Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    14-07-2015
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σε όλους....όπως όλοι ήρθε και η σειρά μου να πάρω το πρώτο μου αμάξι και λόγο των εποχών θέλω να είμαι σίγουρος με τα λεφτά που θα δώσω στο μυαλό μου έως honda civic 1993 και 1999 θέλω απόψεις και γενικά βοήθεια από κάποιον ποιο έμπειρο...Σας Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.560
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    πόσα λεφτά σκέφτεσαι να δώσεις?

    γενικά εγώ θα πρότεινα να πάρεις κάτι πιο μικρό και οικονομικό αλλά να είναι πιο καινούριο με την ελπίδα να έχεις λιγότερα προβλήματα

  3. #3
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.703
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Θες να πάρεις αμάξι 20ετίας; Θα σου φύγουν τα λεφτά στα σέρβις... Δώσε κάτι παραπάνω τώρα και πάρε ένα πιο σύγχρονο αυτοκίνητο.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Καλημέρα και από εμένα! Εκτός φίλε μου και πάρεις αμάξι τόσο παλιό που λες, αλλά να έχεις μάγκα μηχανικό ώστε να δει σε τι κατάσταση και να ξέρεις από την αρχή τι χρειάζεται το αυτοκίνητο. Αλλιώς όπως είπαν και τα παιδιά, τόσο παλιό αυτοκίνητο ούτε να το σκέφτεσαι. Θα φας τα λεφτά σου στα service και είναι κρίμα. Και κυριότερο όλων, βρες κάτι το πολύ μέχρι 1300 cc, αλλιώς πέρα από το ότι θα έχεις κατανάλωση σε καύσιμα, θα έχεις και περισσότερα έξοδα, σε ότι αφορά ασφάλεια, σήμα, εφορία.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manos agnwstos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους....όπως όλοι ήρθε και η σειρά μου να πάρω το πρώτο μου αμάξι και λόγο των εποχών θέλω να είμαι σίγουρος με τα λεφτά που θα δώσω στο μυαλό μου έως honda civic 1993 και 1999 θέλω απόψεις και γενικά βοήθεια από κάποιον ποιο έμπειρο...Σας Ευχαριστώ
    Τα Honda δυστυχώς δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένα στην Ελλάδα ώστε να βρεις φθηνό ανεπίσημο service και μεταχειρισμένα ανταλλακτικά, και τα επίσημα ανταλλακτικά είναι πανάκριβα (λόγω Σαρακάκη).

    Αφού δεν σε ενδιαφέρει η παλαιότητα, εγώ (όντας κάτοχος) προτείνω Toyota Starlet EP91 (96-99). 19 χρόνια και 270000κμ μετά δεν έχει ξεμείνει ποτέ, δεν έχει χαλάσει τίποτα, και το κόστος συντήρησης είναι ανύπαρκτο. Δεν καίει λάδια και δεν έχει παρουσιάσει κανένα μηχανικό πρόβλημα. Τα περισσότερα μέρη του είναι κοινά με πολλά άλλα δημοφιλή μοντέλα, οπότε υπάρχουν άπειρα φθηνά ανταλλακτικά. Επίσης πολύ γρήγορο και οικονομικό. Αντίστοιχο είναι και το Corolla E110 (με την ίδια ακριβώς μηχανή) σε αξιοπιστία και συντήρηση, ποιο κοντά στο Civic που εξετάζεις.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.453
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Honda δυστυχώς δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένα στην Ελλάδα ώστε να βρεις φθηνό ανεπίσημο service και μεταχειρισμένα ανταλλακτικά, και τα επίσημα ανταλλακτικά είναι πανάκριβα (λόγω Σαρακάκη).

    Αφού δεν σε ενδιαφέρει η παλαιότητα, εγώ (όντας κάτοχος) προτείνω Toyota Starlet EP91 (96-99). 19 χρόνια και 270000κμ μετά δεν έχει ξεμείνει ποτέ, δεν έχει χαλάσει τίποτα, και το κόστος συντήρησης είναι ανύπαρκτο. Δεν καίει λάδια και δεν έχει παρουσιάσει κανένα μηχανικό πρόβλημα. Τα περισσότερα μέρη του είναι κοινά με πολλά άλλα δημοφιλή μοντέλα, οπότε υπάρχουν άπειρα φθηνά ανταλλακτικά. Επίσης πολύ γρήγορο και οικονομικό. Αντίστοιχο είναι και το Corolla E110 (με την ίδια ακριβώς μηχανή) σε αξιοπιστία και συντήρηση, ποιο κοντά στο Civic που εξετάζεις.
    Καλά, δεν είναι και το πλέον εύκολο να βρεις Starlet-άκι EP91 !

    Δεν γνωρίζω πολλούς να τα πωλούν, και κρατάνε τιμή παρά την ηλικία τους και τα μειονεκτήματά τους, ακριβώς λόγω της εξαιρετικής φήμης περί αξιοπιστίας που τα συνοδεύει (και δεν είναι διόλου τυχαία!).

    Πάντως για μουλαράκι και αν δεν κάνει πολλά χλμ για να κοιτάει πετρέλαιο (που δεν βρίσκεις εύκολα μικρό, άσε που όλα είναι εισαγωγής), δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, δεν είναι και το πλέον εύκολο να βρεις Starlet-άκι EP91 !

    Δεν γνωρίζω πολλούς να τα πωλούν, και κρατάνε τιμή παρά την ηλικία τους και τα μειονεκτήματά τους, ακριβώς λόγω της εξαιρετικής φήμης περί αξιοπιστίας που τα συνοδεύει (και δεν είναι διόλου τυχαία!).

    Πάντως για μουλαράκι και αν δεν κάνει πολλά χλμ για να κοιτάει πετρέλαιο (που δεν βρίσκεις εύκολα μικρό, άσε που όλα είναι εισαγωγής), δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή.
    Ισχύει! To έχουμε ξανασυζητήσει νομίζω κιόλας σε αντίστοιχο thread.
    Έχω γύρω στα 2 χρόνια που ψάχνω κι άλλο Starlet για τον πατέρα μου η ενδεχομένως και για μένα αν είναι σε υπερεξαιρετική κατάσταση και λογική τιμή, και δεν έχω βρει τίποτα. Όπως είπες δε τα πουλάει κανείς, μόνο εξωφρενικές τιμές (3000+). Και εγώ που σκεφτόμουν να πάρω κάτι πιο καινούριο μόνο και μόνο για λόγους εμφάνισης και φασαρίας, αν το έκανα δεν θα πούλαγα το δικό μου. Είτε θα το έδινα στον πατέρα μου είτε θα το άφηνα στην άκρη. Πλέον όμως αφού είδα τι παίζει γενικά με συντήρηση και αξιοπιστία, δεν το αλλάζω εκτός και αν βρεθεί κάποια φοβερή ευκαιρία.
    Όσον αφορά την κατανάλωση πλέον με 1 χρόνο και βάλε ανελλιπώς περασμένα στο Fuelio όλα τα γεμίσματα, έχω πραγματική κατανάλωση 5.5 εκτός, 8 μικτό και 12 πόλη. Πάντα με πολύ επιθετική οδήγηση. Εντυπωσιακά χαμηλή κατανάλωση για αυτοκίνητο 20ετίας.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-06-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    546
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    τα ep91 είναι σκυλιά είχα ένα για πολλά χρονια το ευχαριστήθηκα όσο κανένα άλλο αυτοκίνητο που είχα κατά καιρούς σε όλες τις φάσεις που είχε περάσει στα χερια μου από εργοστασιακό μέχρι και turbo με αρκετά άλογα
    τα αλλα ερχόταν και φεύγαν αυτό έμενε, τα καινούρια μπορεί να είναι ποιο άνετα ποιο ποιοτικά εσωτερικά και με περισσότερες ευκολίες αλλα σε όλα τα υπόλοιπα είναι για κλάματα
    αν δεν με είχαν τρακάρει θα το είχα ακόμα και αν δεν με έπαιρνε λόγο τον εποχών να κυκλοφορώ 2 αυτοκίνητα θα το είχα παρκαρισμένο δεν υπήρχε περίπτωση να το πουλήσω

    ΤΑ honda σαν αυτό που γραφει παραπάνω ο Μανος στο πρώτο post είναι και αυτά σκυλιά σπανια θα ζητήσουν κάτι αλλα όταν θα το ζητήσουν θα κοστίσει ακριβά σε σχέση με αλλα της ίδιας εποχής + ότι αυτά τα αυτοκίνητα πλέον είναι λιωμένα η πλεοψηφία όσων τα αιχάν τα χαιρόταν με ότι αυτό σημαίνει... δεν τα φοβόταν λόγο τις αξιοπιστίας τους

    Το το κύριο μεινέκτημα που έχουν όλα αυτά τα παλιότερα ιαπωνικά αυτοκίνητα είναι το θέμα ασφαλειας τα περισσότερα μοντέλα αυτής της εποχής δεν έχουν ούτε καν αερόσακο οδηγού


  9. #9
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.040
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manos agnwstos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους....όπως όλοι ήρθε και η σειρά μου να πάρω το πρώτο μου αμάξι και λόγο των εποχών θέλω να είμαι σίγουρος με τα λεφτά που θα δώσω στο μυαλό μου έως honda civic 1993 και 1999 θέλω απόψεις και γενικά βοήθεια από κάποιον ποιο έμπειρο...Σας Ευχαριστώ
    Πόσα λεφτά θέλεις να δώσεις;
    Κυβικά; 1300 με 1400 είναι σχεδόν τα διπλά τέλη κυκλοφορίας.

    Επίσης, μην ψάξεις κάτι τόσο παλιό, όπως είπαν και οι υπόλοιποι.
    Α/C, ABS, Airbags να τα θεωρείς απαραίτητα.

    Εγώ το 2011 πήρα ένα Corolla E12 του 2003, τότε στις €6000, τώρα βρίσκεις και με 4000 (αναλόγως και της ηλικίας).

    Γιαπωνέζικο, και κανένα απολύτως πρόβλημα 4 χρόνια μετά.
    Κατανάλωση με μέτριο πάτημα στα 7.5lt/100, μετρημένο εδώ και 30.000χλμ

  10. #10
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.703
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Μόνο εγώ νομίζω ότι δεν θα ξαναδούμε αυτόν που ρώτησε; Γράφτηκε τη μέρα που ρώτησε, μηδέν πόστ από τότε...

  11. #11
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.453
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Θα επανέλθω και όποιος διαβάσει.

    1) δεν είναι τυχαίο ότι τα EP91 τιμώνται minimum 1,500 και τα καλοσυντηρημένα ανεβαίνουν στα 2,000 και ακόμα... 3,000€ !
    Τα αμαξάκια είναι σκυλιά, απ' τα πιο τίμια αυτοκίνητα που έχουν κατασκευαστεί ποτέ, και ΔΕΝ πρόκειται ποτε να σε αφήσουν.
    Όποιος έχει δεν το πουλάει, και δεν είναι σπάνιο να βρεις αμάξια ακόμα και με... 400k χλμ. Χωρίς να βγάλουν κιχ ε ;
    Μάλιστα στην τελευταία περίπτωση (των 400k) απορία προκαλεί στον ιδιοκτήτη η μίζα ! Μα πόσες χιλιάδες φορές να έχει βάλει μπρος ; Τα καρβουνάκια δουλεύουν ακόμα.
    Σίγουρα μετράει το ότι είναι απλές (σε σύγκριση με τα σημερινά ΙΧ με τα τόσα ηλεκτρονικά μπιχλιμπίδια) κατασκευές. Βασικότερο όλων όμως θεωρώ ότι είναι κατασκευασμένα εξ΄ολοκλήρου στην Ιαπωνία, με Made in Japan μέρη. Όποιος έχει ακουστά για Denso, Aisin κτλ, γνωρίζει περί τίνος ομιλώ.
    Ψάξτε π.χ πόσο εύκολα μεταπωλούνται τα γερμανικά-ιταλικά-γαλλικά εκείνης της εποχής, και πόσο αποτιμώνται στην αγορά μεταχειρισμένων.
    Γνωρίζω π.χ κόσμο με Golf της εποχής που τους βγάζουν ένα σωρό προβλήματα. Ναι, πολύ καλά αυτοκίνητα, άλλη ποιότητα κύλισης, παθητική ασφάλεια κτλ. αλλά και ουκ ολίγα χαζοπροβλήματα, τα οποία κοστίζουν.
    Να το θέσω αλλιώς: υπάρχουν πολλά εξαιρετικά μτχ αυτοκίνητα, καλύτερα σε πολλούς τομείς από ένα EP91, αλλά αν έλεγαν σε κάποιον να γυρίσει την Ευρώπη με ΙΧ, προφανώς θα επέλεγε ένα Starlet-άκι καθώς δεν θα τον άφηνε ΠΟΤΕ... το μόνο που θα έπαιρνε μαζί θα ήταν μόνο λαδάκι !

    2) τα θέματα ασφαλείας γνωστά. A/C βρίσκεις, αλλά δεν έχει (οι εκδόσεις που ήρθαν Ελλάδα) ABS και αερόσακους.
    Όσον αφορά το θέμα του ABS, όντως σε συνθήκες μειωμένης πρόσφυσης σε σώζει, αλλά σε στεγνό και καλό οδόστρωμα με καινούρια λάστιχα, είναι αχρείαστο. Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί επαγγελματίες οδηγοί (ταρίφες) απενεργοποιούν το ABS...

    3) όσον αφορά την απευκταία περίπτωση της στούκας. Όντως το αμαξάκι δεν δρέπει δάφνες στον τομέα, αλλά σε αντίθεση με ορισμένα σύγχρονά του (πχ Smart, iQ κτλ), διαθέτει ζώνες παραμόρφωσης οι οποίες -οριακά- θα προφυλάξουν.
    Δεν γνωρίζω να έχει βγάλει την φήμη π.χ των Smart-ακίων με τα οποία έχει σκοτωθεί ουκ ολίγος κόσμος τελευταία.

    Εν κατακλείδι, ιδανικά πάρε νεότερο αμάξι με ABS, ESP, Airbag και ό,τι σου κάτσει (από άποψης βλαβών).
    Τα ιταλικά απαξιώνονται ταχύτατα, με 2,000-3,000 κτυπάς ένα Fiat Stilo του 2006, το οποίο είναι όμορφο αμάξι που διαθέτει όλα τα παραπάνω.
    Επίσης, κάνεις τον σταυρό σου να αργήσει να σου βγάζει βλάβες...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nozomi : 21-07-15 στις 02:31.

  12. #12
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manos agnwstos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους....όπως όλοι ήρθε και η σειρά μου να πάρω το πρώτο μου αμάξι και λόγο των εποχών θέλω να είμαι σίγουρος με τα λεφτά που θα δώσω στο μυαλό μου έως honda civic 1993 και 1999 θέλω απόψεις και γενικά βοήθεια από κάποιον ποιο έμπειρο...Σας Ευχαριστώ
    Καλησπέρα.Λογικά θα σκέφτεσαι κάποιο Honda Civic με Vtec.
    Υπάρχουν εκδόσεις με κινητήρα 1400cc ή 1600cc.
    Εαν σκέφτέσαι για κατευθείαν μετατροπή χρειάζεται να υπολογίσεις έξοδα για φρένα, αναρτήσεις , πλεξούδα(ηλεκτρολογικά) και σασμάν.
    Υπάρχουν πολλά "σκισμένα" αμάξια, με συγχωρείς για την έκφραση.
    Αρα θέλει υπομονή και ψάξιμο.
    Τι χρήματα διαθέτεις βρίσκεις απο 1000 εώς 3000 ευρώ.
    Στα χρήματα υπολόγισε και συντήρηση 300(λάδια,φίλτρα,κανένα ακρόμπαρο,βαλβολίνες) ευρώ έαν το μοτέρ δεν χρειαστεί επισκευή.
    Έχεις άτομο έμπιστο να στο ελένξει?
    Tίμια είναι ακόμη και τα Starlet παρόμοιας χρονολογίας.
    Oσο για μετ/σμενα ανταλλακτικα Honda ο πιο διαδεδομένος είναι ο Platanas
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-14, 11:55
  2. Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-14, 10:20
  3. Προσφορά από την εφημερίδα "Πρώτο Θέμα" που αφορά την NOVA
    Από Zer0c00L στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 22:39
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-14, 13:03
  5. Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-14, 15:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας