Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Καλησπέρα,

    Πριν λίγες ημέρες, για διάφορους λόγους, πραγματοποίησα αλλαγή παρόχου από HOL σε ΟΤΕ. Με τη hol το download κλείδωνε περίπου στα 7000-8000 Kbps. Με την αλλαγή παρόχου σε Οτε, το download έπεσε αισθητά στα 4152 Kbps. Το ρουτερ που χρησιμοποιήθηκε ήταν το ίδιο και στις δύο περιπτώσεις.

    Μετά από τηλεφώνημα χτες στο 13888 και αναφορά του θέματος, έλαβα σήμερα μήνυμα ότι η βλάβη αποκαταστάθηκε. Το ρούτερ όμως δείχνει σήμερα κλείδωμα σε ακόμη χαμηλότερη ταχύτητα (3320 Kbps)! Παραθέτω τα χαρακτηριστικά της σύνδεσης μου:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2015-05-26 16.15.15.png 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  75,5 KB 
ID: 155806

    Η απορία μου είναι πώς γίνεται μετά από αλλαγή παρόχου σε Οτε, η ταχύτητα της σύνδεσης έπεσε στο μισό από ότι προηγουμένως. Μπορεί κάποιος εδώ να με βοηθήσει/διαφωτίσει στις αιτίες και τις πιθανές ενέργειες από μέρους μου; Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Εγγραφή
    04-02-2012
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ/ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ-ΚΥΛΛΗΝΗ
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14505/966 ,14230/1021
    ISP
    NOVA/WIND
    DSLAM
    Wind - ΚΥΛΛΗΝΗ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    6/6(dB) / 21.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στη hol είχες μεγαλύτερες ταχύτητες διότι το Noise Margin ήταν 9db τώρα είναι 13db, να ζητήσεις να στο κατεβάσουν στο 9db.

  3. #3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nicolaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη hol είχες μεγαλύτερες ταχύτητες διότι το Noise Margin ήταν 9db τώρα είναι 13db, να ζητήσεις να στο κατεβάσουν στο 9db.
    Προφανώς ο τεχνικός μετά την αναφορά του προβλήματος μου το ανέβασε, καθώς χτες ήταν στα 9db (όπου κλείδωνε στα 4152 Kbps). Δεν ξέρω όμως γιατί το έκανε αυτό. Παρ'όλα αυτά θα το ζητήσω και θα αναφέρω εδώ τις πιθανές αλλαγές.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-02-2012
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ/ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ-ΚΥΛΛΗΝΗ
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14505/966 ,14230/1021
    ISP
    NOVA/WIND
    DSLAM
    Wind - ΚΥΛΛΗΝΗ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    6/6(dB) / 21.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για δες στο netfaster iad parameters σε εχουν σε ADSL2; αν ναι το αλλαζεις σε ADSL2+ .

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    με οτε οταν δηλωθει βλαβη ανεβαζουν (αυτοματα) το σνρ παραπανω σε μεγαλυτερο προφιλ για πιο σταθεροτητα
    Για καποιο λογο (μετα την αποκατασταη βλαβης) φαινεται δεν στο εβαλαν πισω στο default που δινουν

  6. #6
    Ο τεχνικός στο 13888 χτες μου πρότεινε να περιμένω την αλλαγή και του ρούτερ για τη δήλωση ως βλάβης. Επίσης μου είπε πως στην περιοχή υπάρχει ταχύτητα κατά μέσο όρο 6 Mbps, οπότε θα μπορούσα να πιάνω και τα 7-8 που έπιανα, και το σπίτι μου ειναι 2,5km από το καφάο.

    Σήμερα λοιπόν που ήρθε και το νέο ρούτερ η ταχύτητα που κλειδώνει είναι στα 5100 Kbps. Ξανακάλεσα στο 13888 και το δήλωσα ως βλάβη. Εάν επιστρέψω στον παλιό πάροχο hol, υπάρχει πιθανότητα να επανέλθει η ταχύτητα που είχα σε αυτόν;

    (Εκτός αυτού, παρατηρείται μετά την αλλαγή παρόχου μια συνεχής αποσύνδεση και επανασύνδεση του ρούτερ. Προκαλείται ίσως από τις ενέργειες τους επειδή δηλώνω βλάβη; )

  7. #7
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    κατα πασα πιθανοτητα στον παλιο παροχο να εισαι οκ
    Δεν ειναι σιγουρο γιατι μπορει να σε βαλουν σε αλλη πορτα (αφου εφυγες), αλλα μαλλον θα εισαι οκ

    ισως το μοντεμ που σου εδωσαν να μην μπορει να κρατησει την γραμμη αλλα οι αποσυνδεσεις πρεπει να ειναι απο τον παροχο
    παντως με το οποιο μοντεμ θα επρεπε να εισαι οκ ... και πρεπει να φτιαξουν την βλαβη

    καλου κακου απο την μερια σου κανε ενα ελενχο εδω - σποιλερ
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...25#post5507825

  8. #8
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    μεγαλύτερο καφενείο τελικά απο τον ΟΤΕ δεν υπάρχει.. Ισως η Forthnet αλλά και σε μικρότερη κλίμακα..

    Η γραμμή μου κι εμένα με hol ηταν σταθερή και συγχρόνιζε ψηλά . Δεν είχα ουτε μια αποσύνδεση επι 5 χρόνια..

    Μόλις πήγα στον ΟΤΕ τα στατιστικά της γραμμής έγιναν να μην πώ καλύτερα..

    Το SNR μου απο μήνα σε μήνα πέφτει και απο μια μονάδα..Πως γίνεται αυτό δεν καταλαβαίνω..

    Ενω εδω και χρόνια είμαι με SNR που παίζει απο 9 έως 10 και 12mbs .. πλέων παίζω με SNR 6άρι kai 11.500 mbps..

    η Ταχύτητα δεν έχει πέσει αλλά βλέπω οτι το SNR αν συνεχίσει να πέφτει θα έχω πρόβλημα..

    Βλάβη δεν είναι να δηλώσεις με τους άσχετους του ΟΤΕ. Τα κάνουν σαν τα μούτρα τους. Δηλαδή χειρότερα.


    Σε δεύτερο σπίτι άλλη γραμμή άλλη περίπτωση παρόμοια κατάσταση. Πήγα απο άλλο πάροχο σε ΟΤΕ και η γραμμή πήγε κατα διάλου..
    Μισή ταχύτητα κάτω..

    Τα συμπεράσματα δικά σας.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    to snr που πεφτει μπορει να ειναι λογω modem που δεν μπορει να κρατησει τον θορυβο
    (αρα η γραμμη δεν ειναι τελεια)
    αλλα με οτε ενα broadcom μοντεμ θα σου ειναι συμβατο και σταθερο και δεν νομιζω να πεφτει το σνρ
    Αν πεφτει και με broadcom, 100% εχει σοβαρο θεμα η γραμμη

    τι μοντεμ εχεις με οτε (οχι που αυτο ειναι το προβλημα ... αλλα και το μοντεμ καποιες φορες βοηθαει)

    Τωρα για αλλαγη παροχου δεν το σχολιαζω γιατι δεν εχω εμπειρια

  10. #10
    Εγγραφή
    14-07-2008
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Αυτη η διαφορα στην ταχυτητα παρατηρειται χωρις να εχεις αλλαξει μοντεμ? Αν το αλλαξες, δοκιμασε με το προηγουμενο που ειχες απο τη HOL

    Αν το προβλημα παραμενει, κανε τηλεφωνο στον ΟΤΕ, και ζητα τους να σιγουρευτουν, οτι σε εχουν σε ADSL2+ και οχι κατι αλλο.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-14, 13:14
  2. Αποτυχία αλλαγής παρόχου από ΟΤΕ σε HOL
    Από adellas στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-14, 01:15
  3. Ερώτηση για αλλαγή απο HOL σε άλλο πάροχο
    Από MitsosGate13 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 14:41
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-14, 11:10
  5. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-14, 15:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας