιοτερα ειχαμε Conn-X και κατεβαζα σταθερα 900-950kb/s

    Αν καποιος ειχε ποτε παρομοιο προβλημα ας το επισημανει. Αν εχετε καμια ιδεα για το τι μπορει να προκαλει το προβλημα πειτε γιατι τα τα 600kb/s ειναι πλεον απελπιστικα αργα!

    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Εγγραφή
    22-10-2008
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    9800/916
    ISP
    HOL
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Με 2000 μέτρα απόσταση από το Α/Κ και μάλιστα στην προβληματική περιοχή του Ηρακλείου τα 8 MBPS ακούγονται καλά. Το θέμα είναι πόσο συγχρονίζεις μέσα. Όχι από το speedtest. Το ρουτερ πόσο συγχρονίζει. Δες αυτό πρώτα.

    Από αυτά που αναφέρεις πάντως το πρόβλημα φαίνεται να βρίσκεται στο σπίτι και όχι στη γραμμή.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DonKaIzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σε ολους,

    Η ιστορια ξεκινησε απο τον περασμενο Σεπτεμβρη, οποτε και η συνδεση μας στο ιντερνετ διεκοπη ξαφνικα κθως το ρουτερ σταματησε να χρονιζει. Κλασικα, τηλεφωνακι στη ΧΟΛ (τηλεφωνο ειχαμε κανονικα) και μετα απο ωρα ματαιης προσπαθειας λενε "Θα περασει καποιος τεχνικος να το κοιταξει". Ο τεχνικος βρισκει συνδεση των 8mbps στην εισοδο του κτηριου (απο εκει που δεν ειχαμε καθολου ξαφνικα ειδε τον τεχνικο και επανηλθε). Οταν εγω το δοκιμασα μπροστα του , στο πισι μου στο διαμερισμα μου κατεβαζα με 550-600kb/s μαξιμουμ. Του ειπα οτι πριν γινει το ολο μπερδεμα κατεβαζα με 850-900kb/s ,εκεινος απεφυγε την παρατηρηση μου και μου ειπε κατι μπουρδες του τυπου "δεν σπαταλας ολη την ταχυτητα σου για download ,αλλα μονο ενα μερος της κτλ κτλ". Μετα απο καμια βδομαδα η ταχυτητα επεσε ξαφνικα στα 450kb/s (κατεβαζα απο site που επιτρεπει 11mb/s download και γνωστος μου κατεβαζει με 5.2mb/s απο αυτο με VDSL). Πεπεισμενος οτι ειναι και παλι προβλημα της ΧΟΛ τους ξανακαλεσα και ειπαν οτι θα ξαναερθει τεχνικος(!). Ο επομενος κυριος που ηρθε ειπε οτι δεν καταλαβαινει γιατι εχω τοσο μειωμενη ταχυτητα ξαφνικα, ενω παλι στην εισοδο(~5 μετρα απο το κουτι του ΟΤΕ) εβλεπε 8-και-κατι-ψιλα mbps. Ειπε οτι μπορει να ευθυνεται η καλωδιωση και τελικα εδωσε τη βλαβη στον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ ηρθε μεσα σε μια βδομαδα. Η ταχυτητα μου ειχε σκαμπανεβασματα μεχρι τοτε. Απο 200kb/s ξαφνικα δεν ειχαμε καθολου προσβαση και μετα απο λιγο ξαναανεβαινε στα 400kb/s και μετα απο λιγο ξαναεπεφτε. Οταν ηρθε ο ΟΤΕ το ρουτερ μου δεν χρονιζε καν. Ο τυπακος που ηρθε ειπε οτι δεν εβγαζε ακρη απο τον πινακα στην εισοδο του σπιτιου και πηγε κατευθειαν στο κουτι του ΟΤΕ, οπου και μετραγε 8-9mbps. Ο χαλκος ειπε ηταν ενταξει και μετα πηγε να τσεκαρει και το καφαο στην ακρη της οδου. Τελικα μου ειπε οτι ολα ειναι κομπλε και να ξαναανεβω πανω να δω αν μπορω να συνδεθω. Και παλι ομως δεν ειχα προσβαση στο ιντερνετ... Το ρουτερ δεν χρονιζε. Εκεινος εφυγε ισχυριζομενος οτι εκανε τη δουλεια του και εριξε το φταιξιμο στη ΧΟΛ λεγοντας οτι κατι δεν κανουν καλα με τις πυλες τους. Μετα απο καιρο και αρκετα τηλεφωνα στη ΧΟΛ το ιντερνετ επανηλθε με max τα 4800-4900kbps (μετρηση απ το πισι μου ενσυρματα συνδεδεμενο με το ρουτερ). Και ακομα ομως υπαρχουν ανεβοκατεβασματα (απο 450 που ειχα τωρα για καποιο λογο φτανει τα 600kb/s και μετα μπορει να ξαναπεσει στα 500). Η ιστορια εχει αρχισει να με εκνευριζει καθως ειμαστε μια τριμελης οικογενεια και αν δυο ατομα χρησιμοποιουν ταυτοχρονα το YouTube δε βλεπεις ουτε 360p χωρις να κολλαει.

    Πρεπει να τονισω οτι: Γινεται λογος για την περιοχη του Ηρακλειου Αττικης και μενω κατω απο τις γραμμες του τρενου αρα υπαγομαστε στο DSLAM Νεας Ιωνιας (πανω απο 2000μ).
    Υπηρξαν πολλα προβληματα με τα ρουτερ που μας εστελνε η ΧΟΛ (τα μαυρα κυριως -δεν θυμαμαι μαρκα-) και αυτο που χρησιμοποιουμε τωρα ειναι ενα μικρο ασπρο μαρκας ΖΤΕ.
    Συνδεση 24mbps + σταθερα/κινητα + HOL My TV
    Αρκετα παλιοτερα ειχαμε Conn-X και κατεβαζα σταθερα 900-950kb/s

    Αν καποιος ειχε ποτε παρομοιο προβλημα ας το επισημανει. Αν εχετε καμια ιδεα για το τι μπορει να προκαλει το προβλημα πειτε γιατι τα τα 600kb/s ειναι πλεον απελπιστικα αργα!

    Ευχαριστω εκ των προτερων
    Μια χαρα την ειπες την ιστορια φιλε αλλα δεν μας ειπες το σημαντικοτερο,ποσο συγχρονιζει το ρουτερ?,τι snr εχεις?ποσο ειναι το attenuation???δυστηχως χωρις αυτα δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε....

  4. #4
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Καταρχήν δε γίνεται να κατεβαζεις συνέχεια με σταθερή ταχύτητα.
    Δεύτερον δε μας είπες πόσο κλειδώνει το ρουτερ σου
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  5. #5
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Περιοχή
    Αλιμος
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.112
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Vodafone Power Station
    Η περιγραφή που κάνεις, δείχνει ότι υπάρχει πρόβλημα στην εσωτερική σου καλωδίωση (από το εσκαλίτ και μέσα), για το οποίο θα πρέπει να φωνάξεις κάποιον ειδικό να το δει.
    The foundation of every state is the education of its youth.
    Τα θεμέλια κάθε πολιτείας είναι η εκπαίδευση των νέων της.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-10-2009
    Μηνύματα
    177
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επειδή είμαι στο Ν. Ηράκλειο κι εγώ και μόλις ξαναμίλησα με ΗΟL για 3η φορά, μπήκα εδώ για να ψάξω ή να ανοίξω νέο θέμα.
    Εγώ είμαι πάνω απο τις γραμμές του τρένου και πολύ κοντά στο Α/Κ μιας και "κλειδώνω" με:

    Line Rate - Upstream (Kbps): 797
    Line Rate - Downstream (Kbps): 14070 (με ρούτερ τηλ HOL πάνε πιο πάνω).

    Το θέμα είναι ότι πάντα μετά τις 21:00 λες και είναι ρολόϊ με χρονοδιακόπτη
    η απόκριση της γραμμής είναι απελπιστικά αργή.

    Δε θα μπω σε λεπτομέρειες το μόνο σαν αναφορά που θα κάνω είναι η 1η
    επικοινωνία (17/12/2014) που είχα με τη HOL. Εκεί ο τεχνικός είδε πράγματι ότι είμαστε
    πολλοί και στριμωγμένοι στο dslam; και περίμεναν απο τον ΟΤΕ να το αναβαθμήσει.
    Όλο αυτό μετά τις γιορτές όπου τον Απρίλη ξαναπήρα (ενώ το πρόβλημα συνέχιζε) για να μου
    πουν πως έχει γίνει η εργασία του ΟΤΕ. Σημερα πάλι που ήρθε φίλος με ρώτησε γιατί σέρνεται έτσι το δίκτυο
    και τηλ/σα για 3η και ίσως τελευταία φορά για να ακούσω μπες να κάνουμε hol.speedtest "βάλε άλλο ρούτερ" "καλά κλειδώνει".
    Το θέμα είναι ότι από πλευράς ταχύτητας η διαφορά κάνει ΜΠΑΜ. Μπορεί να κλειδώνει ψηλά αλλά δεν κατεβάζει, σέρνεται. Απόκριση μηδέν
    Πρωϊνά και μεσημέρι μια χαρά.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-05-2015
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Καταρχας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον

    Τελικα καλεσα για αλλη μια φορα τη ΧΟΛ και ηρθε παλι τεχνικος ο οποιος μας ειπε τα ιδια και οτι το προβλημα βρισκεται τελικα στην εσωτερικη καλωδιωση...
    Οσον αφορα το ρουτερ:
    Actual Rate (Up/Down) 852/5733 kbps
    Attainable Rate (Up/Down) 1016/6672 kbps
    Noise Margin (Up/Down) 10.5/11 dB
    Line Attenuation (Up/Down) 18.6/32.8 dB

    φιλε venejo δεν ξερω τι να σου πω... εγω το μονο που ξερω ειναι οτι δεν μπορουν στο σπιτι μου να φορτωσουν μια ιστοσελιδα 2 ατομα ταυτοχρονα αν εχει βαρυ περιεχομενο οπως βιντεο,εικονες,streaming κτλ. Το torrent κανει cap στα 500kb/s και φυσικα ουτε λογος για πλοηγηση στο ιντερνετ ταυτοχρονα...
    Δεν ειναι σκοπος μου να γκρινιαξω αλλα αυτη η ιστορια εχει κρατησει πολυ καιρο και το μονο που ζηταω ειναι αντιστοιχη εξυπηρετηση για τα λεφτα που δινω.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Πραγματικά μερικές φορες...
    Κάλεσες ξανα να έρθει για 2η φορα τεχνικος της hol...για ποιο λογο? Μηπως και σου πει κατι διαφορετικο απο τον πρωτο τεχνικο? Η απο τον τεχνικο ΟΤΕ που σου ειπε τα ιδια?
    Οτι δηλαδη στην εισαγωγη παιζεις στα 8Μ?Νομιζω οτι για τα λεφτα που δινεις μια χαρα και με το παραπανω εξυπηρετηση εχεις.
    Ποσοι τεχνικοι πρεπει να μετρησουν στην εισαγωγη και να βρουν 8Μ και βλεποντας το ρουτερ σου να κλειδωνει στα 5Μ να καταλαβεις οτι η διαφορα αυτη των 3Μ δεν ειναι ουτε προβλημα του ΟΤΕ αλλα ουτε και της hol ? Οπως και ειναι απολυτα φυσιολογικο με 5Μ συγχρονισμο εαν ειστε παραπανω απο 2 ατομα με torrents & streaming κλπ ταυτοχρονα, ουτε σελιδα να μην μπορεις να ανοιξεις ευκολα. Εαν δεν θελεις να ασχοληθεις να φτιαξεις την εσωτερικη σου να μην εχει απωλειες, τοτε βαλε περιορισμο στην ταχυτητα των τορρεντ, μην τα εχεις ολα στο απεριοριστο.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-05-2015
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Δεν νομιζω οτι λεω κατι παραλογο. Καλεσα αυτον που ΕΙΝΑΙ ειδικος να μου πει ΠΟΥ ειναι το προβλημα. ΚΑΝΕΙΣ δεν μου ειπε (μεχρι τον τελευταιο που ηρθε χθες) οτι ναι η εσωτερικη σου καλωδιωση φταιει κοιταξε την. Ολοι απλως τα εβρισκαν ολα ενταξει με τα 8mbps και δεν ενδιεφερε απο κει και περα γιατι εγω ειχα 5. Δεν ειμαι ειδικος (μαλλον ασχετος θα ελεγα). Και στο κατω κατω απο εκει που ειχα τα 850 πεφτω στα 500 και πρεπει να θεωρησω οτι φταιει η καλωδιωση χωρις να την εχω πειραξει ποτε?

  10. #10
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να φωναξεις εναν καλο ηλεκτρολογο σπιτι σου και να του πεις πως εξω κλειδωνει στα 8 εγω εχω 5 για να σου αλλαξει την εσωτερικη καλωδιοση,παντως και με τα 8 αν τα πιασεις μην νομιζεις πως θα πας σφαιρα,απλα ειναι λιγο πιο πανω απο τα 5.Αλλα και παλι με attenuation sto 33 σχεδον οριακα πιστευω εισαι στα 8....
    Παντως οπου και να πας κοντα σε αυτην την ταχυτητα θα εισαι 5 με 8

    υ.γ.παρε κ ενα τηλ.στην χολ και πες τους να σου πανε το snr απο 11 στα 9
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bill27 : 16-05-15 στις 19:44.

  11. #11
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    687
    Downloads
    60
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ΖΤΕ
    Path Level
    Interleaved
    Οταν σου λενε κατω 8 και πανω 5 δεν χρειχρειάζεται και πολυ να καταλαβεις οτι υπάρχει προβλημα απο πλευράς σου. Εφοσον πλεον στο ειπαν και ξεκάθαρα φωναζεις ηλεκτρολογο
    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας!

  12. #12
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DonKaIzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομιζω οτι λεω κατι παραλογο. Καλεσα αυτον που ΕΙΝΑΙ ειδικος να μου πει ΠΟΥ ειναι το προβλημα. ΚΑΝΕΙΣ δεν μου ειπε (μεχρι τον τελευταιο που ηρθε χθες) οτι ναι η εσωτερικη σου καλωδιωση φταιει κοιταξε την. Ολοι απλως τα εβρισκαν ολα ενταξει με τα 8mbps και δεν ενδιεφερε απο κει και περα γιατι εγω ειχα 5. Δεν ειμαι ειδικος (μαλλον ασχετος θα ελεγα). Και στο κατω κατω απο εκει που ειχα τα 850 πεφτω στα 500 και πρεπει να θεωρησω οτι φταιει η καλωδιωση χωρις να την εχω πειραξει ποτε?
    Ναι μεν σε κάποιον που έχει ασχοληθεί λίγο φαίνεται ξεκάθαρο ότι φταίει η εσωτερική καλωδίωση, αλλά αν ο τεχνικός δεν σου είπε να φωνάξεις ηλεκτρολόγο, αφού έκανε έλεγχο σε καφάο και εσκαλίτ και δε βρήκε πρόβλημα, τότε είναι απαράδεκτος.

    Επίσης δε χρειάζεται να πειράξεις εσύ προσωπικά την καλωδίωση για να χαλάσει, μπορεί να το πάθει από διάφορους λόγους. Υγρασία, κατσαρίδες, ποντίκια, από την ανακαίνιση που έκανε ο ιδιοκτήτης του 1ου, κτλ.
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

  13. #13
    Εγγραφή
    20-03-2011
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15500/1000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΕΘΥΜΝΟ
    Router
    Draytek Vigor 2710
    SNR / Attn
    6(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παντως εφοσον συγχρονιζεις στα 5700 το να κατεβαζεις με 500kbps ειναι σχεδον φυσιολογικο. Και επισης εαν εχεις hol my tv και αυτη δουλευει μεσω streaming το οποιο σημαινει οτι και αυτο ρουφαει απο τη συνδεση σου παλι ειναι λογικο να εχεις κι αλλες απωλειες. Τωρα το γεγονος οτι κατω συγχρονιζει 8-9 και πανω 5 οντως ειναι προβλημα της εσωτερικης σου καλωδιωσης. Φωναξε ενα τεχνικο να τσεκαρει. Σχεδον σε ολες τις πολυκατοικιες υπαρχει και 2ο ή και σε καποιες και 3ο ζευγαρι που κατεβαινει απο την κεντρικη πριζα κατω στην εισαγωγη της τηλεφωνιας. Οποτε πιθανον με μια αλλαγη ζευγους εκει να λυσεις το προβλημα σου. Γενικα παντως ειναι θεμα παρα πολυς κοσμος λεει μα δεν εχω πειραξει τιποτα στα καλωδια. Ετσι ειναι , χαλκος ειναι υπαρχει φθορα με το χρονο, με την υγρασια με εργασιες που γινονται και πολλα αλλα. Οπως η μπογια φθυρεται, και θελει παλι βαψιμο ετσι και τα καλωδια. Ολα με τον καιρο επηρεαζονται.

    Φιλικα παντα..

  14. #14
    Εγγραφή
    14-07-2008
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Να μας πει ο φιλος ποσο συγχρονιζει το μοντεμ, ΟΧΙ ποσο κατεβαζει. Μηπως η συνδεση ειναι μεσω wifi? Να γινει δοκιμη με καλωδιο δικτυου

  15. #15
    Εγγραφή
    22-08-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    601
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000 mb / s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Καλησπερα , εδω και λιγες μερες εχω ενα θεμα με τον συχρονισμο ... εχω νοβα και εχω βαλει νοβα γκο στο λαπτοπ και απο εκει βλεπω αγωνες και αλλα που εχει μερικες φορες κολαει το στρεαμινγ και αλλοτε το youtube σε 720 p αναλυση λιγο κολαει εαν το βαλω 1080 p δεν παει ευκολα πουθενα ....

    τα στοιχεια της γραμμης μου ειναι τα εξης :

    Configured Current
    Line Status --- SHOWTIME
    Link Type --- Interleave Path
    [Go Top]

    Data Rate:
    Upstream Downstream
    Actual Data Rate 902 (Kbps.) 10953 (Kbps.)
    [Go Top]

    Operation Data / Defect Indication:
    Operation Data Upstream Downstream
    Noise Margin 10.5 dB 9.0 dB
    Attenuation 16.4 dB 25.8 dB

    Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
    FEC Error 6770 3
    CRC Error 20 0
    HEC Error 179 0
    [Go Top]

    Statistics:
    Received Cells Transmitted Cells
    Cell Counter 33544315 11813381
    [Go Top]

    Μηπως ξερετε τι μπορει να φταει .... πηρα την Hol και μου πε καλα τα βλεπουμε ....

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [D-Link] Nεο switch και προβλημα με ταχυτητα
    Από hammer στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-15, 15:02
  2. Σοβαρό Πρόβλημα με ταχύτητα Internet
    Από gmanias στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-14, 22:29
  3. προβλημα με ταχυτητα ιντερνετ forthnet
    Από grigoris7 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-14, 17:26
  4. προβλημα με ταχυτητα hol vdsl50
    Από nikos52 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-14, 21:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας