Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Επειδη δεν ξερω τελικα ποιος ειναι ο Πινοκιο της διαφημισης σας λεω τα παρακατω:

    Εχω καρτοκινητο Vodafone C-U και βλεποντας την παραπανω διαφημιση της Vodafone για
    < Vodafone Χωρις Παγιο > θελησα να ενημερωθω περισσοτερο.
    Πηγα λοιπον στην ιστοσελιδα της ανωτερω εταιρειας οπου στον τιμοκαταλογο για το προγραμμα αυτο:

    http://www.vodafone.gr/live1/page.js...ars=0000000000

    διαβαζω πανω-πανω: ΜΗΝΙΑΙΑ ΧΡΕΩΣΗ = 0 Ευρω.

    Ομως στην σελιδα:Τελη Συνδρομητων

    http://www.vodafone.gr/live1/page.js...ars=0000000000

    διαβαζω:
    Σύμφωνα με το φορολογικό νομοσχέδιο που κατατέθηκε στην Βουλή το 1997, προβλέπεται η επιβολή τέλους υπέρ του Δημοσίου με την ονομασία "τέλος συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας".
    Το τέλος αυτό, βαρύνει όλους τους συνδρομητές των επιχειρήσεων παροχής υπηρεσιών κινητής
    τηλεφωνίας και υπολογίζεται ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΙΑΙΟ λογαριασμό κάθε σύνδεσης.
    Σύμφωνα με τον νόμο (Ν.3492/2006 (Φ.Ε.Κ. 210Α' 5/10/2006)) του Υπουργείου Oικονομικών το τέλος συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας διαμορφώνεται ως εξής:
    Κλίμακες μηνιαίων λογαριασμών :
    από 0,01€ μέχρι 35,70€ = 2,38€
    από 35,71€ μέχρι 71,40€ = 5,95€
    από 71,41 και άνω = 11,90€

    Δηλαδη 12 μηνες Χ 2,38€= 28,56€ τελη.

    Και ρωταω:
    Aυτα τα τελη δεν επρεπε να αναφερονται στον τιμοκαταλογο του προγραμματος?
    Σε καταστημα της vodafone που ρωτησα, δεν επρεπε να μου το αναφερουν?
    Γιατι θα πρεπει να ψαξω να το βρω καπου αλλου στην ιστοσελιδα της Vodafone?

  2. #2
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.031
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 5530
    Σε κάποιο βαθμό δεν λένε ψέματα. Πάγιο τέλος χρήσης δεν σου βάζουν. Το τέλος αυτό είναι ουσιαστικά φόρος που βάζει το κράτος και εκεί πηγαίνει και όχι στην εταιρία. Εξάλλου όπως λέει δεν είναι σταθερό αλλά εξερτάται από το μέγεθος του λογαριασμού.

    Είναι ανάλογο με τα αεροπορικά εισιτήρια όπου βλέπεις μια χαμηλή τιμή και μετά σου λένε φόροι αεροδορμίων κλπ και ανεβαίνει αρκετά η τιμή

    Μάλλον προς το Υπουργείο Οικονομικών θα έπρεπε να κράζεις.

  3. #3
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apostol70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κάποιο βαθμό δεν λένε ψέματα. Πάγιο τέλος χρήσης δεν σου βάζουν. Το τέλος αυτό είναι ουσιαστικά φόρος που βάζει το κράτος και εκεί πηγαίνει και όχι στην εταιρία. Εξάλλου όπως λέει δεν είναι σταθερό αλλά εξερτάται από το μέγεθος του λογαριασμού.

    Είναι ανάλογο με τα αεροπορικά εισιτήρια όπου βλέπεις μια χαμηλή τιμή και μετά σου λένε φόροι αεροδορμίων κλπ και ανεβαίνει αρκετά η τιμή

    Μάλλον προς το Υπουργείο Οικονομικών θα έπρεπε να κράζεις.
    Γιατι ο ΦΠΑ δεν ειναι φορος ?
    Ο ΦΠΑ στην Εταιρεια πηγαινει ?
    Γιατι αλλου λενε τιμη τοσο + ΦΠΑ?
    Δεν επρεπε να λενε: τιμη τοσο + ΦΠΑ + Τελος Συνδρομητη Κινητης Τηλεφωνιας ?
    Γιατι εγω πρεπει να μαθω για το ανωτερω τελος ΜΟΝΟ οταν ελθη ο πρωτος λογαριασμος?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος opener : 17-04-07 στις 18:38. Αιτία: διορθωση

  4. #4
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4.577
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14/1
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Μα το τελος ισχυει για ΟΛΑ τα συμβολαια, δεν εχει σημασια αν εχει παγιο ποσο ειναι αυτο κτλ. Παντως εαν ειναι μηδενικος ο λογαριασμος τοτε δεν πληρωνεις το τελος.

  5. #5
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrg_polini Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα το τελος ισχυει για ΟΛΑ τα συμβολαια, δεν εχει σημασια αν εχει παγιο ποσο ειναι αυτο κτλ. Παντως εαν ειναι μηδενικος ο λογαριασμος τοτε δεν πληρωνεις το τελος.
    Τι κανεις Γιαννη? Κουκια σπερνω.

    Δεν ρωταω αν ισχυει το τελος και που, ρωταω γιατι ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΕΞΑΡΧΗΣ ΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΩ.
    Παντως πρωτοτυπη η ιδεα σου να εχω τηλεφωνο το οποιο δεν θα χρησιμοποιω για να μην
    πληρωνω το τελος!!!!

  6. #6
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4.577
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14/1
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από opel5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι κανεις Γιαννη? Κουκια σπερνω.

    Δεν ρωταω αν ισχυει το τελος και που, ρωταω γιατι ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΕΞΑΡΧΗΣ ΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΩ.
    Παντως πρωτοτυπη η ιδεα σου να εχω τηλεφωνο το οποιο δεν θα χρησιμοποιω για να μην
    πληρωνω το τελος!!!!
    Αν και δεν καταλαβαινω την ηρωνια σου θα μπω στον κοπο να σου απαντησω. Τα παραπονα σου στο υπουργειο οικονομικων. Δεν θα ηθελα να ειμαι στη θεση καποιου υπαλληλου της βονταφον και να εχω εσενα απεναντι μου, με τιποτα ομως!!! Λες και εχει κατι ξεχωριστο αυτο το συμβολαιο και δεν θα πληρωνεις το συγκεκριμενο τελος.

    ΥΓ. Σκεψου να μη το ειχαν και στο site
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nrg_polini : 17-04-07 στις 21:45.

  7. #7
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrg_polini Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και δεν καταλαβαινω την ηρωνια σου θα μπω στον κοπο να σου απαντησω. Τα παραπονα σου στο υπουργειο οικονομικων. Δεν θα ηθελα να ειμαι στη θεση καποιου υπαλληλου της βονταφον και να εχω εσενα απεναντι μου, με τιποτα ομως!!! Λες και εχει κατι ξεχωριστο αυτο το συμβολαιο και δεν θα πληρωνεις το συγκεκριμενο τελος.

    ΥΓ. Σκεψου να μη το ειχαν και στο site
    Με αυτον τον τροπο σκεψης, οχι αυτα να μας βαζουν αλλα και πολυ περισσοτερα χωρις καμμια ενημερωση.


    Αφου μπηκες στον κοπο να απαντησης, διαβασε τουλαχιστον τι ρωταω.
    Και αν δεν το καταλαβες ακομη, το ξαναγραφω:
    Η ερωτηση μου ειναι = γιατι δεν με ενημερωνουν εξαρχης τι θα πληρωνω.

    Αλλα τι να περιμενω απο την στιγμη που οταν εκανα την αιτηση με εβαλαν να υπογραψω
    10 σελιδες συμβαση (υπογραφη σε καθε σελιδα) και για να παρω αντιγραφο (αυτων των ορων που με εβαλαν να υπογραψω οτι συμφωνω και υποτιθεται οτι με ενημερωσαν) επρεπε εγω να το ζητησω.
    Ετσι πρεπει να γινεται σε μια συμβαση, δυο συμβαλομενοι, ο ενας παιρνει την συμβαση, ο αλλος
    τιποτε και πρεπει να ζητησει απο μονος του αντιγραφο.
    Καλο θα ειναι αυτο το συστημα να εφαρμοστη και στισ συμβασεις εργασιας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος opener : 17-04-07 στις 22:30. Αιτία: διορθωση

  8. #8
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4.577
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14/1
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από opel5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτον τον τροπο σκεψης, οχι αυτα να μας βαζουν αλλα και πολυ περισσοτερα χωρις καμμια ενημερωση.


    Αφου μπηκες στον κοπο να απαντησης, διαβασε τουλαχιστον τι ρωταω.
    Και αν δεν το καταλαβες ακομη, το ξαναγραφω:
    Η ερωτηση μου ειναι = γιατι δεν με ενημερωνουν εξαρχης τι θα πληρωνω.

    Αλλα τι να περιμενω απο την στιγμη που οταν εκανα την αιτηση με εβαλαν να υπογραψω
    10 σελιδες συμβαση (υπογραφη σε καθε σελιδα) και για να παρω αντιγραφο (αυτων των ορων που με εβαλαν να υπογραψω οτι συμφωνω και υποτιθεται οτι με ενημερωσαν) και επρεπε εγω να ζητησω αντιγραφο.
    Ετσι πρεπει να γινεται σε μια συμβαση, δυο συμβαλομενοι, ο ενας παιρνει την συμβαση, ο αλλος
    τιποτε και πρεπει να ζητησει απο μονος του αντιγραφο.
    Να σε ενημερωσουν οτι θα πληρωσεις φορο; Σε ενημερωνει κανεις σε οτιδηποτε αγοραζεις πως θα πληρωσεις φορο; Σε ενημερωνει η ΔΕΗ οτι θα πληρωσεις δημοτικα τελη στο λογαριασμο της; Και στη τελικη, η βονταφον σε ενημερωσε μεσω του site της .

  9. #9
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Περιοχή
    between a rock and a hard place..
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZ!Box 7360 v1
    μα αν κάνεις 0 ευρώ λογαρισμό δεν πληρώνεις τπτ.. ούτε τον φόρο προφανώς..

    αυτό εννοούν χωρίς πάγιο.. ακριβώς έτσι ήταν και τόσα χρόνια το συμβόλαιο Q1 της QTelecom

  10. #10
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.031
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 5530
    Μην ξεχνάς ότι όσοι έχουν κάνει συμβόλαιο από τα πρώτα χρόνια της κινητής δεν πληρώνανε τότε το τέλος γιατί δεν υπήρχε. Μια ωράια μέρα τους ήρθε καπέλο.

  11. #11
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Μεχρι σημερα ειχα καρτοκινητο, δεν ειχα κανει συνδεση με συμβαση και δεν ειχα ασχοληθη με αυτο το θεμα.
    Το τελος συνδρομητη κινητης τηλεφωνιας δειν ειναι φορος ωστε να πρεπει να τον γνωριζω εκ των προτερων.
    Θεωρω οτι απο την στιγμη που προτου κανω την συμβαση ρωτησα τι θα πληρωνω επρεπε να μου το αναφερουν.
    Σχετικα με το παραδειγμα που ειπε καποιος για την ΔΕΗ και τα δημοτικα τελη, εχω να πω οτι
    αν κατι ειναι λαθος, νομιζω οτι αυτο θα πρεπει να ειναι παραδειγμα μαλλον προς αποφυγη παρα προς μιμηση.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-06-2005
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Speedport 2i
    Σε κανένα μα κανένα πρόγραμμα κινητής τηλεφωνίας δεν αναφέρετε το τέλος κινητής τηλεφωνίας.
    Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα έπρεπε να αναφέρετε στο συγκεκριμένο πακέτο .
    Η διαφήμηση λέει - Χωρίς Πάγιο, δεν λέει πουθενά - χωρίς χρεώσεις .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasileios : 09-05-07 στις 13:05.

  13. #13
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vasileios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κανένα μα κανένα πρόγραμμα κινητής τηλεφωνίας δεν αναφέρετε το τέλος κινητής τηλεφωνίας.
    Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα έπρεπε να αναφέρετε στο συγκεκριμένο πακέτο .
    Η διαφήμηση λέει - Χωρίς Πάγιο, δεν λέει πουθενά - χωρίς χρεώσεις .
    ΑΑ) Αναφερθηκα στο συγκεκριμενο πακετο γιατι αυτο με ενδιεφερε.
    ΒΒ) Και εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΡΕΠΕ να αναφερεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος opener : 09-05-07 στις 22:17. Αιτία: διορθωση κειμενου

  14. #14
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    δεν θες να καταλάβεις ή απλά θές να πείς το παράπονο σου;

    το τέλος που συζητάμε είναι κάτι που βγαίνει στην πορεία της χρήσης του κινητού, και με βάση την χρήση χρεώνεται, όταν μπαίνεις στο συμβόλαιο δεν σε χρεώνουν κάτι, οπότε τι είναι αυτό που δεν σου είπαν ;

    Είναι σαν να λές [θα το πο πολύ απλοϊκά] οτι όταν αγοράζεις αυτοκίνητο δεν σου λένε στην τιμή οτι θα πληρώνεις τέλος κυκλοφορίας κάθε χρόνο και δεν στο συνυπολογίζουν στην δόση.

    [αν πάλι δεν έχεις αυτοκίνητο/μηχανή το παράδειγμα μου δεν μπορείς να το καταλάβεις οπότε μην προβληματίζεσαι επιπλέον]




  15. #15
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_koulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν θες να καταλάβεις ή απλά θές να πείς το παράπονο σου;

    το τέλος που συζητάμε είναι κάτι που βγαίνει στην πορεία της χρήσης του κινητού, και με βάση την χρήση χρεώνεται, όταν μπαίνεις στο συμβόλαιο δεν σε χρεώνουν κάτι, οπότε τι είναι αυτό που δεν σου είπαν ;

    Είναι σαν να λές [θα το πο πολύ απλοϊκά] οτι όταν αγοράζεις αυτοκίνητο δεν σου λένε στην τιμή οτι θα πληρώνεις τέλος κυκλοφορίας κάθε χρόνο και δεν στο συνυπολογίζουν στην δόση.

    [αν πάλι δεν έχεις αυτοκίνητο/μηχανή το παράδειγμα μου δεν μπορείς να το καταλάβεις οπότε μην προβληματίζεσαι επιπλέον]
    Δεν ειναι το ιδιο με το παραδειγμα που λες,
    δηλαδη εσυ που εχεις αυτοκίνητο/μηχανή πληρώνεις το τέλος κυκλοφορίας κάθε χρόνο στην
    εταιρεια που αγορασες το αυτοκίνητο/μηχανή μαζυ με τη δοση του δανειου???

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 164
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-08, 20:18
  2. Τελικά ποιός;
    Από srfval στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-07, 00:38
  3. τελικά ο φτηνότερος ποιος είναι?
    Από Exoskeletor στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-06, 18:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας