Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    17-09-2014
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα, έβγαλα 9200 μόρια με ένα μήνα διάβασμα (και ούτε :P) είχα ξαναδώσει το 2013 και
    έδωσα πάλι φέτος πιο πολύ να περάσω μια σχολή για τους γονείς μου την πρώτη φορά δεν
    πήγαινα καν για να περάσω κάπου και έβγαλα 6800 αλλά το σκέφτομαι τόσες μέρες και νομίζω ότι είναι
    ντροπή να ξαναδώσω άλλα θέλω να προσπαθήσω για ιατρική (πρότυπο τον πάτερα μου,αλλά αυτή την φορά για μένα) χλωμό το βλέπω έως αδύνατο να το κατορθώσω αυτό το όνειρο γιατί από μικρός ήθελα παραϊατρικά αλλά ήξερα ότι δεν θα κάτσω να διαβάσω όμως το έχω πάρει απόφαση τώρα να το προσπαθήσω και αν δεν που κατά 99% δεν... μετά πάω ιατρικά εργαστήρια η νοσηλευτική που και αυτά
    τα λατρεύω.Περνάω ΤΕΙ Αυτοματισμού Χαλκίδας από ότι διάβασα και σε προηγούμενα τοπικ πολύ καλά
    λόγια είδα και δεν ξέρω τι να κάνω λεφτά για φροντιστήρια δεν υπάρχουν να πάω σε κάποιο κοινωνικό?
    Και αν ναι ξέρετε κανα καλό στην αθηνα?

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

  2. #2
    Εγγραφή
    14-03-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να σκεφτείς καλά ποιο είναι το όνειρό σου και τι θα ήθελες πραγματικά ΕΣΥ να σπουδάσεις. Αν δεν έχεις κάποια ανάγκη να εργαστείς άμεσα, σαφώς και να το προσπαθήσεις έστω και χωρίς φροντιστηριακή βοήθεια αν δεν έχεις την δυνατότητα. Να ξέρεις οτι αυτοί που κυνηγούν τα όνειρά τους είναι και αυτοί που συνήθως τα πετυχαίνουν. Καλή επιτυχία!

  3. #3
    Εγγραφή
    17-09-2014
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από didaskalo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σκεφτείς καλά ποιο είναι το όνειρό σου και τι θα ήθελες πραγματικά ΕΣΥ να σπουδάσεις. Αν δεν έχεις κάποια ανάγκη να εργαστείς άμεσα, σαφώς και να το προσπαθήσεις έστω και χωρίς φροντιστηριακή βοήθεια αν δεν έχεις την δυνατότητα. Να ξέρεις οτι αυτοί που κυνηγούν τα όνειρά τους είναι και αυτοί που συνήθως τα πετυχαίνουν. Καλή επιτυχία!
    Σε ευχαριστώ πολύ ήταν κατατοπιστική η απάντηση σου!

  4. #4
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ θα σου πρότεινα, επειδή βλέπω ότι έχεις δώσει 2 χρονιές χωρίς να διαβάσεις τίποτα, να βρεις κάποια δουλειά και παράλληλα να πας σε κάποιο δημόσιο ΙΕΚ, ή ΕΠΑΛ μόνο για δίπλωμα (αφού έχεις απολυτήριο). Έχεις πετάξει ήδη δύο ολόκληρα χρόνια από τη ζωή σου, τί περιμένεις ακόμη για να αντιληφθείς ότι οι επιλογές σου στενεύουν; Όσοι είμαστε στην ίδια ηλικία με 'σενα, είτε έχουμε τελειώσει τις μισές προπτυχιακές μας σπουδές, είτε έχουμε ήδη κάποια εργασιακή εμπειρία- έστω τελειώσει στρατό.

    Αλλιώς, πήγαινε στο ΤΕΙ αυτοματισμού, να τελειώνεις. Δεν είναι υποχρεωτικό να μπουν στην τριτοβάθμια όλοι, ακόμη κι αυτοί που δεν είναι καθόλου γι' αυτή.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Εγώ θα έλεγα να ξεχάσεις και τα Ιατρικά Εργαστήρια.
    Δύσκολη σχολή (για να βγει) και καμία προοπτική εργασίας.
    Προσωπική εμπειρία.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-09-2014
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Να πω την αλήθεια για νοσηλευτική ήθελα και απλά σκέφτηκα να προσπαθήσω για ιατρική το οποίο απλά το έθεσα
    για να προσπαθήσω για μένα να φτάσω όσο πιο ψηλά το ξέρω ότι δεν την πιάνω και 2 χρόνια να διάβαζα και να πάω να δώσω
    και ούτως η άλλος τον Οκτώβρη κλείνω τα 19 είχα μπει νωρίς στο δημοτικό και θεωρώ ότι είμαι μικρός ακόμα γιατί έχω γνωρίσει
    παιδιά που ήταν 23 δεν τους άρεσε η σχολή στην οποία περάσανε και ξαναδωσανε και πέρασαν στη σχολή που θέλανε και 2 μήνες τώρα
    που συνειδητοποίησα ότι θέλω για νοσηλευτική και αυτό που σκεφτόμουν λέω ας βάλω τα δυνατά μου για την καλύτερη σχολή και ότι πιάσω
    αλλά θα ξέρω ότι προσπάθησα αυτή την φορά και θα πάω για τον εαυτό μου

  7. #7
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Mε αυτή τη γραπτή έκφραση πάντως, το 12-13 στην έκθεση δεν το ξεπερνάς, ενώ μειώνονται οι πιθανότητες να ξεπεράσεις και το 15-16, σε όσα μαθήματα της κατεύθυνσής σου απαιτούν γραπτό λόγο. Δημόσιο ΙΕΚ / δίπλωμα ΕΠΑΛ για ειδικότητα της επιλογής σου, παραϊατρική ή άλλη. Δεν είναι ντροπή, δεν είναι τα πάντα για όλους. Όσο νωρίτερα το αντιληφθείς, τόσο λιγότερο δυστυχής θα είσαι. Φιλική συμβουλή από έναν συνομήλικο με παρόμοια εμπειρία στο κοντινό του περιβάλλον - η οποία βέβαια υπήρξε καταλύτης στη δική του περίπτωση γολγοθά (ή και όχι) πανελληνίων.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  8. #8
    Εγγραφή
    17-09-2014
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τελείωσα φέτος το Ιεκ και βγαίνω σαν βοηθός νοσηλευτική και στην πρακτική που έκανα σε νοσοκομείο μια νοσηλεύτρια από ιεκ και αυτή που εργαζόταν κανονικά
    μου είπε να ξαναδώσω για να μπω από τει γιατί δεν είναι ικανοποιημένη από το ιεκ άλλοι μου λένε να ξαναδώσω δεν είναι ντροπή
    μικρός είμαι ακόμα (στρατό έκανα ένα καλοκαίρι 3μηνο) και να προσπαθήσω για νοσηλευτική που μου αρέσει κιόλας 20 γίνομαι τον Οκτώβρη
    (λάθος το 19 τώρα το είδα) άλλοι μου λένε να μπω τει αυτοματισμού και να συνεχίσω αυτή την σχολή γιατί είναι καλύτερη από νοσηλευτική
    αλλά θέλω παραϊατρικά ιατρική ξέρω πως δεν θα τα καταφέρω ούτε σε 3 χρόνια :P και ισχύει ότι δεν το έχω καθόλου με τον γραπτό λόγο
    δεν το κάνω επίτηδες
    Το σκέφτομαι σε καθημερινή βάση και έχω πέσει ψυχολογικά και ακόμα δεν ξέρω τι να κάνω γιατί θέλω νοσηλευτική η ιατρικά εργαστήρια....

  9. #9
    Εγγραφή
    27-07-2006
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    φιλε μου η αληθεια ειναι οτι κανενας μας δεν ειναι σιγουρος.. απλα υποθετει τι θα του αρεσε να κανει στη ζωη του...
    εμενα μ αρεσε η πληροφορικη κ περασα οταν μπηκα στη σχολη απογοητευτικα...
    τωρα εχω μια δουλεια σχετικη που μου αρεσει....

    ολα ειναι σχετικα λοιπον...
    βαλε εναν στοχο κ αν κατσει εκατσε δεν θα τα βαψουμε μαυρα κιολας....

    αλλα παιδια δεν εχουν καν τη δυνατοτητα να κανουν τετοιες σκεψεις γτ τους λειπουν τα βασικα...

    οτι κ να διαλεξεις θα το βρεις το δρομο σου ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο ... πιστη στον εαυτο σου να εχεις κ θαρθουν ολα αργα η γρηγορα
    http://www.elink.gr

    Internet ,Προγραμματισμός ,Smartphone Apps, Κατασκευή Ιστοσελίδων, Υποστήριξη Δικτύων, Service H/Y , Graphics - Media

Παρόμοια Θέματα

  1. Αιτηση ξανα για γραμμη...
    Από Tatsu στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-15, 16:03
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-14, 05:02
  3. Γυμναστική ξανά
    Από Zounds στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-14, 14:14
  4. Οι Monty Python ξανά επι σκηνής.
    Από anon στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-14, 10:03
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-14, 08:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας