Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 121
  1. #1
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Ειμαι στο ψαξιμο για νεα τηλεοραση κι επειδη την θελω για κεντρικη στο σαλονι
    θα ανεβω λιγο απο τις 25' των παλιων μου.
    Δεν ειμαι ιδιαιτερα απαιτητικη αλλα καποια χαρακτηριστικα ειναι σημαντικα
    οσον αφορα την ποιοτητα εικονας και την μακροημερευση: τι να προσεξω πιο πολυ;

    Εχω καταληξει σε lcd Sony ή Philips (αντε και Samsung)
    με καλο ms και ενσωματωμενο ψηφιακο δεκτη, μαλλον widescreen.

    Μια οθονη 26' 16:9 τι αναλογια ορατου πλαισιου εχει σε σχεση με την απλη crt 25';
    Αξιζει η διαφορα τιμης να παω σε 32' ή να "επενδυσω" σε επιπλεον χαρακτηριστικα;

    Οι εγγυησεις τι αφορουν συνηθως και τι χρονο πρεπει να δινουν; Οι lcd "ζουν" πιο πολυ απο τις crt;







    Οι crt αποκλειστηκαν κυριως λογω βαρους και ακτινοβολιας πιο πολυ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 11-04-07 στις 13:31.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-12-2005
    Περιοχή
    Κυπαρισσία
    Μηνύματα
    179
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    20630/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ
    Router
    Oxigen
    Εγώ μετά από 3 μήνες έρευνα κατέληξα σε Samsung 32’’ ειδικά τα τελευταία μοντέλα έχουν το καλύτερο πάνελ (οθόνη) με contrast 5000:1 ενώ sony & philips δεν έχουν πάνω από 1200:1. Ή 32’’ έχει διαγώνιο 82 εκ. (70,5Χ40) και θέλει περίπου 3,5 – 4 από το καναπέ.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-06-2003
    Μηνύματα
    631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι στο ψαξιμο για νεα τηλεοραση κι επειδη την θελω για κεντρικη στο σαλονι
    θα ανεβω λιγο απο τις 25' των παλιων μου.
    Δεν ειμαι ιδιαιτερα απαιτητικη αλλα καποια χαρακτηριστικα ειναι σημαντικα
    οσον αφορα την ποιοτητα εικονας και την μακροημερευση: τι να προσεξω πιο πολυ;

    Εχω καταληξει σε lcd Sony ή Philips (αντε και Samsung)
    με καλο ms και ενσωματωμενο ψηφιακο δεκτη, μαλλον widescreen.

    Μια οθονη 26' 16:9 τι αναλογια ορατου πλαισιου εχει σε σχεση με την απλη crt 25';
    Αξιζει η διαφορα τιμης να παω σε 32' ή να "επενδυσω" σε επιπλεον χαρακτηριστικα;

    Οι εγγυησεις τι αφορουν συνηθως και τι χρονο πρεπει να δινουν; Οι lcd "ζουν" πιο πολυ απο τις crt;







    Οι crt αποκλειστηκαν κυριως λογω βαρους και ακτινοβολιας πιο πολυ...
    Οπως όλα εξαρτάται για τι χρήση θα προορίζεται... αν είναι για ταινίες περισσότερο, τότε θα πρότεινα 32'' το λιγότερο. Σίγουρα θα σε αποζημιώσει το έξτρα κόστος... έχουν βγει βέβαια και HDTV τώρα, αλλά (κατά την γνωμη μου) δεν έχει νόημα ακόμη μια και κανείς δεν εκπέμπει σε τόσο ψηλή ανάλυση, οπότε μια 32αρα HD ready νομίζω ότι είναι αρκετή τουλάχιστον για τα επόμενα 3-4 χρόνια.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Περιοχή
    Θάσος
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.581
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΘΑΣΟΥ
    Router
    BaudTec wireless
    SNR / Attn
    11,7(dB) / 27(dB)
    manoulamou, μην ξεχάσεις και τον παράγοντα όραση! Καλή η αίσθηση κινηματογράφου στο σπίτι μας, αλλά πρέπει να προστατεύσουμε και τα ματάκια μας.

    Εννοώ είναι σημαντικό να λάβεις υπόψη σου την απόσταση που έχει ο καναπές από την τηλεόραση. Ο πατέρας μου (ως ειδικός) μου είχε προτείνει 32άρα οθόνη για απόσταση 6 μέτρων. Τελικά πήρα 29άρα και κανένα πρόβλημα δεν έχω.

    Βλέπω να βάζουν κάτι τεραστίων διαστάσεων πλάσματα σε απόσταση 2-3 μέτρων και τρελλαίνομαι . . .

  5. #5
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    επίσης αν ο χώρος που θα την τοποθετήσεις έχει περιορισμούς [π.χ. ράφι με επενδυση στις 3 πλευρές, τοίχος με ταβάνι χαμηλό, τότε να προσέξεις και το θέμα του αερισμού, μιας και οι lcd πρέπει να έχουν σχετικά καλό αερισμό αν θες να μην σου κελαηδήσει σε 2-3 χρόνια. [ειδικά αν την βάλεις κολλημένη την πλάτη στον τοίχο σαν κάδρο που είναι της μοδός]

    Τώρα για μάρκες εγώ την bravia δεν την αλλάζω με καμία, γιατί είμαι κολλημένος με sony, αλλά είναι πιο ακριβές, και ίσως υστερούν [αν και αν δεις τα ακριβά μοντέλα των 26" και όχι τα φτηνά τότε θα βρείς πολύ καλά κομμάτια]




  6. #6
    Εγγραφή
    27-06-2003
    Μηνύματα
    631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aria Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ είναι σημαντικό να λάβεις υπόψη σου την απόσταση που έχει ο καναπές από την τηλεόραση. Ο πατέρας μου (ως ειδικός) μου είχε προτείνει 32άρα οθόνη για απόσταση 6 μέτρων. Τελικά πήρα 29άρα και κανένα πρόβλημα δεν έχω.
    Αυτός ο κανόνας δεν ισχύει για plasma/lcd γιατί απλά δεν έχουν ακτινοβολία...
    Τώρα γενικά αν βλέπεις τηλεόραση με τις ώρες και μάλιστα από πολύ κοντά τότε σίγουρα τα μάτια κουράζονται, αλλά δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος κανόνας...(ακόμη και με τις CRT, πολλοί τον αμφισβητούν)

  7. #7
    Εγγραφή
    04-01-2004
    Περιοχή
    Πεύκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    777
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    Router
    usr 9108
    32" +, 16:9 , hdmi , dvbt όπωσδήποτε!
    τώρα αν θες καλή ποιότητα και σε standar definition (sd) σήμα η
    plasma είναι μονόδρομος , μόνο που βγαίνει από 42" και πάνω!

    όπως και να'χει στην tv το μέγεθος μετράει, κανείς δε στραβώθηκε με 42"+ , εκτός και αν νερντάρει όλη μέρα με xbox κολλημένος στην οθόνη!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος asikamin : 11-04-07 στις 15:29.


  8. #8
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Περιοχή
    Θάσος
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.581
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΘΑΣΟΥ
    Router
    BaudTec wireless
    SNR / Attn
    11,7(dB) / 27(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cyberp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός ο κανόνας δεν ισχύει για plasma/lcd γιατί απλά δεν έχουν ακτινοβολία...
    Τώρα γενικά αν βλέπεις τηλεόραση με τις ώρες και μάλιστα από πολύ κοντά τότε σίγουρα τα μάτια κουράζονται, αλλά δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος κανόνας...(ακόμη και με τις CRT, πολλοί τον αμφισβητούν)
    Δεν μιλώ για το θέμα της ακτινοβολίας, αλλά ακριβώς για την κούραση των ματιών

    Κάποιες εταιρίες αναφέρουν πως η ιδανική απόσταση είναι 3 φορές το μέγεθος, αλλά αυτό προσωπικά μου φαίνεται λίγο (π.χ. 2,5 μέτρα μόνο για μια 32άρα).

    Ίσως είναι και θέμα συνήθειας . . . και το μόνιτορ του υπολογιστή μου το έχω στα 80-90 εκ περίπου . . .

  9. #9
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asikamin Εμφάνιση μηνυμάτων
    32" +, 16:9 , hdmi , dvbt όπωσδήποτε!
    γενικά όσο περισότερες εισόδους καλύτερα και αν μπορείς δες και το ενδεχόμενο της ασύρματης επικοινωνίας




  10. #10
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Εγω λεω Κα Manoulamou να μην αφηνετε εξω τις Samsung,ειναι παρα πολυ καλες,αν οχι οι καλυτερες στις συγκεκριμενες τηλεορασεις.
    Οπως επισης να μη σας ανησυχει η αποσταση γιατι εσεις δεν θα κανετε τις ΚΑΓΚΟΥΡΙΕΣ που κανουν ολοι που βλεπουν Mega,ANT1,Star σε 16:9 που κανουν ακομα και τον Ψαλτη να φαινεται χοντρος.... 4:3 ειναι το σωστο μεγεθος.
    Επομενως η 32'' αυτοματα μετατρεπεται σε 24-25" για την θεαση τηλεοπτικου σηματος
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gordito : 11-04-07 στις 15:35.

  11. #11
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Περιοχή
    Θάσος
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.581
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΘΑΣΟΥ
    Router
    BaudTec wireless
    SNR / Attn
    11,7(dB) / 27(dB)

  12. #12
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.426
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    1. Οι σύγχρονες καλές τηλεοράσεις - ακόμα και οι CRT -> μιλάμε για 100Hz με πολλά φίλτρα κλπ. - δεν έχουν καμμία μα καμμία σχέση σε ό,τι αφορά την ξεκούραστη θέαση με τις παλιότερες.

    2. Σκοπός της τηλεόρασης είναι να σου δίνει κινηματογραφική αίσθηση. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να γεμίζει (μόλις) το οπτικό σου πεδίο. Το πρόβλημα είναι καθαρά ομοιοθεσία στο χώρο.

    3. Κρίνοντας λοιπόν από εδώ, με μερικά απλά μαθηματικά έχουμε:

    29'' -> έστω 30'' (για διευκόλυνση υπολογισμών) -> σε 4:3 -> έχουμε πλάτος ορατού πλαισίου (αυτή η διάσταση είναι και η περιοριστική για το μάτι) -> 24'' πλάτος ορατού πλαισίου.

    Δηλαδή -> 24x2.54 -> 0.60m

    Αυτό σε απόσταση εδώ πέρα γύρω στα 2.4m μας βγάζει ιδανική γωνία θέασης:

    4m / m πλάτους ορατού πλαισίου.

    Ή αλλιώς θα βρίσκουμε το πλάτος του ορατού πλαισίου σε m και θα ξέρουμε ότι η ιδανική απόσταση θέασης είναι η 4πλάσια (πάντα σε m).

    Ας δούμε τώρα την περίπτωση μιας τηλεόρασης 32'' 16:9.

    Μας βγάζει διαστάσεις: -> 0.70m x 0.40m πλαίσιο

    Τώρα έχουμε 2 περιπτώσεις πλάτους ορατού πλαισίου ανάλογα με το περιεχόμενο:

    α. περιεχόμενο σινεμασκόπ ή 16:9
    -> πλάτος ορατού πλαισίου = 0.70m -> άρα βέλτιστη θέαση από 2.8m

    β. περιεχόμενο 4:3
    -> πλάτος ορατού πλαισίου = 0.40m x 1.33 = 0.53m -> άρα βέλτιστη θέαση από 2.2m
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 11-04-07 στις 16:11.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  13. #13
    Εγγραφή
    08-12-2006
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    USR9108Α
    SNR / Attn
    18(dB) / 46(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άποψη μου είναι ότι για την αγορά μιας HD TV θα πρέπει πρώτα να υπολογίσεις,στο περίπου έστω, πόση πραγματική HD χρήση θα της κάνεις. Δηλαδή, με απλά λόγια, αν η LCD σου των 720 ή 1080p θα βγάλει τα λεφτά της.

    Γιατί αν πάρεις LCD τώρα, των 2000 ευρώ, για να βλέπεις 90% αναλογικά κανάλια γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να το ξανασκεφτείς.

    Είναι κρίμα, ΙΜΟ, να δώσεις κάποιο ποσό τώρα που δεν υπάρχουν HD πηγές (blue ray πανάκριβα ακόμα, digital TV στην Ελλάδα όνειρο) και όταν σε 2,3 χρόνια θα μπορείς να εκμεταλλευτείς 100% την LCD σου να είναι ήδη 3 ετών και με τα ίδια χρήματα να παίρνεις μια πολύ καλύτερη.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    ΟΥΑΟΥ ανάλυση από WAntilles
    Είμαι σίγουρος πλέον οτι ΔΕΝ ξέρω να βλέπω τηλεόραση

    Λοιπόν, θα το πω ορθά-κοφτά:

    Με τα ίδια χρήματα, θα προτιμούσα μια CRT από ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ lcdplasmapastoyrmampesamel οθόνη. ΟΣΕΣ έχω δεί (καμιά 10αριά) με έχουν απογοητεύσει από χρώματα όσο και crispness εικόνας σε σχέση με την τιμή τους.

    Για 'μένα πλέον έχουν πάρει την πινακίδα του άχρηστου διακοσμητικού gadget.

    Οι CRT έχουν προοδεύσει ΤΟΣΟ ώστε το ζήτημα της ακτινοβολίας να έχει σχεδόν εκμηδενιστεί.
    Τώρα βέβαια, υπάρχει και το ζήτημα όγκου. Εκεί δυστυχώς οι CRT χάνουνε κατά κράτος και θα ήταν ο ΜΟΝΟΣ λόγος για την απόκτηση μιας gadgetoοθόνης.

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  15. #15
    Εγγραφή
    07-10-2005
    Περιοχή
    Γλυκά Νερά - Αθήνα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    659
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Netgear DGN-3500
    Εγώ θα πρότεινα κάτι σε 32" και όχι πολύ ακριβό.

    Παίρνεις αξιοπρεπέστατη 32" με τιμές γύρω στα 700-800 ευρώ και αφενός έχεις ικανοποιητικότατο μέγεθος (επαρκέστατο για θέαση ταινιών χωρίς να φαντάζει υπερβολικό στον χώρο), αφετέρου δεν έχεις γονατίσει τον τραπεζικό σου λογαριασμό (για κάτι που κακά τα ψέματα σε 1,5 χρόνο max θα έχει το 1/2 της τιμής).

    Όσον αφορά το γεγονός ότι η πλειοψηφία των καναλιών εκπέμπει σε 4:3, να πω ότι είναι σχετικά μικρό το κακό μιας και αν παίξεις με τις ρυθμίσεις* πετυχαίνεις γέμισμα του πλαισίου με stretching το οποίο πολλές φορές είναι κάτι παραπάνω από ανεκτό.

    Επίσης φρόντισε να έχει θύρα HDMI για σύνδεση με dvd-player (που επίσης να έχει HDMI θύρα).



    * ανάλογα το μοντέλο μπορεί να υπάρχουν ρυθμίσεις για διάφορα επίπεδα (ευρεία, υπερευρεία, 16:9, 14:9 κτλ)
    AMD FX-8350||ASUS M5A97 EVO R2.0||KINGSTON 4x4GB DDR3-1600||ASUS GTX750 Ti 2GB Strix||2XLG M2752 27" Ips||HYPERX Savage 240GB SSD||COOLERMASTER Nepton 140XL||PHANTEKS Enthoo Pro||BE QUIET Straight Power 10 600W 80+ GOLD||1xWD500GB-2ABYS||1xWD750GB-1AALS||1xWD20EFRX-2TB

Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορα τηλεορασης LCD 37''
    Από songless_bird στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-08, 13:55
  2. Αγορά LCD τηλεόρασης
    Από kotsalo στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-07, 15:08
  3. Αγορά ( και πώληση ) τηλεόρασης στις 32''.
    Από SpartanX στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-07, 11:41
  4. Αγορα lcd τηλεορασης 32'...
    Από DOU στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-06, 19:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας