Σελ. 18 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920232838 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 256-270 από 1809
  1. #256
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.566
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την ταμπακιέρα δεν απάντησες όμως. Από που προκύπτει ότι ισχύουν αυτά που αναφέρεις; Από 5-10 χρήστες μεταξύ αυτών κι εσύ; Ποιο είναι το ποσοστό στους χιλιάδες που απολαμβάνουν την υπηρεσία από τους μεγάλους τηλεπικοινωνιακούς παρόχους στην χώρα μας;
    Επαναλαμβάνω για μια ακόμη φορά, ότι δεν είμαι η εξαίρεση αλλά ο κανόνας, και ταυτόχονα βλάβες ή δυσλειτουργίες πάντα θα υπάρχουν σε οποιαδήποτε τεχνολογία.
    Τι να σου απαντησω; Με βαζεις να "απολογηθω" για κατι που δεν ειπα; Εγραψα οτι ειναι "αδυνατον" (για κανονα) να εχει καποιος 10 ή 13 χρονια voip και να μην εχουν υπαρξει φορες που να συναντησε καποιο προβλημα στην επικοινωνια (εκτος και αν δεν μιλαγε συχνα και ετσι δεν το καταλαβαινε). Τοσα απλα. Τωρα γιατι εσυ το παρερμηνευεις και το πας αλλου , δεν το καταλαβαινω. Ουτε υπαλληλος του οτε δεν θα εκανε τετοια προωθηση για το ποσο τελειο ειναι το voip.

  2. #257
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου απαντησω; Με βαζεις να "απολογηθω" για κατι που δεν ειπα; Εγραψα οτι ειναι "αδυνατον" (για κανονα) να εχει καποιος 10 ή 13 χρονια voip και να μην εχουν υπαρξει φορες που να συναντησε καποιο προβλημα στην επικοινωνια (εκτος και αν δεν μιλαγε συχνα και ετσι δεν το καταλαβαινε). Τοσα απλα. Τωρα γιατι εσυ το παρερμηνευεις και το πας αλλου , δεν το καταλαβαινω. Ουτε υπαλληλος του οτε δεν θα εκανε τετοια προωθηση για το ποσο τελειο ειναι το voip.
    Εγώ είχα ελάχιστα προβλήματα με το iCall της Altec τα οποία είχαν διορθωθεί. Επίσης αν θυμάσαι κάποιο φεγγάρι ή το 2005 ή το 2006, όσοι είχαν γραμμή από τον ΟΤΕ (μεταξύ αυτών και εγώ) , έκοβε ο ΟΤΕ τα μικρά πακέτα και υπήρχε πολύ σοβαρό πρόβλημα με το VoIP τρίτων παρόχων. Όσοι όμως είχαν VoIP από τον πάροχό τους (Vivodi, Netone αν θυμάμαι καλά και φυσικά με FULL LLU) και είχαν προβλήματα, ήταν μεμονομένες περιπτώσεις.
    Και τώρα μεμονομένες περιπτώσεις είναι όσοι έχουν προβλήματα. Εγώ χρησιμοποιώ πολύ συχνά VoIP τηλεφωνία και δουλεύει τέλεια.

  3. #258
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου απαντησω; Με βαζεις να "απολογηθω" για κατι που δεν ειπα; Εγραψα οτι ειναι "αδυνατον" (για κανονα) να εχει καποιος 10 ή 13 χρονια voip και να μην εχουν υπαρξει φορες που να συναντησε καποιο προβλημα στην επικοινωνια (εκτος και αν δεν μιλαγε συχνα και ετσι δεν το καταλαβαινε). Τοσα απλα. Τωρα γιατι εσυ το παρερμηνευεις και το πας αλλου , δεν το καταλαβαινω. Ουτε υπαλληλος του οτε δεν θα εκανε τετοια προωθηση για το ποσο τελειο ειναι το voip.
    Αυτό που λέω είναι ότι πάντα υπάρχουν μεμονωμένες περιπτώσεις με δυσλειτουργίες, με οποιαδήποτε τεχνολογία (PSTN, ISDN, VoIP). Όμως δεν είναι ο κανόνας.
    Εκατοντάδες χιλιάδες χρηστών σε HOL, Netone, ON, Vivonti, Cyta και τώρα στην Cosmote, αλλά και μεγάλος αριθμός στις επαγγελματικές συνδέσεις, δεν είχαν/έχουν θέμα με το VoIP. Αν υπήρχε όλα αυτά τα χρόνια, να είσαι σίγουρος ότι θα ήταν γνωστό και ευρέως διαδεδομένο. Αυτός είναι ο κανόνας.

  4. #259
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γιατί έχω την υποψία ότι ούτως η άλλως στην ουσία VoIP έχουμε έμεσα όλοι; Δηλαδή τα τελευταία χρόνια ο ΟΤΕ και όλοι οι πάροχοι συνδέουν το δίκτυο κορμού και τα DSLAM με απαρχαιωμένα μηχανήματα; ή μήπως στο εξωτερικό συνδέονται με την παλαιά παραδοσιακή τηλεφωνία;

    Εγώ νομίζω οτι PSTN και ISDN έχουμε όλοι απο DSLAM μέχρι σπίτια μας, εταιρείες και απο εκεί και πίσω είναι όλα VoIP.

    Ας πει καποιος που γνωρίζει πως έχουν τα πράγματα ακριβώς...

  5. #260
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αν δεν κάνω λάθος, αυτό διαφέρει από εταιρεία σε εταιρεία. Αυτό που περιγράφεις νομίζω το κάνει η forthnet, o ΟΤΕ μέχρι πρότινος είχε καθαρές γραμμές PSTN και τώρα βάζει στο μίγμα τις VOIP, η HOL είχε ανέκαθεν ένα μίγμα και τελευταία έδινε σχεδόν αποκλειστικά VOIP - με το πέρασμα σε vodafone δεν ξέρω τι παίζει. H Cyta δίνει αποκλειστικά καθαρό VOIP εξ αρχής, το ίδιο έκαναν και η Netone/Vivodi, η ΟΝ ντρέπομαι που δεν θυμάμαι αν και πρώην συνδρομητής της. Με άλλα λόγια, από τους σημερινούς μεγάλους παίκτες μόνο η Wind κοιμάται ακόμα τον ύπνο του δικαίου προσφέρει ακόμα ποιοτικές υπηρεσίες σε όλους τους συνδρομητές της - όπως θέλετε δείτε το.
    hnesne

  6. #261
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί έχω την υποψία ότι ούτως η άλλως στην ουσία VoIP έχουμε έμεσα όλοι; Δηλαδή τα τελευταία χρόνια ο ΟΤΕ και όλοι οι πάροχοι συνδέουν το δίκτυο κορμού και τα DSLAM με απαρχαιωμένα μηχανήματα; ή μήπως στο εξωτερικό συνδέονται με την παλαιά παραδοσιακή τηλεφωνία;

    Εγώ νομίζω οτι PSTN και ISDN έχουμε όλοι απο DSLAM μέχρι σπίτια μας, εταιρείες και απο εκεί και πίσω είναι όλα VoIP.

    Ας πει καποιος που γνωρίζει πως έχουν τα πράγματα ακριβώς...
    Δεν μπορώ να το γνωρίζω 100% καθώς δεν εργάζομαι σε πάροχο, είναι όμως 99% σίγουρος ότι είναι όπως τα λες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κάνω λάθος, αυτό διαφέρει από εταιρεία σε εταιρεία. Αυτό που περιγράφεις νομίζω το κάνει η forthnet, o ΟΤΕ μέχρι πρότινος είχε καθαρές γραμμές PSTN και τώρα βάζει στο μίγμα τις VOIP, η HOL είχε ανέκαθεν ένα μίγμα και τελευταία έδινε σχεδόν αποκλειστικά VOIP - με το πέρασμα σε vodafone δεν ξέρω τι παίζει. H Cyta δίνει αποκλειστικά καθαρό VOIP εξ αρχής, το ίδιο έκαναν και η Netone/Vivodi, η ΟΝ ντρέπομαι που δεν θυμάμαι αν και πρώην συνδρομητής της. Με άλλα λόγια, από τους σημερινούς μεγάλους παίκτες μόνο η Wind κοιμάται ακόμα τον ύπνο του δικαίου προσφέρει ακόμα ποιοτικές υπηρεσίες σε όλους τους συνδρομητές της - όπως θέλετε δείτε το.
    Ο άνθρωπος μιλάει για το δίκτυο κορμού των εταιριών, όχι για την μορφή που φτάνει η υπηρεσία στους πελάτες. Για τους παρόχους έχω να πω τα εξής:
    1) Η Forthnet δίνει αποκλειστικά PSTN στους οικιακούς πελάτες. Μέσω VoIP δίνει μόνο το δεύτερο κανάλι φωνής αν το ζητήσει κάποιος. Σε επαγγελματίες δίνει το ένα κανάλι φωνής με PSTN και το δεύτερο με VoIP.

    2) Ο ΟΤΕ δίνει είτε αποκλειστικά PSTN/ISDN, είτε αποκλειστικά VoIP.

    3) Η HOL στις αρχές εδινε μόνο VoIP και στους οικιακούς και στους επαγγελματίες. Πιο μετά ξεκίνησε να δίνει PSTN στους οικιακούς αλλά στους επαγγελματίες μόνο VoIP. Τα τελευταία 1-2 χρόνια (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το χρονικό διάστημα) στους επαγγελματίες δίνει 1 κανάλι VoIP και ένα PSTN (αυτό σε όσους έχουν 2 κανάλια φωνής, σε όσους έχουν μόνο 1 κανάλι δεν γνωρίζω τι κάνει)

    4) Cyta αποκλειστικά VoIP

    5) Netone αποκλειστικά VoIP

    6) Vivodi αποκλειστικά VoIP

    7) Η On Telecoms στους οικιακούς πελάτες εδινε μόνο PSTN και μέσω VoIP το δεύτερο κανάλι φωνής αν το ζητούσε κάποιος. Σε επαγγελματίες δεν γνωρίζω.

    8) Η WIND σε οικιακούς δίνει μόνο PSTN. Σε απλά επαγγελματικά πακέτα ISDN. Σε πιο μεγάλα επαγγελματικά δεν γνωρίζω. Δεν έχω δει στο forum ούτε μια αναφορά για παροχη VoIP σε οποιονδήποτε τύπο πακέτου. Οι υπηρεσίες της όποτε έχω χρησιμοποιήσει είναι όντως ποιοτικές. Οι πρακτικές της σαν εταιρία είναι απαίσιες και για αυτό την αποφεύγω.

  7. #262
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο άνθρωπος μιλάει για το δίκτυο κορμού των εταιριών, όχι για την μορφή που φτάνει η υπηρεσία στους πελάτες.
    Συμφωνώ μόνο που και εσύ απάντησες στο δεύτερο, όπως κι εγώ. Αν διαβάσεις λίγο προσεκτικά, γράφουμε ακριβώς τα ίδια πράγματα - εσύ έχεις περισσότερα στοιχεία, π.χ. για την HOL. Για το δίκτυο κορμού, ξαναλέω ότι έχω την εντύπωση χωρίς να είμαι σίγουρος ότι με VOIP δουλεύει η forthnet.
    hnesne

  8. #263
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ μόνο που και εσύ απάντησες στο δεύτερο, όπως κι εγώ. Αν διαβάσεις λίγο προσεκτικά, γράφουμε ακριβώς τα ίδια πράγματα - εσύ έχεις περισσότερα στοιχεία, π.χ. για την HOL. Για το δίκτυο κορμού, ξαναλέω ότι έχω την εντύπωση χωρίς να είμαι σίγουρος ότι με VOIP δουλεύει η forthnet.
    Και εγώ γράφω πιο πάνω ότι είμαι 99% σίγουρος ότι όλοι από τα κέντρα και μετά με VoIP δουλεύουν!

  9. #264
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί έχω την υποψία ότι ούτως η άλλως στην ουσία VoIP έχουμε έμεσα όλοι; Δηλαδή τα τελευταία χρόνια ο ΟΤΕ και όλοι οι πάροχοι συνδέουν το δίκτυο κορμού και τα DSLAM με απαρχαιωμένα μηχανήματα; ή μήπως στο εξωτερικό συνδέονται με την παλαιά παραδοσιακή τηλεφωνία;

    Εγώ νομίζω οτι PSTN και ISDN έχουμε όλοι απο DSLAM μέχρι σπίτια μας, εταιρείες και απο εκεί και πίσω είναι όλα VoIP.
    Μην τους το χαλάς, please. Άστους να μιζεριάζουν
    OK boomer

  10. #265
    Εγγραφή
    23-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Hellenic Cable Network
    SNR / Attn
    11(dB) / 27.3(dB)
    Το προβλημα δεν ειναι στην voip τεχνολογία αλλα στην πρακτικη του ΟΤΕ να την επιβαλει παντου. Εχω ως κυριο τηλεφωνιας παροχο voip 3 χρονια και σε γενικεςγραμμες ειμαι ευχαριστιμενος. Αλλα επιμενενω οτι δεν ειναι για ολους. Τα σφαλματα του παρελθοντος με τις προμηθειες isdn τηλεφωνικων κεντρων καλουμαστε να τα πληρωσουμε για αλλη μια φορα εμεις οι χρηστες. Ο ΟΤΕ ή οποιος αλλος παροχος ωφειλει να ενημερωσει απο πριν τι σημαινει voip και αφου δωσει τα καταλληλα κινητρα να αναλαβει την ευθυνη τις χασουρας. Ο ΟΤΕ το κανει εκβιαστηκα και μεταφερει τα πιθανα προβληματα στον χρηστη. και η πιτα ολοκληρη και ο σκυλος χορτατος, δεν παει ετσι κε ΟΤΕ. Το voip δεν ειναι για ολους.

  11. #266
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην τους το χαλάς, please. Άστους να μιζεριάζουν
    Αν συμπεριλαμβάνομαι και εγώ σε αυτή την απάντηση, λάθος σου. Γενικότερα είμαι υπέρ του VoIP (VoIP τηλεφωνικό κέντρο στο σπίτι, προτείνω VoIP τηλεφωνικά κέντρα με κάθε ευκαιρία, χρησιμοποιώ χρόνια τώρα VoIP παρόχους) αλλά δεν είμαι υπέρ της καθολικής εφαρμογής του και ειδικά με τον τρόπο που πάει να το κάνει ο ΟΤΕ.
    Όπως αναφέρει και ο antipages παρακάτω, το να το επιβάλει με το ζόρι δεν είναι καλό. Ας το άφηναν σαν προαιρετική επιλογή ή να το έκαναν VoIP ως το κέντρο τους (με την μορφή που γίνεται στις καμπίνες, MSAN αν δεν κάνω λάθος) και να έφτανε σαν PSTN στον πελάτη. Έτσι θα ήταν όλοι ευχαριστημένοι.

    Είναι σωστές πρακτικές να εμφανίζονται ξαφνικά οτετζήδες στα σπίτια ανυποψίαστων συνδρομητών δήθεν για αναβάθμιση της γραμμής και νέο router, και να το κάνουν για να μπει ο πελάτης με το ζόρι σε VoIP;
    Είναι σωστό με οποιαδήποτε αλλαγή εξοπλισμού ή αναβάθμιση πακέτου να στο πλασάρουν σαν υποχρεωτικό; Και να μην στο βάζουν μόνο αν "πλακωθείς" μαζί τους;
    Είναι σωστό να σου λέει ο κάθε άσχετος στο 13888 ότι όταν πας από ISDN σε VoIP με δύο κανάλια φωνής, ότι ουσιαστικά δεν αλλάζει τίποτα, πράγμα που δεν ισχύει;

  12. #267
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και η τηλεφωνία όπως όλα τα προιόντα τεχνολογίας, εξελίσσεται. Θυμάστε πόσοι και άν παραπονέθηκαν για την μετατροπή αναλογικού σήματος(τηλεορασης) σε ψηφιακό, πόσοι χάσανε λεφτά, πόσοι βγάλανε λεφτα(που πουλούσαν δέκτες) και πολλά άλλα παραδείγματα που προς χάρη της εξέλιξης της τεχνολογίας μας επιβλήθηκαν.

    Όλα έχουν τα πλην και τα συν τους και σίγουρα η αρχή για κάθε τέτοιου είδους μετατροπές είναι δύσκολη και η μετάβαση ενοχλητική αλλά είναι κάτι που πρέπει να γίνει. Σίγουρα η ποιότητα των κλήσεων πιστεύω είναι πολύ καλύτερη(και σταδιακά θα γίνεται και ακόμα καλύτερη) και αργότερα ισως να δούμε και εκπτώσεις σε τιμοκαταλόγους(ίσως μετά την καθολική εφαρμογή, μακάρι).

    Κάποιοι που λένε μα είχα το 2005 VoIP και δεν ήταν καλό, κακή ποιότητα ήχου κλπ, μιλάμε για άλλες εποχές, άλλες τεχνολογίες και προτόκολα συμπίεσης.

    Θεωρώ οτι όλοι οι πάροχοι σαφώς και θέλουν να μειώσουν τα λειτουργικά τους έξοδα και κυρίως ο ΟΤΕ λόγω των τηλεφωνικών κέντρων που διαθέτει αλλά νομίζω οτι όλα γίνονται προς χάρη του καταναλωτή στην τελική, κάτι που ως καταναλωτές το καταλαβαίνουμε και εκτιμαμε αρκετά αργότερα.

  13. #268
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.346
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν συμπεριλαμβάνομαι και εγώ σε αυτή την απάντηση, λάθος σου. Γενικότερα είμαι υπέρ του VoIP (VoIP τηλεφωνικό κέντρο στο σπίτι, προτείνω VoIP τηλεφωνικά κέντρα με κάθε ευκαιρία, χρησιμοποιώ χρόνια τώρα VoIP παρόχους) αλλά δεν είμαι υπέρ της καθολικής εφαρμογής του και ειδικά με τον τρόπο που πάει να το κάνει ο ΟΤΕ.
    Όπως αναφέρει και ο antipages παρακάτω, το να το επιβάλει με το ζόρι δεν είναι καλό. Ας το άφηναν σαν προαιρετική επιλογή ή να το έκαναν VoIP ως το κέντρο τους (με την μορφή που γίνεται στις καμπίνες, MSAN αν δεν κάνω λάθος) και να έφτανε σαν PSTN στον πελάτη. Έτσι θα ήταν όλοι ευχαριστημένοι.

    Είναι σωστές πρακτικές να εμφανίζονται ξαφνικά οτετζήδες στα σπίτια ανυποψίαστων συνδρομητών δήθεν για αναβάθμιση της γραμμής και νέο router, και να το κάνουν για να μπει ο πελάτης με το ζόρι σε VoIP;
    Είναι σωστό με οποιαδήποτε αλλαγή εξοπλισμού ή αναβάθμιση πακέτου να στο πλασάρουν σαν υποχρεωτικό; Και να μην στο βάζουν μόνο αν "πλακωθείς" μαζί τους;
    Είναι σωστό να σου λέει ο κάθε άσχετος στο 13888 ότι όταν πας από ISDN σε VoIP με δύο κανάλια φωνής, ότι ουσιαστικά δεν αλλάζει τίποτα, πράγμα που δεν ισχύει;
    Κοίτα... δεν υπάρχει σωστό ή λάθος.
    Αυτή είναι η πολιτική της εταιρείας.
    Όπως πχ πολιτική κάποιων εταιρειών ήταν κάποια στιγμή να καταργήσουν τα πακέτα 2-4-8Μ και να δίνουν μόνο έως 24Μ.
    Οπότε αυτός που πλήρωνε λιγότερα χρήματα επειδή ήταν μακριά από το κέντρο και κλείδωνε πχ στα 2Μ, εν μία νυκτί έπρεπε να πληρώνει όσο και αυτός που κλείδωνε στα 24Μ.
    Όπως έχεις εσύ οικονομικά οφέλη, έτσι έχει και η εταιρεία.
    Αν δεν μας αρέσει κάτι μπορούμε να αλλάξουμε.
    Δεν σε δεσμεύει κάποια εταιρεία να μείνεις αιωνίως σε αυτή.

    Έτσι και με το voip.
    Αν δεν βολεύεσαι ψάχνεις για κάτι άλλο.
    Προσωπικά είμαι υπέρ της συγκεκριμένης τεχνολογίας.
    Και μάλιστα θεωρώ ότι το όλο θέμα, όπως και πολλά άλλα, έχουν καθυστερήσει.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #269
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας το άφηναν σαν προαιρετική επιλογή ή να το έκαναν VoIP ως το κέντρο τους (με την μορφή που γίνεται στις καμπίνες, MSAN αν δεν κάνω λάθος) και να έφτανε σαν PSTN στον πελάτη. Έτσι θα ήταν όλοι ευχαριστημένοι.
    Voltage / noise
    OK boomer

  15. #270
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που να επικοινωνεί σε αυτό το φόρουμ και να είναι εναντίον της τεχνολογίας.
    Όμως πρέπει και αυτό το voip που μας παρέχουν να είναι τεχνικά σωστό και σταθερό.
    Δοκίμασα το voip του ΟΤΕ πριν από μήνες με την ελπίδα ότι θα ανέβαινε και η ταχύτητα της σύνδεσης λόγω μετάβασης από isdn σε voip.
    Βλέπετε κάτι το τεχνοφοβικο σε αυτό ;
    Το αποτέλεσμα δεν δικαίωσε τις προσδοκίες μου.
    Η ταχύτητα έπεσε, μάλλον λόγω αυτής της μπαγκατέλας που λέγεται speed port.
    H τηλεφωνία απέκτησε αλλοίωση χροιάς και αντήχηση , ειδικά όταν το speed port “μάζευε” θόρυβο και ετοιμαζόταν σιγά-σιγά για restart. Περιττό δε να πω ότι κατά το restart του μόντεμ δεν υπήρχε τηλέφωνο.
    Μάλλον πρέπει να ήμουν υπερβολικά αισιόδοξος για να εμπιστευθώ την τηλεφωνία σε ένα μόντεμ τύπου speedport.
    Να αναφέρω ακόμα και ένα πρήξιμο συκωτιού από την απροθυμία ( της εταιρείας του συναγερμού να επιλύσει τα προβλήματα συμβατότητας που παρουσιάσθηκαν λόγω voip.
    Σας φαίνεται αυτό για θαύμα της τεχνολογίας ;
    Να αναφέρω ακόμα και ένα μεγαλύτερο πρήξιμο συκωτιού από την απροθυμία του OTE να με επιστρέψει σε isdn, το οποίο παρεμπιπτόντως δουλεύει άψογα , καθαρά και δυνατά , και πάντα (εκτός από περίπτωση καλωδιακής βλάβης).
    Αναγνωρίζω ότι για αρκετούς από εσάς που είστε τεχνικοί ,σας ανοίγετε ένα πεδίο δόξας λαμπρό. Άλλωστε τι το σπουδάσατε ;
    Όμως πρέπει να αναγνωρίσετε και εσείς ότι απαιτώ ποιοτικές και σταθερές υπηρεσίες χωρίς να αναλαμβάνω το έργο του beta tester.

Σελ. 18 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920232838 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8761
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-24, 14:33
  2. Μετά τον ΟΤΕ τι; :)
    Από efkola στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-15, 20:34
  3. Τι είναι αυτό το gap στο SNR ?
    Από stel67 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-14, 12:27
  4. DLNA - τι ειναι και που χρησιμευει
    Από jimmys στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 23:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας