Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Kαλησπέρα!

    Με μεγάλη μου χαρά θα ήθελα να σας παρουσιάσω το μεγάλο μας community των greek uni server που αριθμεί πάνω από 5 χρόνια λειτουργίας.

    Οι servers μας βρίσκονται σε ελληνικό datacenter , για την επίτευξη μιας ultra-low-latency εμπειρίας μεταξώ των Ελλήνων παικτών!

    Δραστηριοποιούμαστε κυρίως στο παιχνίδι Counter-Strike: Global Offensive (κοινώς CSGO) , με 3 gameservers τύπου public (κανονικό παιχνίδι) , fun (ό,τι να ναι fun modes) και deathmatch (για προπόνηση του aim σας) , καθώς επίσης διαθέτουμε και έναν TF2 με surf mode , έτσι για πλάκα! (παλιότερα είχαμε κανονικό public ΤF2 , αλλά επειδή τα δικαιώματα για τέτοιο server τα είχε το bnb.gr , σταματήσαμε αναγκαστικά την λειτουργία του).

    Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο site μας , www.greek-uni.gr όπου από κει μπορείτε ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ να κάνετε join στα server μας , απλώς πατώντας στην σχετική εικόνα του, (αν έχετε το steam και τα games κατεβασμένα φυσικά)

    Aν ενδιαφέρεστε για υποστήριξη των server μέσω donate (διότι δυστυχώς, το gameserver hosting εν Ελλάδι κοστίζει αρκετά) ή αίτηση για admin ή για vip προνομίων , επικοινωνήστε με τον admin εδώ http://steamcommunity.com/id/bob7/ ο οποίος ασχολείται με το στήσιμο gameservers , στα 8 χρόνια που διαθέτει το steam account του και θα χαρεί να σας εξυπηρετήσει . Στο παραπάνω profile page θα δείτε επίσης πληροφορίες και για το κόστος admin ή vip.

    Aκόμη, μην διστάσετε να μπείτε και στο group μας. http://steamcommunity.com/groups/greek-uni

    Αφήστε μας κανά σχόλιο , μας ενδιαφέρει η γνώμη σας να γίνουμε καλύτεροι , αν όχι τέλειοι (παρακαλώ όχι trollo-υβριστικά σχόλια , θα διαγραφθούν από τους εκάστοτε διαχειριστές.

    Ευχαριστώ , και σας εύχομαι καλό κάψιμο

  2. #2
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    γεια σου ρε bob, θα μπαινω να σας μαθω πως παιζεται το game

  3. #3
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    (παλιότερα είχαμε κανονικό public ΤF2 , αλλά επειδή τα δικαιώματα για τέτοιο server τα είχε το bnb.gr , σταματήσαμε αναγκαστικά την λειτουργία του).
    Καλησπέρα φίλος, τι ακριβώς εννοείς με αυτό;

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλος, τι ακριβώς εννοείς με αυτό;
    Ήταν μια εποχή (πριν 3 χρόνια και) που υπήρχαν 2 tf2 public servers από ελληνική ip , ο ένας δικός μου , ο άλλος του bnb , αλλά επειδή το "playerbase" των tf2 παιχτών στην Ελλάδα ήταν μικρό , όπως μου λέγανε, έπρεπε ένας από τους 2 server να υπάρχει. Βέβαια , όπως ήταν φυσικό, σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να ρίξω τον server μου αλλά τα bnb καταφέρανε να επικρατήσουνε , κατηγορώντας με ότι ο δικός μου σηκώνεται απο πανεπιστημιακή ip και στείλανε ολόκληρη αναφορά και έγινε ντόρος. Έτσι αναγκάστηκα για μια περίοδο να hostarw τον tf2 server σπίτι μου (vdsl γραμμή) , αλλά με surf mode, έτσι ώστε να μην ξανασυμβεί τέτοιος ανταγωνισμός.

    Oρίστε και το εκβιαστικό μήνυμα που είχα λάβει από αυτούς τότε στο gametracker inbox μου (είναι σε μορφή screenshot για να αποδειχθεί η γνησιότητά του και όχι σαν κείμενο copy-paste)

    http://prntscr.com/7jiifz
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 21-06-15 στις 13:58.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-09-2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    154
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    44000/4500
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Technicolor tg788vn
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 12.9(dB)
    Με ελεεινό ίντερνετ και είχα μόνο 45 ping.. Bookmarked !
    You are not prepared !

  6. #6
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήταν μια εποχή (πριν 3 χρόνια και) που υπήρχαν 2 tf2 public servers από ελληνική ip , ο ένας δικός μου , ο άλλος του bnb , αλλά επειδή το "playerbase" των tf2 παιχτών στην Ελλάδα ήταν μικρό , όπως μου λέγανε, έπρεπε ένας από τους 2 server να υπάρχει. Βέβαια , όπως ήταν φυσικό, σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να ρίξω τον server μου αλλά τα bnb καταφέρανε να επικρατήσουνε , κατηγορώντας με ότι ο δικός μου σηκώνεται απο πανεπιστημιακή ip και στείλανε ολόκληρη αναφορά και έγινε ντόρος. Έτσι αναγκάστηκα για μια περίοδο να hostarw τον tf2 server σπίτι μου (vdsl γραμμή) , αλλά με surf mode, έτσι ώστε να μην ξανασυμβεί τέτοιος ανταγωνισμός.

    Oρίστε και το εκβιαστικό μήνυμα που είχα λάβει από αυτούς τότε στο gametracker inbox μου (είναι σε μορφή screenshot για να αποδειχθεί η γνησιότητά του και όχι σαν κείμενο copy-paste)

    http://prntscr.com/7jiifz
    Ευχαριστώ πολύ φίλε. Δεν περίμενε κανείς και πολλά παραπάνω από το Bnb. ΓΤΠ τα παλικάρια εντελώς.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-12-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.501
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Στον public cs-go server γιατί μπαίνουν fy_ και aim_ κλπ maps?

    Ο fun δεν είναι για αυτού του είδους τα maps?

    Στον public θα ήθελα μόνο active duty και reserve maps.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήταν μια εποχή (πριν 3 χρόνια και) που υπήρχαν 2 tf2 public servers από ελληνική ip , ο ένας δικός μου , ο άλλος του bnb , αλλά επειδή το "playerbase" των tf2 παιχτών στην Ελλάδα ήταν μικρό , όπως μου λέγανε, έπρεπε ένας από τους 2 server να υπάρχει. Βέβαια , όπως ήταν φυσικό, σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να ρίξω τον server μου αλλά τα bnb καταφέρανε να επικρατήσουνε , κατηγορώντας με ότι ο δικός μου σηκώνεται απο πανεπιστημιακή ip και στείλανε ολόκληρη αναφορά και έγινε ντόρος. Έτσι αναγκάστηκα για μια περίοδο να hostarw τον tf2 server σπίτι μου (vdsl γραμμή) , αλλά με surf mode, έτσι ώστε να μην ξανασυμβεί τέτοιος ανταγωνισμός.

    Oρίστε και το εκβιαστικό μήνυμα που είχα λάβει από αυτούς τότε στο gametracker inbox μου (είναι σε μορφή screenshot για να αποδειχθεί η γνησιότητά του και όχι σαν κείμενο copy-paste)

    http://prntscr.com/7jiifz
    Κανείς δε σε κατηγόρησε απο το tf2.gr community.

    Εσύ μάλιστα έκανες και DoS επιθέσεις μέσα απο το πανεπιστήμιο στον tf2.gr server (υπάρχουν και αντίστοιχα logs απο ότι θυμάμαι) για να τον ρίχνεις και να μαζεύεται ο κόσμος στον δικό σου. Το έχεις παραδεχτεί κιολας (απο ότι θυμάμαι υπάρχουν σχετικά screenshots με steam private messages οπου παραδέχεσαι οτι το έκανες «δοκιμαστικά »)


    Τέσπα no more salt από μένα, και καλή επιτυχία στους servers σου Bob7.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον public cs-go server γιατί μπαίνουν fy_ και aim_ κλπ maps?

    Ο fun δεν είναι για αυτού του είδους τα maps?

    Στον public θα ήθελα μόνο active duty και reserve maps.
    Ta fy_ και aim_ maps κανονικά ανήκουν σε aim-style server καθαρά , αλλά επειδή το είδος του παιχνιδιού είναι συγγενικό με το κανονικό cs και για να μην χρειαστεί να φτιάξω ξεχωριστό aim server, αυτός είναι και ο λόγος που τα χω συμπεριλάβει στον public. O fun server πραγματεύεται με maps με τελείως διαφορετικό περιεχόμενο (deathrun , mini-games , surf , κτλπ) και έχει στόχο να περνάς καλά και όχι να κάνεις το καλύτερο rank , το οποίο ισχύει στον public.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανείς δε σε κατηγόρησε απο το tf2.gr community.

    Εσύ μάλιστα έκανες και DoS επιθέσεις μέσα απο το πανεπιστήμιο στον tf2.gr server (υπάρχουν και αντίστοιχα logs απο ότι θυμάμαι) για να τον ρίχνεις και να μαζεύεται ο κόσμος στον δικό σου. Το έχεις παραδεχτεί κιολας (απο ότι θυμάμαι υπάρχουν σχετικά screenshots με steam private messages οπου παραδέχεσαι οτι το έκανες «δοκιμαστικά »)
    Λοιπόν, θα σας το πω στα ίσια , και ας έχει ξεθωριάσει το θέμα, μιας και είναι ο λόγος που πλέον φτιάχνω ελληνικό TF2 SURF και όχι TF2 PUBLIC , διότι αν το κάνω , είναι αυτόματα casus belli.

    Ο κάφρος που μου έστειλε τότε εκείνο το μήνυμα στο gametracker , το οποίο πόσταρα στο προηγούμενο post είναι 100% σίγουρο ότι ήταν από τους ανθρώπους του bnb, αλλά αυτοί δεν το παραδεχτήκανε ποτέ! Μα είναι ολοφάνερο ότι τότε εκτός από τον tf2 greek uni public δεν υπήρχε άλλος ελληνικός πέρα από τον tf2 bnb public , άρα ποιός άλλος θα το στελνε αυτό; Και είναι απόλυτα λογικό να ήθελε το κακό του community μου , μιας και εκεινη την περίοδο , o δικός μου tf2 public είχε περισσότερο traffic την ημέρα από το δικό τους. Και αυτός εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο server μου ήταν "παράνομος" επειδή ήταν σηκωμένος από πανεπιστημιακό ίδρυμα. Ε μετά έγινε όντως μια διαδικασία ελέγχου από τα μέσα του ιδρύματος και ο server τελικά έκλεισε. Η δουλειά του κάφρου έγινε με επιτυχία και το bnb επικράτησε , γαμ@τας το δικό μου tf2 community oριστικά.

    E, και επειδή εγώ είμαι εκδικητικός τύπος, αποφάσισα να καταστρώσω αυτά τα DoS που ανέφερες , μου έκλεισες τον server? Θα σου ρίξω τα δικά σου.

    Γενικά υπήρξε περίοδος που ο ένας έκανε dos στον άλλο , δηλαδή ακόμα και από τρίτους (καλοκαίρι 2013).

    Τέσπα , αφού έγιναν αυτά και σύναψα ειρήνη με το bnb (Cool_Myll) , αποφάσισα να ασχοληθώ μόνο με tf2 surf , αφού το public το είχε αυτός.

    Τώρα βέβαια πια, τα δεδομένα είναι πολύ διαφορετικά που είτε το bnb είτε εγώ να στήσουμε tf2 public , δεν θα χει επιτυχία , οι παίχτες έχουν μετακινηθεί σε άλλα games. Oπότε , μου έμεινε καβάτζα ο fun-type tf2 surf στον οποίο , μπαίνουν και αρκετοί ευρωπαίοι παίκτες.

    Αυτή είναι η ιστόρια (όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ) και όποιος διαφωνεί ας γράψει την γνώμη του πολιτισμένα.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    USR9107
    Αμφιβάλω ότι ο τύπος που σου έστειλε το μήνυμα ήταν από τα BnB αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Ίσως κάποιος φανατικός που δεν του άρεσαν οι server σου ή του άρεσαν οι δικοί μας.

    Ισχύει ότι πλέον το community είναι μικρό για pure greek tf2 server αλλά όπως και να έχει τα ddos συνεχίζονται σε ότι ελληνικό ανοιχτεί (εκτός του δικού σου?) κυρίως από bibihotz που μου είχε πει ότι είναι κολλητός σου (δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή ψέματα) από την friend list σου. (πριν λίγο καιρό άνοιξε ένας fun server ελληνικό και έφαγε αμέσως attack)

    Σε κάποια φάση που τον είχα και στην friend list μου έκανε attacks σε έναν server που έπαιζα dota. Όποτε το θέμα του είναι προσωπικό.

    Κρίμα που λόγο ενός μηνύματος (που δεν γνώριζα καν) άρχισε μια "βεντέτα" και έκλεισαν οι λίγοι ελληνικοί css και tf2 servers που υπήρχαν.

    Σημειώνω ότι ποτέ δεν ασχολήθηκα ούτε έκανα κάτι για να βλάψω άλλους server και κοιτούσα απλά τον δικό μας.

    Καλή συνέχεια.

  10. #10
    Καλησπέρα φανατικός οπαδός του tf2 χρονια twra.o server έφυγε από ελλάδα γιατί δεχότανε επιθέσεις ddos από όσα γνωρίζω κι εγώ προσωπικά.Κάποιος δεν θέλει άλλους server με ελληνικές ip για το tf2 και θέλει να αποβλακώνει την ελληνική κοινότητα με surf και trade servers που καμια σχέση δεν έχουν με το πραγματικό παιχνίδι.Η προσωπική μου άποψη είναι ότι οι server σας για εμάς που παίζουμε TF από το 1996 είναι ντροπή για την ιστορία του game.επίσης οι πρακτικές σας παράνομες και εγκληματικές σύντομα θα οδηγηθείτε στην δικαιοσύνη για ότι έχει συμβεί με τα DDOS και τους ελληνικούς server.

    Όχι μονο αυτό γνωρίζω προσωπικά άτομο το οποιο σας καταζητεί διευθύνσεις και ονόματα με αμοιβή και δεν είναι ούτε mod ούτε admin ούτε έχει καμια σχέση με τους server που έχουν πληγεί από τις πρακτικές αυτές. μου έχει στείλει και αυτό το screenshot που δείχνει κάποιες ip από το botnet που τον χτυπούσε. http://imgur.com/7fGhiSK το log είναι ατέλειωτο από εκατοντάδες χιλιάδες ip οι οποιες αυτή την στιγμή βρίσκονται στο στάδιο τις analysis. grnet και ωκεανός έχουν παρα πολύ συχνές εμφανίσεις. θα δείτε και servers του υπουργείου εσωτερικών να "φενοτε" στο botnet.ενδιαφέρον θα ήτανε να μάθουμε και την δικη τους άποψη από νομικής πλευράς.

    Η αλήθεια είναι ότι έχετε εχθρούς φανατικούς και πρόβλημα μεγάλο εάν και εφόσον εμπλέκεστε με τα ddos που αναφέρονται.καλά ξεμπερδέματα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κάφρος που μου έστειλε τότε εκείνο το μήνυμα στο gametracker , το οποίο πόσταρα στο προηγούμενο post είναι 100% σίγουρο ότι ήταν από τους ανθρώπους του bnb,

    το περίεργο θα ήτανε να μην ήταν μέλος του bnb (tf2gr) είμαστε κοινότητα με 2500+ μέλη το να τα βάζεις με τον tf2gr είναι σαν να τα βάζεις με όλο το community.

    και εσύ επειδή κάποιος τυχαίος θερμόαιμος στο internet σε απείλησε άρχισες ddos attacks ''δοκιμαστικά και καλά" στο αρχαιότερο community του tf2 συχαρητήρια είσαι πολύ μάγκας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος avida13 : 25-06-15 στις 20:31.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από avida13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιος δεν θέλει άλλους server με ελληνικές ip για το tf2 και θέλει να αποβλακώνει την ελληνική κοινότητα με surf και trade servers που καμια σχέση δεν έχουν με το πραγματικό παιχνίδι.Η προσωπική μου άποψη είναι ότι οι server σας για εμάς που παίζουμε TF από το 1996 είναι ντροπή για την ιστορία του game.επίσης οι πρακτικές σας παράνομες και εγκληματικές σύντομα θα οδηγηθείτε στην δικαιοσύνη για ότι έχει συμβεί με τα DDOS και τους ελληνικούς server.
    Καταρχάς δεν θα λες κάποιος , πες απλά ότι είμαι εγώ τι φοβάσαι, δεν θίγομαι. Και δεν αποβλακώνω κανέναν , όποιος θέλει μπαίνει στα server μου με δική του ευθύνη, αφού ΕΣΕΙΣ με αναγκάσατε να ΜΗΝ ξανανοίξω κανονικό server με την πράξη σας αυτή, φάτε στη μάπα τώρα τον surf ή ό,τι άλλο μη public έχει στηθεί (sorry για την έκφραση). Οπότε, από την στιγμή που μετά άνοιξα τον surf μου ή ό,τι άλλο μη public , έισασταν ελέυθεροι να συνεχίσετε τη λειτουργία του bnb.gr σέρβερ κανονικά , αφού με αναγκάσατε να υποχωρήσω, τώρα αν ακολούθησαν και επόμενα DDoS attacks , δεν φέρω καμία ευθύνη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από avida13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εσύ επειδή κάποιος τυχαίος θερμόαιμος στο internet σε απείλησε άρχισες ddos attacks ''δοκιμαστικά και καλά" στο αρχαιότερο community του tf2 συχαρητήρια είσαι πολύ μάγκας.
    Ναι, μόνο που αυτός ο "τυχαίος" κάφρος , όπως τον λέω , πέτυχε τον στόχο του , δεν ήταν απλή απειλή. Και εγώ δεν το άφησα έτσι αυτό. Είναι σαν να σου διαλάνε το μαγαζί σου. Και γω έπραξα αναλόγως. Μου γ..ς την επιχείρηση; Θα σου γ...ω την δική σου. Έτσι πάει.

    Βέβαια μετά επειδή εγώ βγήκα χαμένος και έψαχνα host , αναγκάστηκα μέσω vdsl να σηκώσω μόνο surf server και αργότερα τον έβαλα στην εταιρεία που είναι τώρα και ο csgo.

  12. #12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς δεν θα λες κάποιος , πες απλά ότι είμαι εγώ τι φοβάσαι, δεν θίγομαι. Και δεν αποβλακώνω κανέναν , όποιος θέλει μπαίνει στα server μου με δική του ευθύνη, αφού ΕΣΕΙΣ με αναγκάσατε να ΜΗΝ ξανανοίξω κανονικό server με την πράξη σας αυτή, φάτε στη μάπα τώρα τον surf ή ό,τι άλλο μη public έχει στηθεί (sorry για την έκφραση). Οπότε, από την στιγμή που μετά άνοιξα τον surf μου ή ό,τι άλλο μη public , έισασταν ελέυθεροι να συνεχίσετε τη λειτουργία του bnb.gr σέρβερ κανονικά , αφού με αναγκάσατε να υποχωρήσω, τώρα αν ακολούθησαν και επόμενα DDoS attacks , δεν φέρω καμία ευθύνη.



    Ναι, μόνο που αυτός ο "τυχαίος" κάφρος , όπως τον λέω , πέτυχε τον στόχο του , δεν ήταν απλή απειλή. Και εγώ δεν το άφησα έτσι αυτό. Είναι σαν να σου διαλάνε το μαγαζί σου. Και γω έπραξα αναλόγως. Μου γ..ς την επιχείρηση; Θα σου γ...ω την δική σου. Έτσι πάει.

    Βέβαια μετά επειδή εγώ βγήκα χαμένος και έψαχνα host , αναγκάστηκα μέσω vdsl να σηκώσω μόνο surf server και αργότερα τον έβαλα στην εταιρεία που είναι τώρα και ο csgo.
    Φοβάμαι ;τι εννοείς;
    Κατά αρχάς.Ποτε δεν θα έκανα DDOS σε οποιοδήποτε community είτε την βρίσκουνε με surf servers με public η με TFtrue ο κaθένας έχει τα γούστα του οποτε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

    Από νομικής άποψης όμως και τεχνικής αν θες να ξέρεις ότι μπορεί να γίνει μήνυση κατά πάντως υπευθυνου και εάν και εφόσον δεν μπορεί να στοιχειοθετηθεί πράξη κατά φυσικού προσώπου για τα DDOS μπορείς να μηνύσεις τον ISP του δράστη και να τους πας δικαστικός,το δικαστήριο από εκεί και πέρα θα αποφανθεί αν θα ζητήσει την ταυτότητα του ιδιοκτητη τις ip από τον isp για τις περαιτέρω κυρώσεις.

    σε παραθέτω στην συνθήκη τις Βουδαπέστης λοιπόν για αρχή και σου δίνω και 5-6 νομους και σχετικά προεδρικά διατάγματα παρακάτω να διαβάσεις για το τι ακριβώς συμβαίνει:
    "Η Συνθήκη της Βουδαπέστης"

    Οι μορφές του Ηλεκτρονικού Εγκλήματος είναι ποικίλες και με τη συνεχή ανάπτυξη της τεχνολογίας και του Διαδικτύου πολλαπλασιάζονται. Για την αντιμετώπιση του κινδύνου αυτού ήταν απαραίτητη η διακρατική συνεννόηση και η εκπόνηση μιας αναλυτικής και αποτελεσματικής στρατηγικής. Ο στόχος αυτός επετεύχθη στο Συνέδριο για το Ηλεκτρονικό Έγκλημα (Convention on "κυβερκριμε"), που έγινε το 2001 στη Βουδαπέστη του οποίου όλα τα συμπεράσματα αποκρυσταλλώνονται στη Συνθήκη που υπεγράφη μετά το πέρας των εργασιών του Συνεδρίου στις 23.11.2001. Στη Συνθήκη της Βουδαπέστης, υπέγραψαν 26 υπουργοί ευρωπαϊκών κρατών, μεταξύ των οποίων και της Ελλάδας υπάρχουν επεξηγήσεις και ρυθμίσεις για όλα τα Ηλεκτρονικά Εγκλήματα."

    "Ελληνική νομοθεσία

    Ο Ν. 1805/88, αφορά τα εγκλήματα που διαπράττονται με ηλεκτρονικούς υπολογιστές (computer crimes) και στο βαθμό που τα προβλεπόμενα εγκλήματα (370Β, 370Γ, 386Α) διαπράττονται και σε περιβάλλον Διαδικτύου (Internet), τότε τα άρθρα αυτά εφαρμόζονται και στις συγκεκριμένες περιπτώσεις.

    Στην ελληνική νομοθεσία όμως, δεν υπάρχει νόμος που να αναφέρεται αποκλειστικά σε θέματα Διαδικτύου και να ρυθμίζει τη συμπεριφορά των χρηστών του Διαδικτύου από άποψη Ποινικού Δικαίου. Ως εκ τούτου, η Ελλάδα συνεργάζεται με τα άλλα κράτη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, του Συμβουλίου της Ευρώπης, καθώς και άλλων διεθνών οργανισμών, για την αντιμετώπιση των σχετικών θεμάτων.

    Ανεξάρτητα όμως από το εάν ο ανωτέρω νόμος και οι διεθνείς συνεργασίες επαρκούν ή όχι για την ποινική κάλυψη των θεμάτων που προκύπτουν από την ανάπτυξη της Πληροφορικής, το βέβαιον είναι ότι, δεν επαρκούν για την τελεία αντιμετώπιση των εγκλημάτων που έχουν τελεστεί με τη χρήση του Διαδικτύου.

    Πρόσφατα τέθηκε σε ισχύ το Π.Δ. 47/2005, από την "Α.Δ.Α.Ε." (Αρχή Διασφάλισης Απορρήτου των Επικοινωνιών), το οποίο αφορά τις διαδικασίες, τεχνικές και οργανωτικές εγγυήσεις για την άρση του απορρήτου των επικοινωνιών και τη διασφάλισή του. Ενώ, σύντομα αναμένεται να τεθεί σε ισχύ η Συνθήκη της Βουδαπέστης.
    Περιστατικά Ηλεκτρονικού Εγκλήματος"

    Το ποινικό αδίκημα κάθε αυτό υπόκειται στα περί "συνωμοσίας για την εκ προθέσεως πρόκληση βλάβης σε προστατευμένο υπολογιστή”

    σχετικοί νομοι με το συγκεκριμένο αδίκημα και προεδρικά διατάγματα. "Νόμος 2225/1994, ο Νόμος 3115/2003, το Προεδρικό Διάταγμα 47/2005, ο Νόμος 3471/2006, ο Νόμος 3674/2008 καθώς και από Κανονισμούς της Α.Δ.Α.Ε. . Συμπληρωματικά δε, εφαρμόζεται και ο γενικότερος νόμος αναφορικά με την προστασία των προσωπικών δεδομένων και της ιδιωτικότητας του ατόμου, Ν. 2472/1997"

    αυτά είναι μονο για να πάρεις μια ιδέα ποίες μπορεί να είναι οι κυρώσεις από μια τέτοια πράξη γιατί από τα γραπτά σου καταλαβαίνω ότι έχεις λάθος νοοτροπία και δεν έχεις "συνιδοτιπιοισει" ακριβώς ποσα ευρωπαϊκά και ελληνικά αδικήματα έχεις διαπράξει παραδεχόμενος DDOS επιθέσεις,και ότι όταν είπα ότι έχεις φανατικούς εχθρούς δεν μιλούσα για 12 χρονά που τους έριξες τον server και θα το πουν στον μπαμπά τους αλλα ενήλικες μεταξύ αυτών δικηγόρων ιατρών και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς κάποιοι οι οποιοι δεν το έχουν αφήσει to ζήτημα στην τύχη του.

    ασφαλώς λόγο οικονομίας χώρου δεν θα επεκταθώ στο ότι η ελλάδα δεν έχει επαρκεί νομοθετικές ρυθμίσεις για DDOS attacks και λόγο αυτού τα συγκεκριμένα αδικήματα τα αναλαμβάνει το ευρωπαϊκό δίκαιο.ούτε θα επεκταθώ σε περισσοτερους νομους απλά σου παραθέτω τους στοιχειώδη.

    Εάν όπως λες δεν ασχολείσαι πλέον με DDOS αυτό είναι ευχάριστο και δείγμα ότι ωρίμασες.
    Ελπίζω ο επόμενος που θα έχει την ιδέα να κάνει κάτι παρόμοιο να διαβάσει εδώ ώστε να γνωρίζει ποίες μπορεί να είναι οι ποινικές κυρώσεις που θα έχει.

  13. #13
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από avida13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν όπως λες δεν ασχολείσαι πλέον με DDOS αυτό είναι ευχάριστο και δείγμα ότι ωρίμασες.
    Το πόσο ώριμος είμαι άσε να το γνωρίζω μόνο εγώ και όχι εσύ,διότι αυτή τη στιγμή πούλησες ειρωνεία αλλά δεν το καταλάβες. Και άκου εκεί , γιατροί και δικηγόροι να ασχολούνται μαζί μου, αλήθεια είναι καλό αυτό που πίνεις; Και αν είσαι δικηγόρος, (διότι από τα λεγόμενα σου, αυτό δείχνεις, δεν ξέρω αν είσαι στ'αλήθεια)σίγουρα θα ξέρεις ότι δεν είναι σωστό να με ειρωνεύεσαι για κανένα λόγο. Και σιγά ρε μεγάλε, μην έθιξα και τον πρωθυπουργό τον ίδιο και μου στείλουν κανα ελικόπτερο πάνω απ'το σπίτι μου με στρατό FBI, SWAT και ό,τι άλλο θες , επειδή πριν κάποια χρόνια με έπνιγε το δίκιο μου και έκανα ένα DOS (και όχι DDOS, εξηγώ πιο κάτω) κατά του bnb. Kαι ναι , γιατί ξαναλέω , το DOS δεν ήταν τυχάιο και δεν το έκανα για να φέρω κόσμο σε δικό μου ίδιο σέρβερ (που δεν υπήρχε καν, αφού είχε κλείσει) , ο λόγος τον είπα σε προηγούμενο post. Aς κάνω ένα summary της ιστορίας:


    1) Καλοκάιρι 2011 , το tf2 έγινε free-2-play, εκμεταλλεύτηκα το γεγονός και ίδρυσα τον tf2 public greek uni game server.

    2) 24 Απριλίου 2012 , ο "φίλος" σας, μου έστειλε το γνωστό ραβασάκι για να κλείσω ΜΟΝΟ τον tf2 server (είχα και css {counter-strike: source} servers από τα ίδια μηχανήματα εκείνη την περίοδο και μάλιστα πολύ πετυχημένους , που κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει.)

    3) Λίγα 24ωρα αργότερα πέφτει το μαύρο στα server, το οποίο είναι και οριστικό για τα css , (μόνο ο fun css μεταφέρθηκε αργότερα σε vps της pointer.gr αλλά δεν επέζησε για πολυ καιρό, λόγω των συμβάντων , βλ. 5)

    4) Λίγους μήνες αργότερα, αποφάσισα με dos να ρίξω τον tf2 bnb διότι πίστεψα ότι το bnb έβαλε τον κάφρο αυτόν που έφερε το μαύρο και την καταστροφή του community μου τότε. Διότι δεν ζημιώθηκε μόνο ο tf2 αλλά και οι css που είχα τότε.

    5) Aκολούθησε περίοδος αστάθειας , ό,τι ελληνικό gameserver που σηκωνότανε , έπεφτε , ο ένας έκανε ddos στον άλλο, ακόμα και από τρίτους που δεν είχαν καμία σχέση με την διαμάχη greekuni-bnb. Εν τω μεταξύ, σταμάτησα να ασχολούμαι και αναγνώρισα την ανωτερότητα του bnb community και τους ζήτησα και συγγνώμη. Θυμάμαι μετά χαρακτηριστικά μια κουβέντα που είχα ο ίδιος με τον myll στο ότι μας κτύπαγε και τους 2 , (δηλαδή greek uni και bnb) κάποιος sakretsos νομίζω o oποίος εκείνη την περίοδο (αρχές 2013) έιχε css public server και ήθελε να μαζέψει κόσμο.

    6) Aφού έβαλα VDSL σύνδεση σηκώσα surf server , και ξαναλέω γιατί επέλεξα surf, για να μην χαλάσω την πιάτσα του bnb public, ο οποίος άνοιξε πρώτη φορά την άνοιξη 2013 (ο surf).

    7) Σήμερα, ενσωμάτωσα τον surf μαζί με τα csgo server τα οποία και αποτελούν την συνέχεια εκείνης της ένδοξης εποχής (των css greek uni). (δεν ξέρω αν θα φτάσει εκείνο το μεγαλείο, τα server είναι σε cloud-vps , όχι φυσικό μηχάνημα και το bw είναι 1 ΤΒ σε κάθε vps )

    Και κάτι άλλο , δεν χρησιμοποίησα ποτέ botnets και μαλα@ες , το DDos , για την ακρίβεια , DOS , είχε γίνει μόνο από ΕΝΑ μηχάνημα του okeanos, o cool myll ξέρει καλύτερα.

    Ακόμη , μια ερώτηση που μου έμεινε αναπάντητη από τότε: Αφού τα bnb λένε ότι ο κάφρος αυτός που μου στειλε το ραβασάκι δεν είχε καμία σχέση με αυτούς, τότε γιατί μου ζήτησε να κλείσει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ο tf2 μου εκείνη την μέρα;

    Και επίσης, OK έκανα ένα λάθος που χτύπησα το bnb με DOS, εγώ ΤΙ ΣΑΣ ΕΦΤΑΙΞΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΤΑ ΣΕΡΒΕΡ από την αρχή μέσω αυτού του μηνύματος; Ειλικρινά τώρα, σας χάλαγα τότε την πιάτσα σε κάτι; Άφού για περίπου 1 χρόνο , tf2 public bnb server και tf2 public greek uni server συνυπήρχαν αρμονικά (για παράδειγμα, ο ένας σέρβερ {bnb} ήταν πιο "σοβαρός" , {no crits} , ενώ ο δικός μου ήταν ο χαλαρός , με random crits κτλπ.) Μάλιστα είχα προτείνει συνεργασία με τον cool myll , αλλά μου αρνήθηκε επειδή ήταν πολυ νέο σχετικά το community μου τότε.

    Οπότε γιατί μου το κάνατε αυτό;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 26-06-15 στις 18:20.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-12-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.501
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, μόνο που αυτός ο "τυχαίος" κάφρος , όπως τον λέω , πέτυχε τον στόχο του , δεν ήταν απλή απειλή. Και εγώ δεν το άφησα έτσι αυτό. Είναι σαν να σου διαλάνε το μαγαζί σου. Και γω έπραξα αναλόγως. Μου γ..ς την επιχείρηση; Θα σου γ...ω την δική σου. Έτσι πάει.

    Βέβαια μετά επειδή εγώ βγήκα χαμένος και έψαχνα host , αναγκάστηκα μέσω vdsl να σηκώσω μόνο surf server και αργότερα τον έβαλα στην εταιρεία που είναι τώρα και ο csgo.

    Ρε φίλε αμα ήμουν εγώ ένας μεμονωμένος και δε γούσταρα τους servers σου και σου εκανα αναφορά στο πανεπιστήμιο για την δική μου κάβλα, τι σου φταίει το tf2.gr?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hostolis : 26-06-15 στις 21:25.

  15. #15
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε φίλε αμα ήμουν εγώ ένας μεμονωμένος και δε γούσταρα τους servers σου και σου εκανα αναφορά στο πανεπιστήμιο για την δική μου κάβλα, τι σου φταίει το tf2.gr?
    Ο tf2.gr public ήταν o μοναδικός server που υπήρχε εκτός από τον δικό μου στην Ελλάδα εκείνη την περίοδο. Άρα ποιό άλλο community να σκεφτώ ότι θα μπορούσε να το κάνει; Ποιός μου εγγυάται εμένα ότι δεν ήταν του tf2.gr αυτός ο baaaaa του gametracker που τον βάλατε να μου στείλει εκείνο το ραβασάκι και να κάνει αναφορά η οποία τότε οδήγησε στην καταστροφή του community μου; Τα ίδια θα ξαναλέμε;

    Απλά , γιατί δεν το παραδέχεστε να τελειώσει εδώ η ιστορία , έπρεπε να περάσουν 3 χρόνια δηλαδή; Και να το παραδεχτείτε πάντως, δεν έχει πια σημασία, απλά θα ήθελα να επιβεβαιώσω τη γνώμη μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 26-06-15 στις 22:15.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας