Σελ. 516 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 496506511514515516517518 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.726-7.740 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #7726
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.524
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα πω μια λεξη σαν δικαιολογια σε αυτο που λες: ηλικιωμενοι.
    Μιλωντας για τους γονεις μου, που εινια και οι δυο 70+: ξεχνανε να το φορτισουν, αργουν να το εντοπισουν οταν χτυπαει, καμια φορα το χανουν και το σημαντικοτερο δεν βλεπουν τα πληκτρα και την οθονη για την αναγνωριση κλησεων. Γιαυτο τους εχω παρει ενα τετοιο που τα εχει ολα μεγαλα και εχω ησυχασει.
    https://www.skroutz.gr/s/22023127/Os...iou-Leyko.html
    ديميتريس

  2. #7727
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα να παρω διπλη πριζα για την πριζα β που λεω παραπανω, και να στειλω απο τη μια στο dsl του ρουτερ και απο την αλλη να παρω την επιστροφη για το τηλεφωνο που ειναι στην πριζα α? Με αυτο τον τροπο διαχωριζω το σημα της dsl και της τηλεφωνιας και δεν χρειαζομια σπλιττερ?
    Το τηλεφωνο δουλευει κανονικα αν το βαλω σε οποιαδηποτε απο τις 2 phone του 2i.

    Συγγνωμη που σου απανταω μετα απο 36 ωρες, προσπαθω να βαλω τα πραγματα σε μια σειρα. Και δεν βρισκω και το πολυμετρο
    Να κάνεις αυτό που λες, αρκεί η καλωδίωση πίσω από τη πρίζα να μην επικοινωνεί..
    Δηλαδή το ζεύγος από το κατανεμητή πρέπει να πηγαίνει στη μία έξοδο της πρίζας μόνο...
    Και μετά να κόψεις το καλώδιο στο τοίχο και να το ενώσεις στην άλλη έξοδο της πρίζας που θα συνδεθεί εν σειρά με τη phone του ρουτερ..
    Έτσι η μία έξοδος της πρίζας στο τοίχο θα είναι αποκλειστικά για το dsl και μόνο και η άλλη αποκλειστικά η επιστροφή phone...
    Αν τα έχεις κάνει όλα σωστά το ρούτερ δεν θα πρέπει να συγχρονίζει στη μέσα πρίζα..
    Και επομένως δεν θα χρειαστεί φίλτρο... Ούτε σπλιττερ...
    Αυτό για το διαχωρισμό....
    Τώρα ασύρματο η σταθερό, ότι βολεύει τον καθένα...
    Πάντως αν θες και ένα τηλέφωνο κοντά σου μπορείς να βάλεις ένα σκέτο Τ.. Η να κάνεις χρήση της phone2... Νομίζω πρέπει να δουλέψει κανονικά.. Μια phone ανά φορά και όχι και οι 2 παράλληλα...
    Δεν θυμάμαι τώρα αν θέλει κάποια ρύθμιση από το ρούτερ... Πρέπει να το δω από το 2ι μου..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #7728
    Εγγραφή
    21-02-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    COSMOTE
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα παιδια έχω το μαύρο Speedport 2. τις τελευταίες ημέρες έχω πρόβλημα με αποσυνδέσεις timeout κλπ.

    στο μενου και στα στατιστικά που βλέπεις την ταχυτητα που έχει συγχρονίσει τα FEC/CRC είναι μόνιμα στο 0 δηλαδη σαν μην υπάρχει πρόβλημα ενω όντως υπάρχει.

    μήπως ειναι καποιο bug απο το λογισμικό? τα timeout τα παρακολουθώ μέσω cmd.

  4. #7729
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MikeMountGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδια έχω το μαύρο Speedport 2. τις τελευταίες ημέρες έχω πρόβλημα με αποσυνδέσεις timeout κλπ.

    στο μενου και στα στατιστικά που βλέπεις την ταχυτητα που έχει συγχρονίσει τα FEC/CRC είναι μόνιμα στο 0 δηλαδη σαν μην υπάρχει πρόβλημα ενω όντως υπάρχει.

    μήπως ειναι καποιο bug απο το λογισμικό? τα timeout τα παρακολουθώ μέσω cmd.
    Υποθέτω ότι λες για το plus 2...
    https://www.adslgr.com/forum/threads...96#post7471696
    Εδώ θα γράψεις...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #7730
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΖΙΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και επειδή ως γνωστό το καλό αργεί να γίνει ας μεταφέρω τα συγχαρητήρια μου και εγώ στους τεχνικούς της cosmote. Εδώ και 10 μέρες περίπου επανασυγχρονίζει μετά από πολλάααα χρόνια σε λογικό χρόνο 1 λεπτού περίπου.

  6. #7731
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.524
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @GregoirX23
    Θα απαντησω σε ολα αυτα που λες παραπανω μολις ανοιξω τις πριζες του σπιτιου, αν και μεχρι τοτε σιγουρα θα εχω βαλει το plus. Αν εχουν μεσα ενα ζευγος η καθεμια, να υποθεσω οτι δεν υπαρχει σωτηρια και θα ειμαι με το τηλεφωνο συνδεδεμενο απευθειας στο ρουτερ απο δω και περα.

    Σε αλλα περιεργα τωρα. Ο αλλος γειτονας, κατοχος 2i με ολα στοκ, εχει 3 τηλεφωνα (συσκευες) στο σπιτι του. Το ενα, ενσυρματο, το εχει συνδεδεμενο κατευθειαν στο 2i και τα αλλα 2 (ασυρματα) τις αλλες πριζες του σπιτιου και με φιλτρα στο καθενα. Το ενα απο τα 2 ασυρματα λοιπον πεθανε με την κακοκαιρια, οποτε πηρε αλλο.
    Το περιεργο λοιπον ειναι πως οταν συνδεσε το ενα ασυρματο στην πριζα του, μια φορα με φιλτρο και μια χωρις, αποσυγχρονισε η γραμμη! :O
    Και οντως αποσυγχρονιζει καθε φορα που το αποσυνδεει/ξανασυνδεει. Γιατι γινεται αυτο?
    ديميتريس

  7. #7732
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.932
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Να αλλάξει φίλτρο. Την άκουσε και αυτό αφού λες ότι κάηκε και το τηλέφωνο.

  8. #7733
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το ένα ζεύγος εφόσον μιλάμε για τη κεντρική πρίζα θα το κόψεις είπαμε και θα κάνεις το εξής...
    Τη μια άκρη που έρχεται από έξω θα τη δώσεις στο ένα πριζακι που θα πάει καρφί στο ρούτερ και τη άλλη άκρη στο τοίχο μέσα θα τη δώσεις στο πριζακι που θα πάρει η τηλεφωνία...
    Απλό είναι...
    Μετά δεν θα πρέπει αν όλα είναι σωστά να έχεις σήμα dsl στις άλλες πρίζες...
    Έτσι φίλτρα και λοιπά δεν χρειάζονται..
    Αν δεν μπορεί να γίνει το παραπάνω τότε τα βάζεις όπως ήταν πριν με σπλιττερ και φίλτρο.

    Τώρα για το άλλο που λες μπορεί να είναι λογικό να αποσυγχρονισει όταν το βάζεις/βγάζεις από τη πρίζα αν μαζί βγάζεις και το φίλτρο...
    Όχι όμως όταν σηκώνεις και κλείνεις το τηλέφωνο... Άλλο φίλτρο δοκιμάσατε; Αυτό μου έρχεται τώρα...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #7734
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.524
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπερδευτικα

    Για το γειτονα: βαζω ή οχι φιλτρο στο τηλεφωνο που εινια σε αλλη πριζα? Και γιατι αποσυγχρονιζει οταν το συνδεσω χωρις το φιλτρο? Εμενα παντως δεν θυμαμαι να αποσυγχρονισε ποτε οταν το εβγαζα με το φιλτρο.
    Για μενα: αν εχει ενα μονο ζευγος η ακρη που ερχεται απ' εξω, δεν την πατησα? Αυτο λεω παραπανω. Επισης, στην πριζα α που λεω παραπανω, δεν μπορω να συνδεσω το ρουτερ γιατι δεν ειναι διπλα στο πισι, μονο στην β.
    ديميتريس

  10. #7735
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Εννοείται ότι στον γείτονα θα βάλεις φίλτρο..
    Είναι απολύτως λογικό να αποσυγχρονισει χωρίς το φίλτρο.. Καμία έκπληξη εδώ..
    Μη το ψάχνεις πολύ.. Βάλε νέο φίλτρο και δοκίμασε το τηλέφωνο...

    Για εσένα τώρα... Αν υπάρχει μόνο ένα ζεύγος τη πάτησες από την άποψη ότι δεν υπάρχει backup αν το πρωτεύον καλώδιο πάθει κάτι..
    Στο διαχωρισμό που θες να κάνεις δεν μας χρειάζεται κάπου το δεύτερο ζεύγος....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεχρι να παω στο υπογειο για να βρω το πολυμετρο, αν το βρω, και να κανω οσα λες, ας ρωτησω για αυτο εδω.

    Ειχα τη γνωστη συνδεσμολογια
    - πριζα α > φιλτρο > τηλεφωνο
    - πριζα β > splitter > dsl out > στο dsl του ρουτερ για να εχω dsl και και το phone out > στο phone του ρουτερ για επιστροφη ωστε να εχω τηλεφωνο στην πριζα α.
    Δεν χρειαζοταν το φιλτρο στην πριζα α δηλαδη?
    Εσύ λες για αυτό εδώ..
    Αν μπορούσες να χαρτογραφήσεις τη διαδρομή του καλωδίου από έξω προς τα μέσα και τις πρίζες + συσκευές θα ήταν πιο εύκολο το όλο....

    Δεν ξέρω πως πάει η διαδρομή με τη πρίζα α Κ β ώστε να σου πω πως θα το κάνεις...

    Βέβαια, μπορείς να τα βάλεις όλα όπως τα είχες και Όλα Καλά...

    Ο διαχωρισμός χρειάζεται να γίνει στην αρχική πρίζα του σπιτιού...
    Αν εσύ πρώτα έχεις κάποιο τηλέφωνο και μετά είναι η πρίζα του ρούτερ, το πράγμα περιπλέκεται λίγο γιατί θα πρέπει να στείλεις το σήμα πίσω και εκεί απλά το κάνεις όπως το είχες νομίζω...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #7736
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.524
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τελευταιες μερες με το 2i, τελευταια κραξιματα :P
    Κοπηκε νωριτερα το ρευμα και εβγαλα το 2i απο την πριζα για να μην το καψω και αυτο που δεν εινια δικο μου. Ηρθε το ρευμα, το ξανακουμπωσα και περιιιμενα να εκκινησει. Μετα σε 1+ λεπτο αναμονης, ειχε αναψει σταθερα μονο το power. Για το dsl χρειαστηκε να περιμενω αλλα 3 πριν καν αρχισει να συγχρονιζει και ακομα 1+ λεπτο για να συγχρονισει επιτελους. Αυτα τα 3 λεπτα δεν εκανε απολυτως τιποτα, ηταν σαν διαλειμμα για τσιγαρο. Γιατι?
    Συνολικα, 5+ λεπτα χρονος εκκινησης, λες και ειανι p4 με hdd και w10! Ημαρτον!
    ديميتريس

  12. #7737
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το τι έκανε δεν το ξέρω...
    Αυτό που ξέρω είναι ότι τα speedport νομίζω όλα έχουν αργό boot....
    Από την άλλη μήπως δοκίμαζε με ποιο προφίλ θα συγχρονίσει;
    Μπορεί γι'αυτό να άργησε...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #7738
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.524
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οταν δοκιμαζει με ποιο προφιλ θα συγχρονισει, δεν αναβοσβηνει το λαμπακι του dsl? Γιατι εδω ηταν σβηστο εντελως αυτα τα 3 λεπτα, αναβοσβησε μετα για ~1 λεπτο, με διαφορετικους ρυθμους και παυσεις και μετα συγχρονισε.
    Αληθεια, μπορω να του ορισω σε τι modulation δεν θελω να συγχρονιζει, οπως εκανε πχ το wag200, ωστε να τελειωνω μια ωρα αρχιτερα?
    ديميتريس

  14. #7739
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γίνεται ακόμα και στο τελευταίο firmware, ευτυχώς.

  15. #7740
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.524
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και τωρα μολις το ξαναεκανε, μετα απο διακοπη ρευματος. Αυτη τη φορα οχι μονο εκανε μεγαλυτερο "διαλειμμα", αλλα οταν συγχρονισε και συνδεθηκε στο ιντερνετ, ξεσυγχρονισε στο καπακι, αποσυνδεθηκε και ξανασυγχρονισε. 7+ λεπτα για να συνδεθει, τοσο που με επιασε πονοκεφαλος απο τα μπινελικια.
    Αχ που εινια το wag200 που τα ειχε ολα ετοιμα σε 30 δευτερα!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνεται ακόμα και στο τελευταίο firmware, ευτυχώς.
    Ποιο πραγμα γινεται στο τελευταιο fw?

    - - - Updated - - -

    Και ο αλλος γειτονας, που νομιζω οτι εχει 50αρα, τωρα δεν συγχρονιζει καν. Αναβοβσηνει μονιμα το dsl και δεν σταματαει ποτε για να συγχρονισει.
    ديميتريس

Σελ. 516 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 496506511514515516517518 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας