Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Καλημέρα,

    Είμαι συνδρομητής ΤΠ (forthnet) από το 2008. Πριν 3 μήνες μετακόμισα και έκανα αίτηση μετακόμισης. Σήμερα, 3 μήνες μετά, η μεταφορά δεν έχει γίνει ακόμη. Ο ΟΤΕ επικαλείται έλλειψη δικτύου και, σύμφωνα με τη forthnet, το αίτημά μου βρίσκεται σε ενιαία λίστα αναμονής.

    Το σπίτι μου είναι ακριβώς δίπλα στο ΚΑΦΑΟ. Πριν λίγες μέρες εμφανίστηκε τεχνικός του ΟΤΕ τον οποίο ρώτησα για το πρόβλημά μου. Ο άνθρωπος έριξε μια ματιά στις εισαγωγές της πολυκατοικίας μου και είδε ότι εκεί υπάρχουν ελεύθερα ζεύγη, άρα το πρόβλημα μάλλον είναι έλλειψη κύριου (και όχι ακραίου) δικτύου, αν και ποτέ δεν ενημερώθηκα συγκεκριμένα επί τούτου.

    Το ερώτημά μου τώρα είναι πόσο ακόμη πρέπει να περιμένω, κατ' εκτίμηση. Απ' ό,τι διαβάζω σε forums, δύο είναι τα πιθανά σενάρια:
    - Περιμένω να διακόψει κάποιος από τη γειτονιά μου (πράγμα απίθανο, αφού όλα σχεδόν τα σπίτια είναι ιδιόκτητα)
    - Περιμένω να γίνει ενίσχυση κύριου δικτύου από τον ΟΤΕ.

    Υπάρχει πρακτική πιθανότητα να γίνει το δεύτερο από τον ΟΤΕ, δεδομένου ότι είμαι πελάτης ΤΠ;

    Αν ναι, πόσο χρόνο ρεαλιστικά απαιτεί κάτι τέτοιο; Έχω ελπίδες να συνδεθώ τελικά ή μπορεί να μη γίνει και ποτέ;

  2. #2
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dtzgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    Είμαι συνδρομητής ΤΠ (forthnet) από το 2008. Πριν 3 μήνες μετακόμισα και έκανα αίτηση μετακόμισης. Σήμερα, 3 μήνες μετά, η μεταφορά δεν έχει γίνει ακόμη. Ο ΟΤΕ επικαλείται έλλειψη δικτύου και, σύμφωνα με τη forthnet, το αίτημά μου βρίσκεται σε ενιαία λίστα αναμονής.

    Το σπίτι μου είναι ακριβώς δίπλα στο ΚΑΦΑΟ. Πριν λίγες μέρες εμφανίστηκε τεχνικός του ΟΤΕ τον οποίο ρώτησα για το πρόβλημά μου. Ο άνθρωπος έριξε μια ματιά στις εισαγωγές της πολυκατοικίας μου και είδε ότι εκεί υπάρχουν ελεύθερα ζεύγη, άρα το πρόβλημα μάλλον είναι έλλειψη κύριου (και όχι ακραίου) δικτύου, αν και ποτέ δεν ενημερώθηκα συγκεκριμένα επί τούτου.

    Το ερώτημά μου τώρα είναι πόσο ακόμη πρέπει να περιμένω, κατ' εκτίμηση. Απ' ό,τι διαβάζω σε forums, δύο είναι τα πιθανά σενάρια:
    - Περιμένω να διακόψει κάποιος από τη γειτονιά μου (πράγμα απίθανο, αφού όλα σχεδόν τα σπίτια είναι ιδιόκτητα)
    - Περιμένω να γίνει ενίσχυση κύριου δικτύου από τον ΟΤΕ.

    Υπάρχει πρακτική πιθανότητα να γίνει το δεύτερο από τον ΟΤΕ, δεδομένου ότι είμαι πελάτης ΤΠ;

    Αν ναι, πόσο χρόνο ρεαλιστικά απαιτεί κάτι τέτοιο; Έχω ελπίδες να συνδεθώ τελικά ή μπορεί να μη γίνει και ποτέ;
    Ή αίτηση έγινε στη forthnet?Αν ναι ακύρωσε τη κάνε στον ΟΤΕ καθώς αν έχει μια γραμμή ελεύθερη σίγουρα δε θ τη δώσει στην foethnet αλλά μόνο σε δικό του πελάτη.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Η αίτηση έγινε στη forthnet.

    Στη forthnet έχω ένα πολύ καλό πακέτο με αρκετά μεγάλη έκπτωση (που έλαβα μέσω προσφοράς στο παρελθόν). Αν κάνω αίτηση στον ΟΤΕ:
    (α) Ο ΟΤΕ είναι κατά πολύ ακριβότερος για τις ίδιες υπηρεσίες. Επιπλέον, θα χάσω αυτή την έκπτωση σε περίπτωση επιστροφής στη forthnet.
    (β) Ο ΟΤΕ δεν εγγυάται ότι θα με συνδέσει αν κάνω αίτηση σε αυτόν.
    (γ) Δεν είναι παράνομο από μέρους του ΟΤΕ να συνδέσει συνδρομητή του πριν από άλλους, παρακάμπτοντας τη σειρά προτεραιότητας;

    Επομένως, το ερώτημά μου είναι ακριβώς αυτό που διατύπωσα: υπάρχει ρεαλιστική πιθανότητα τελικά να γίνει αυτή η επέκταση και να συνδεθώ στο ορατό μέλλον;

  4. #4
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dtzgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αίτηση έγινε στη forthnet.

    Στη forthnet έχω ένα πολύ καλό πακέτο με αρκετά μεγάλη έκπτωση (που έλαβα μέσω προσφοράς στο παρελθόν). Αν κάνω αίτηση στον ΟΤΕ:
    (α) Ο ΟΤΕ είναι κατά πολύ ακριβότερος για τις ίδιες υπηρεσίες. Επιπλέον, θα χάσω αυτή την έκπτωση σε περίπτωση επιστροφής στη forthnet.
    (β) Ο ΟΤΕ δεν εγγυάται ότι θα με συνδέσει αν κάνω αίτηση σε αυτόν.
    (γ) Δεν είναι παράνομο από μέρους του ΟΤΕ να συνδέσει συνδρομητή του πριν από άλλους, παρακάμπτοντας τη σειρά προτεραιότητας;

    Επομένως, το ερώτημά μου είναι ακριβώς αυτό που διατύπωσα: υπάρχει ρεαλιστική πιθανότητα τελικά να γίνει αυτή η επέκταση και να συνδεθώ στο ορατό μέλλον;
    A) Είναι ακριβος αλλά από το τίποτα...
    Β)Πάρε και ρώτα τους αν έχουν διαθέσιμη γραμμή
    Γ)Μάλλον είναι αλλά έχει γίνε πολλές φορές γιατί όχι τώρα?

  5. #5
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    A και B) Τους ρώτησα. Μου είπαν να κάνω την αίτηση και μόνο μετά μπορούν να το κοιτάξουν... Άρα: κάνω την αίτηση, χάνω την έκπτωση που έχω (= πληρώνω νταβατζιλίκι) και βλέπουμε. Τι λέτε, ωρέ... Σοβαρά;;;;

    Γ) Γιατί σε άλλα topics λένε ότι αν δεν υπάρχει χαλκός, δεν υπάρχει χαλκός. Ούτε ο ΟΤΕ δίνει, σε αυτές τις περιπτώσεις.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.822
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Επεκτασεις δικτυου γινονται οταν υπαρχει ελλειψη. Το θεμα ειναι πότε και κατα πόσον εντάσεται σε καποιο μεγαλυτερο "πακετο" αναβαθμισης. Επισημως δεν υπαρχει κανενας τροπος να το μαθεις αυτό.

    Προτεινω να κανεις αιτηση για νεα σύνδεση στον ΟΤΕ, τηλεφωνικά. Εαν μπει, θα κρινεις αν συμφερει να την κρατησεις, να πας σε υπαναχωρηση και να δοκιμασεις την τυχη σου με την εκκρεμη μεταφορα, να κάνεις προωρη φορητοτητα στη forthnet πληρωνοντας το τελος στον οτε, ή να προχωρησεις σε καταγγελια στην ΕΕΤΤ και να τους κυνηγας μεχρι να πατησουν χιονι.

    Φυσικα νεα συνδεση σημαινει και νεο αριθμο. Και θα πληρωσεις και τελος προωρης διακοπης στη forthnet.
    Οι μετακομισεις κοστιζουν.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, προτείνεις να κάνω αίτηση (τηλεφωνικά ώστε να έχω δικαίωμα υπαναχώρησης) για νέα τηλεφωνική σύνδεση στον ΟΤΕ, διατηρώντας παράλληλα και την μεταφορά. Αν μου βάλουν τη γραμμή, την καταργώ (υπαναχωρώ) και αυτομάτως έχω τον ελεύθερο βρόχο που χρειάζομαι για την μεταφορά;

    Με ενδιαφέρει να διατηρήσω τον αριθμό μου, και όχι να λάβω νέο. Τέλος πρόωρης διακοπής στη forthnet δεν έχω, είμαι συνδρομητής πολλά χρόνια και έχει παρέλθει η δέσμευση.

    Οι μετακομίσεις κοστίζουν, γιατί πληρώνεις φορτηγατζή, κουβαλητές, βαψίματα κλπ. Όχι γιατί σου ζητούν νταβατζιλίκι το 2015 για να μεταφέρεις τη γραμμή σου στο νέο σπίτι που αγόρασες με τους κόπους μιας ζωής.

  8. #8
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επεκτασεις δικτυου γινονται οταν υπαρχει ελλειψη. Το θεμα ειναι πότε και κατα πόσον εντάσεται σε καποιο μεγαλυτερο "πακετο" αναβαθμισης. Επισημως δεν υπαρχει κανενας τροπος να το μαθεις αυτό.

    Προτεινω να κανεις αιτηση για νεα σύνδεση στον ΟΤΕ, τηλεφωνικά. Εαν μπει, θα κρινεις αν συμφερει να την κρατησεις, να πας σε υπαναχωρηση και να δοκιμασεις την τυχη σου με την εκκρεμη μεταφορα, να κάνεις προωρη φορητοτητα στη forthnet πληρωνοντας το τελος στον οτε, ή να προχωρησεις σε καταγγελια στην ΕΕΤΤ και να τους κυνηγας μεχρι να πατησουν χιονι.

    Φυσικα νεα συνδεση σημαινει και νεο αριθμο. Και θα πληρωσεις και τελος προωρης διακοπης στη forthnet.
    Οι μετακομισεις κοστιζουν.
    Ή μπορεί να πάρει απλή τηλεφωνική γραμμή στα 15,90€ χωρίς συμβόλαιο! Αν σου δώσει γραμμή κάνε την φορητότητα στην forthnet ή κάνε την ΟΤΕ double play με 35€ στα 24 mbps με απεριοριστα σταθερά +30' κινητά.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Θέλω να κρατήσω τον αριθμό μου.

    Επίσης, προτιμώ να κρατήσω και την έκπτωσή μου: 19.90 για 24Mbps + απεριόριστα αστικά / υπεραστικά + απεριόριστα διεθνή σταθερά + κλήσεις προς κινητά με χρέωση σταθερού. Όπως καταλαβαίνεις, καμία σχέση με τα 35 του ΟΤΕ.

    Άρα αυτό που λες δεν γίνεται.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.822
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Καμμια λυση δεν ειναι φτηνή.
    Με δεδομενη την ελλειψη κεντρικου δικτυου, οι επεκτασεις αυτου του ειδους καθυστερουν αρκετα και ισως και να μην γινουν ποτέ.
    ΑΝ ηταν ακραιου τα πραγματα ειναι σαφως πιο ευκολα
    Νεα αιτηση στον οτε κανει 70 ευρω, και παιζεται αν θα μπορεσεις να υπαναχωρησεις χωρις κοστος ΑΦΟΥ λειτουργησει.
    Αν υπαναχωρησεις δεν σημαινει οτι αυτοματα η γραμμη θα δοθει στη forthnet μετά/
    Σκετη φωνη στον ΟΤΕ δεν θα το ρισκαρα, μπορει να σου βαλει κανενα pcm χωρις φυσικη γραμμη.
    Αν παρεις τη γραμμη του οτε και σπασεις το συμβολαιο κανοντας προωρη φορητοτητα στη forthnet, θα σου κοστισει
    70 + 36 + το τελος προωρης του συμβολαιου σου, ξεκιναμε με κανενα 150ρι μετα τα 70 και ανεβαινουμε.
    Αυτο ειναι σαν να μεινεις στον ΟΤΕ για ενα χρονο περιπου. Τα 70 θα τα δωσεις και για τη μεταφορα της forthnet οταν γινει.

    Επισης αφου εχεις 19.90 και απεριοριστα κλπ εισαι σε προγραμμα , αρα υπαρχει και τελος προωρης απο την forthnet.
    Σιγουρα.

    Το φτηνοτερο ειναι να περιμενεις και όποτε μπει. Αν δεν, δοκιμαζεις την τυχη σου με τον ΟΤΕ, και μετα βλεπεις.
    Παντως οτι και να κανεις το καπελο ειναι τουλαχιστον 300-400 ευρω.

    Ακομα και αν κανεις σπασιμο και μεταφορα στη forthnet και μετα ζητησεις αλλαγη αριθμου και ουσιαστικα να γινει η εκκρεμης αιτηση και η νεα μια, αμφιβαλλω οτι θα βγαλεις ποτέ ακρη με το λογιστηριο της forthnet, το οποιο φημιζεται για την "ευελιξια" του...

    Μια αλλη λυση ειναι αφου μπει ο οτε, να κανεις το παλιο σου νουμερο voip και να εχεις και τα δυο. (αλλα θα πληρωσεις και τελος προωρης διακοπης στη forthnet και ετσι.)

  11. #11
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Είπαμε: στη forthnet ΔΕΝ έχω πλέον δέσμευση. Απλώς πριν 1.5 χρόνο συμφώνησα να μείνω με 19,90 (για ΠΑΝΤΑ) για τις υπηρεσίες που έγραψα με ελάχιστη παραμονή 1 χρόνο (πέρασε), μετά την αίτηση φορητότητας που είχα κάνει για παρόμοια προσφορά που έδινε τότε η Wind.

    Μόνο και μόνο που υπάρχει ενδεχόμενο ο ΟΤΕ να εκβιάζει (με βάση αυτά που λέτε εδώ στο forum), δεν υπάρχει περίπτωση να πάω στον ΟΤΕ και να του δώσω έστω και 1 ευρώ παραπάνω από αυτά που θα πλήρωνα με αυτό που ήδη έχω. Αν το κάνω, πρακτικά ενισχύω την τακτική τους, με την οποία προφανώς διαφωνώ, και τους επιβραβεύω, ώστε να συνεχίσουν να το κάνουν και σε άλλους.

    Γι' αυτό η ερώτησή μου προς αυτούς που είτε (α) ήταν σε αντίστοιχη με εμένα θέση και τελικά προχώρησε η υπόθεσή τους είτε (β) απλώς γνωρίζουν τα πράγματα στον ΟΤΕ από πρώτο χέρι, είναι τι γίνεται σ' αυτές τις περιπτώσεις: πόσο περιμένω κατά μέσο όρο, ώστε να πάρω αποφάσεις του στυλ πχ να κάνω κάποιο πρόγραμμα κινητής με ελάχιστη δέσμευση 1 έτος; ή παίζει και να συνδεθώ νωρίτερα;

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.822
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Σε βρισκω μαχητικό.
    Απο κει και περα, το τι εγινε σε αλλες περιπτωσεις δεν εγγυαται οτι θα γινει και στη δικη σου.

    Το πότε θα συνδεθεις εξαρταται απο ασταθμητους παραγοντες. Το να ελευθερωθει κεντρικό καλωδιο ειναι στατιστικα πιθανό να γινει μεσα σε ενα χρονο, αλλά αλλο πραγμα η στατιστικη αλλο η βεβαιοτητα.
    Η επεκταση κεντρικου δικτύου ειναι πολυ δυσκολοτερο απο το να ελευθερωθει κεντρικό ζευγαρι.
    Αν σε ικανοποιει προγραμμα κινητης, τοτε τι το θες το σταθερό?

    Μιλαμε για περιστερι ή καποια αλλη περιοχή, μιας και ειδικα στο περιστερι, μην περιμενεις να γινει επέκταση καλωδιακου δικτυου ΠΟΤΕ, λογω ειδικων απαιτησεων της δημαρχιας.

  13. #13
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Όποιος εν έτει 2015 περιμένει 3 μήνες (και βάλε) για μια τηλεφωνική σύνδεση μέσα στην Αθήνα, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα είναι και πολύ ευχαριστημένος...

    Στο Περιστέρι είμαι, ναι... Τι εννοείς;

  14. #14
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dtzgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Περιστέρι είμαι, ναι... Τι εννοείς;
    Eγω θα ελεγα να βαλεις οτε double play μεσω φορητοτητας του αριθμου σου απο την forthnet και ας χασεις την προσφορα!Μένεις 1 χρόνο ΟΤΕ και μετά φορητότητα αλλού με 21€

  15. #15
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Θα περιμένω μέχρι να συνδεθώ. Εξάλλου, όσο περιμένω, αν γίνει από άλλον συνδρομητή αίτηση στον ΟΤΕ για νέα γραμμή ΟΤΕ, τότε ο ΟΤΕ πρέπει πρώτα να εξυπηρετήσει εμένα.

    Αν και εφόσον συνδεθώ, και αποκατασταθεί η υπηρεσία, τότε θα τα πούμε και με τη forthnet (η οποία, κατά τα λεγόμενά της, δεν μπορεί να κάνει τίποτα για να προστατέψει και να βοηθήσει το συνδρομητή της)...

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-14, 19:17
  2. Forthnet με 580ΚΒ/s. Ο ΟΤΕ θα δινει καλυτερη?
    Από torrero007 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-14, 16:30
  3. Ποιό STB δίνει τώρα ο ΟΤΕ για IPTV;
    Από evdometap στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-14, 22:51
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-14, 23:04
  5. Δίνει ο ΟΤΕ VDSL από KV ?
    Από iparout στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-14, 21:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας