Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Το avatar του μέλους dpiralis
    dpiralis Guest
    Βρήκα ενα πολυ καλο αυτοκίνητο σε καλη τιμη στα 2600 μαλλον δεν εχει πληρωσει τα τελη του 15 που ειναι 200 ευρω. Δεν ειναι σωστό να τα πληρώσει αυτός και οχι εγω μονο για 15 μέρες? Επίσης πες οτι μου αρέσει μετα απο κανα παζαρι μπορει να το παρω. Πως να αποφύγω κανέναν απατεώνα? Πχ να εχει απλήρωτα πρόστιμα στις πινακίδες. Να παρει προκαταβολη και να εξαφανιστει και οτιδιποτε αλλο δε μου περνάει απο το μυαλό? Πως μπορώ να τα κανω ολα διπλωματικά με χαρτιά και αποδείξεις και που τις βγαζω? Ειναι η πρωτη φορα που θα αγορασω αυτοκινητο.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpiralis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα ενα πολυ καλο αυτοκίνητο σε καλη τιμη στα 2600 μαλλον δεν εχει πληρωσει τα τελη του 15 που ειναι 200 ευρω. Δεν ειναι σωστό να τα πληρώσει αυτός και οχι εγω μονο για 15 μέρες? Επίσης πες οτι μου αρέσει μετα απο κανα παζαρι μπορει να το παρω. Πως να αποφύγω κανέναν απατεώνα? Πχ να εχει απλήρωτα πρόστιμα στις πινακίδες. Να παρει προκαταβολη και να εξαφανιστει και οτιδιποτε αλλο δε μου περνάει απο το μυαλό? Πως μπορώ να τα κανω ολα διπλωματικά με χαρτιά και αποδείξεις και που τις βγαζω? Ειναι η πρωτη φορα που θα αγορασω αυτοκινητο.
    Εάν δεν κάνω λάθος δέν μπορεί να μεταβιβαστεί σε νέο ιδιοκτήτη εάν χρωστάει τέλη κυκλοφορίας.Αυτά η εφορία είναι υπεύθυνη.
    Για το τεχνικό κομμάτι να επισκεφτεις κάποιο συνεργείο να κάνει έλεγχο και σε φανοποιά και μηχανικά μέρη(πχ συμπλέκτη).
    Να ζητήσεις να δείς Service Book εάν υπάρχει.
    Το σωστό είναι να σου αφαιρέσει τα τέλη κυκλοφορίας του 2016 απο την τελική τιμή.
    Πσοσωπικά υπολόγισε κανένα 200 ευρώ για μαζέματα μόλις το πάρεις μαζί με εργατικα
    Δηλαδή τι εννοώ, θα του κάνεις ένα γενικό Service (Λάδια , φίλτρα, Ιμάντες, Μπουζί,Τακάκια) και μετά να αρχίσεις να σημειώνεις σε κάποιο βιβλίο τη συντήρηση του.
    Καλή αγορά και με προσοχή.
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

  3. #3
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Φίλε μου αν σου περνάει έστω από το μυαλό να δώσεις προκαταβολή σε ιδιώτη για αυτοκίνητο τέτοιες εποχές, έχω μία φιλική συμβουλή:
    Αφού το δεις σε συνεγεία, το παζαρέψεις και συμφωνήσεις την τιμή, πέταξε ένα 30άρι ευρώ επιπλέον και πηγαίντε σε έναν διεκπαιραιωτή να κάνει τη διαδικασία.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-02-2011
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Αν υπάρχουν κολλήματα με την εφορία ναι δε γίνεται μεταβίβαση όπως και αν δεν έχει περάσει ΚΤΕΟ.
    AMD FX-6300 3.5GHz | 8GB Ram |Sapphire R9 290 4GB | SSD Sandisk Ultra Plus 256 GB | HD 400GB SATA II | Windows 7

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Αν δεν εχει πληρωσει τα τελη του 2015 εχει προστιμο και ειναι περισσότερα. Πήγαινε σε ενα φαναρτζη-μηχανικο να το δει για τρακαρίσματα και αν εχει ζημια καπου στα μηχανικα μερη. Αν καιει λαδια αν εχει κανει πατεντες δισκους σασμαν κλπ?? Εγω που εψαχνα απο ιδιωτες τα 90 στα 100 ηταν αχρηστα και το 50% επικίνδυνα. Σπανια καποιος πουλαει το αμαξι του αν λειτουργεί σωστα μονο αν δεν τον συμφέρει να το φτιαξει. Φιλος μου πηρε προσφατα σιτροεν με αυτομ. σασμαν στους 3 μηνες εβγαλε βλαβη και πληρωσε 3000 ευρω και στην επισκευη του βρηκαν οτι το αμαξι ηταν απο τρακο , του πηγε σαν καινουργιο και το φοβατε τι αλλο θα του βγαλει αυριο. Και απο μαντρες μη νομιζεις οτι ειναι εγγυηση. Θελει καλο ψαξιμο το αμαξι . Πηγαινε το σε 2 η 3 μηχανικους και αμα δεν του αρεσει ψαξε γι αλλο. Οι τιμες ειναι χωμα τετοιες εποχες

Παρόμοια Θέματα

  1. Online αγορά φαρμάκων από το εξωτερικό
    Από cool11 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 185
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-20, 14:43
  2. αγορά αυτοκινήτου
    Από alexotic στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-17, 20:31
  3. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-15, 05:00
  4. αγορά αυτοκινήτου chevrolet rezzο 2004
    Από despinapap στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-15, 03:32
  5. Αγορά νέας οθόνης 24''. Τι προτείνετε;
    Από A_gamer στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-15, 11:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας