Σελ. 490 από 699 ΠρώτηΠρώτη ... 470480485488489490491492495500510 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.336-7.350 από 10473
  1. #7336
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Funny People (2009) - 5/10 για κωμωδία.

    Ποτέ δεν μου άρεσε ο Adam Sandler, ποτέ δεν μου άρεσε το χιούμορ του (δεν το έβρισκα καν αστείο), αλλά εδώ παίζει έναν χαρακτήρα αρκετά ενδιαφέρον και ίσως πολύ κοντά στον πραγματικό του χαρακτήρα.

    Η ταινία σαφώς και ειρωνεύεται και τις ταινίες που έχει γυρίσει ως τώρα, αλλά γενικά οι υπόλοιποι ηθοποιοί (με εξαίρεση ίσως τον Eric Bana σε ασυνήθιστα κωμικό ρόλο που του πάει ) δεν πολυφτουράνε.

    Άσε που ο Seth Rogen ως εκπρόσωπος της νέας γενιάς κωμικών ΗΠΑ είναι για τα μπάζα ΙΜΗΟ.

    Πάντως, αρκετά αστεία ταινία, καμία σχέση βέβαια με Hangover, με ορισμένες ατάκες standup comedy και κάποιες άλλες σκηνές που σε λύνουν (η τελευταία τελευταία ατάκα πριν πέσουν οι τίτλοι είναι όλα τα λεφτά!!!!) και ευχάριστη αν και νομίζω πως οι 2 1/2 ώρες διάρκειας είναι υπερβολικές.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #7337
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mach Εμφάνιση μηνυμάτων
    The Jacket

    Καλή ταινία. Θυμίζει αρκετά twelve monkeys αν και αφήνει αρκετά ερωτηματικά στο τέλος (ουσιαστικά αφήνει το θεατή να βρει τη δική του άκρη).
    Εξαιρετικό καστ, το σενάριο σε μπερδεύει όσο χρειάζεται, η σκηνοθεσία κάπως αργή αλλά εξυπηρετεί την ιστορία. 7.5/10
    Όπως έχω ξαναπει, γι αυτό απολαμβάνω αυτό το νήμα! Μου δίνει την ευκαιρία να δω πολύ καλές ταινίες που για κάποιο λόγο τις προσπέρασα.
    8/10 από μένα ως fan των περίεργων "sci-fi" ταινιών!
    Αν σας αρέσει, επισκεφθείτε το imdb και τσεκάρετε το forum που συζητάνε την ταινία. Υπάρχει νήμα με αντίστοιχες προτεινόμενες ταινίες κάποιες από τις οποίες είναι πραγματικά κορυφαίες (π.χ. Jacob's Ladder).
    <edit>Α... παίζει και ο Daniel Craig σε ένα μικρό ρολάκι ανάλογο των δυνατοτήτων του

    Harry Brown 8/10
    Πάντα πίστευα ότι κατά κανόνα ένας ηθοποιός δεν μπορεί να "φτιάξει" μια ταινία, μόνο να την καταστρέψει.
    Ο Michael Caine έρχεται να αποτελέσει την εξαίρεση σε αυτό το κοινωνικό δράμα που ασχολείται παράλληλα με τους Βρετανούς/Δυτικούς ανήλικους που ρέπουν στη βία και τους υπερήλικες που ζουν στη μοναξιά.
    Δυστυχώς όμως το σενάριο δεν καταφέρνει να εμβαθύνει σε κανέναν από τους δύο τομείς ικανά.
    Όμως η ερμηνεία του Michael Caine είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ. Είμαι βέβαιος (αν και είναι νωρίς) ότι αν ήταν ΗΠΑνική παραγωγή θα είχε το Oscar στην τσέπη. Ως Αγγλική παραγωγή, ελπίζω τουλάχιστον να είναι προτεινόμενος και αισιοδοξώ για το βραβείο γιατί είναι πραγματικά τεράστιος ηθοποιός παρά το ότι διανύει το 77ο έτος της ηλικίας του.
    Η ταινία συνίσταται ανεπιφύλακτα (γι αυτό και το 8/10) για να μην χάσετε μια από τις καλύτερες ερμηνείες τουλάχιστον των τελευταίων ετών!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 15-01-10 στις 00:02.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  3. #7338
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Θεωρητικά 24mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    speedtouch 510v4
    Λοιπόν, εντελώς τυχαία είδα το Up in the Air.

    Μου άφησε ανάμικτες εντυπώσεις.
    Η ταινία καταπιάνεται ταυτόχρονα με δυο εξίσου σοβαρά θέματα: το πρόβλημα της ανεργίας ως προς το ψυχολογικό υπόβαθρό του (πιο συγκεκριμένα προσεγγίζει το πρόβλημα της απώλειας μιας θέσης εργασίας) και αφετέρου το θέμα των διαπροσωπικών σχέσεων ανθρώπων με γρήγορους και αταίριαστους ρυθμούς ζωής.

    Το πρώτο θέμα το προσεγγίζει εντελώς επιφανειακά.
    Ενώ είναι τόσο σοβαρό, και έχει όλα τα προσόντα μια σοβαρή ενασχόληση με αυτό να αναδείξει και πολλούς προβληματισμούς, και να αποσπάσει και καλές ερμηνείες, η χλιαρή, άοσμη και άχρωμη οπτική του Ράιτμαν το υποβαθμίζει. Όταν δείτε την ταινία θα παρατηρήσετε ίσως ότι στα σημεία που ασχολούνται με το θέμα αυτό ο Clooney (που είναι ένας προβλέψιμος μεν αλλά πολύ καλός ηθοποιός) πνίγεται.

    Αντίθετα, στα σημεία που σχετίζονται με το δεύτερο θέμα (του μοντέρνου ρομάντσου) εκεί πετάει. Όπως όλοι. Όπως και ο σκηνοθέτης.

    Για να μη μακρυγορώ, στο αισθηματικό-ρομαντικό κομμάτι της η ταινία είναι πολύ καλή, και αυτό αναδεικνύεται σε όλες τις παραμέτρους της: ερμηνείες, σκηνοθεσία, σενάριο. Για το κομμάτι αυτό εύκολα θα του έβαζα ένα 8/10.
    Στο κομμάτι της του κοινωνικού προβληματισμού ( ) δεν τα καταφέρνει καθόλου. Ούτε καν θέλω να το αξιολογήσω.

    Στα κάποια συν του σκηνοθέτη οι κάποιες φρέσκιες, "indy" πινελιές που χρωματίζουν το έργο εδώ και εκεί.

  4. #7339
    Εγγραφή
    12-05-2008
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    792
    Downloads
    15
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    καλα εεε !! Μολις ειδα το Instinct με τον Antony Hopkins ! Το ειχε τωρα το star. Μου αρεσει παρα πολυ

  5. #7340
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Talking
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Funny People (2009) - 5/10 για κωμωδία.

    Oταν ειδα αυτη την ταινια περιμενα οτι θα ειναι μια κλασσικη ταινια sadler με τις γνωστες
    χαζομαρες που κανει ως συνηθως και προκαλουν γελιο,αντιθετως ξαφνιαστικα αρνητικα καθως η ταινια ειχε φτασει ηδη στο μισο κ δεν ειχα γελασει καθολου,δεν υπηρχε καποια σκηνη που να ειναι αστεια. Μια ταινια χασιμο χρονου..

    Γενικως μουφα.

  6. #7341
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Papillon με Μακ Κουην και Ντάστιν Χόφμαν. Ενέπνευσε και το πρόσφστο ομώνυμο τραγούδι των Editors

    Defiance
    με τον Ντάνιελ Κρεγκ - εγώ θα υποστήριζα τον αδερφό του στην ταινία, αλλά τέλος πάντων, αν και η ταινία ξεκάθαρα παίρνει το μέρος του Κρεγκ, θέτει πολύ ενδιαφέροντα ερωτήματα
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  7. #7342
    Εγγραφή
    02-02-2009
    Περιοχή
    εδω
    Μηνύματα
    370
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    πολύ μεγάλη...
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oταν ειδα αυτη την ταινια περιμενα οτι θα ειναι μια κλασσικη ταινια sadler με τις γνωστες
    χαζομαρες που κανει ως συνηθως και προκαλουν γελιο,αντιθετως ξαφνιαστικα αρνητικα καθως η ταινια ειχε φτασει ηδη στο μισο κ δεν ειχα γελασει καθολου,δεν υπηρχε καποια σκηνη που να ειναι αστεια. Μια ταινια χασιμο χρονου..

    Γενικως μουφα.
    Ναι, ρε παιδια δεν ηταν και τοσο καλη..... Την περιμενα καπως καλυτερη.

  8. #7343
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    It's Complicated 4/10
    Δεν είναι καθόλου πολύπλοκο. Είναι απλό... Μην την δείτε.
    Αν κατάγετστε από την Δ.Ευρώπη, είστε χωρισμένη και μπαίνετε στην εμμηνόπαυση, σκεφτείτε το. Κατά τα άλλα αποφύγετέ την at all costs.
    Στα θετικά οι καλές ερμηνείς της Meril Strip και του Steve Martin που δυστυχώς παραμένει type-casted=αναξιοποίητος και μερικοί (λίγοι) έξυπνοι διάλογοι.
    Αλλά γιατί τα λέω αυτά; ΜΗΝ την δείτε!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  9. #7344
    Εγγραφή
    09-01-2009
    Περιοχή
    NewCity - Thessaloniki
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    337
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Netfaster IAD (Pstn)
    Ειδα το "Brothers" και θα του εδινα ενα 5/10 εχει τις αμερικανιές μέσα με τους περιφημους ηρωες τους πεζοναυτες και τον χιλιοειπωμένο σε αναφορές πολεμο στο Βιετνάμ.........που να κερδιζαν κι ολας....τσουρέκια μας τα κάνουν....χα χα

  10. #7345
    Εγγραφή
    12-05-2008
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    792
    Downloads
    15
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ciaoant1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Papillon με Μακ Κουην και Ντάστιν Χόφμαν. Ενέπνευσε και το πρόσφστο ομώνυμο τραγούδι των Editors

    Defiance
    με τον Ντάνιελ Κρεγκ - εγώ θα υποστήριζα τον αδερφό του στην ταινία, αλλά τέλος πάντων, αν και η ταινία ξεκάθαρα παίρνει το μέρος του Κρεγκ, θέτει πολύ ενδιαφέροντα ερωτήματα
    να και ενας που ειδε το papillon....
    Γεια μενα φιλε μου ειναι η καλυτερη ταινια στον κοσμο. Ολα τα λεφτα ο Steve McQueen

    Οσο για το defiance θα ειναι η επομενη ταινια που θα δω.... Ειχα σκοπο να την δω , και μου αρεσει παρα πολυ και ο Daniel Craig

  11. #7346
    Το avatar του μέλους kostas007
    kostas007 Guest
    the boondock saints 8/10

    zombieland 7/10

    πολυ καλα και τα 2 και ειδικα το 2ο εχει γελιο

  12. #7347
    Εγγραφή
    20-09-2009
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    11.994/996
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΛΑΜΙΑ
    SNR / Attn
    9(dB) / 30.5(dB)
    Sherlock Holmes

    OK ταινία με γέλιο σε αρκετές που όμως δυστυχώς δεν αρκεί...
    Άποψή μου είναι οτι θα μπορούσε να είναι και καλύτερα γραμμένο το σενάριο, και να κρατάει τον θεατή σε αγωνία και εγρήγορση, κάτι που θα γινόταν εύκολα σε ταινία με τον Holmes

  13. #7348
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Μολις ειδα το Sherlock Holmes και εγω. Να σας πω, μου αρεσε πολυ. Το διασκεδασα.

  14. #7349
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Sherlock Holmes
    καλογυρισμένη, με ωραία ηθοποιία, αλλά περισσότερο έμοιαζε με το Rock n Rolla παρά με Sherlock Holmes.
    Αξίζει πάντως.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  15. #7350
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sherlock Holmes
    καλογυρισμένη, με ωραία ηθοποιία, αλλά περισσότερο έμοιαζε με το Rock n Rolla παρά με Sherlock Holmes.
    Αξίζει πάντως.
    Ritchie είναι αυτός!

    Όσοι την έχουν δει μου προτείνουν να την δω cinema ή σπίτι;
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

Σελ. 490 από 699 ΠρώτηΠρώτη ... 470480485488489490491492495500510 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε;
    Από McAli στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 1506
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-07, 00:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας