Σελ. 309 από 314 ΠρώτηΠρώτη ... 289299304307308309310311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.621-4.635 από 4700
  1. #4621
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mε VDSL είσαι? μήπως έκοψαν κάνα καλώδιο απέξω? το τηλέφωνο παίζει?
    Ή πρόβλημα με το ρεύμα στην καμπίνα. Μου έχουν τύχει τα 3 από τα παρακάτω 4:

    Ξερίζωμα από εκσκαφέα των καλωδίων που έφευγαν από καμπίνα.
    Μετά από διακοπή ρεύματος η καμπίνα να μην επιστρέψει στην παροχή δικτύου και να ξεζουμίσει σε 3 24ωρα τις μπαταρίες.
    Αυτοκίνητο να έχει πέσει πάνω στην καμπίνα.
    Διακοπή ρεύματος.

    Όπως κι αν έχει, είνια τοπικό και εάν δεν είναι κόψιμο καλωδίων μάλλον είναι θέμα ρεύματος.
    Ρώτα και γείτονες.
    Mono No Aware

  2. #4622
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή πρόβλημα με το ρεύμα στην καμπίνα. Μου έχουν τύχει τα 3 από τα παρακάτω 4:

    Ξερίζωμα από εκσκαφέα των καλωδίων που έφευγαν από καμπίνα.
    Μετά από διακοπή ρεύματος η καμπίνα να μην επιστρέψει στην παροχή δικτύου και να ξεζουμίσει σε 3 24ωρα τις μπαταρίες.
    Αυτοκίνητο να έχει πέσει πάνω στην καμπίνα.
    Διακοπή ρεύματος.

    Όπως κι αν έχει, είνια τοπικό και εάν δεν είναι κόψιμο καλωδίων μάλλον είναι θέμα ρεύματος.
    Ρώτα και γείτονες.
    Αυτό ακριβώς έχει συμβεί, το είδα. Αντε να δούμε τώρα πότε θα φιλοτιμηθεί η Cosmote να το φτιάξει.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1700044102416.jpg 
Εμφανίσεις:  77 
Μέγεθος:  932,5 KB 
ID: 252058

  3. #4623
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ακριβώς έχει συμβεί, το είδα. Αντε να δούμε τώρα πότε θα φιλοτιμηθεί η Cosmote να το φτιάξει.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1700044102416.jpg 
Εμφανίσεις:  77 
Μέγεθος:  932,5 KB 
ID: 252058
    Δεν είναι θέμα φιλοτιμίας. Οι πάροχοι είναι υποχρεωμένοι σε 6 ημερολογιακές ημέρες να επιδιορθώσουν την καλωδιακή βλάβη.

    Αυτό είναι καλώδιο χαλκού ή οπτικής ίνας που κόπηκε;

    Αν κωλυσιεργήσουν μην ξεχάσεις να κάνεις καταγγελία στην Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών

  4. #4624
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι θέμα φιλοτιμίας. Οι πάροχοι είναι υποχρεωμένοι σε 6 ημερολογιακές ημέρες να επιδιορθώσουν την καλωδιακή βλάβη.
    Αν κωλυσιεργήσουν μην ξεχάσεις να κάνεις καταγγελία στην Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών
    Μακάρι να μην χρειαστεί, αλλά αν χρειαστεί να καταφύγω στην ΕΕΤΤ θα το κάνω. Πάντως και οι έξι μέρες πολλές μου φαίνονται για μέσα στην Αθήνα, τί να πω...


    Αυτό είναι καλώδιο χαλκού ή οπτικής ίνας που κόπηκε;
    Για χαλκός μου φαίνεται από την απόσταση που το βλέπω, δεν μπορώ να πλησιάσω πάρα πολύ.

  5. #4625
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι καλώδιο χαλκού ή οπτικής ίνας που κόπηκε;
    Αν κοβόταν η οπτική δε θα έχανε το broadband, συγχρονισμός θα υπήρχε, η σύνδεση με την καμπίνα θα φαινόταν οκ, απλά δε θα είχε internet, ip, κτλ.
    Mono No Aware

  6. #4626
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακάρι να μην χρειαστεί, αλλά αν χρειαστεί να καταφύγω στην ΕΕΤΤ θα το κάνω. Πάντως και οι έξι μέρες πολλές μου φαίνονται για μέσα στην Αθήνα, τί να πω...
    Μου έτυχε πρόσφατα το ίδιο πρόβλημα στην Αθήνα με κομμένο χαλκό και λόγω γραφειοκρατίας ΟΤΕ τους πήρε 16 μέρες να το φτιάξουν.

    Στο συμβόλαιο που έχουμε υπογράψει με την Vodafone αναφέρεται ως υποχρεωτική παροχή η αποκατάσταση καλωδιακής βλάβης σε 6 μέρες : Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  συμβόλαιο2.JPG 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  46,3 KB 
ID: 252099

    Επίσης η Vodafone υποχρεούται να σου στείλει κωδικό βλάβης και να παρέχει ουσιαστική ενημέρωση για την πορεία επιδιόρθωσης της βλάβης και σαφές χρονοδιάγραμμα.

    Φυσικά προυπόθεση για όλα αυτά είναι να το έχεις δηλώσει ως βλάβη στο 13840 (φαντάζομαι το έχεις κάνει, αν όχι καν'το άμεσα).


    Η καταγγελία στην ΕΕΤΤ είναι υπόθεση 5 λεπτών και θα βοηθήσει να επιταχυνθεί η διαδικασία. Δεν χρειάζεται καν να ακολουθήσει κανείς όλο το τυπικό (π.χ. εγώ όταν έκανα την καταγγελία δεν είχα "μοναδικό αριθμό αναφοράς" αλλά μου είπαν σε τηλεφωνική επικοινωνία με ΕΕΤΤ ότι δεν χρειάζεται)Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  καταγγελία.JPG 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  16,0 KB 
ID: 252100.


    Αν κρίνει ο καταναλωτής ότι ο πάροχος δεν τηρεί τους όρους του συμβολαίου, ακόμα και στις 2 μέρες από την δήλωση της βλάβης μπορεί να κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

    Εγώ βγήκα κερδισμένος από την καταγγελία καθότι αρχικά η Vodafone μου ανακοίνωσε ότι θα μου πιστώσει απλά στον επόμενο λογαριασμό το ποσό που αντιστοιχεί στις μέρες που δεν είχα ίντερνετ. Μετά την κοινοποίηση της καταγγελίας μου ανακοίνωσαν ότι θα μου χαρίσουν επιπλέον ένα μήνα πάγιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος VasP : 17-11-23 στις 10:52.

  7. #4627
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά προυπόθεση για όλα αυτά είναι να το έχεις δηλώσει ως βλάβη στο 13840 (φαντάζομαι το έχεις κάνει, αν όχι καν'το άμεσα).
    Φυσικά και το έχω κάνει!
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

  8. #4628
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Έχει κανείς κάνα θέμα με οπτική προς Μαγούλα μεριά?
    Έχω χάσει το μαγαζί από τις 6-7 το απόγευμα... το βλέπω μέσω 5G της cosmote αλλά το APN ξέχασα να το γυρίσω την Παρασκευή σε apn-internet και δεν μπορώ να μπω. Απλά βλέπω το Unifi μέσω μαμάς unifi και τα Shelly....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #4629
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κανείς κάνα θέμα με οπτική προς Μαγούλα μεριά?
    Έχω χάσει το μαγαζί από τις 6-7 το απόγευμα... το βλέπω μέσω 5G της cosmote αλλά το APN ξέχασα να το γυρίσω την Παρασκευή σε apn-internet και δεν μπορώ να μπω. Απλά βλέπω το Unifi μέσω μαμάς unifi και τα Shelly....
    Δεν έχω ακούσει κάτι για τα μέρη σας. Στην τεχνική υποστήριξη δεν ξέρουν κάτι;

  10. #4630
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω ακούσει κάτι για τα μέρη σας. Στην τεχνική υποστήριξη δεν ξέρουν κάτι;
    Καλά δεν πήρα χτες τηλέφωνο και ήθελα να πάω στη δουλειά σήμερα για άλλο λόγο να μην είναι κανείς ώστε να μπορώ να κάνω shutdown όλο το server room.
    Να κόλλησε το untangle? Περίεργο...

    - - - Updated - - -

    Ήρθα στη δουλειά και τελικά έχει πέσει η μια οπτική του ιντερνετ. Πως γκέγκεν αυτό δεν ξέρω.... είχα την 1η οπτική χρόνια που μου έδινε 200/200 και το 30κάναλο της τηλεφωνίας, όταν τους είπα θέλω 500/500 μου έφεραν νέο εξοπλισμό, οκ αλλά πέρασαν νέα οπτική (στο ίδιο τερματισμό δικό τους) και έβαλαν 2ο router cisco) και η τηλεφωνία παρέμεινε στην 1η οπτική. Τώρα λοιπόν από χτες έπεσε η 2η οπτική..... οκ το έπεσε είναι σχετικό γιατί τα λαμπάκια στο Cisco δείχνουν κίνηση οπότε μπορεί να είναι αλλού το πρόβλημα.

    Τους πήρα τηλ και περιμένω τον 1 και μοναδικό τεχνικό της Vodafone (που θα είναι και με μπλοκάκι) στην Αθήνα να δει το θέμα ας είναι καλά η Cosmote που γύρισα σε vpn-internet το mu5001 και παίζουν όλα (άντε να έρθει το FWA710 της Zyxel μήπως και παίξει με διπλό APN και έχω και τους 2 κόσμους με 1 sim)...150/50 βέβαια αλλά μια χαρά.

    - - - Updated - - -

    Τελικά είχε κοπεί η οπτική η 2η λόγο κακοκαιρίας χτες. Δεν καταλήγουν στο ίδιο σημείο από ότι μου είπαν τα 2 κυκλώματα για αυτό δεν επηρεάστηκε το 1ο. Από εκεί και πέρα μπράβο τους γιατί από την ώρα που πήρα, σε 45 λεπτά το έφτιαξαν, μετά λέμε για την Inalan πως επιδιορθώνει τις βλάβες γρήγορα... GigaNetwork FFS
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #4631
    Εγγραφή
    11-12-2023
    Περιοχή
    αχαρναι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vodafone
    Απο τις 30/11 ειμαι χωρις γραμμη και κλασσικα απο τον ενα στον αλλο μπαλακι και σαν να μην εφτανε αυτο τα data που μας δινουν για να κανουμε εστω προσωρινα τη δουλεια μας ειναι πιο αθλια πεθαινεις. 38mbps το μαξιμουμ ενω ξαφνικα πεφτει στα 5!!!! Βεβαια δεν ειναι κ η πρωτη φορα. Απο τον Σεπτεμβριο εχω θεμα με χαμηλες ταχυτητες (εχω 100αρα) χωρις λογο αποσυνδεσεις κτλ κ οταν επιτελους καπως εφτιαξε το καλυτερο που μπορουσαν να κανουν ειναι 70 κ βλεπουμε πως θα παει ενω οι αποσυνδεσεις ακομα παραμενουν (μειωμενες βεβαια και με μειωμενη διαρκεια). Αυτο για μενα ξεκινησε απ' οταν περασαν τις αναθεματισμενες οπτικες ινες στο Μενιδι. Απο τοτε εχουν παει κατα διαολο αλλα οχι δεν εχει καμια σχεση.... Ενω πριν ειχα 112 σε 100αρα ξαφνικα θυμηθηκε να παθει βλαβη. Κ σαν να μην εφτανε αυτο το σιμπουρμπουλο εχω και τα καταφορα ψεμματα και την παντελη ελλειψη επικοινωνιας. Την προηγουμενη εβδομαδα θα! ερχοταν τεχνικος στην καμπινα (γτ αυτη τη φορα υποτιθεται εφταιγε απο κει οτι δεν συχρονιζει) κ εαν δεν παιρναμε εμεις τηλεφωνο δεν θα μαθαιναμε τπτ. Σημερα το πρωι ξανα πηρε ο αντρας μου τηλεφωνο (γτ αυτοι εν τω μεταξυ σου δινουν ενημερωση ανα 6 ημερες) κ του λενε ναι ειναι στις καμπινες οι τεχνικοι (ποθεν πως αναρωτιεμαι εγω οταν την προηγουμενη εβδομαδα δεν βρεθηκε προβλημα απο κει αλλα τεσπα) το κλεινει κ φευγει να παει στη δουλεια.... Μαντεψτε ποιοι δεν ηταν στις καμπινες!!!! Ειλικρινα πλεον εχω απηυδήσει με αυτη τη κατασταση και εαν ειχα τα φραγκα θα τους ελεγα τελος η κοροιδια σας και θα εφευγα χτες. Αλλα το θεμα ειναι οτι εδω Μενιδι οπου και αν πας θα εχεις προβληματα ασε που ακομα κ στην Cosmote ως δια μαγειας δεν μας εβρισκαν το σπιτι τον Μαιο του 21 για να δουμε τοτε φορητοτητα.... Αλλα καπου ελεος πια με ολα αυτα κ ακομα χειροτερα το mobile data !

  12. #4632
    Εγγραφή
    19-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    859
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112000/11200
    ISP
    HOL/Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εχει

    εδω και καμια ωρα που κατα διαστηματα εχω καθυστερηση στη φορτωση ιστοσελιδων, ελληνικων και ξενων, κατι παιζει υποθετω αλλα απλα ειναι ενοχλητικο προς το παρον!
    Χριστοφορος

  13. #4633
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γύρω στις 08:00 - 08:30 είχε τρελλές καθυστερήσεις το duolingo.com

  14. #4634
    Εγγραφή
    19-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    859
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112000/11200
    ISP
    HOL/Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cbarbas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει

    εδω και καμια ωρα που κατα διαστηματα εχω καθυστερηση στη φορτωση ιστοσελιδων, ελληνικων και ξενων, κατι παιζει υποθετω αλλα απλα ειναι ενοχλητικο προς το παρον!
    Απο τη χθεσινη

    αναρτηση μου μεχρι και τωρα που γραφω στο YouTube μου παιζει παλι τα video στα 720 αλλα ευτυχως οχι συνεχως, παραπανω ποιοτητα μονο εαν το αλλαξω χειροκινητα, στο αυτοματο κατεβαινει στα 720!
    Τι στο καλο παλι, θα κανω μια επανεκκινηση αργα το βραδυ να δουμε!
    Χριστοφορος

  15. #4635
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.160
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Σήμερα απο τις 13:00 έως 21:00 Εύοσμο με Ηλιούπολη δεν έπαιρνε IP.
    Ούτε ίντερνετ ούτε τηλ.
    Ok τώρα.

Σελ. 309 από 314 ΠρώτηΠρώτη ... 289299304307308309310311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. γενικό πρόβλημα με τους servers του skype?
    Από akisgr στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-15, 20:29
  2. Πρόβλημα με το internet
    Από Papazov στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-15, 22:38
  3. Προβλημα με cosmote internet.
    Από Prince Of Persia στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-15, 09:27
  4. Data Center - Πως υλοποιείτε η Σύνδεση με το Internet ?
    Από dtomgr στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-15, 21:46
  5. Σοβαρό Πρόβλημα με ταχύτητα Internet
    Από gmanias στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-14, 22:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας