Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 69
  1. #1
    Εγγραφή
    30-09-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Καλησπερα,

    Χθες εκανα αιτηση για οτε vdsl 50αρι (απο καμπινα) αναβαθμιση απο 4 mbps.Σημερα λοιπον που γυρισα σπιτι ειδα οτι ειχε αναψει το λαμπακι του συναγερμου που αναβει οταν δεν εχει συνδεση με τηλεφωνο και πραγματι το τηλεφωνο ηταν νεκρο.Ανοιγω το μενου του ρουτερ (μου πηρε 5 λεπτα να μπω...) και βλεπω οτι ο συγχονισμος εχει ανεβει και το attenuation εχει πεσει απο 51.5 στο 45.Εκανα πολλα reboot και ενω το attenuation μενει σταθερο ο συγχρονισμος παει απο 6 μεχρι 9 mbps.O εξοπλισμος vdsl θα ερθει αυριο.To ιντερνετ παρα τους περιργους συγχρονισμους δεν εχει αποσυνδεσεις και δεν κολλαει απλα δεν εχω τηλεφωνο.
    Ερωτησεις
    1)Απο ο,τι εχω διαβασει εδω στο φορουμ, πρωτα νομιζω αναβαθμιζεται η συνδεση του πελατη και πιανει το μεγιστη δυνατη ταχυτητα με το υπαρχων adsl ρουτερ και μετα ερχεται ο καινουργιος εξοπλισμος vdsl.Eγω γιατι εχω τοσο υψηλο attenuation ενω ειμαι 800 μετρα απο την καμπινα και τοσο χαμηλο συγχρονισμο?
    2)Ειναι φυσιολογικο να μην εχω τηλεφωνο?
    3)Αυριο που θα ερθει ο εξοπλισμος vdsl θα διορθωθουν τα παραπανω ή να παρω τηλεφωνο στο 13888 (απλα φοβαμαι μη το δηλωσουν βλαβη και γινει ενα μπαχαλο η συνδεση σου λογω της ενεργοποιησης του vdsl και της "βλαβης")?

    ΕυχαριστώΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο 2015-05-21, 1.44.53 PM.png 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  121,1 KB 
ID: 155495

    - - - Updated - - -

    Επισης δε ξερω αν βοηθα , δοκιμασα να κατεβασω 100mb απο το ftp του οτε και κανει το εξης: ξεκιναει απο 500kb κατεβαινε μεχρι τα 121 kb και ξαναανεβαινει στα 500 και παει λεγοντας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος __Christos__ : 21-05-15 στις 14:37.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.833
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Βλαβη πρεπει να εχεις, δεν γινονται τοσο γρηγορα τα πραγματα....

  3. #3
    Εγγραφή
    30-09-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Μαλλον ετσι θα ειναι, αλλα ξες τι με προβληματιζει, ειχα το πακετο των 4 mbps και σημερα πιανω 7.Χθες εκανα αιτηση για vdsl , τι στο διαολο , τοσο συμπτωση?

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.833
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μια πιθανη εξηγηση ειναι οτι με το που καταχωρηθηκε η αιτηση, ελευθερωθηκε το profil σου και συγχρονισες ελευθερα, μιας και τετοιου ειδους αλλαγες γινονται τυπικα απο το callcenter. Σιγουρα στη διαδικασια μετατροπης δεν υπαρχει φαση που μενεις χωρις τηλεφωνο για ωρες/μερες, αρα έχεις σιγουρα ΚΑΙ βλάβη.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-09-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Καλεσα στο 13888 στις βλαβες.Η κοπελα στο τηλεφωνικο κεντρο το δηλωσε σαν βλαβη αλλα για το τηλεφωνο μονο.Μου ειπα τα γνωστα οτι θα ενημερωθω με sms κλπ και οτι το ιντερνετ ειναι ανεξαρτητο απο τη βλαβη στην τηλεφωνικη μου γραμμη.Εγω ομως συνεχιζω να αναρωτιεμαι, γιατι οταν με εβαλαν σε ελευθερο προφιλ να κοπηκε το τηλεφωνο??

    - - - Updated - - -

    Και κατι ακομα, πως δικαιολογειτα η πτωση 6.5 μοναδων του attenuation με την αλλαγη προφιλ? Δε ξερω μου φαινεται πολυ περιργο ολο αυτο.Αναβαθμιση σε vdsl,ξεκλειδωμα προφιλ= -6.5 μοναδες στο attenuation και καθολου τηλεφωνο??

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.833
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Καλα, αφου σου ειπε οτι το internet δεν εχει καμμια σχεση με το τηλεφωνο, τι συμπερασμα να βγαλουμε..
    Παρολα αυτά, εάν μιλαμε για καποιο πειραγμα σε καλωδια, ολα ειναι πιθανα. Ακομα και η πτωση κατα 6.5 μοναδων του attenuation μπορει να ειναι μουφα του ρουτερ.
    Απο την άλλη, μπορει απλά να σε έχουν μεταφερει ήδη σε vdsl πόρτα, ΑΛΛΑ το ενα καλώδιο δεν κουμπωσε καλά.
    Ετσι εχεις ενα τυχαιο attenuatiοn με το ενα συρμα, και δεν εχεις και τηλεφωνο.
    Αναγκαστικα περιμενεις να φτιαχτεί πρωτα το τηλεφωνο και μετα να βγαλεις συμπερασματα.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-09-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, το vdsl ρουτερ που θα ερθει αυριο εγω το συνδεω ή αφηνω το ρουτερ που εχω τωρα μεχρι να αποκατασταθει η βλαβη στο τηλεφωνο?

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.833
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Βαλτο, δεν χανεις τιποτε. Τα vdsl router συγχρονιζουν και σε adsl mode....

  9. #9
    Εγγραφή
    30-09-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Οκ ευχαριστω πολυ, θα σας ενημερώσω πως παει.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-08-2013
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    19(dB) / 2.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πιθανών λάθος μικτονόμηση. Για καλό και για κακό δοκίμασε να καλέσεις το νούμερο να δείς αν καλεί ή αν βγαίνει μήνυμα οτι δεν λειτουργεί για τεχνικούς λόγους. Επίσης αν καλεί άστο να χτυπήσει 5-6 φορές, αν το σηκώσει κάποιος τότε προφανώς έχει γίνει αντιστροφή.

  11. #11
    Εγγραφή
    30-09-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Τους είπα να το βάλουν εκτροπή στο κινητό μου όσο δε λειτουργεί

  12. #12
    Εγγραφή
    01-08-2013
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    19(dB) / 2.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από __Christos__ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους είπα να το βάλουν εκτροπή στο κινητό μου όσο δε λειτουργεί
    Το θέμα είναι μην έχουν συνδέσει τη γραμμή σου σε κανέναν που μιλάει με Ουγκάντα και σου έρθει μετά κανα μπουγιουρντί.

  13. #13
    Εγγραφή
    30-09-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Λοιπον επιτστρεφω με πολλα και δυσαρεστα νεα.
    Σημερα το πρωι ηρθαν δυο τεχνικοι του οτε, ευγενεστατα παιδια για να ελενξουν τη γραμμη και αφου πηγαν-ηρθαν απο το σπιτι μεχρι την καμπινα 2,3 φορες ηρθε ο ενας απο τους δυο σπιτι για να δει τι παιζει.Η βλαβη αποκατασταθηκε αλλα ηρθε ο νεαρος με εναν μετρητη για να δει τι παιζει με το ιντερνετ.Μου ειπε λοιπον τα εξης:

    Ο μετρητης δεινχει οτι ειμαι στα 1.2 χλμ απο την καμπινα vdsl και το πιθανοτερο ειναι οτι οταν ερθει το vdsl ρουτερ να μην παιζει καν σαν vdsl λογω αποστασης.Μεχρι στιγμης μου λεει οτι η καμπινα ειναι αυστηρα vdsl και ο οτε δεν τους δινει την δυνατοτηα να μου δωσει 24αρι απο καμπινα τουλαχιστον ακομα.Ομως επειδη μου ειπε η καμπινα εχει γεμισει λογικα θα της βαλουν μεσα ενα μινι τηλεφωνικο κεντρο για καινουργιους πελατες οποτε ισως να μπορεσει καποια στιγμη στο μελλον να με συνδεσει σαν χρηστη adsl στην καμπινα.Καταλαβαινετε δηλαδη οτι λογω της καλοσυνης του ανθρωπου θα μπορεσω να εχω αξιοπρεπες ιντερνετ αν δεν παιζει η vdsl.Το κακο ειναι οτι επειδη ειναι vdsl μονο η καμπινα προς το παρων, αν δεν παιξει θα με γυρισει σε adsl απο το παλιο τηλεφωνικο κεντρο που ειναι στα 3+ χιλιομετρα..
    Η αλλη λυση ειναι να παω στο πακετο των 30 mbps και να συνεχισω να εχω το παλιο ρουτερ και ουσιαστικα να πληρωνω την adsl σαν vdsl μεχρι να μπορεσει να με αλλαξει.
    Αυτος με τον μετρητη του δεν μπορεσε να συγχρονισει σαν vdsl αλλα μου λεει αφου θα μου ερθει που θα μου ερθει το ρουτερ ας κανω μια προσπαθεια.
    Τα συμπερασματα δικα σας..

    **Επειδη ξερω οτι πολλους απο εδω τους ενδιαφερουν αυτα,επειδη τον ρωτησα, πραγματι το vdsl πιανει καρφωτα 50 μεχρι τα 650 μετρα περιπου αλλα μετα μου λεει λογω της τεχνολογιας πεφτει κατακορυφα οποτε αν συγχρονισω μου λεει πανω απο 25 mbps και αν δε προκειται να δω.Οταν το ρωτησα για vdsl vectoring μου ειπε οτι η τεχνολογια εφαρμοζεται στην αθηνα πειραματικα και οτι δεν εχουν κανει ενημερωση καν για την τεχνολογια στους τεχνικους για αυτην.Οτιδηποτε ξερει για την τεχνολογια το ξερει απου φιλους δικους του τεχνικους.

  14. #14
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πιστευω 30mbps θα τα πιασεις γιατι ειναι αραιοκατοικημενα και λιγα τα καλωδια οποτε δεν θα εχεις θορυβο στην γραμμη.
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...AF%CE%B1%CF%82

  15. #15
    Εγγραφή
    30-09-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Εμένα μου είπε οτι είμαι 1.2 με 1.3 απόσταση οποτε και εγώ τόση απόσταση θα έχω.Το ρουτερ θα το παραλαβω σήμερα το απόγευμα οποτε μένει να δω.πριν απο λίγο ό υ εκανα ενα speedtest είχα 10 mbps download και 2 up .Ειναι φυσιολογικό αυτό απο τη στιγμη που ακόμα έχω το adsl router πανω?
    Υ.γ ευχαριστώ για το ενθαρρυντικό post

    - - - Updated - - -

    Μόλις τώρα είδα οτι ο χρήστης που ανεφερες στο ποστ έχει το zte και θυμηθηκα οτι μου είπε οτι μακάρι να μου έστελνε ο ΟΤΕ το zte γιατί θα ήταν πιο καλό σα ρουτερ αλλά το πιθανότερο είναι θα μου στείλουν το speedport αν θυμάμαι καλα

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο adsl/vdsl tp link 9970
    Από babis3g στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-17, 23:29
  2. Ανεβασμένο ping μετά απο αναβάθμιση σε VDSL
    Από ethnik471 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-16, 12:34
  3. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58
  4. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-15, 18:45
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 03:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας