Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    02-08-2005
    Περιοχή
    Μελίσσια
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25.3(dB) / 8.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μόλις πήρα τηλέφωνο το 13888 για να αναβαθμίσω το 30αρι μου σε 50αρι για το upstream κυρίως που είναι μόνον 2,5 ενώ με το 50αρι θα είναι 5 Mbps και τι μου είπαν οι αφιλότιμοι!! Θα μου αναβαθμίσουν και χωρίς χρέωση ... (τρομάρα τους δίνουν καθρεφτάκια στους ιθαγενείς ...) την τηλεφωνία σε VoBroadand ... αλλά θα μεριμνήσουν όταν πέφτει η ΔΕΗ για να μην μου πέφτει το internet και η τηλεφωνία ... και ποιός τους είπε ότι θέλω να αλλάξω; Αυτοί οι φωστήρες του Marketing του ΟΤΕ έχουν σκεφτεί ότι δεν βάζουν όλοι το router τους στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού τους που έχουν όλα τα καλώδια τηλεφωνίας; Πως θα δώσω εγώ από το γραφείο μου που έχω μόνον ένα καλώδιο στη μπρίζα στα υπόλοιπα δωμάτια του σπιτιού τηλεφωνία από τα πριζάκια τηλεφωνίας του router? ή μήπως μπορεί η έξοδος του router να οδηγήσει πάνω από 2 παράλληλα τηλέφωνα;;; Μου φαίνεται οι νέοι φωστήρες του ΟΤΕ έχουν ξεχάσει τα βασικά της απλής τηλεφωνίας ... Είναι άσχετοι! Ντροπή τους!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    01-08-2013
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    19(dB) / 2.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η θα καλέσεις ηλεκτρολόγο να στο φτιάξει, ή θα ακουλουθήσεις τις οδηγιές στο παρακάτω link
    Επιστροφή σήματος (φωνής) με πάροχο CYTA

  3. #3
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elladara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις πήρα τηλέφωνο το 13888 για να αναβαθμίσω το 30αρι μου σε 50αρι για το upstream κυρίως που είναι μόνον 2,5 ενώ με το 50αρι θα είναι 5 Mbps και τι μου είπαν οι αφιλότιμοι!! Θα μου αναβαθμίσουν και χωρίς χρέωση ... (τρομάρα τους δίνουν καθρεφτάκια στους ιθαγενείς ...) την τηλεφωνία σε VoBroadand ... αλλά θα μεριμνήσουν όταν πέφτει η ΔΕΗ για να μην μου πέφτει το internet και η τηλεφωνία ... και ποιός τους είπε ότι θέλω να αλλάξω; Αυτοί οι φωστήρες του Marketing του ΟΤΕ έχουν σκεφτεί ότι δεν βάζουν όλοι το router τους στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού τους που έχουν όλα τα καλώδια τηλεφωνίας; Πως θα δώσω εγώ από το γραφείο μου που έχω μόνον ένα καλώδιο στη μπρίζα στα υπόλοιπα δωμάτια του σπιτιού τηλεφωνία από τα πριζάκια τηλεφωνίας του router? ή μήπως μπορεί η έξοδος του router να οδηγήσει πάνω από 2 παράλληλα τηλέφωνα;;; Μου φαίνεται οι νέοι φωστήρες του ΟΤΕ έχουν ξεχάσει τα βασικά της απλής τηλεφωνίας ... Είναι άσχετοι! Ντροπή τους!!!
    Σου είπαν ότι πρέπει να γίνει υποχρεωτικά VoIP; Τι άσχετοι που είναι μερικοί ρε γαμώτο... Παραμυθιάζουν τον κόσμο ότι και καλά θα του δίνουν δώρο κανένα τεράστιο UPS για να μην πέφτει ποτέ το ρεύμα; Δεν κοιτάνε λέω εγώ να φτιάξουν λίγο το δίκτυό τους (εννοώ σε όσες περιοχές είναι σάπια τα καλώδια...) ώστε να μην υπάρχει άνθρωπος που να έχει αποσυνδέσεις για τις οποίες ευθύνεται ο ΟΤΕ; Και μετά να τα γυρίσουν όλα σε VoIP;

  4. #4
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.303
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Αν με αναβάθμιζαν δωρεάν σε VDSL δεν θα έλεγα όχι να δοκιμάσω το VoIP του ΟΤΕ!
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 20 χρόνια δρόμος...

  5. #5
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Περιοχή
    Πέραμα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    AVM Fritz! Box 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου είπαν ότι πρέπει να γίνει υποχρεωτικά VoIP; Τι άσχετοι που είναι μερικοί ρε γαμώτο... Παραμυθιάζουν τον κόσμο ότι και καλά θα του δίνουν δώρο κανένα τεράστιο UPS για να μην πέφτει ποτέ το ρεύμα; Δεν κοιτάνε λέω εγώ να φτιάξουν λίγο το δίκτυό τους (εννοώ σε όσες περιοχές είναι σάπια τα καλώδια...) ώστε να μην υπάρχει άνθρωπος που να έχει αποσυνδέσεις για τις οποίες ευθύνεται ο ΟΤΕ; Και μετά να τα γυρίσουν όλα σε VoIP;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elladara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις πήρα τηλέφωνο το 13888 για να αναβαθμίσω το 30αρι μου σε 50αρι για το upstream κυρίως που είναι μόνον 2,5 ενώ με το 50αρι θα είναι 5 Mbps και τι μου είπαν οι αφιλότιμοι!! Θα μου αναβαθμίσουν και χωρίς χρέωση ... (τρομάρα τους δίνουν καθρεφτάκια στους ιθαγενείς ...) την τηλεφωνία σε VoBroadand ... αλλά θα μεριμνήσουν όταν πέφτει η ΔΕΗ για να μην μου πέφτει το internet και η τηλεφωνία ... και ποιός τους είπε ότι θέλω να αλλάξω; Αυτοί οι φωστήρες του Marketing του ΟΤΕ έχουν σκεφτεί ότι δεν βάζουν όλοι το router τους στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού τους που έχουν όλα τα καλώδια τηλεφωνίας; Πως θα δώσω εγώ από το γραφείο μου που έχω μόνον ένα καλώδιο στη μπρίζα στα υπόλοιπα δωμάτια του σπιτιού τηλεφωνία από τα πριζάκια τηλεφωνίας του router? ή μήπως μπορεί η έξοδος του router να οδηγήσει πάνω από 2 παράλληλα τηλέφωνα;;; Μου φαίνεται οι νέοι φωστήρες του ΟΤΕ έχουν ξεχάσει τα βασικά της απλής τηλεφωνίας ... Είναι άσχετοι! Ντροπή τους!!!

    Ούτως ή άλλως αφού οι περισσότεροι έχουμε ασύρματα τηλέφωνα εντός σπιτιού, επομένως όταν θα κόβεται το ρεύμα και ΟΤΕ να είχαμε πάλι δεν θα μπορούσαμε να μιλήσουμε!

  6. #6
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cyberten Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτως ή άλλως αφού οι περισσότεροι έχουμε ασύρματα τηλέφωνα εντός σπιτιού, επομένως όταν θα κόβεται το ρεύμα και ΟΤΕ να είχαμε πάλι δεν θα μπορούσαμε να μιλήσουμε!
    Αν δεν έχεις και μία απλή συσκευή, είσαι άξιος της μοίρας σου.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cyberten Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτως ή άλλως αφού οι περισσότεροι έχουμε ασύρματα τηλέφωνα εντός σπιτιού, επομένως όταν θα κόβεται το ρεύμα και ΟΤΕ να είχαμε πάλι δεν θα μπορούσαμε να μιλήσουμε!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν έχεις και μία απλή συσκευή, είσαι άξιος της μοίρας σου.
    Σωστός, εγώ έχω μια απλή συσκευή ενσύρματη με μπαταρίες για ώρα ανάγκης, συν το ασύρματο για να το παίρνω όπου θέλω. Εγώ έχω μια απορία, πως θα μεριμνήσουν να δουλεύει όταν κόβεται το ρεύμα; Θα βάλουν κάνα UPS; Και έστω ότι έχουμε ρεύμα, αν πέσει το ίντερνετ ή καεί το ρούτερ; Δεν θα έχουμε γραμμή μέχρι να λυθεί το θέμα;
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ποιος να βαλει ups? Εσυ αν θες βαζεις Ups στο ρουτερ και στο ασυρματο αν θες να εχεις τηλεφωνο οταν κοβεται το ρευμα.Αν καει το ρουτερ δεν εχεις ουτε τηλεφωνο.
    Μεχρι το 2018 θα αλλαξουν και θα γινουν all ip http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=582566

  9. #9
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος να βαλει ups? Εσυ αν θες βαζεις Ups στο ρουτερ και στο ασυρματο αν θες να εχεις τηλεφωνο οταν κοβεται το ρευμα.Αν καει το ρουτερ δεν εχεις ουτε τηλεφωνο.
    Μεχρι το 2018 θα αλλαξουν και θα γινουν all ip http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=582566
    Μα ο TS αναφέρει στο αρχικό μήνυμα πως θα μεριμνήσουν (από τον ΟΤΕ προφανώς) ώστε όταν πέφτει το ρεύμα, το τηλέφωνο να συνεχίσει να δουλεύει. Αυτό πως θα γίνει;
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όποιος έχει PSTN και έχει μόνο ασύρματο, είναι πρόβλημά του

  11. #11
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    θα απλωσουν μια μπαλαντεζα απο τον ΟΤΕ μεχρι το σπιτι σου?δεν ξερω

  12. #12
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα ο TS αναφέρει στο αρχικό μήνυμα πως θα μεριμνήσουν (από τον ΟΤΕ προφανώς) ώστε όταν πέφτει το ρεύμα, το τηλέφωνο να συνεχίσει να δουλεύει. Αυτό πως θα γίνει;
    Μάλλον προσπαθούν να τον κοροϊδέψουν για να του πουλήσουν με το ζόρι το VoIP. Για να κρατάει για καμιά μέρα χωρίς ρεύμα, θα πρέπει να το βάλεις πάνω σε μεγάλο σχετικά UPS. Άσε που στην περίπτωση του VDSL από καμπίνα, αν κοπεί το ρεύμα στο σπίτι μας θα κοπεί και στην καμπίνα. Και αν έχει UPS στην καμπίνα πόσο να κρατήσει; Λίγες ώρες το πολύ...

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον προσπαθούν να τον κοροϊδέψουν για να του πουλήσουν με το ζόρι το VoIP. Για να κρατάει για καμιά μέρα χωρίς ρεύμα, θα πρέπει να το βάλεις πάνω σε μεγάλο σχετικά UPS. Άσε που στην περίπτωση του VDSL από καμπίνα, αν κοπεί το ρεύμα στο σπίτι μας θα κοπεί και στην καμπίνα. Και αν έχει UPS στην καμπίνα πόσο να κρατήσει; Λίγες ώρες το πολύ...
    Αν γίνει διακοπή στο κέντρο, πάλι δεν θα έχει τηλέφωνο.

    Πάντως είναι ενα θέμα, παλιότερα είχε αναφερθεί η λύση τηλετροφοδοσίας στις καμπίνες, αλλά για τον τελικό εξοπλισμό του χρήστη δεν έχω ακούσει κάτι

  14. #14
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    έχω την αίσθηση ότι σε όσα κέντρα του ΟΤΕ έχει εγκατασταθεί τεχνολογία VoBB κάθε μετατροπή ή νέο internet, είναι υποχρεωτική από το σύστημα η μεταβάβαση σε voip...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος karetsos : 27-06-15 στις 14:45.

  15. #15
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Το θέμα με το Voip γιατί έτσι είναι το έχουμε ξαναπεί ..Όπως και να το υλοποιήσουμε .... Και δεν είναι τι θα γίνει με το ρεύμα !
    Αυτό που έχω ως απορία είναι τι θα γίνει όταν θα έχει βλάβη το Internet πως θα μου δώσει τηλέφωνο ! Το θέμα με το ρεύμα είναι μια πλευρά !

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-15, 07:42
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-15, 22:39
  3. Το πόρισμα Ρακιντζή για τις προσλήψεις, οι απολύσεις 285 εργαζομένων & η απεργία στο Μετρό
    Από nm96027 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 235
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-14, 22:30
  4. Εκανα αιτηση για Wind VDSL
    Από capvag στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-14, 09:53
  5. Ερώτηση για εγκατάσταση vdsl router
    Από x-ray στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-14, 14:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας