Εμφάνιση 1-1 από 1
  1. #1
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Άλιμος
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-LINK W9980
    καλησπέρα,

    Έχοντας καταφέρει επιτέλους να δουλέψει το Wake On Lan στον υπολογιστή μου (με τη βοήθεια φυσικά των μελών του adslgr.com - βλ. εδώ) λέω τώρα να ασχοληθώ λίγο και με την ασφάλεια του pc μου (γιατί καλό το να τον ξυπνάω/ανοίγω όποτε θέλω από το κινητό αλλά μου φαίνεται ότι παραείναι πλέον ανοιχτό το pcακι μου στον έξω κόσμο (όχι ότι έχω και τίποτα να κρύψω αλλά δεν μου αρέσει να αισθάνομαι χύμα σε θέματα ασφάλειας).

    Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι θα ήθελα να ενεργοποίησω μια ασφάλεια του τύπου ότι μαγικά πακέτα ο υπολογιστής μου μπορεί να δέχεται μόνο από την τάδε MAC address (π.χ. το κινητό μου) και την δείνα MAC address (π.χ. της γυναίκας μου). Οποιαδήποτε άλλη MAC address στέλνει μαγικά πακέτα να μην μπορεί να ενεργοποιεί το pc.

    Βλέποντας τις ρυθμίσεις του ρούτερ μου υποθέτω ότι πρέπει να παίξω με το IPv4 firewall. Όπως βλέπετε στη φωτό Α, σε αυτό το μενού έχω τις επιλογές rule, lan host, wan host και schedule. Από αυτές το schedule δεν με νοιάζει γιατί θέλω να τρέχει 24/7 ο έλεγχος της ασφάλειας και επίσης το lan host δεν θεωρώ ότι με ενδιαφέρει από τη στιγμή που το πακέτο θα έρχεται από τον έξω κόσμο (άρα λογικά είμαστε στην επιλογή wan host).

    Στην εικόνα Β φαίνεται η οθόνη του wan host. Εκεί υπολογίζω ότι πρέπει να βάλω την mac address π.χ. του κινητού μου ή γενικά τη mac address της συσκευής η οποία θα μπορεί να επικοινωνεί με το pc.

    Στην εικόνα C φαίνεται η δημιουργία ενός rule. Εδώ υποθέτω ότι στο wan host πρέπει να επιλέξω τον wan host που δημιούργησα στην εικόνα B.
    Στο action υποθέτω ότι πρέπει να βάλω allow, στο status enabled και στο direction το IN (γιατί φαντάζομαι μιλάμε για inbound κίνηση)

    Τέλος, στην εικόνα D φαίνεται το μενού rule στο οποίο εδώ μπερδεύομαι αν πρέπει να επιλέξω το allow ή deny στο default filtering rules. Έχοντας κάνει όλα τα παραπάνω και επιλέγοντας deny δυστυχώς το firewall δεν δούλεψε όπως περίμενα και ουσιαστικά έκανε το αντίθετο (έκοψε το ιντερνετ στο κινητό μου αλλά και στο pc μου!!).

    Καμιά ιδέα για το πως θα το σετάρω σωστά;;;


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  A.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  126,9 KB 
ID: 155919Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  B.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  120,3 KB 
ID: 155920Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  C.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  153,0 KB 
ID: 155921Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  D.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  223,7 KB 
ID: 155922
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails A.jpg  

    B.jpg  

    C.jpg  

    D.jpg  

    Mobo: Asus P5KPL-AM | CPU: Intel Core 2 Duo E8400, 3GHz | RAM: Kingston 2x2GB | VGA: Geforce GTS 450 | SSD: Samsung SSD 840 Pro Series 128GB | HDD: Western Digital WD20EARX 2TB | PSU: ARCTIC A-500CX | Monitor: Philips 170S

Παρόμοια Θέματα

  1. TP LINK TD-W9980
    Από StefanosG στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 579
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-19, 15:29
  2. TP-LINK TD-W9980 + VDSL OTE
    Από lefteriz στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 770
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-19, 18:53
  3. TP LINK W9980-SNR
    Από djgreg στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-16, 20:35
  4. Πρόβλημα με TP Link TD-W8960N και HOL!
    Από Nyrhix στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-14, 14:36
  5. TP-LINK TD-W9980 N600 vs ZTE ZXDSL 913 wii
    Από ShadowGAP στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας