Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    29-04-2013
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ (τ. Vivodi)
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Θέλω να πω πρώτα-πρώτα ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον "sakis.kom" που έκανε τον κόπο να το ψάξει τόσο & να ενημερώσει, αλλά & σε όλους όσους βοήθησαν με τις ενημερώσεις τους.

    Συγχωρήστε με αν κάνω κάποιο ερώτημα που έχει ήδη απαντηθεί σε προηγούμενο post κάποιου θέματος, ή/& αν κακώς άνοιξα νέο θέμα. Απλά το θεώρησα καταλληλότερο, γιατί το ερώτημα μου σχετίζεται με 2-3 υπάρχοντα θέματα & δεν ήθελα να postάρω το ίδιο πράγμα & στα 3. Εξάλλου, μετά από διάβασμα όλων των σχετικών θεμάτων/post (το θέμα για το "παιχνίδι με 3 νούμερα" + 25 σελίδες το θέμα για τη HOL + 7 σελίδες για τη WIND + δεν ξέρω πόσες σελίδες από άλλα σχετικά θέματα που διάβασα για να κατατοπιστώ), το κεφάλι μου έγινε καζάνι!

    Παραθέτω λοιπόν στο spoiler κάποια post από 3 θέματα, πάνω στα οποία -κυρίως- βασίζονται οι ερωτήσεις μου.

    Spoiler:

    Για την προσφορά της HOL:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis.kom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν...! Υπάρχουν άνθρωποι στην HOL, όπως και σε όλες τις εταιρίες, που είναι ευγενέστατοι και κάνουν ότι γίνεται καλύτερο μπορούν!
    Προσφορά μέσα από την HOL.

    Πακέτο Double Play GR +300 με ότι αναφέρουν και στο site.
    Ρούτερ δεν γίνεται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να το έχουμε δωρεάν. Αν ήταν στο χέρι της και η αλλαγή με την χρέωση είχε συμβεί πρόσφατα, θα μπορούσε να μου το δώσει.
    Φορητότητα του δεύτερου αριθμού μου της ΟΝ. Περνάνε επάνω και το 210-300 που έχω από Yuboto.gr, περνάνε και ένα 213 που θα μου δώσουν γιατί έχω αιτηθεί νέο βρόγχο.
    Δώρο: Προπληρωμένη SIM με νέο αριθμό, για έναν χρόνο, και αυτόματη φόρτωση 120' ομιλίας κάθε μήνα.
    Δωρεάν τέλος ενεργοποίησης/φορητότητας (για πελάτες ON)

    Τελική 20.89 ευρώ για 2 χρόνια
    Νέος βρόγχος (δικό μου αίτημα) 49.90

    Σε λίγο θα μου στείλει το συμβόλαιο μέσω email


    Ευχαριστώ φίλε jjokeris!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis.kom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου έστειλε τα συμβόλαια, έχουν ένα μικρό ορθογραφικό και θα μου τα ξαναστείλει.
    Οι τιμές και γενικά η προσφορά θα μου έρθει σε νέο email.
    Τα συμβόλαια έχουν τις κανονικές τιμές και φαίνεται ακόμα και το τέλος ενεργοποίησης 35.90

    - - - Updated - - -

    Το email της προσφοράς. Δεν αναφέρονται τα τέλη μεταφοράς, οπότε ζήτησα νέο email που να τα αναφέρει ως δωρεάν.
    Το νέο διορθωμένο email...

    Αγαπητέ Κύριε χχχχχχχ ,
    Κατόπιν τηλεφωνικής μας επικοινωνίας σας ενημερώνω και σας διαβεβαιώνω και γραπτώς για την προσφορά , το πρόγραμμα για το σταθερό τηλέφωνο.
    Προσφέρεται στα 20,89€ το μήνα τελική τιμή και προσφέρει :

    Απεριόριστα αστικά- υπεραστικά σταθερά Ελλάδος
    300’ προς όλα τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας.
    Απεριόριστο ADSL Internet 24Mbps.
    Επιπλέον ένα καρτοκινητό prepay Vodafone ,το οποίο δίνει 120΄ ομιλίας για 12 μήνες χωρίς επιπλέον χρέωση.
    Τα τέλη ενεργοποίησης είναι δωρεάς για την μεταβίβαση της τηλεφωνικής σας γραμμής.

    Οι τιμές που προαναφέρω συμπεριλαμβάνουν τον ΦΠΑ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis.kom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, για την κάρτα SIM με δώρο 120' κάθε μήνα, ενημερώθηκα πως δεν μπορεί να ισχύσει για όλους και μπορεί να ισχύσει ανάλογα την περίπτωση ίσως και το πακέτο που μπαίνει ο καθένας.
    Συγνώμη για την αναστάτωση αλλά δεν το γνώριζα και εγώ από την αρχή αυτό.
    Για τη 2η γραμμή:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis.kom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δεύτερη γραμμή είναι δωρεάν και τον για νέο βρόγχο τον έμαθε όταν ήδη είχαμε συμφωνήσει την τιμή.

    Όλα ΟΚ από μέρους μου. Έχω ήδη στείλει υπογεγραμμένα τα συμβόλαια μέσω email.
    Η προσφορά ισχύει και αφορά μόνο νέες αιτήσεις και όχι αιτήσεις που έχουν ήδη γίνει ή που έχουν ενεργοποιηθεί.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis.kom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για 2 γραμμές, λόγω κόστους ΜΟΝΟ CYTA με 34 ευρώ.
    Για "σχεδόν" 2 (δύο νούμερα καλούν οι απ' έξω αλλά μόνο ένα χτυπάει πάντα και μόνο ένα παίρνει) HOL με 21 ευρώ.
    Για πακέτο WIND με διεθνείς κλήσεις:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anti exploit 7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ έκλεισα τελικά WIND Double Play
    Απεριόριστο Internet έως 24 Mbps
    Απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις
    Δωρεάν 300’/μήνα προς όλα τα ελληνικά κινητά
    Δωρεάν 120’ προς σταθερά και κινητά στο F2G καρτοκινητό
    δωρεάν 1GB Mobile Broadband κάθε μήνα
    Δωρεάν κόστος ενεργοποίησης
    WIND International Απεριόριστες κλήσεις
    Ψηφιακές ευκολίες
    Public IP address
    ΣΥΝΟΛΟ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ 20 +5 = 25 με φπα

    το καλύτερό deal καθαρό και επίσημο από wind
    Για 2η (& 3η) γραμμή:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis.kom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά, κοιτάτε πως έχει η κατάσταση και να δούμε αν όντως γίνεται το παρακάτω.

    Είμαι στην ΟΝ Telecoms με κλασική γραμμή PSTN. Η γραμμή είναι VOIP με 2 αριθμούς. Το κεφαλικό (ο βρόγχος) 210-48 και το δεύτερο 211-11

    Λέμε πως πάω στην HOL και μεταφέρω και τους 2 αριθμούς (όχι σαν ανεξάρτητους) στο πακέτο Double Play.
    Με καλούν και στους 2 αλλά όταν ο πρώτος μιλάει, ο δεύτερος μπαίνει σε αναμονή. Αυτό γίνεται κανονικά. Δεν ξέρω ακριβώς πως λέγεται αλλά το κάνουν.


    Τώρα... το περίπλοκο σενάριο που με ενδιαφέρει, ξανά για το πακέτο Double Play της HOL...

    Μπορούμε στον παραπάνω βρόγχο να βάλουμε ως κεφαλικό το 211-11
    ως δεύτερο ένα νούμερο 210-300 που έχω κατωχυρωμένο στην ΕΕΤΤ από την Yuboto Telephony
    και το 210-48 να το πάω στην WIND ?

    Αν γίνεται, η WIND θα με χρεώσει νέο βρόγχο?


    Το 1ο που θα ήθελα να μάθω, είναι με ποιον/ποιαν μιλάμε & σε ποιο τηλ./email για τη "βασική" προσφορά της HOL στα 20,89 €, ώστε να μπορέσω να επικοινωνήσω κι εγώ (ρωτώντας παράλληλα ποιο είναι το πρόσθετο κόστος για 2η γραμμή & διεθνείς κλήσεις).

    Το 2ο είναι αν τελικά σ' αυτή τη "βασική" προσφορά των 20,89 € περιλαμβάνεται η "κάρτα SIM με δώρο 120' κάθε μήνα". Αν όχι, μήπως γνωρίζει κάποιος σε ποιο πακέτο προσφοράς περιλαμβάνεται (π.χ. αν περιλαμβάνεται στο ίδιο πακέτο με την προσθήκη διεθνών κλήσεων).

    Το 3ο είναι αν γνωρίζει κανείς πού με συμφέρει να πάω (εταιρεία & πακέτο) για να έχω τα 2 νούμερα που είχα στην ON-Vivodi, αλλά & διεθνείς κλήσεις (αυτές έστω όχι απεριόριστες, αλλά αρκετό χρόνο ανά μήνα).

    Πάνω σ' αυτό σημειώνω ότι μπερδεύτηκα ιδιαίτερα, διότι:
    1. Για τη CYTA, πέρα από το όποιο κόστος έχουν οι 2 γραμμές, διάβασα κάπου στα σχετικά θέματα ότι το τηλέφωνο της είναι VoIP, ενώ σε άλλους (φαντάζομαι HOL & WIND που ήταν τα θέματα) δεν είναι. Συγχωρήστε με που ίσως είμαι άσχετος, αλλά πρακτικά τι σημαίνει αυτό; VoIP δεν έχουμε/είχαμε & στην On-Vivodi;
    2. Δεν κατάλαβα πώς ακριβώς δουλεύουν τα "σχεδόν 2 νούμερα". To "καλούν οι απ' έξω αλλά μόνο ένα χτυπάει πάντα και μόνο ένα παίρνει", τι ακριβώς σημαίνει;

    Εξηγώ:
    Έχω "κλασική γραμμή PSTN" με 2 διπλά ασύρματα τηλέφωνα (από 2 συσκευές στο κάθε νούμερο απ' τα 2 που έχω).
    Μια συσκευή από κάθε νούμερο έχω στο σπίτι μου.
    Μια απ' το κυρίως νούμερο (2310- αν δεν κάνω λάθος αυτό αναφέρεται ως "κεφαλικό-βρόγχος") έχω δώσει στον γιο μου (δωμάτιο στην ταράτσα).
    Μια απ' το 2ο νούμερο (2311-) έχω δώσει στα πεθερικά μου (κάτω όροφος).
    Αν λοιπόν καλέσουν στο 2ο νούμερο (2311-) & απαντήσουν τα πεθερικά μου (όπως γίνεται μέχρι σήμερα), θα μπορώ εγώ ταυτόχρονα να μιλώ στην άλλη γραμμή (2310-), είτε καλώντας εγώ είτε καλούμενος από κάποιον;
    Spoiler:
    Απ' ό,τι κατάλαβα, λογικά η απάντηση πρέπει να 'ναι αρνητική για τα "σχεδόν 2 νούμερα" της HOL.
    Εφικτή μου φαίνεται μόνο με 2 γραμμές, αλλά δεν βρήκα πόσο χρεώνουν τη 2η γραμμή οι διάφοροι πάροχοι.


    Thanks για την υπομονή όποιου διάβασε το post-τραχανά μου!

  2. #2
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    1) Έχεις όνομα και τηλέφωνο, στα ΠΜ σου.

    2) Όχι, μου το διευκρίνησαν. Μιλάς μαζί τους για το τι ακριβώς θέλεις ή αν θες μόνο το Double Play και αν μπορέσετε να το κανονίσετε, καλώς. Είναι στην ευχέρεια τους το τι θα σου πουν.

    3-1) Δύο νούμερα που θα μπορούν να μιλάνε και τα δύο ταυτόχρονα, μόνο στην CYTA με τελική τιμή 33.70.
    Αν θέλεις να κρατήσεις και τα δύο νούμερα αλλά να μιλάς ΜΟΝΟ με το ένα και όχι ταυτόχρονα, τότε μόνο η HOL σε καλύπτει, στην ίδια τιμή των 20.89 με δωρεάν τέλος ενεργοποίησης.

    3-2) Διεθνείς κλήσεις δωρεάν δεν θα βρεις σε κανένα απλό Double Play. Μόνο η ΟΝ το έκανε αυτό και τώρα μας τελείωσε. Μπορείς να έχεις με χρέωση περίπου +5~7 ευρώ σε όλους τους παρόχους.

    4) Μην στεναχωριέσαι καθόλου με το VOIP. Στην ΟΝ έτσι ήμασταν. Αυτό μην το κοιτάς.

    Αν λοιπόν καλέσουν στο 2ο νούμερο (2311-) & απαντήσουν τα πεθερικά μου (όπως γίνεται μέχρι σήμερα), θα μπορώ εγώ ταυτόχρονα να μιλώ στην άλλη γραμμή (2310-), είτε καλώντας εγώ είτε καλούμενος από κάποιον;
    5) Όχι. Για αυτό το πράγμα σου κάνει μόνο η CYTA. Αν το κάνεις με την HOL, κάθε φορά που σας παίρνει κάποιος θα χτυπάει ταυτόχρονα και στους δύο σας. Επίσης αν μιλάει ο ένας, ο άλλος δεν μπορεί να κάνει χρήση του τηλεφώνου.

    Thanks για την υπομονή όποιου διάβασε το post-τραχανά μου!
    Τα έγραψες απλά και κατανοητά και δεν με δυσκόλεψες στο να σου δώσω απάντηση.

    Θέλω να πω πρώτα-πρώτα ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον "sakis.kom" που έκανε τον κόπο να το ψάξει τόσο & να ενημερώσει, αλλά & σε όλους όσους βοήθησαν με τις ενημερώσεις τους
    Από την μεριά μου, να σου πω ένα ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sakis.kom : 11-06-15 στις 17:04.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μερικές πληροφορίες.
    Απ' ότι κατάλαβα η τηλεφωνία που δίνει η HOL στην περίπτωσή σας είναι PSTN, οπότε λογικά δεν μπορούν να δουλεύουν 2 (ή παραπάνω) νούμερα ταυτόχρονα.
    Παλαιότερα η HOL έδινε (αλλά και σήμερα δίνει σε κάποιες περιοχές) voip τηλεφωνία. Στην περίπτωση αυτή τα 2 νούμερα δουλεύουν ξεχωριστά (μέσω του router), όπως φαντάζομαι ήταν και στην ΟΝ.
    Το είχα έτσι μέχρι το 2008 και το γνωρίζω. Δεν ξέρω αν γίνεται να δοθεί σε όλα τα αστικά κέντρα, αλλά μια ερώτηση στον πάροχο για όποιον ενδιαφέρεται δεν βλάπτει.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Σωστή η παρατήρηση σου. Όταν εγώ ρώτησα στην HOL, ο μοναδικός τρόπος μου είπαν για 2 ή περισσότερα νούμερα είναι όπως και το έγραψα.
    Αν πίεζα περισσότερο ή αν έδειχνα πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, ίσως να μου έλεγαν πως το κάνουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-04-2013
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ (τ. Vivodi)
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

    Πράγματι έτσι είναι, όπως το έγραψε ο "jkoukos". Έχω φίλο με HOL (παλιά σύνδεση), ο οποίος έχει 2 ανεξάρτητες γραμμές με 1 πάγιο (όπως είχαμε στην ON-Vivodi). Θα πάρω τηλέφωνο στην εξυπηρετική κυρία της HOL που μ' ενημέρωσε ο "sakis.kom" & θα ρωτήσω αν γίνεται & πόσο κοστίζει. Μόλις γνωρίζω θα ενημερώσω.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Μηνύματα
    281
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4288/704 (ADSL1)
    ISP
    Vivodi
    Router
    ST780WL
    SNR / Attn
    13.0(dB) / 37.0(dB)
    Αφού ευχαριστήσω κι εγώ τον Σάκη για την πολύτιμη βοήθεια του, να αναφέρω οτι για συνδρομητές κινητού Vodafone παίζουν διεθνείς κλήσεις με πάγιο 21€ + τα γνωστά -απεριόριστα & 60 λεπτά κινητά-
    με δωρεάν τέλη, αλλά χρέωση για ρούτερ 19,90€ (προαιρετικά, όποιος θέλει αφού οποιοδήποτε ρούτερ δουλεύει) με έκπτωση και στο παγιο του κινητού.

    Επίσης ρώτησα για το δεύτερο νούμερο MSN που έχουμε ηδη απο Vivodi-ON και η ευγενική κυρία που μας σύστησε ο Σάκης επιβεβαίωσε οτι γίνεται και αυτό χωρίς χρέωση .

    Διατηρώ τις αμφιβολίες μου κατά πόσο είναι εφικτό αυτό αφού η γραμμή θα είναι PSTN, οπότε αν κάποιος ξαναμιλήσει ή γνωρίζει περισσότερες λεπτομέρειες ας το ξεκαθαρίσει.
    Ίσως επειδή το έκαναν παλιότερα να αποφάσισαν να το επαναφέρουν ειδικά για την περίπτωση της ΟΝ για να μαζέψουν όσους περισσότερους μπορούν?

    Ελπίζω έχουμε καλά νεα σύντομα.
    'Θέλω να γίνω αυτό που ήμουν οταν ήθελα να γίνω αυτό που είμαι τώρα'



  7. #7
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Ευχαριστώ με την σειρά μου για τα καλά σας λόγια.

    Για τον 2ο αριθμό που έχουμε, εγώ της έβαλα πιο "δύσκολα" της κοπελιάς με αυτό που ήθελα να κάνω.
    Το έψαξε, την ενημέρωσα και εγώ για κάποια πράγματα, και είδαμε πως σίγουρα γίνεται, και χωρίς χρέωση.
    Είχα ρωτήσει και έναν ακόμα υπάλληλο την προηγούμενη. Άφησα στοιχεία και με πήρε την επόμενη. Ρώτησα και σε κατάστημα... και μάντεψε, όλοι μου είπαν πως γίνεται.
    Ε, του π.......... πια αν τελικά δεν γίνεται.

    Εσύ ζητάς κάτι πιο απλό. Όλον τον βρόγχο να τον πάρει η HOL μαζί με τα 2 νούμερα. Σιγά το πράγμα.
    Να σου θυμήσω μόνο πως δεν δουλεύουν και τα 2 ταυτόχρονα.

    Ίσως επειδή το έκαναν παλιότερα να αποφάσισαν να το επαναφέρουν ειδικά για την περίπτωση της ΟΝ για να μαζέψουν όσους περισσότερους μπορούν?
    Το είχαν, απλά ο κόσμος δεν το ζητούσε / δεν το ήξερε.

  8. #8
    Εγγραφή
    01-10-2013
    Ηλικία
    67
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Προσφορά από την cyta που ζήτησα και μου μου έδωσαν σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες :

    1) Ίντερνετ μέχρι 24 απεριόριστο
    2) Αστικά υπεραστικά εντός Ελλάδος απεριόριστα
    3) Εξοπλισμός ( ρουτερ ) δωρεάν
    4) 2 γραμμές που μπορούν να λειτουργούν παράλληλα ( Voip ) μέσα από το ρουτερ
    5) Τέλη φορητότητας- ενεργοποίησης - μεταφοράς , δωρεάν ( άλλα δεν ξεκαθάρισα αν είναι και για τους δυο αριθμούς)
    6) Χωρίς κινητά ( έτσι και αλλιώς δεν είχαμε και είμαι τακτοποιημενος μέσα από το πρόγραμμα κινητής που έχω είδη )
    7) Τελική τιμή με φ.π.α 25 ευρώ

    Από ότι κατάλαβα πρόκειται για εξωτερικό συνεργάτη (κυρία) η οποία ακούει τι θέλεις και σου δίνει την καλύτερη προσφορά σύμφωνα με αυτά που ζητάς από όποια εταιρία δίνει την καλύτερη τιμή.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-04-2013
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ (τ. Vivodi)
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Μίλησα κι εγώ με την εξυπηρετική κυρία στη HOL (pm που μου έστειλε ο "sakis.kom"), οπότε έχουμε & λέμε:
    1. Με απεριόριστα διεθνή, το πακέτο διαμορφώνεται στα 26 €/μήνα, αλλά με 60' εθνικά κινητά (χρέωση/1') αντί 300' (εννοείται χωρίς κόστος ενεργοποίησης).
    2. Επιπλέον δίνουν "ένα καρτοκινητό prepay Vodafone, το οποίο δίνει 120΄ ομιλίας για 12 μήνες χωρίς επιπλέον χρέωση". Σημειώνω πως μου είπε ότι αυτό δεν το δίνουν στο "βασικό" πακέτο των 20,89 €.
    3. Σ' αυτή την τιμή η 2η γραμμή μεταφέρεται όπως το περιέγραψε ο "sakis.kom", δηλ. όχι ως ανεξάρτητη (όπως ήταν στην On-Vivodi).
    4. Η γραμμή τους δεν είναι VoIP (όπως της CYTA), οπότε κι αν κοπεί το ρεύμα έχουμε τηλέφωνο.
    5. Το κόστος για να έχουμε & τη 2η γραμμή είναι 41 €/μήνα. Δεν ρώτησα τι περιλαμβάνεται, καθότι είναι υψηλό κόστος & δεν μ' ενδιαφέρει.


    Πήγα επίσης σε κατάστημα της WIND (που γνωρίζω ότι υπάρχει πολλά χρόνια) στη Θεσ/νίκη & ρώτησα τι ισχύει:
    1. Με απεριόριστα διεθνή, το πακέτο διαμορφώνεται στα 25 €/μήνα (20+5), με 300' εθνικά κινητά (επίσης χωρίς κόστος ενεργοποίησης) για όλο το 24μηνο συμβόλαιο.
    2. Επιπλέον δίνουν "[I]1 sim F2G[/B], με 120΄ομιλίας/μήνα (μου είπε ότι θέλει μια μικρή ανανέωση στο εξάμηνο αλλά δεν ρώτησα παραπάνω) & 1 GB mobile internet (δεν ρώτησα αν είναι για 12/24 μήνες).
    3. Δεν δίνουν τη 2η γραμμή, ούτε καν όπως περιέγραψε ο "sakis.kom" ότι δίνει η HOL (γνωρίζουν ότι η HOL δίνει αυτή τη δυνατότητα).
    4. Η γραμμή τους επίσης δεν είναι VoIP (όπως της CYTA), οπότε κι αν κοπεί το ρεύμα έχουμε τηλέφωνο.
    5. Σαν κατάστημα, μπορούν να δώσουν δώρο το Router (TP-Link).


    @ "eXrhstos":
    Μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις pm με τα στοιχεία της κυρίας που μίλησες στη CYTA, ή να ρωτήσεις πώς διαμορφώνεται το κόστος με διεθνείς κλήσεις;
    Βάσει του site τους πρέπει να είναι +5€ για 300' ή +8€ για απεριόριστα.

    - - - Updated - - -

    Πριν λίγο μίλησα με εκπρόσωπο της CYTA που μου τηλεφώνησε (δεν κράτησα όνομα), κατόπιν e-mail που τους έστειλα.
    Αντιθέτως με αυτά που έγραψε ο "eXrhstos", εμένα μου είπε μόνο τα τυπικά, αυτά δηλ. που εμφανίζονται στο site τους.
    Με δυο λόγια:
    1. Για 2η γραμμή (μέσω VoIP) κόστος +10,70 €/μήνα
      • Διαφορετικά δυνατότητα για το πρόγραμμα Cyta 4U (με το 2ο νούμερο της On-Vivodi που είχα) σε tablet/smartphone με +1 €/μήνα. Είμαι όμως -μάλλον- αρνητικός για το Cyta 4U, γιατί το θέλω για τα πεθερικά μου & προϋποθέτει χρήση internet & smartphone για να δουλέψει, οπότε ισχύει το γνωστό εγγλέζικο "you can't teach an old dog new tricks").
    2. Για διεθνή σταθερά (ή/& εθνικά κινητά), χρεώσεις σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο τους.


    Συνεπώς το πρόγραμμα που έγραψε ο "eXrhstos" δεν βγαίνει με τίποτα στα 25 € (βάσει των όσων μου είπε η κυρία της CYTA), αλλά στα 33,70 € (1=18€ + 2=5€ + 4=10,70€) για 24 μήνες συμβόλαιο.
    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eXrhstos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσφορά από την cyta που ζήτησα και μου μου έδωσαν σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες :

    1) Ίντερνετ μέχρι 24 απεριόριστο
    2) Αστικά υπεραστικά εντός Ελλάδος απεριόριστα
    3) Εξοπλισμός ( ρουτερ ) δωρεάν
    4) 2 γραμμές που μπορούν να λειτουργούν παράλληλα ( Voip ) μέσα από το ρουτερ
    5) Τέλη φορητότητας- ενεργοποίησης - μεταφοράς , δωρεάν ( άλλα δεν ξεκαθάρισα αν είναι και για τους δυο αριθμούς)
    6) Χωρίς κινητά ( έτσι και αλλιώς δεν είχαμε και είμαι τακτοποιημενος μέσα από το πρόγραμμα κινητής που έχω είδη )
    7) Τελική τιμή με φ.π.α 25 ευρώ

    Από ότι κατάλαβα πρόκειται για εξωτερικό συνεργάτη (κυρία) η οποία ακούει τι θέλεις και σου δίνει την καλύτερη προσφορά σύμφωνα με αυτά που ζητάς από όποια εταιρία δίνει την καλύτερη τιμή.

    Άρα, με τα Διεθνή & 2 τηλεφωνικές γραμμές (είναι VoIP => χωρίς ρεύμα π@π@λ@ τηλέφωνο, όπως με την On-Vivodi) απαιτούνται +5€ για 300' ή +8€ γι' απεριόριστα, άρα: Σύνολο 38,7 ή 41,7 €.

    Αν βάλουμε & 300' εθνικά κινητά (όπως οι υπόλοιποι) θέλουμε + 5 €, άρα: Σύνολο 43,7 € ή 46,7 €.

    Σε κάθε περίπτωση... "είναι πολλά τα λεφτά Άρη"...

  10. #10
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Πήγα επίσης σε κατάστημα της WIND (που γνωρίζω ότι υπάρχει πολλά χρόνια) στη Θεσ/νίκη & ρώτησα τι ισχύει:
    Δεν δίνουν τη 2η γραμμή, ούτε καν όπως περιέγραψε ο "sakis.kom" ότι δίνει η HOL (γνωρίζουν ότι η HOL δίνει αυτή τη δυνατότητα).
    Έτσι είναι, η WIND δεν μπορεί να το υποστηρίξει. Με ISDN ίσως το κάνει αλλά δεν θα μας συμφέρει καθόλου.

  11. #11
    Εγγραφή
    29-04-2013
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ (τ. Vivodi)
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis.kom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι είναι, η WIND δεν μπορεί να το υποστηρίξει. Με ISDN ίσως το κάνει αλλά δεν θα μας συμφέρει καθόλου.
    Αλήθεια, γιατί δεν μπορεί να το υποστηρίξει; Μήπως γνωρίζει κανείς;

    Πέραν όμως αυτού, ο γιος μου μου λέει ν' αποφύγω τη HOL, διότι δεν έχει ακούσει καλά λόγια για το internet της στην περιοχή μας (Θεσ/νίκη - 40 Εκκλησιές), οπότε δεν θα μπορώ να έχω έστω τη δωρεάν "ντεμέκ" 2η γραμμή της HOL. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι για το internet τους, θα ήθελα ν' ακούσω απόψεις (έστω & με pm για να μην θεωρούνται off-topic ή/& δυσφήμιση).

  12. #12
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Δεν μπορώ να πω για την περιοχή σας που δεν ξέρω, αλλά σαν εταιρία η HOL είναι καλύτερη από κάποιους άλλους.
    Έχω δει πως κοιτάς και εξωτερικό. Και εγώ το είχα ψάξει από την πρώτη στιγμή σε όλους τους παρόχους, αλλά είδα πως δεν με συμφέρει, οπότε το παράτησα.

  13. #13
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    οσοι προλαβαν το office double play της hol. Βλεπω εχει κατεβει πλεον απο την σελιδα, και εχει αντικατασταθει απο τα Vodafone vbc.
    Με 37 ευρω εδινε 2 γραμμες, μια pstn & μια voip (με +5 εδινε και 2η voip..) και
    2.400' προς αστικά, υπεραστικά, κινητά & διεθνή (συν δωρεαν στατικη ΙΡ & υπηρεσιες dns, hosting & email)

    βλεπω το αναλογο νεο προγραμμα που ειναι το VBC2, ειναι σαφως υποδεεστερο... δινει λιγοτερα λεπτα, κοστιζει παραπανω, εχει μικροτερη ευελιξια (καθως τα λεπτα ειναι συγκεκριμενα ανα κατηγορια) και ειναι αποκλειστικα voip, no pstn...

    πιθανον της cyta να ειναι καλυτερο.

  14. #14
    Εγγραφή
    29-04-2013
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ (τ. Vivodi)
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Επικοινώνησα με τον ΟΤΕ.
    Μου είπαν ότι γίνεται να έχω τις 2 γραμμές να λειτουργούν ανεξάρτητα, κάνοντας ISDN τη σύνδεση μου.
    Βάζοντας & τα 1500' ανά μήνα προς Διεθνή σταθερά, το συνολικό κόστος για συμβόλαιο 24 μηνών στο πρόγραμμα "ΟΤΕ Double Play 24 Απεριόριστα" (24 μήνες συμβόλαιο) είναι 41,60 €/μήνα.
    Σ' αυτό περιλαμβάνονται:
    1. Internet έως 24 Mbps
    2. Απεριόριστα Σταθερά Ελλάδος
    3. 30' Κινητά Ελλάδος
    4. Δωρεάν φορητότητα
      • Η ευγενικότατη κυρία που μίλησα το έψαξε & μου επιβεβαίωσε πως παρέχεται δωρεάν ακόμη κι όταν από PSTN γραμμή πάω σε ISDN (για να έχω δυνατότητα να μιλώ ταυτόχρονα από 2 γραμμές).
    5. Δωρεάν εξοπλισμός (modem/router με χρησιδάνειο)
      Μέχρι εδώ (σημεία 1-4) το πρόγραμμα κοστίζει 29,90 €/μήνα & προτίθενται (για να φτάσουμε στο συνολικό 41,60 €/μήνα):
    6. Επιπλέον 6,20 €/μήνα για 1500' προς Διεθνή σταθερά
    7. Επιπλέον 5,50 €/μήνα για δυνατότητα χρήσης 2ης ανεξάρτητης γραμμής μέσω της κύριας
      • Μου είπαν κάτι για "δρομολόγηση MSN μέσω κεφαλικού αριθμού" που θα πρέπει να το κάνω αφού γίνει η σύνδεση, μέσω της τεχνικής εξυπηρέτησης στο 13888. Επί της ουσίας, θα μπορούν ταυτόχρονα να μιλούν & τα 2 νούμερα (αυτό που θέλω). Όταν όμως θα καλεί το δευτερεύων, θα εμφανίζεται ότι καλεί το κύριο (δεν με χαλάει).

    Βλέποντας ότι το κόστος για CYTA (VoIP) με διεθνή & 2 γραμμές είναι περ. το ίδιο (αλλά με 300' κινητά αντί 30' του ΟΤΕ - που δεν με πολυενδιαφέρει όμως, γιατί έχουμε τα κινητά & δεν τα είχα στη Vivodi έτσι κι αλλιώς), εξετάζω πολύ σοβαρά την περίπτωση του ΟΤΕ (είναι όμως μεγάλη η διαφορά σε σχέση με τα 23 € που πλήρωνα στη Vivodi )...

  15. #15
    Εγγραφή
    29-04-2013
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ (τ. Vivodi)
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    update:
    Σήμερα μου τηλεφώνησαν κι έριξαν την τιμή της προσφοράς κατά 5 € (έκανα ειδικό θέμα τις προσφορές του ΟΤΕ για φορητότητα, για περισσότερα βλ. εδώ).

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-15, 19:39
  2. Μηνύματα: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-15, 18:24
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-14, 13:41
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-14, 17:39
  5. Σκέψεις για να μειώσουμε τα έξοδα για καύσιμα... ;;
    Από anasm στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-14, 04:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας