Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου:
    Η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος ενημερώνει τους πολίτες για την εκ νέου διάδοση κακόβουλου λογισμικού (Backdoor Trojan), που είχε εμφανιστεί ξανά κατά το παρελθόν και εξαπλώνεται με την εμφάνιση ανάρτησης με πορνογραφικό βίντεο στην ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης «Facebook».

    Συγκεκριμένα, όπως και στο παρελθόν, η επίμαχη ανάρτηση εμφανίζεται να έχει κοινοποιηθεί από «φίλο» του χρήστη στην ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης «Facebook» και να έχουν επισημανθεί σε αυτήν με ετικέτα (tag) πλήθος «φίλων» του. Εάν ο χρήστης πατήσει στο σύνδεσμο της ανάρτησης, μεταφέρεται σε απατηλή ιστοσελίδα, όπου παίζουν τα πρώτα δευτερόλεπτα του βίντεο και στη συνέχεια σταματάει η αναπαραγωγή του, εμφανίζοντας μήνυμα, το οποίο ενημερώνει τον χρήστη ότι απαιτείται να «κατεβάσει» μια αναβάθμιση του λογισμικού Adobe Flash Player (InstallFlashPlayer.exe).


    Στην περίπτωση που ο χρήστης συναινέσει και «κατεβάσει» το αρχείο, τότε μολύνεται από το κακόβουλο λογισμικό (Backdoor Trojan), το οποίο έχει τη δυνατότητα να «παρακολουθεί» το πληκτρολόγιο και το «ποντίκι» του μολυσμένου υπολογιστή, με αποτέλεσμα να μπορούν να υποκλαπούν κωδικοί και επικοινωνίες πάσης φύσεως (κωδικοί e-banking, αριθμοί πιστωτικών καρτών, κωδικοί πρόσβασης ηλεκτρονικού ταχυδρομείου κ.ά.).

    ​ Επιπρόσθετα, το κακόβουλο λογισμικό έχει τη δυνατότητα μετά την εγκατάστασή του και τη μόλυνση του υπολογιστή, να αναρτά αυτόματα στο λογαριασμό «Facebook» του χρήστη το επίμαχο πορνογραφικό βίντεο, κάνοντας ταυτόχρονα επισήμανση (tag) φίλους του, με σκοπό την περαιτέρω αυτοδιάδοσή του. Με αυτό τον τρόπο, το κακόβουλο λογισμικό εξαπλώνεται, μέσω της πλατφόρμας «Facebook», μολύνοντας μεγάλο αριθμό ηλεκτρονικών υπολογιστών.

    Σημειώνεται ότι πρόκειται για νεότερη έκδοση του προηγούμενου ιού με κύριο χαρακτηριστικό τη γρηγορότερη εξάπλωσή του.

    Οι χρήστες του διαδικτύου καλούνται να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί και να λαμβάνουν τα ακόλουθα ελάχιστα μέτρα προστασίας:

    • Να μην πατάνε σε αναρτήσεις με περίεργο περιεχόμενο ή αναρτήσεις οι οποίες δεν εμφανίζεται να οδηγούν σε κάποια γνωστή ιστοσελίδα.
    • Από τις ρυθμίσεις ασφαλείας του «Facebook», να ενεργοποιήσουν την επιλογή στην οποία δεν θα μπορεί κάποιος να ​ τους προσθέσει με ετικέτα (tag), χωρίς να το εγκρίνουν. ​
    • Να χρησιμοποιούν εφαρμογές ασφαλείας, όπως λογισμικό Antivirus, το οποίο θα πρέπει να είναι πάντοτε ενημερωμένο.
    • Να ελέγχουν και να έχουν πάντοτε ενημερωμένη την έκδοση του λειτουργικού συστήματος του υπολογιστή. ​​​
    • Υπενθυμίζεται ότι για ανάλογα περιστατικά, οι πολίτες μπορούν να επικοινωνούν με τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος στα ακόλουθα στοιχεία επικοινωνίας:


    Τηλεφωνικά στο: ​ 111 88
    Στέλνοντας e-mail στο: ccu@cybercrimeunit.gov.gr

    Πηγή : ΕΛ.ΑΣ.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Το έχω δει αυτό σε φίλη που έχω στο FB... Με είχε κάνει 2-3 φορές tag εμένα και πολλούς άλλους κι έβαζε τσοντο-βίντεο στον τοίχο μου, χωρίς εκείνη να το γνωρίζει... Φυσικά και δεν πάτησα τίποτα, γιατί το ήξερα πως θα κολλήσω κι εγώ...

  3. #3
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    C:/Temp
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG 585 v8
    Path Level
    Fastpath
    Πριν καιρο ειχε γινει κατι τετοιο.

    Καλο παιδι της παρεας εκεινος που μας εκανε tag ολους λογω του ιου. (Και τσοντακιας)
    Φυσικα κατω απο το ποστ του εγινε της κακομοιρας με ονοματα γνωστων πορνοσταρ και ανταλλαγη αποψεων οσο κοιμοταν....
    Πρεπει να εφαγε πολλες ninja παντοφλες απο την κοπελα του!

  4. #4
    Εγγραφή
    21-02-2010
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Μου γεμισε παλι η αρχικη σελιδα προχτες απο τετοια... Μολις τα πηρε πρεφα ο κοσμος που ειχε γινει tag τα βγαλανε απο τους τοιχους τους Εγω ο μαζοχας παρολαυτα προσπαθησα να δω τι σοι ιος ειναι, ανοιξα την σελιδα μου εδειχνε και καλα Youtube και απλα δεν εκανε τιποτα...

  5. #5
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Από που δημιουργούνται αυτοί οι ιοί και spamareis βίντεο στους άλλους;

    Δεν φαντάζομαι να συμβαίνει σε άτομα ασχέτως αν πάτησαν σε βίντεο για να κολλήσουν ιο.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τα links έχω την εντύπωση ότι αφαιρέθηκαν από τους υπεύθυνους του facebook με κάποιο τρόπο.

    Την στιγμή που λόγκαρα είχε γεμίσει ο τόπος με όλων των ειδών τις... στάσεις αλλά στο πρώτο refresh μετά από λίγα λεπτά δεν υπήρχε τίποτα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #7
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα links έχω την εντύπωση ότι αφαιρέθηκαν από τους υπεύθυνους του facebook με κάποιο τρόπο.

    Την στιγμή που λόγκαρα είχε γεμίσει ο τόπος με όλων των ειδών τις... στάσεις αλλά στο πρώτο refresh μετά από λίγα λεπτά δεν υπήρχε τίποτα.
    Τσακάλια στο fb.
    Νομίζω ότι μετά το προνογραφικό περιεχόμενο θ' αρχίσουν να σκάνε post σαν τα mail του likedin με κάτι γκόμενες που σου προτείνουν δουλειά.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Οτι συμβαίνει παντού δλδ...

  9. #9
    Εγγραφή
    21-02-2010
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Τσακάλια δε τα λες, εγώ τα είδα απο το βραδυ μεχρι την επομενη μερα το μεσημερι...

    Βασίλη, απλά οποιος κολησει κανει αυτοματα κοινοποιηση και tag αρκετους φιλους ωστε να το δουν και στη δικη τους σελιδα και να πατησουν.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikospot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη, απλά οποιος κολησει κανει αυτοματα κοινοποιηση και tag αρκετους φιλους ωστε να το δουν και στη δικη τους σελιδα και να πατησουν.
    Ναι αυτό που θέλω να μαθω είναι αν για να "κολλήσεις" τον ιό πρέπει να πατήσεις σε κάποιο βίντεο ή απλά το φαινόμενο εμφανίζεται στους χρήστες του fb randomly.

  11. #11
    Εγγραφή
    21-02-2010
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Ε αν σε κανουν tag (που ετσι θα φαινεται και στο προφιλ σου) και δεν ανοιξεις το λινκ που περιεχεται σε αυτο το ποσταρισμα δε κολλας τιποτα.

    Οπως και οταν κατα καιρους ερχονται μεσω ΠΜ απο φιλους σου κατι μηνυματα του στυλ: "χαχαχα κοιτα εδω η φωτογραφια σου" και παρεα ερχεται ενα αρχειο .zip/.rar που μεσα εχει ενα script με ονομασια μπλαμπλα.jpg.vbs, αν δε το ανοιξεις δε κολλας.

  12. #12
    Εγγραφή
    30-11-2012
    Μηνύματα
    1.060
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikospot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε αν σε κανουν tag (που ετσι θα φαινεται και στο προφιλ σου) και δεν ανοιξεις το λινκ που περιεχεται σε αυτο το ποσταρισμα δε κολλας τιποτα.

    Οπως και οταν κατα καιρους ερχονται μεσω ΠΜ απο φιλους σου κατι μηνυματα του στυλ: "χαχαχα κοιτα εδω η φωτογραφια σου" και παρεα ερχεται ενα αρχειο .zip/.rar που μεσα εχει ενα script με ονομασια μπλαμπλα.jpg.vbs, αν δε το ανοιξεις δε κολλας.
    Α ωραιότατα. NOT

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-15, 17:35
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-15, 10:12
  3. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 16:10
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-15, 13:51
  5. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-15, 14:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας