Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 32
  1. #16
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blarios1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εψαξα αρκετα στο internet γενικοτερα σχετικα με το προβλημα που αντιμετωπιζω. Πριν μερικους μηνες ο υπολογιστης μου αντιμετωπισε προβλημα και άρχισε να κολαει πολυ καθως και τα fps του σε games κτλ απο 60 να γινονται 10. Εκανα "επαναφορα συστηματος" αλλα το προβλημα συνεχιζε να παραμενει, ετσι αναγκαστηκα και εδωσα το laptop μου σε ειδικο ωστε να μπορεσει να λυσει το προβλημα. Αυτος εκανε format αλλα το προβλημα συνεχιζε και παρεμενε και δεν ξερω τι να κανω .
    Πήγες το μηχάνημα σε τεχνικό για να λύσει συγκεκριμένο πρόβλημα και μετά όταν το πήρες είχε πάλι το ίδιο πρόβλημα, γιατί δεν το πήγες πάλι πίσω

    αφού πλήρωσες για κάτι που δεν επιδιορθώθηκε;;;

    Kάποια διεργασία κολλάει το σύστημα και σου πάει τον επεξεργαστή στο 100%, επειδή ψάχνοντας στα τυφλά από μόνος σου μόνο από τύχη θα

    μπορέσεις να το βρείς, θα σου πρότεινα να τον πας πάλι πίσω στον τεχνικό και να του δείξεις επιτόπου το πρόβλημα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #17
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Μηνύματα
    484
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έφαγα πριν κάτι μήνες 2 μέρες troubleshooting και άπειρο ψάξιμο για το ίδιο πρόβλημα, οπότε μην κουράζεσαι με ανοίγματα και αλλαγές πάστας.
    Η Dell τα τελευταία χρόνια έχει ένα έξτρα καλωδιάκι στο φορτιστή της, που βεβαιώνει αν είναι γνήσιος. Απ' ότι φαίνεται επίσης, το καλώδιο αυτό χάνει την επαφή πολύ εύκολα. Αν λοιπόν σου συμβεί αυτό ή έχεις μη-Dell φορτιστή, αντιμετωπίζεις 3 προβλήματα. Το πρώτο είναι το warning που σου πετάει σε κάθε boot ότι ο φορτιστής δεν είναι genuine. Το δεύτερο ότι το laptop τροφοδοτείται αλλά η μπαταρία δε φορτίζει. Και το τρίτο, ότι η cpu κλειδώνει στα 2-3 χαμηλότερα p-states της, με αποτέλεσμα το laptop να σέρνεται.
    Για να λυθεί το πρόβλημά σου πρέπει να αγοράσεις genuine dell φορτιστή, ή να απενεργοποιήσεις από το Bios την επιλογή Intel Speedstep, ώστε ο επεξεργαστής να δουλέυει full speed. Βέβαια το τελευταίο έχει το μειονέκτημα ότι θα είναι πολύ ζεστός, αλλά δεν έχεις άλλη λύση χωρίς να τα σκάσεις.
    Επίσης, αν το δει ο cranky, ας κάνει αν θέλει μια δική του περίληψη και ένα sticky post, γιατί πραγματικά η dell ταλαιπωρεί πάρα πολύ κόσμο με αυτό το θέμα και η λύση δεν είναι καθόλου προφανής. Για εμένα είναι υπεραρκετός λόγος για να μην ξαναπροτείνω δικό της laptop σε συνθέσεις που μου ζητάνε, ενώ παλιότερα την πρότεινα 8/10 φορές.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blarios1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον φορτιστη τον επελεξε ο τεχνικος που του εδωσα και για το φορματ και κατα 99% ειναι σωστος.
    Εμ, έλα που δεν είναι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος applebite : 25-05-15 στις 20:13.

  3. #18
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή μου κέντρισε την περιέργεια ο συμφορουμίτης ποιο πάνω, σχετικά με τα προβλήματα που μπορεί να παρουσιαστούν από imitation τροφοδοτικό

    σε Laptop Dell, είπα να κάνω μια δοκιμή σε δύο δικά μου Laptop και αν βρώ ευκαιρία θα κάνω και σε υπόλοιπα μοντέλα.

    Τα Laptop είναι ένα παλιό XPS M1530 και ένα Inspiron 17R-5737 που αγοράστηκε πέρυσι. Και τα δύο έχουν λειτουργικό 8.1pro 64bit.

    Έκανα και στα δύο την ίδια δοκιμή, την μία φορά με τον γνήσιο φορτιστή και την άλλη με τον imitation, ώστε να τσεκάρω τις τυχόν διαφορές που

    θα έχουν κατά την λειτουργία τους. Να σημειώσω εδώ ότι το XPS M1530 δεν έχει μπαταρία, γιατί έχει πεθάνει προ πολλού, αλλά μπόρεσα να δω

    το πρόβλημα στο καινούργιο. Ο imitation φορτιστής δεν αναγνωρίστηκε, όπως ήταν φυσικό άλλωστε και από τα δύο Bios, βγάζοντας στο άνοιγμα

    την ειδοποίηση μόνο στο καινούργιο και αν πατήσεις το F3 απενεργοποιείται μόνιμα η προειδοποίηση. Όταν άνοιξε ο καινούργιος υπολογιστής

    είδα ότι μου δείχνει να έχει απενεργοποιηθεί η διαδικασία φόρτισης, χωρίς να έχω βρεί ακόμη πως να την ενεργοποιήσω, αν κάποιος συμφορουμίτης

    ξέρει κάτι ας το ανεβάσει.

    Συνέχισα με την διαδικασία του test και στους δύο υπολογιστές κάνοντας συγχρόνως τα εξής: Mετατροπή HD Video με το Freemake Video Converter,

    θέαση HD Video με τον VLC media Player, άνοιγμα 10 καρτελών στον Explorer και περιήγηση στο forum. Kατά την διάρκεια της μετατροπής έκανα

    και διάφορες άλλες δουλειές στον υπολογιστή(screenshot, αναζήτηση σε φακέλους, κ.λ.π.).

    Όταν τελείωσα την δοκιμή διαπίστωσα ότι δεν υπήρχε καμία αλλαγή συμπεριφοράς στους υπολογιστές, είτε δουλεύανε με τον γνήσιο φορτιστή

    είτε με τον imitation και το μόνο πρόβλημα που δεν έχω προλάβει να κοιτάξω είναι η απενεργοποίηση της φόρτισης.

    Τουλάχιστον στα δικά μου Laptop δεν είδα καμιά διαφορά και να σημειωθεί ότι ο επεξεργαστής δούλευε και στο 97~100% για πάνω

    από 15 λεπτά.


    Το Intel SpeedStep φυσικά ήταν ενεργοποιημένο και δεν θα πρέπει να απενεργοποιηθεί, εκτός αν κάνουμε extreme OC, όπως διάβασα σε site

    που ασχολείται με το αντικείμενο.

    Φωτογραφικό υλικό δοκιμών

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  imitation 5737.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  487,1 KB 
ID: 155831 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  imitation XPS - M1530.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  367,2 KB 
ID: 155832 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  imitation - φόρτιση απενερ&#947.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  134,7 KB 
ID: 155833 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Γνήσιος 1.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  310,6 KB 
ID: 155834

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Γνήσιος 2.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  242,1 KB 
ID: 155835 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  imitation 1.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  327,9 KB 
ID: 155836 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  imitation 2.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  324,2 KB 
ID: 155837 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  WP_20150526_001.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  155,5 KB 
ID: 155838


    - - - Updated - - -

    Ψάξε-ψάξε βρήκα εδώ τι συμβαίνει με τους φορτιστές της Dell.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #19
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Μηνύματα
    484
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Φίλε sweet dreams, το πρόβλημα είναι σίγουρα υπαρκτό, και προσωπικά το έχω συναντήσει σε 3 μηχανήματα από τότε που το πρωτοπέτυχα. Ενδεχομένως να μην ισχύει για όλα τα laptop της dell και να είσαι στους τυχερούς, αλλά μια γρήγορη αναζήτηση θα δεις ότι επιστρέφει χιλιάδες αναφορές σε αυτό:
    dell charger cpu throttle

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουλάχιστον στα δικά μου Laptop δεν είδα καμιά διαφορά και να σημειωθεί ότι ο επεξεργαστής δούλευε και στο 97~100% για πάνω
    από 15 λεπτά.
    Το ποσοστό που αναφέρει ο Task manager δε σχετίζεται, το πρόβλημα είναι το ταβάνι του επεξεργαστή. Με άλλα λόγια, αν μια CPU@2.5GHz λειτουργεί με ανώτερο όριο τα 1.2GHz (το τελευταίο laptop που πέτυχα), πάλι 100% χρήση θα έχεις αν τη ζορίσεις, αλλά η ταχύτητά της θα έχει πέσει στο μισό. Για να σιγουρευτείς ότι το πρόβλημα δε σε επηρεάζει, κάνε τα εξής:
    1) Από σβηστό laptop, κάνε boot με τον αυθεντικό φορτιστή.
    2) Τρέξε CPU-Z, και κοίτα μέχρι που φτάνει όταν το ζορίσεις.
    3) Κλείστο
    4) Άλλαξε το φορτιστή, και επανέλαβε τη διαδικασία (ώστε το BIOS να έχει δει ότι δεν είναι αυθεντικός).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος applebite : 27-05-15 στις 09:59.

  5. #20
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από applebite Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε sweet dreams, το πρόβλημα είναι σίγουρα υπαρκτό, και προσωπικά το έχω συναντήσει σε 3 μηχανήματα από τότε που το πρωτοπέτυχα. Ενδεχομένως να μην ισχύει για όλα τα laptop της dell και να είσαι στους τυχερούς, αλλά μια γρήγορη αναζήτηση θα δεις ότι επιστρέφει χιλιάδες αναφορές σε αυτό:
    dell charger cpu throttle
    Mα γι' αυτό ακριβώς έχω γράψει και με Bold αυτό:
    Τουλάχιστον στα δικά μου Laptop δεν είδα καμιά διαφορά και να σημειωθεί ότι ο επεξεργαστής

    δούλευε και στο 97~100% για πάνω από 15 λεπτά.
    Eπειδή υπάρχουν γύρω μου πολλά Dell θα κάνω όταν έχω χρόνο δοκιμή και σε άλλα, απλά για μένα δεν θα θεωρηθεί ανασταλτικός παράγοντας

    για να αγοράσω πάλι Dell η αγορά γνήσιου φορτιστή και όχι imitation. Να είχα κάποιο πρόβλημα με την ποιότητα κατασκευής, την υποστήριξη και την

    εγγύηση να το ξανασκεφτώ, αλλά επειδή θα πρέπει να αγοράσω γνήσιο φορτιστή αν μου χαλάσει, δεν θα μου αλλάξει την γνώμη που έχω για την εταιρία.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από applebite Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ποσοστό που αναφέρει ο Task manager δε σχετίζεται, το πρόβλημα είναι το ταβάνι του επεξεργαστή. Με άλλα λόγια, αν μια CPU@2.5GHz λειτουργεί με ανώτερο όριο τα 1.2GHz (το τελευταίο laptop που πέτυχα), πάλι 100% χρήση θα έχεις αν τη ζορίσεις, αλλά η ταχύτητά της θα έχει πέσει στο μισό. Για να σιγουρευτείς ότι το πρόβλημα δε σε επηρεάζει, κάνε τα εξής:
    1) Από σβηστό laptop, κάνε boot με τον αυθεντικό φορτιστή.
    2) Τρέξε CPU-Z, και κοίτα μέχρι που φτάνει όταν το ζορίσεις.
    3) Κλείστο
    4) Άλλαξε το φορτιστή, και επανέλαβε τη διαδικασία (ώστε το BIOS να έχει δει ότι δεν είναι αυθεντικός).
    Αν η ταχύτητα πέσει στο μισό δεν θα έχει την ίδια ακριβώς συμπεριφορά με πριν , ούτε θα μπορεί να τελειώνει απαιτητικές εργασίες στον ίδιο χρόνο

    με πριν και φυσικά θα σέρνεται.

    Παρ' όλα αυτά, επειδή είμαι περίεργος και άπιστος άνθρωπος, με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #21
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Μηνύματα
    484
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπειδή υπάρχουν γύρω μου πολλά Dell θα κάνω όταν έχω χρόνο δοκιμή και σε άλλα, απλά για μένα δεν θα θεωρηθεί ανασταλτικός παράγοντας

    για να αγοράσω πάλι Dell η αγορά γνήσιου φορτιστή και όχι imitation. Να είχα κάποιο πρόβλημα με την ποιότητα κατασκευής, την υποστήριξη και την

    εγγύηση να το ξανασκεφτώ, αλλά επειδή θα πρέπει να αγοράσω γνήσιο φορτιστή αν μου χαλάσει, δεν θα μου αλλάξει την γνώμη που έχω για την εταιρία.
    Το δικό μου πρόβλημα δεν έγκειται εκεί, σωστά λες ότι αν χαλάσει ο φορτιστής σε μηχάνημα δουλειάς καλό είναι να μην κάνουμε τσιγκουνιές και να πάρουμε αυθεντικό. Το θέμα είναι ότι τα laptop που δοκίμασα εγώ είχαν όλα αυθεντικό φορτιστή, ο οποίος όμως δεν αναγνωριζόταν ως τέτοιος από το BIOS. Αν διαβάσεις ιστορίες από το link που παρέθεσα, θα δεις ότι υπάρχει κόσμος που αναγκάστηκε να αγοράσει 2 και 3 φορτιστές για το λόγο αυτό. Εν ολίγοις, άλλο είναι να αναγκαστώ να πάρω φορτιστή επειδή μου κάηκε, και άλλο επειδή κάθε τόσο το laptop αποφασίζει να τον βλέπει ως μαϊμού. Για ποιότητα - υποστήριξη - εγγύηση συμφωνούμε, και γι αυτό ανέφερα ότι προτιμούσα τη Dell, αλλά το συγκεκριμένο είναι μεγάλη χοντράδα από μέρους της.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος applebite : 27-05-15 στις 10:42.

  7. #22
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από applebite Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικό μου πρόβλημα δεν έγκειται εκεί, σωστά λες ότι αν χαλάσει ο φορτιστής σε μηχάνημα δουλειάς καλό είναι να μην κάνουμε τσιγκουνιές και να πάρουμε αυθεντικό. Το θέμα είναι ότι τα laptop που δοκίμασα εγώ είχαν όλα αυθεντικό φορτιστή, ο οποίος όμως δεν αναγνωριζόταν ως τέτοιος από το BIOS. Αν διαβάσεις ιστορίες από το link που παρέθεσα, θα δεις ότι υπάρχει κόσμος που αναγκάστηκε να αγοράσει 2 και 3 φορτιστές για το λόγο αυτό . Με άλλα λόγια, άλλο είναι να αναγκαστώ να πάρω φορτιστή επειδή μου κάηκε, και άλλο επειδή κάθε τόσο το laptop αποφασίζει να τον βλέπει ως μαϊμού. Για ποιότητα - υποστήριξη - εγγύηση συμφωνούμε, και γι αυτό ανέφερα ότι προτιμούσα τη Dell, αλλά το συγκεκριμένο είναι μεγάλη χοντράδα από μέρους της.
    Εδώ όμως το θέμα πάει αλλού και βάζεις νέα δεδομένα στην συζήτηση, γιατί στο post #17 δεν έχεις αναφέρει το παραμικρό για γνήσιους

    και καινούργιους φορτιστές
    που δεν αναγνωρίζονται ή εγώ δεν κατάλαβα καλά;;;; Aν είναι καινούργιος και γνήσιος και δεν αναγνωρίζεται τον επιστρέφω

    και παίρνω άλλον, που είναι το πρόβλημα;;; Γιατί δηλαδή κάποιος να αναγκαστεί να αγοράσει 2 και 3 γνήσιους φορτιστές και να μην επιστρέψει

    τον πρώτον που δεν λειτουργεί σωστά;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #23
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Μηνύματα
    484
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ όμως το θέμα πάει αλλού και βάζεις νέα δεδομένα στην συζήτηση, γιατί στο post #17 δεν έχεις αναφέρει το παραμικρό για γνήσιους

    και καινούργιους φορτιστές
    που δεν αναγνωρίζονται ή εγώ δεν κατάλαβα καλά;;;; Aν είναι καινούργιος και γνήσιος και δεν αναγνωρίζεται τον επιστρέφω

    και παίρνω άλλον, που είναι το πρόβλημα;;; Γιατί δηλαδή κάποιος να αναγκαστεί να αγοράσει 2 και 3 γνήσιους φορτιστές και να μην επιστρέψει

    τον πρώτον που δεν λειτουργεί σωστά;;;
    Στο post ξεκινάω αναφέροντας το πρόβλημα για γνήσιους φορτιστές, και μετά πάω στους imitation. Συγκεκριμένα:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από applebite Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Dell τα τελευταία χρόνια έχει ένα έξτρα καλωδιάκι στο φορτιστή της, που βεβαιώνει αν είναι γνήσιος. Απ' ότι φαίνεται επίσης, το καλώδιο αυτό χάνει την επαφή πολύ εύκολα. Αν λοιπόν σου συμβεί αυτό ή έχεις μη-Dell φορτιστή, αντιμετωπίζεις 3 προβλήματα...
    Όταν λοιπόν πάρεις καινούριο αυθεντικό φορτιστή, το πιο πιθανό είναι ότι θα δουλέψει και δε θα έχεις πρόβλημα, αλλιώς όπως αναφέρεις τον επιστρέφεις. Το πρόβλημα είναι ότι σε κάποιους μήνες, το BIOS μπορεί να αρχίσει να σου πετάει Error και γι' αυτόν, όπως έκανε και με τον αρχικό. Με αυτό τον τρόπο μπαίνεις σε μια διαδικασία να αγοράζεις φορτιστές, αντικαθιστώντας άλλους που δεν έχουν καεί. Στα 2-3 χρόνια, ανάλογα και με την τύχη σου, μπορείς λοιπόν άνετα να φτάσεις στους 2-3 γνήσιους φορτιστές. Και απ' όσο έχω διαβάσει, η Dell δεν αντικαθιστά λειτουργικό φορτιστή που δεν αναγνωρίζεται ως αυθεντικός, σε προτρέπει να αγοράσεις άλλον.

  9. #24
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από applebite Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λοιπόν πάρεις καινούριο αυθεντικό φορτιστή, το πιο πιθανό είναι ότι θα δουλέψει και δε θα έχεις πρόβλημα, αλλιώς όπως αναφέρεις τον επιστρέφεις. Το πρόβλημα είναι ότι σε κάποιους μήνες, το BIOS μπορεί να αρχίσει να σου πετάει Error και γι' αυτόν, όπως έκανε και με τον αρχικό. Με αυτό τον τρόπο μπαίνεις σε μια διαδικασία να αγοράζεις φορτιστές, αντικαθιστώντας άλλους που δεν έχουν καεί. Στα 2-3 χρόνια, ανάλογα και με την τύχη σου, μπορείς λοιπόν άνετα να φτάσεις στους 2-3 γνήσιους φορτιστές. Και απ' όσο έχω διαβάσει, η Dell δεν αντικαθιστά λειτουργικό φορτιστή που δεν αναγνωρίζεται ως αυθεντικός, σε προτρέπει να αγοράσεις άλλον.
    To κόψιμο του καλωδίου δεν νομίζω να είναι και τόσο πρόβλημα, το κολλάς και είσαι εντάξει, τώρα για το τι κάνει η Dell και κάτω από ποιες συνθήκες

    κάνει κάτι, έχω ακούσει τόσα πολλά στην ζωή μου που θα πρέπει να ακούσω και τις δύο πλευρές για να έχω άποψη.

    Έκανα την δοκιμή που πρότεινες ποιο πάνω, στον XPS που έχω πρόχειρο και δεν είδα διαφορές. Έβαλα να κάνω μια μετατροπή το ίδιο video, τα

    νούμερα είναι τα ίδια, μόλις μπορέσω θα κάνω και στους άλλους.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Γνήσιος.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  384,4 KB 
ID: 155856 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  imitation.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  378,8 KB 
ID: 155857
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #25
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Κατεβασε τον process explorer (portable freeware) και βγαλε screenshot.
    --

  11. #26
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατεβασε τον process explorer (portable freeware) και βγαλε screenshot.
    --
    Τι λέει, γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει αυτό το εργαλείο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  imitation.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  304,4 KB 
ID: 155858 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Γνήσιος.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  309,4 KB 
ID: 155859
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #27
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Εαν υπαρχει προβλημα με τα hardware θα ειχες υψηλο ποσοστο σε hardware interrupts.

    Το επομενο πιο πιθανο προβλημα ειναι:

    http://download.cnet.com/Freemake-Vi...-75218346.html

    ================================================

    Pros

    Didn't find any, it took too long to clean out.

    Cons

    Installs more malware than you can shake a stick at, even when you untick all the options. Zone Alarm did warn me and I know enough to know better. It probably took me 4 hours to clean up, it hijacks Firefox, deletes all search engines, renders it useless (tries to DNS redirect) and disabled the scan function on ZA. Malwarebytes found 17 pieces of junk.

    Summary

    Don't even consider it. If you really must, at least do a search for opinions first and don't load it onto an important PC.

    ================================================

  13. #28
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν υπαρχει προβλημα με τα hardware θα ειχες υψηλο ποσοστο σε hardware interrupts.

    Το επομενο πιο πιθανο προβλημα ειναι:

    http://download.cnet.com/Freemake-Vi...-75218346.html

    ================================================

    Pros

    Didn't find any, it took too long to clean out.

    Cons

    Installs more malware than you can shake a stick at, even when you untick all the options. Zone Alarm did warn me and I know enough to know better. It probably took me 4 hours to clean up, it hijacks Firefox, deletes all search engines, renders it useless (tries to DNS redirect) and disabled the scan function on ZA. Malwarebytes found 17 pieces of junk.

    Summary

    Don't even consider it. If you really must, at least do a search for opinions first and don't load it onto an important PC.

    ================================================
    Δεν έχω καταλάβει, έχεις διαβάσει όλο το νήμα;;; κάνω δοκιμή με δυο διαφορετικούς φορτιστές, έναν γνήσιο και έναν imitation για να

    δούμε αν υπάρχει διαφορά στην συχνότητα της CPU, το CPU-Z δεν δείχνει διαφορά, ούτε και αυτό δείχνει;;; το υπόλοιπο κείμενο από κάτω τι είναι;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #29
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ναι εριξα μια ματια στα προηγουμενα posts.
    Ο φορτιστης ειναι καπως κατω στη λιστα με τα πιθανα προβληματα.

    Το πιο πιθανο αυτη την στιγμη ειναι οτι εχεις malware δεδομενης της
    εφαρμογης video που φαινεται στον process explorer.

    Κανε clean install το OS μονο.

    Προσθεσε μονο σιγουρες εφαρμογες (browsers) μια-μια
    και τσεκαρισαι αν υστερα απο καθε εγκατασταση εμφανιζεται
    το προβλημα.

    Αν μετα απο ολα αυτα εχεις ακομα προβλημα, θα πρεπει
    να το πας σε πεπειραμενο ειδικο.
    --

  15. #30
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι εριξα μια ματια στα προηγουμενα posts.
    Ο φορτιστης ειναι καπως κατω στη λιστα με τα πιθανα προβληματα.

    Το πιο πιθανο αυτη την στιγμη ειναι οτι εχεις malware δεδομενης της
    εφαρμογης video που φαινεται στον process explorer.

    Κανε clean install το OS μονο.

    Προσθεσε μονο σιγουρες εφαρμογες (browsers) μια-μια
    και τσεκαρισαι αν υστερα απο καθε εγκατασταση εμφανιζεται
    το προβλημα.

    Αν μετα απο ολα αυτα εχεις ακομα προβλημα, θα πρεπει
    να το πας σε πεπειραμενο ειδικο.
    --
    Τί κάνεις Γιάννη; Κουκιά σπέρνω.........

    To Laptop το δικό μου που έχω ανεβάσει το screenshot, όπως μου ζήτησες στο post #25, δεν έχει κανένα πρόβλημα. Την δοκιμή με τους διαφορετικούς

    φορτιστές την κάνω για να μας φύγει η απορία αν με τον imitation φορτιστή κόβεται από το Bios η συχνότητα που δουλεύει ο επεξεργαστής και

    δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σε απαιτητικές εργασίες. Το freemake που βλέπεις κάνει μετατροπή video, ώστε να δούμε την συμπεριφορά του

    επεξεργαστή, δεν το βλέπεις κάτω στην γραμμή που τρέχει;;; Αυτό είναι το malware που κατάλαβες;;;; O υπολογιστής έχει εγκατεστημένο

    το KIS και σαρώνεται προληπτικά με Malwarebytes, AdwCleaner κ.α καλούδια, γιατί έχει "ανώμαλο ιδιοκτήτη".

    Για διαφορά συχνότητας του επεξεργαστή ανάμεσα στα δύο screenshots έχεις να μας πεις κάτι;;; εγώ γι' αυτό νόμισα ότι μου είπες να τρέξω το

    process explorer και όχι γιατί έχω πρόβλημα με το Laptop.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-15, 23:45
  2. Βοηθεια για overclocking ραμ και cpu
    Από spirosg13 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-15, 17:35
  3. CPU Fan (3pin) στο 100% σε νέα μητρική (4pin υποδοχή) // υπάρχει λύση?
    Από KallitexnisPro στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-14, 23:01
  4. Οποιος μπορει ας με βοηθησει!!!
    Από apollonios στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-14, 10:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας