Σελ. 4 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 183
  1. #46
    Εγγραφή
    24-11-2013
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport entry 2i
    Καλησπέρα! Εξαιρετικός οδηγός μπορώ να πω καθώς όταν άνοιξα τα Qos του ρούτερ τα κοιτούσα σα χαζός μια και δεν καταλάβαινα τίποτα.
    Έχω την εξής απορία. Απο ότι κατάλαβα αυτός ο οδηγός μας επιτρέπει να δίνουμε προτεραιότητα σε συγκεκριμένες συσκευές εντός του δικτύου. Αυτό που θέλω εγώ είναι να δώσω προτεραιότητα σε συγκεκριμένες εργασίες πχ 1 για gaming σε όλες τις συσκευές, 2 για browsing σε όλες πάλι κλπ, ώστε όταν κατεβάζω εγώ στο pc το οποίο χρησιμοποιώ και για gaming να μπορούν οι υπόλοιποι να κάνουν browsing/streaming κλπ. Πως μπορώ να το κάνω αυτό;

  2. #47
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Εχω καταφέρει να κάνω μία θύρα LAN να έχει priority, αλλά θέλω να ορίσω μία συσκευή μόνο και δεν μπορώ. Οτι και να βάλω στα source κ destination ip περνάει όλο το traffic του lan 4, άν ορίσω το mac της συσκευής (source η destination,η και στα 2?) δε περνάει τίποτα, το ίδιο αν ορίσω και ports.

    Καμία ιδέα?

  3. #48
    Εγγραφή
    05-11-2016
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχω δώσει στην QOS.Queue.4 Traffic Classes 3 και ενώ έχω βάλει σε κάποιες συσκευές Traffic Class 3 στο Classification δεν περνάνε καθόλου πακέτα απο το QOS.Queue.4.

    Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί;

  4. #49
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.743
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Υπομονή, θα τα διαβάσει ο zardoz και θα σας βοηθήσει
    OK boomer

  5. #50
    Εγγραφή
    24-11-2013
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geomad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα! Εξαιρετικός οδηγός μπορώ να πω καθώς όταν άνοιξα τα Qos του ρούτερ τα κοιτούσα σα χαζός μια και δεν καταλάβαινα τίποτα.
    Έχω την εξής απορία. Απο ότι κατάλαβα αυτός ο οδηγός μας επιτρέπει να δίνουμε προτεραιότητα σε συγκεκριμένες συσκευές εντός του δικτύου. Αυτό που θέλω εγώ είναι να δώσω προτεραιότητα σε συγκεκριμένες εργασίες πχ 1 για gaming σε όλες τις συσκευές, 2 για browsing σε όλες πάλι κλπ, ώστε όταν κατεβάζω εγώ στο pc το οποίο χρησιμοποιώ και για gaming να μπορούν οι υπόλοιποι να κάνουν browsing/streaming κλπ. Πως μπορώ να το κάνω αυτό;
    Καλησπέρα! Δεν μπορούσα να βρω απο που μπορώ να κάνω edit οπότε κάνω ενα νέο post.

    Μετά απο ψάξιμο στο πρόβλημα μου νομίζω οτι η απάντηση είναι:
    - Να κάνω tag στο Qos του group policy των windows τα πακέτα που φεύγουν απο το .exe του παιχνιδιού μου με DSCP 46
    - Να μεταφέρω μέσα απο το router τα taggαρισμένα πακέτα σε ένα traffic class
    - Να στέλνω αυτό το traffic class στην Queue 2 με Priority 2.

    Tο πρόβλημα μου τώρα είναι πως ενώ εάν αφήσω όλα τα κουτάκια κενά στο Classification μου όλα τα πακέτα προωθούνται στο Queue 2, όταν προσπαθώ να θέσω την τιμή 46 στο DSCP αυτά πέφτουν στην Queue 8 με την Queue 2 κενή.
    Επίσης δοκίμασα και την εντολή "ping -v 184 192.168.1.1 -t" στην cmd (ping tagged με DSCP 46) σε περίπτωση που δεν έχω σετάρει σωστά το group policy , χωρίς κανένα αποτέλεσμα.
    Καμία ιδέα;

    EDIT: Απο ότι φαίνεται με μετά απο μαι ματιά στα πακέτα με το Wireshark φταίνε τα windows καθώς τα πακέτα δεν γίνονται tag. Το κοιτάω και θα ενημερώσω εαν βγάλω κάποια άκρη.
    Εκτός αυτού όμως θα ήθελα γνώμες για εαν είναι σωστή η πρακτική που ακολουθώ ή θα πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικά!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geomad : 03-12-16 στις 21:43.

  6. #51
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geomad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο ότι φαίνεται με μετά απο μαι ματιά στα πακέτα με το Wireshark φταίνε τα windows καθώς τα πακέτα δεν γίνονται tag. Το κοιτάω και θα ενημερώσω εαν βγάλω κάποια άκρη.
    Εκτός αυτού όμως θα ήθελα γνώμες για εαν είναι σωστή η πρακτική που ακολουθώ ή θα πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικά!
    Why is DSCP always 0 on Windows 7?
    Πρώτη απάντηση, δουλεύει σε 7/8.1/10, δοκιμασμένο.

    Πάρε και ένα calculator.
    http://www.netcontractor.pl/blog/wp-...ulator-v21.jpg

    Φαντάζομαι ότι θα γνωρίζεις πως γίνεται Tag κάποιο exe από το Group Policy.

    Το Tag γίνεται απευθείας, το βλέπεις live στο wireshark από τη στιγμή που θα δημιουργήσεις τον κανόνα. Δεν θέλει restart. Κάνε πρώτα το fix στη Registry όμως.

  7. #52
    Εγγραφή
    24-11-2013
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport entry 2i
    Δυστυχώς έχω ακολουθήσει αυτά τα βήματα αλλά πάλι το tag μου είναι 0.
    Έχω επίσης σετάρει το group policy για το exe.
    Τέλος έχω δοκιμάσει να προσθέσω στη registry και το παρακάτω:

    [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\Tcpip\Parameters] "DisableUserTOSSetting"=dword:00000000

    Δεν ξέρω μήπως φταίει το οτι έχω τα windows 10 home, τα οποία δεν περιλαμβάνουν το gpedit και το έχω εγκαταστήσει μόνος μου με "hack". (κάποια υπηρεσία που δεν τρέχει η κάποια ρύθμιση ίσως; ).Επίσης τα Qos Στις ρυθμίσεις του προσαρμογέα είναι ενεργοποιημένα.

    Και να ισχύει το παραπάνω όμως το "ping -v 184 192.168.1.1" φαντάζομαι θα έπρεπε να εμφανίζει κανονικά το tag μου

    UPDATE:
    μετά απο (πολύ) ψάξιμο βρήκα οτι σύμφωνα με αυτό εδώ

    - οι επεμβάσεις στο μητρώο δεν κάνουν απολύτως τίποτα διότι αφορούν policy based Qos και όχι application που θέλουμε εμείς
    - η εντολή "ping -v" taggαρει πακέτα μόνο σε windows vista και κάτω

    οπότε είμαι πάλι ενα βήμα πίσω καθώς τώρα δεν ξέρω εαν φταίει το πισι η το ρούτερ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geomad : 04-12-16 στις 08:13.

  8. #53
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Ναι όντως με το hack που εγκαθιστάς το gpedit δεν παίζει στα Windows 10 Home δυστυχώς.

    Σε Windows 7 Ultimate παίζει κανονικά αν βάλεις το Do Not Use NLA και φτιάξεις κανόνα για κάποιο exe.
    Το δοκίμασα στον Chrome και κάνει κανονικά tag τα πακέτα που στέλνει προς τα έξω. Μάλιστα το βλέπεις live στο Wireshark από τη στιγμή που θα πατήσεις OK. Το ίδιο και όταν κάνεις delete τον κανόνα.

  9. #54
    Εγγραφή
    24-11-2013
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NinjaMiltos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι όντως με το hack που εγκαθιστάς το gpedit δεν παίζει στα Windows 10 Home δυστυχώς.

    Σε Windows 7 Ultimate παίζει κανονικά αν βάλεις το Do Not Use NLA και φτιάξεις κανόνα για κάποιο exe.
    Το δοκίμασα στον Chrome και κάνει κανονικά tag τα πακέτα που στέλνει προς τα έξω. Μάλιστα το βλέπεις live στο Wireshark από τη στιγμή που θα πατήσεις OK. Το ίδιο και όταν κάνεις delete τον κανόνα.
    Εξακριβωμένο ότι δεν παίζει στα 10; Γιατί online λένε οτι γίνεται!(εκτός εαν το πρόβλημα ισχύει μόνο για Win 10 Anniversary version) ! Ξέρεις μήπως κάποιον άλλο τρόπο να κάνω τη δουλειά μου σε αυτήν την περίπτωση; Κάτι για qostraffic.exe το οποίο δεν κυκλοφορεί πια πήρε το αυτί μου...

    EDIT: Μια σκέψη που έκανα , είναι ίσως καλύτερα να δουλέψω στα classifications με ports αντί να μπλέκω DSCP ? Τι διαφορά θα έχει; Θεωρητικά με DSCP εχω Qos και σε επίπεδο υπολογιστή ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο; Και το βασικότερο απο όλα ... γίνεται στο entry;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geomad : 05-12-16 στις 16:41.

  10. #55
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Μόλις το δοκίμασα σε Windows 10 Pro 1607 (Anniversary Update) και τα μαρκάρει κανονικά τα πακέτα με το Do Not Use NLA, το βλέπω στο Wireshark. Εννοείται ότι στα Pro έχει μέσα το Group Policy και δεν θέλει το hack.

    Είναι πολύ πιο εύκολο να ορίσεις έναν κανόνα στο router να κοιτάει το DSCP και να σου δίνει την ανάλογη προτεραιότητα (με βάση τον κανόνα που έφτιαξες), παρά να έρχεσαι και να κοιτάς κάθε φορά που παίζεις ένα παιχνίδι, την πόρτα στην οποία στέλνεις και να την ορίζεις στον κανόνα μέσα στο router.
    Ουσιαστικά φτιάχνεις ορισμένους κανόνες στο router με βάση το κάθε DSCP που θέλεις. Ύστερα έρχεσαι στο κάθε PC που θέλεις και μαρκάρεις το κάθε exe που θέλεις με το αντίστοιχο DSCP που θέλεις και όλα γίνονται αυτόματα από κει 'και πέρα. Ούτε να ψάχνεις πόρτες, ούτε Destination IPs κτλ.

    Θεωρητικά ΔΕΝ έχεις Qos "σε επίπεδο υπολογιστή" γιατί δεν μπορείς να μαρκάρεις τα πακέτα στα Windows 10 Home.

    Δεν γνωρίζω αν γίνεται στο Entry, δεν το έχω ακόμη στα χέρια μου. Στο TD-W8960N που έχω δουλεύει μήνες έτσι το Qos.

    Αν μπορεί κάποιος να το δοκιμάσει με DSCP Marking και να μας πει τι και πως...

  11. #56
    Εγγραφή
    24-11-2013
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport entry 2i
    Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες!
    - Κάτι διάβασα οτι δεν γίνεται στα Anniversary με το hack ενώ στα προηγούμενά win 10 αυτό δούλευε
    - Σίγουρα είναι καλύτερα με DSCP απλά ρωτάω για τις ports γιατί δέν βλέπω να τα καταφέρνω!
    - Εαν καταφέρω να κάνω το DSCP να δουλέψει όμως θα έχει διαφορά απο τα Ports στην απόδοση;
    - Μάλλον δεν γίνεται καν με ports στο entry 2
    Δεν με ενδιαφέρει η δυσκολία αρκεί να δουλέψει κάτι

  12. #57
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Χαζεύω λίγο το manual μπας και καταφέρω να σε βοηθήσω.

    Φαντάζομαι ότι πας στο Classification και κάνεις Create New Item.

    Στο Level 3 Protocol μόλις διαλέξεις TCP ή UDP σε αφήνει να βάλεις Destination Port; Το ίδιο γίνεται και στο TD-W8960N, πρέπει να του ορίσεις TCP ή UDP για να σε αφήσει να βάλεις Port.

    Destination Port και TCP ή UDP τα βλέπεις στο Wireshark όταν μπεις στο παιχνίδι.

    Όχι δεν έχει διαφορά στην απόδοση αν το κάνεις με Ports ή DSCP, η διαφορά είναι ότι με Ports θα πρέπει κάθε φορά να κοιτάς και να πειράζεις τον κανόνα σε περίπτωση που η πόρτα αλλάξει στο παιχνίδι, ενώ με το DSCP φτιάχνεις μια φορά τον κανόνα και στέλνεις ότι πακέτα θέλεις, μόλις δει ότι το DSCP κάνει Match με έναν κανόνα, αυτόματα παίρνεις προτεραιότητα (ανάλογα πως το έχεις στήσει).

    Το ένα είναι set and forget, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να μαρκάρεις τα παιχνίδια με κάποιο DSCP, ενώ το άλλο θέλει να είσαι συνέχεια με το Wireshark ανοιχτό (ή να ξέρεις την πόρτα) και να πηγαίνεις στο router και να πειράζεις τον κανόνα.

    Υπάρχει και η άλλη επιλογή.
    Δίνεις προτεραιότητα σε ένα PC (με IP) και κατεβάζεις/ανεβάζεις από κάποιο άλλο. Δεν βολεύει αλλά υπάρχει και αυτή η επιλογή.

  13. #58
    Εγγραφή
    24-11-2013
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport entry 2i
    Όντως το οτι πρέπει να επιλέξεις TCP/UDP δεν το είχα δει σε ευχαριστώ! Θα τα φτιάξω τώρα! Ξέρω τα Ports του παιχνιδιού και το router έχει monitoring για το που πάνε τα πακέτα οπότε θα είναι εύκολο!
    Τι πρέπει να ορίσω όμως Destination ή Source στα ports μου; Source στο TCP και destination στο UTP;
    Για IP Qos δεν ενδιαφέρομαι καθώς θέλω να έχω έλεγχο και στο pc μου για άμα κατεβάζω/streamάρω εγώ
    Πάντως εαν ξέρει κανείς γιατί δεν μου παίζει το DSCP θα το εκτιμούσα καθώς μόνο το Overwatch θέλει να σετάρω 10 ports
    Επίσης το TCP ACK on/off τι είναι;
    Τέλος μια απορία! εάν κάνω remark τα πακέτα σε DSCP 46 παίζει να "κλέψω" και να νομίζει ο ISP οτι είναι voip οπότε να μην γίνεται strip το DSCP όταν φεύγουν απο το router ή δεν παίζει κάτι τέτοιο;

    EDIT: Ρύθμισα τα ports και δέχεται το router την κίνηση αλλά φαίνεται πως τα ίδια ports χρισημοποιούνται επίσης και απο άλλες πηγές οπότε μάλλον αυτός ο τρόπος δεν είναι 100% αποτελεσματικός
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geomad : 05-12-16 στις 22:57.

  14. #59
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Το Qos γίνεται στο Upstream, οπότε Source είναι το PC σου και Destination το που στέλνεις τα πακέτα.

    Destination θα το έβαζα εγώ και θα κοίταζα τι Destination Port σου δίνει το Wireshark όταν παίζεις το παιχνίδι που θέλεις.
    Συνήθως είναι random η πόρτα από τον Client (στην μεριά σου δηλαδή, Source) όταν μπαίνεις στον Server.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geomad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι πρέπει να ορίσω όμως Destination ή Source στα ports μου; Source στο TCP και destination στο UTP;
    Μόνο Destination βάζεις, μην μπλέξεις με Source.
    Το αν είναι TCP ή UDP το καθορίζει ο developer του παιχνιδιού. Συνήθως στα FPS είναι UDP λόγο χαμηλότερου latency και το ότι δεν νόημα να κάνεις re-transmit το πακέτο αν υπάρξει θέμα στη διαδρομή και δεν παραδοθεί (δες πως λειτουργεί το TCP και θα καταλάβεις).
    Μπες σε έναν Server, κάνε Tab στο Wireshark και δες τι στέλνεις στον Server και θα σου λυθεί η απορία για το αν είναι TCP ή UDP.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geomad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης το TCP ACK on/off τι είναι;
    Δεν τον θυμάμαι ακριβώς τον ορισμό και δεν λέει πολλά για το πως συμπεριφέρεται μέσα στο Manual.
    Το αφήνω στον αέρα για να μην σου πω μπαρούφα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geomad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος μια απορία! εάν κάνω remark τα πακέτα σε DSCP 46 παίζει να "κλέψω" και να νομίζει ο ISP οτι είναι voip οπότε να μην γίνεται strip το DSCP όταν φεύγουν απο το router ή δεν παίζει κάτι τέτοιο;
    Γιατί να το κάνεις αυτό; Το όλο θέμα με το Qos είναι ότι η "μπουκάλα" στο bandwidth είναι το Upstream σου, όχι η διαδρομή από τον ISP μέχρι τον Server.
    Στην ουσία φτιάχνοντας το Qos στο router σου, αυτό που καταφέρνεις είναι να καθυστερείς ορισμένα πακέτα για να περάσουν άλλα πρώτα ώστε να φύγουν με μικρότερο latency.
    Αν τα routers στη διαδρομή δεν "σέβονται" το Marking που κάνεις εσύ, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα είτε τα μαρκάρεις με 46, είτε με 56, είτε με 1 εκατομμύριο.

  15. #60
    Εγγραφή
    24-11-2013
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport entry 2i
    Διαφωτιστικότατος θα έλεγα ευχαριστώ!
    Για το remark έλεγα εαν το σέβεται ο ISP λόγω οτι μαρκάρει (?) το voip με το ίδιο tag μήπως γλιτώσουμε κανένα ms!

Σελ. 4 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Speedport Entry 2i
    Από AssVas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 7762
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-23, 21:27
  2. [Other] Apache server με Speedport Entry 2i
    Από vatman στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-17, 21:00
  3. Speedport Entry 2i σε bridged mode
    Από birbilis στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-15, 14:00
  4. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-15, 12:58
  5. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-15, 03:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας