Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα τελευταία 11 χρόνια δουλεύω επαγγελματικά, σχεδόν καθημερινά, ως DJ σε νυχτερινά μαγαζιά. Συνήθως δουλεύω μόνιμα και μακροπρόθεσμα σε ένα μόνο μαγαζί.

    Γενικά ο κλάδος μας ποτέ δεν τα πήγαινε καλά με την ασφάλιση και το εργατικό δίκαιο. Σχεδόν πάντα ο DJ δούλευε μαύρα, χωρίς ασφάλεια, σύμβαση, κτλ κτλ.

    Από τότε που θεσπίστηκε το 10χιλιαρο πρόστιμο για τους ανασφάλιστους όμως άρχισαν να μας κολλάνε και κανένα ένσημο για να είναι καλυμμένοι οι εργοδότες. Προσωπικά δεν έχω ποτέ αντιμετωπίσει πρόβλημα με έλεγχο καθότι είτε ήμουν ασφαλισμένος είτε το χειρίστηκα διπλωματικά.

    Η απορία μου όμως έχει να κάνει με guest εμφανίσεις ή όταν παίζω σε γάμους/εκδηλώσεις. Σε αυτές τις περιπτώσεις, θεωρητικά πουλάω υπηρεσίες άρα δεν είμαι υπάλληλος αλλά ελεύθερος επαγγελματίας; Άρα θεωρητικά θα έπρεπε να έχω κάνει έναρξη στην εφορία και να κόβω τιμολόγια; Ισχύουν πληρωμές ΤΕΒΕ και άλλα συναφή; Γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο, προφανώς και είναι οικονομικά αδύνατο.

    Γενικά ακόμα και το ΣΔΟΕ δεν ενοχλεί σε τέτοιες ιδιαίτερες περιπτώσεις καθώς δεν πρόκειται περί κερδοσκοπικής φοροδιαφυγής, αλλά λειτουργικού προβλήματος της νομοθεσίας.

    Τον τελευταίο καιρό όμως έχουν αρχίσει και σχηματίζονται διάφορα "σωματεία" εργαζομένων σε ήχο/φωτισμό/μουσική (άρα και DJ) τα οποία απαιτούν μόνιμο νταβατζιλίκι από οποιονδήποτε δουλεύει σε εκδηλώσεις και γάμους, ακόμα και DJ, και σε περίπτωση που δε τα πάρουν, προχωρούν σε επώνυμες καταγγελίες, με αποτέλεσμα να κινείται νομική διαδικασία με μεγάλες συνέπειες εναντίον συναδέλφων. Κοινώς έχουν μαζευτεί κάποια λείψανα που δε βρίσκουν δουλειά, και προσπαθούν να βγάλουν παρασιτικά λεφτά εις βάρος όποιου προσπαθεί να δουλέψει.

    Τι μπορεί να γίνει εύκολα και πρακτικά για να είμαι καλυμμένος από κάποια τέτοια περίπτωση κακόβουλης καταγγελίας; Το μυαλό μου πάει στο να μου κάνει πρόσληψη και να μου βάλει ένα ένσημο (του οποίου το κόστος ας επωμιστώ εγώ, μικρό το κακό) είτε ο ιδιοκτήτης του χώρου που γίνεται η εκδήλωση, η κάποια άλλη εμπλεκόμενη επιχείρηση όπως catering κτλ. Σε περίπτωση όμως που δεν υπάρχει κάποιος συνεργάσιμος να κάνει την πρόσληψη, τι γίνεται;

    Έχει κανείς γνώση ή έστω κάποια ιδέα σχετικά με αυτό το θέμα;

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    εισφοροδιαφεύγεις και φοροκλέβεις εις βάρος όλων μας και ζητάς κατανόηση και αλληλεγγύη στο "πρόβλημα" σου;

    Καμπάνιασμα μέχρι να πεις έλεος

  3. #3
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    εισφοροδιαφεύγεις και φοροκλέβεις εις βάρος όλων μας και ζητάς κατανόηση και αλληλεγγύη στο "πρόβλημα" σου;

    Καμπάνιασμα μέχρι να πεις έλεος
    Δηλαδή για να κάνω κάτι που μου αποφέρει μαξ 10χ100€ το χρόνο σου φαίνεται λογικό να πληρώσω κανένα 5χιλιαρο τουλάχιστον το χρόνο (μια και θα αναγκαστώ να πληρώσω και ΑΕΠΙ); Και όλο αυτό επειδή κάποιοι κακόβουλοι ιδιώτες θέλουν να βγάλουν παρασιτικά χρήματα εις βάρος μου; Ενώ ακόμα και το κράτος καταλαβαίνει τον παραλογισμό αυτής της κατάστασης και δεν ενοχλεί κανέναν παρά μόνο αν τον αναγκάσει κάποιος καλοθελητής;

    Η κακία σου ξεπερνά και αυτή των "σωματείων", τουλάχιστον αυτοί έχουν και κάποιο οικονομικό όφελος που τους κινητοποιεί να γίνουν τόσο αισχροί.

    Κάποιος να έχει να προσφέρει κάτι ουσιαστικό στην συζήτηση;

  4. #4
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109991kbps/10999kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    13(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δουλεύεις 11 χρόνια και επαγγελματικά μάλιστα και ζείς με max όπως λες 10x100=1000 ευρώ το χρόνο....
    Ρε παιδιά , διοργανώστε έναν έρανο και ένα συσσίτιο για το παιδί από δω γιατί το βλέπω οτι φυτοζωεί....

  5. #5
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tarantules9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλεύεις 11 χρόνια και επαγγελματικά μάλιστα και ζείς με max όπως λες 10x100=1000 ευρώ το χρόνο....
    Ρε παιδιά , διοργανώστε έναν έρανο και ένα συσσίτιο για το παιδί από δω γιατί το βλέπω οτι φυτοζωεί....
    Διαβάζεις τι γράφω; Δουλεύω μόνιμα, σε συγκεκριμένα καταστήματα ως υπάλληλος, όπου είμαι και ασφαλισμένος. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ασφάλιση ή τις αποδοχές μου στην σταθερή εργασία μου.

    10 φορές το χρόνο θα χρειαστεί να δουλέψω σε άλλους χώρους, έκτακτα. Ξαναδιάβασε το πρώτο ποστ μου και μετά πες τις εξυπνάδες σου.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109991kbps/10999kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    13(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αγαπητέ, και πάλι το γεγονός οτι (όπως λες) δουλεύεις ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ στο συγκεκριμένο αντικείμενο , αυτό και μόνο δείχνει τη νοοτροπία σου που δεν είναι άλλη από το να βγάλεις μαύρα χρήματα με το να εισφοροδιαφεύγεις.
    Ναι ναι το κράτος με κλέβει πρώτο, με κάνει με ράνει αλλά και εσύ δεν πας πίσω.Γιαυτό και φυσικά φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    καλυτερα να ρωτησεις ενα λογιστη.Εχεις δικαιωμα να κανεις εναρξη επαγγελματος παραλληλα με την υπαλληλικη σχεση.Εφοσον εχεις ικα δεν εισαι υποχρεωμενος για οαεε κλπ.Καλυτερα εναν λογιστη.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Γιώργο, δεν ξέρω αν αυτό που θες γίνεται με το περίφημο εργόσημο. Να ρωτήσεις λογιστή αν ισχύει για την περίπτωσή σου. Πας στην one-off δουλειά, έχετε συνεννοηθεί για αμοιβή π.χ. €100 ευρώ, σου έχει αγοράσει από πριν ένα εργόσημο των 100 από την τράπεζα και στο δίνει ως πληρωμή. Χρειάζεται προσυνεννόηση και να έχεις δώσει τα στοιχεία σου (ΑΜΚΑ, Α.Μ.ΙΚΑ κ.λπ.). Εσύ το παίρνεις αντί αμοιβής, το πας στην τράπεζά σου, σου δίνουν στο χέρι (ή μάλλον σου πιστώνουν) το 75% και τα άλλα 25% πάνε στο IKA που σου τα πιστώνει ως κρατήσεις, ενώ έχεις και τα αναλογούντα ένσημα. Έτσι είστε καλυμμένοι και νόμιμοι και οι δύο και δεν χρειάζεται να γίνει εγγραφή δική σου στον ΟΑΕΕ, ούτε του πελάτη σου στο IKA ως εργοδότη. Για το θέμα της ΑΕΠΙ δεν έχω ιδέα.
    hnesne

  9. #9
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζεις τι γράφω; Δουλεύω μόνιμα, σε συγκεκριμένα καταστήματα ως υπάλληλος, όπου είμαι και ασφαλισμένος. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ασφάλιση ή τις αποδοχές μου στην σταθερή εργασία μου.

    10 φορές το χρόνο θα χρειαστεί να δουλέψω σε άλλους χώρους, έκτακτα. Ξαναδιάβασε το πρώτο ποστ μου και μετά πες τις εξυπνάδες σου.
    Και μια ή και μιση φορα στα πεντε χρονια να δουλεψεις "εξτρα" και να μην κοψεις παραστατικο ή χωρις ασφαλιση ή και τα δυο, για το νομο εισαι παρανομος. Και επειδη οπως τα περιγραφεις και εσυ ο ιδιος, τα πραγματα εχουν παραστριμωχτει ενω η ολη κατασταση μαλλον θα χειροτερευει, εισαι και εκτεθειμενος με οτι αυτο συνεπαγεται. Και φυσικα μαζι με εσενα, ειναι εκτεθειμενοι και οι συνεργατες σου, ειτε προκειται για μουσικους ή τεχνικους που μπορει να σε βοηθουν περιστασιακα, ειτε προκειται για αυτους που σου αναθετουν το εργο ( καποιο καταστημα, ο γαμπρος κι η νυφη κτλ ).

    Κανονικα, θα πρεπει να ανοιξεις μπλοκακι και να δουλευεις ετσι. Το οτι δεν σε συμφερει, το οτι βασικα ειναι αδυνατον να συμφερει τον οποιοδηποτε που αποκομιζει 5 ή και 10 χιλιαδες το χρονο, ειναι προφανες. Δεν παυει ομως να ειναι και παρανομο, καθοτι "μαυρο". Μην ψαχνεις λοιπον εναλλακτικες. Η λυση ειναι η "ασπρο" και να μπαινεις μεσα ή "μαυρο" και να ρισκαρεις -κατι που στατιστικα καποια στιγμη ειναι εξαιρετικα πιθανον να συμβει- τη ζημια. Το εαν θα σε καρφωσει καποιος που ζηλευει ή του παιρνεις το δικο του ψωμι ή αν θα σπασει ο διαολος το ποδι του και θα πεσεις σε ελεγχο, ειναι αδιαφορο. Να σκεφτεσαι πως σαν κι εσενα ειναι εκατονταδες αλλοι, που επιζουν ειτε επικουρικα ειτε κυριως με τετοιες δουλειες. Και η εφορια το γνωριζει, η ΑΕΠΙ και τα σωματεια το γνωριζουν οπως επισης και οι "συναδελφοι".

    Αυτη ειναι η ελληνικη πραγματικοτητα και σε καλωσοριζω. Ακακα εδω και σε αντιθεση οπως και εσυ φοβασαι, με εναν συναδελφο σου που θα το κανει κακα. Διαλεγεις και παιρνεις.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-17, 21:44
  2. Ελεύθερος επαγγελματίας, μη επιτηδευματίας
    Από nikos325 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-15, 02:24
  3. Anytime για ασφάλιση σπιτιού?
    Από nyannaco στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-15, 16:54
  4. Μειωνεται συνεχως ο ελευθερος χωρος του σκληρου δισκου.
    Από vaggelis7172 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-14, 00:39
  5. Κάθε πότε κάνετε format και γιατί?
    Από superalex405 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-14, 22:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας