Χαιρετώ!

Λοιπόν, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα σχετικά με τον εκτυπωτή Canon PIXMA MP160.

Συγκεκριμένα, κάθε μου εκτύπωση είναι αχνή, ενώ μέχρι χθες οι εκτυπώσεις ήταν normal. Τα μελάνια είναι original και αλλαγμένα εχθές.

Λέτε να επηρέασα κάτι εγώ; Επειδή μέσω του προγράμματος του εκτυπωτή στην επιλογή "συντήρηση" έκανα τα εξής που είναι επισημασμένα στην εικόνα:

Συνημμένο Αρχείο 156614

Όσον αφορά την επιλογή "Έλεγχος ακροφυσίων" πατώντας την, εκτυπώθηκε ένα μοτίβο με το οποίο έπειτα ρύθμισα έναν σχετικό πίνακα με χρώματα που μου εμφανίστηκε στην οθόνη του υπολογιστή, με σκοπό τα καλύτερα αποτελέσματα εκτυπώσεων. Τον ακολούθησα κατά γράμμα, χωρίς λάθος!

Ορίστε και το μοτίβο που εκτυπώθηκε για τη σχετική ρύθμιση. (σας το παραθέτω μέσω σάρωσης)

Συνημμένο Αρχείο 156615

Μου ζητήθηκε να επιλέξω στον πίνακα ο οποίος μου εμφανίσθηκε στην οθόνη του υπολογιστή, τα νούμερα που εμφανίζουν τις λιγότερες γραμμές στις μπάρες χρωμάτων της παραπάνω εικόνας, όπως και ορθά έπραξα.
Σας το διευκρινίζω γιατί προσωπικά εκεί πηγαίνει το μυαλό μου. Δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο μπορεί να ευθύνεται. Βέβαια περιμένω ν' ακούσω και γνώμες.


Για του λόγου το αληθές αλλά και για τη βέλτιστη κατανόηση του προβλήματος, ορίστε και το αποτέλεσμα μια εκτύπωσης που έκανα αφού εφάρμοσα τις ανωτέρω επιλογές από την ενότητα "συντήρηση" του εκτυπωτή. (σας την παραθέτω μέσω σάρωσης της εκτυπωμένης εικόνας):

Συνημμένο Αρχείο 156616


Ορίστε και η ίδια εικόνα με τα πραγματικά της χρώματα:

Συνημμένο Αρχείο 156617

Η επίλυση του προβλήματος είναι κατεπείγουσα, γιατί χρησιμοποιώ αρκετά συχνά τον εκτυπωτή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.