Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 38
  1. #1
    Εγγραφή
    05-01-2004
    Περιοχή
    ἐν Πάτραις
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.139
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6Mbps / 950kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    13(dB) / 33.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά θέλω τα "φώτα" όσων ασχολούνται με ηλεκτρονικές κατασκεύες και έχουν ιδέα για το που ενδεχομένως μπορώ να βρω ένα συγκεκριμένο εξάρτημα.

    Λοιπόν, ψάχνω έναν adapter , ο οποίος να εχει στο ένα ακρο του την κλασική 9-pin (DB9) υποδοχή της RS-232 και στο άλλο 4-pin έξοδο για συνδεση σε ανάλογη serial Ι/Ο υποδοχή , που διαθέτει ένας router μου πάνω στην πλακέτα του.
    Απ' όσο εψαξα στο Internet, είδα ότι τετοιος ακριβώς ανταπτορας χρησιμοποιείται ευρέως για τη διασύνδεση μικροελεγκτών με PC's.
    Εχω βρει καποια εταιρεια που κατασκευάζει κάτι τετοιο , βλ εδώ
    http://www.compsys1.com/workbench/On...3_adapter.html

    Έχετε μήπως ιδέα, για το αν υπάρχει πιθανότητα να βρω κάτι τετοιο σε κάποιο μαγαζί ηλεκτρονικών σε Πάτρα ή Αθήνα ή μήπως είναι κατι αρκετά εξεζητημένο

    Ευχαριστώ προκαταβολικά!

  2. #2
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    μήπως εδώ http://www.radioshack.com/
    radioshack υπάρχουν στα carrefour

  3. #3
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.725
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    To IC της Maxim που έχει επάνω είναι αρκετά συνηθισμένο (και φτηνό) και το ολο κύκλωμα φαίνεται τόσο απλό που θα μπορούσες να αγοράσεις τα υλικά από ένα κατάστημα ηλεκτρονικών και να το μοντάρεις μόνος σου...

    Αν πάλι οι επιδόσεις σου στις κολλήσεις δεν είναι και οι καλύτερες, το ίδο το κατάστημα ηλεκτρονικών μάλλον δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να σε εξυπηρετήσει. Λογικά δεν θα σου πάρουν πάνω από 10 ευρώ.

    Αν θέλεις μπορείς να αντικαταστήσεις με το ΜΑΧ233ΑCPP με το ΜΑΧ232ΑCPE (ή και το 232CPE) που μάλλον θα το βρεις να κοστίζει αρκετά λιγότερο και κάνει ακριβώς τα ίδια. Θα χρειαστείς 4 πυκνωτές επιπλέον αλλά το κόστος τους είναι ελάχιστο. Ρίξε μια ματιά στο datasheet:

    http://pdfserv.maxim-ic.com/en/ds/MAX220-MAX249.pdf

    Καλή επιτυχία,

    -Κ.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-01-2004
    Περιοχή
    ἐν Πάτραις
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.139
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6Mbps / 950kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    13(dB) / 33.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    frap ευχαριστώ ιδιαίτερα για τις καλές σου πληροφορίες! Ειλικρινά με έκανες να αναθαρρήσω, αφου νόμιζα ότι κάτι τετοιο είναι δυσευρετο. Το ολοκληρωμένο να μπορέσω να βρω και δεν θέλω τίποτα αλλο...
    Αν και ηλεκτρολ. μηχ (φοιτητης), δεν εχω πρακτικη εμπειρία, αλλα αν μη τι αλλο να κάνω 10 κολλήσεις δεν ειναι τίποτα!

    Ο σκοπός ειναι σπουδαίος-προσπαθω να κατασκευάσω console port στο modem/router μου για να επιδιορθωσω ενα σοβαρο προβλημα που εχει.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν επιτρέπεται, ποιο router ειναι?
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  6. #6
    Εγγραφή
    05-01-2004
    Περιοχή
    ἐν Πάτραις
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.139
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6Mbps / 950kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    13(dB) / 33.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    wintech2003, μα φυσικά! Δες εδώ http://www.adslgr.com/forum/thread8208.html για την πονεμένη ιστορία μου, που εχει απασχολησει παλιότερα το φορουμ.
    Ομως ο μονος που είχε αυτο το πρόβλημα δεν ημουν εγώ. Κάτι παλληκάρια στο dslreports.com, παιδευονται μήνες με ανάλογο προβλημα, ωσπου πριν λίγο καιρό ανακάλυψαν ότι τα Speedstream 5100,5200,5400 κα, διαθετουν, μια "κρυφή" υποδοχή, η οποία με τη βοηθεια κάποιου ολοκληρωμένου της Maxim/Dallas, μπορει να μεταβληθει σε αρτια λειτουργούσα console port, μέσω της οποίας θα "αναστηθεί" το router!
    Aν ενδιαφερεσε για την πατεντα, δες εδώ:http://www.dslreports.com/forum/equip,eff?g=1

  7. #7
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Πράγματι δεν είναι δύσκολο να το κάνεις μόνος σου.
    Ζήτα απλά κάποιο ολοκληρωμένο για σειριακή επικοινωνία σε ένα κατάστημα με ηλεκτρονικά. Σίγουρα κάποιος συμφοιτητής σου θα ξέρει ένα. Και εγώ συνάδελφος ημμυ φοιτητής είμαι αλλά στα Χανιά. Εμείς κάνουμε τέτοια στα εργαστήρια και έτσι και κάψουμε κανένα μας βάζουν να τους αγοράσουμε άλλο αλλιώς μας κόβουν (θεωρητικά)!!!

    Αν δεν έχουν τα MAX232 από την Maxim πιθανόν να έχουν το ADM202 ή το ADM203. Κάνουν την ίδια δουλειά αλλά είναι από την analog devices. To 203 δεν χρειάζεται πυκνωτές (τους έχει ενσωματωμένους). Το 202 νομίζω χρειάζεται 4 πυκνωτές των 100nF (ή 0,1μF αν προτιμάς). Και 10€ να σου ζητήσουν πάρα πολλά θα είναι αλλά προκειμένου να γίνει η δουλειά δώσ'τα να τελειώνεις. Τα περισσότερα καταστήματα σε τέτοια πράγματα κλέβουν αβέρτα... Πάρε και ένα απλό καλώδιο και ένα θυληκό βύσμα σειριακής με 9 pin (θυληκό D9).

    Τα ολοκληρωμένα αυτά (και της Maxim και της Analog, ακριβώς ίδια είναι) χρειάζονται και τροφοδοσία 5V αν θυμάμαι καλά. Επίσης υποστηρίζουν δύο κανάλια επικοινωνίας. Εσύ θα χρειαστείς μόνο το ένα.

    Από τη σειριακή του υπολογιστή σου θα χρειαστείς μόνο δύο pins. Τα receive & transmit. Είναι το 2 και το 3. Εδώ θα βρεις μια εικόνα με τη σειριακή των 9 pin για να δεις πια χρειάζεσαι: http://www.camiresearch.com/Data_Com..._standard.html

    Θα συνδέσεις το Transmit στο T1out του ολοκληρωμένου και το Receive στο R1out.
    Αντίστοιχα θα συνδέσεις τα T1in και R1in στα Transmit & Receive του router.

    Ωστόσο να υποθέσω ότι είσαι σίγουρος για το τι ακριβώς θες και τι θα κάνεις μετά, έτσι;

    Και μια συμβουλή, όποιο ολοκληρωμένο αγοράσεις ψάξε μετά να βρεις το datasheet του στο ιντερνετ. Εκεί θα λέει πως ακριβώς θα συνδέσεις τι και που. Ήδη για το MAX232 στο έδωσε ο frap. Για τα ADM μπορώ να στο στέιλω αν θες.

    Μην ανησυχείς, είναι πραγματικά απλό. Κάποιος βοηθός σε κάνα εργαστήριο hardware (πχ μικροελεγκτών) θα στο κάνει με κλειστά μάτια. Ίσως και κάποιος συμφοιτητής.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-01-2004
    Περιοχή
    ἐν Πάτραις
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.139
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6Mbps / 950kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    13(dB) / 33.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    mrsaccess, σε ευχαριστώ για την εναλλακτική σου πρόταση και για το χρόνο σου!

    Ευτυχώς τα datasheets είναι κατατοπιστικότατα και νομίζω οτι θα τα καταφέρω χωρις πρόβλημα και μόνος μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess
    Ωστόσο να υποθέσω ότι είσαι σίγουρος για το τι ακριβώς θες και τι θα κάνεις μετά, έτσι;
    Ναι μετα τα πάντα τα εχουν δοκιμάσει αλλοι, πριν απο μενα και εχω βρει ακριβεις οδηγίες. Το προβλημά μου είναι μεχρι να εξασφαλισω σειριακή επικοινωνία!

    Θα σας πω τα αποτελεσματα προσεχώς, αφου ξεμπερδεψω λιγο με κατι μαθηματακια της εξεταστικής...

  9. #9
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.878
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Αυτο που ζητάς ειναι ουσιαστικά ενας TTL to RS232 Converter. Ο κλασικός τροπος να γινει ειναι με το ΜΑΧ232, αλλα υπάρχει και τροπος να γινει πολύ απλά με δυο τρανζιστορ.
    Το κύκλωμα που περιγράφεται στο link, το εχω χρησιμοποιήσει σε παρα πολλές κατασκευές και δουλεύει αψογα, ενω κοστίζει ελάχιστα και μπορεις να το βαλεις μεσα στο βύσμα D9.

    http://chaokhun.kmitl.ac.th/~kswichit/ap275/ap275.htm

    ΥΓ. Το κύκλωμα μετατρέπει μονο τις γραμμες TX,RX και οχι τις υπόλοιπες. Στις 99% των περιπτώσεων οι αλλες γραμμες (hardware handshaking) δεν χρησιμοποιούνται. Ο μετατροπέας που μας δείχνεις στη φωτό μετατρεπει και αυτός μονο τα ΤΧ,RX.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    192.168.1.100
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    SMC 7904BRB
    SNR / Attn
    6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είμαι περίεργος να δω αν θα δουλέψει.
    Από ότι κατάλαβα το θες για να του περάσεις πάλι το Firmware έτσι;

  11. #11
    Εγγραφή
    05-01-2004
    Περιοχή
    ἐν Πάτραις
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.139
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6Mbps / 950kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    13(dB) / 33.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Highlander
    Είμαι περίεργος να δω αν θα δουλέψει.
    Από ότι κατάλαβα το θες για να του περάσεις πάλι το Firmware έτσι;
    Χε! Χε! Έχω ενα προαίσθημα οτι θα δουλέψει ρολόι!
    Eχω παραγγειλει το ΙC και περιμενω να ερθει Τριτη-Τεταρτη.
    Αν πιστεψουμε καποιες επιτυχημενες "επεμβασεις" , που εχουν αναφερθει στο forum του dslreports,com, εχω βασιμες πιθανότητες για επιτυχία.
    Ωστόσο είμαι ο πρωτος που θα το εφαρμόσει σε Speedstream 5400!

    Βασικά ουτε το firmware χρειάζεται απ 'οτι λένε! Μόνο επανεισαγωγή της ΜΑC address
    Θα ενημερωσω για τα αποτελέσματα! :P

  12. #12
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    192.168.1.100
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    SMC 7904BRB
    SNR / Attn
    6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χαίρομαι τις πατέντες.
    Αν κάποιος έβρισκε μία πατέντα να δουλέψει και ένα Micronet modem που έχω το οποίο αφήνει τη γραμμή ανοικτή.... θα ήταν τέλειο.
    Δεν είναι τα λεφτά που κάνει αλλά είναι από τα λίγα που κάνουν αναγνώριση σε γραμμή PSTN.

    Πάντως ενημέρωσέ μας για την πρόοδο του εγχειρήματος....
    Ίσως αρκετοί στη συνέχεια να θέλουν κάτι τέτοιο...

  13. #13
    Εγγραφή
    05-01-2004
    Περιοχή
    ἐν Πάτραις
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.139
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6Mbps / 950kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    13(dB) / 33.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν το εγχείρημα της κατασκευής του adapter πέτυχε απόλυτα και ομολογω οτι ηταν πιο ευκολο από οτι το φανταζόμουν και με μικρότερο κόστος (9 € μόλις)
    Xρησιμοποίησα τελικά ενα το ΙC MAX3232 της Μaxim ,5 πυκνωτάκια 0.1μ, μια θυληκή υποδοχή RS-232, ένα αρσενικό κλιπ RJ-11 για τη συνδεση της "κατασκευης" στο router. Aναλογα στο router ενσωματωσα μια μόνιμη θυληκη υποδοχή που συνδεθηκε εσωτερικα στο J5 (μονο οι 4 από τους 5 ακροδέκτες του χρειάζονταν-κατι σαν αυτοσχεδια console port) για να συνδεω/αποσυνδεω το κύκλωμα κατα βούληση.

    Σύνδεση με hyperterminal και η συνεχεια (ο τελικος στόχος δλδ) στο αλλο thread:
    http://www.adslgr.com/forum/thread8208.html

    Πρακτικά όποιο μοντεμ( ή αλλη συσκευη) διαθετει J5 ακροδεκτες μπορει να επιτυχει σειριακή συνδεση με PC.

  14. #14
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    192.168.1.100
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    SMC 7904BRB
    SNR / Attn
    6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εύγε, αν και είδα το πρόβλημά σου.
    Ήθελα να ήξερα, αυτά τα μηχανάκια δεν έχουν hard reset?
    Στο SMC7404 router μου για παράδειγμα, ακόμα κι αν του περάσεις firmware για Wireless ή δεν ξέρω και εγώ τι, με ένα hard reset έρχεται σε κατάσταση update και περιμένει το firmware.
    Επίσεις, δεν είχε κάποιο firmware update ώστε να το ξαναπεράσεις;;;

  15. #15
    Εγγραφή
    01-04-2003
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    337
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N/Edgerouter X
    SNR / Attn
    0.4(dB) / 14.5(dB)
    Ελπίζω να μη με φάτε που ξέθαψα ένα τόσο παλιό θέμα, αλλά το περιεχόμενό του είναι εξίσου ενδιαφέρον και σήμερα.

    Θέλω κι εγώ λοιπόν να φτιάξω ένα τέτοιο καλώδιο για να πάρω σειριακή κονσόλα από το router μου.
    Σήμερα πήγα και πήρα ένα max232 πυκνωτές, καλώδια και τα σχετικά (233 δεν έβρισκα πουθενά στην Πάτρα).
    Όμως πριν προχωρήσω θέλω να μου λυθούν κάποιες απορίες σχετικά με τις τάσεις.

    Η σειριακή του router δείχνει να έχει τάση 3.3v (μέτρησα το πέμπτο pin της σειριακής του σύμφωνα με κάποιες πληροφορίες).
    Το max232 απ'ότι διάβασα θέλει 5v η οποία είναι η τροφοδοσία του; Αν αντί για 5v που περιμένει δει 3.3v υπάρχει πρόβλημα;
    Αυτήν την ένοια έχουν τα 5v ή έχω καταλάβει λάθος; Χρειάζεται να προέρχεται από τη σειριακή του router ή μπορώ να την πάρω από όπου θέλω εγώ; Η τάση της σειριακής του υπολογιστή δεν παίζει κανένα ρόλο;

    Είναι που είναι το μοναδικό μου router/modem, μην το κάψω κι αυτό

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για VGA adaptor
    Από gkimonas στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-10, 12:22
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-10, 19:00
  3. LM Technologies Bluetooth RS-232 Adaptor
    Από konigna στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-08, 09:42
  4. Ερωτηματολόγιο για το Ηλεκτρονικό Εμπόριο
    Από ndan_gr στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-06, 21:27
  5. adaptor απο RS-232 σε Wi Fi
    Από lamesaint στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-06, 02:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας