Σελ. 21 από 151 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 2257
  1. #301
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.788
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η "γκρίνια" για την ύπαρξη δυνατότητας να παρακολουθήσεις αυτό που προσφέρεται στη χώρα σου με το σωστό/ενδεδειγμένο τρόπο, είναι θεμιτή και λογική. Καλά κάνει ο κόσμος και το ζητάει, ανεξάρτητα αν ξέρει αγγλικά ή όχι. Εξάλλου δεν είναι μόνο αγγλόφωνο το διαθέσιμο περιεχόμενο, ανάμεσα στους τίτλους υπάρχουν και λιγότερο γνωστές γλώσσες.

    Το αξιοσημείωτο όμως είναι ότι ταυτόχρονα υπάρχει η διάθεση, πολλές φορές έντονη, να βρεθούν τρόποι πρόσβασης στο πλουσιότερο αμερικανικό περιεχόμενο, όπου εκεί εκ των πραγμάτων δεν έχει ελληνική υποστήριξη. Εκεί άραγε δεν ενοχλεί η έλλειψη;
    Δεν έχω παρακολουθήσει ποτέ netflix
    Να υποθέσω πως ο ευρωπαικός κινηματογράφος (πλην Αγγλίας) απουσιάζει ?

  2. #302
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η "γκρίνια" για την ύπαρξη δυνατότητας να παρακολουθήσεις αυτό που προσφέρεται στη χώρα σου με το σωστό/ενδεδειγμένο τρόπο, είναι θεμιτή και λογική. Καλά κάνει ο κόσμος και το ζητάει, ανεξάρτητα αν ξέρει αγγλικά ή όχι. Εξάλλου δεν είναι μόνο αγγλόφωνο το διαθέσιμο περιεχόμενο, ανάμεσα στους τίτλους υπάρχουν και λιγότερο γνωστές γλώσσες.

    Το αξιοσημείωτο όμως είναι ότι ταυτόχρονα υπάρχει η διάθεση, πολλές φορές έντονη, να βρεθούν τρόποι πρόσβασης στο πλουσιότερο αμερικανικό περιεχόμενο, όπου εκεί εκ των πραγμάτων δεν έχει ελληνική υποστήριξη. Εκεί άραγε δεν ενοχλεί η έλλειψη;
    Ενδιαφέρουσα σκέψη. Προσωπικά ξέρω αρκετά καλά αγγλικά όπως και η σύζυγός μου οπότε το αμερικάνικο περιεχόμενο μπορούμε να το αξιοποιήσουμε. Αυτοί που δεν μπορούν, δεν έχει νόημα να το έχουν. Ή θα πρέπει να καταφύγουν σε πατέντες για φόρτωμα εξωτερικών υποτίτλων αμφίβολης ποιότητας, όχι οτι οι επίσημοι είναι καλύτεροι πια.

  3. #303
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.968
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω παρακολουθήσει ποτέ netflix
    Να υποθέσω πως ο ευρωπαικός κινηματογράφος (πλην Αγγλίας) απουσιάζει ?
    Όχι, δεν είναι εντελώς απών. Απλώς αρκετά περιορισμένος.
    Ανυπόγραφος

  4. #304
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    ΔΑΦΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    tp-link n600
    Καλησπέρα Παιδια,

    ΜΕ τη καμια δεν μπορω να δω υψηλη αναλυση στο Netflix, δοκιμασα αλλαγη cdn, καρφωτο bitrate, τιποτα..

    Παραθετω log από την εφαρμογή που δειχνει λεπτομέρειες για το streamingΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2016-01-12.png 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  64,5 KB 
ID: 165850, any ideas?

    Thanks.

  5. #305
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    4.709
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cca Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρουσα σκέψη. Προσωπικά ξέρω αρκετά καλά αγγλικά όπως και η σύζυγός μου οπότε το αμερικάνικο περιεχόμενο μπορούμε να το αξιοποιήσουμε. Αυτοί που δεν μπορούν, δεν έχει νόημα να το έχουν. Ή θα πρέπει να καταφύγουν σε πατέντες για φόρτωμα εξωτερικών υποτίτλων αμφίβολης ποιότητας, όχι οτι οι επίσημοι είναι καλύτεροι πια.
    Το θέμα είναι να καθίσεις να απολαύσεις την ταινία που θα δεις, και όχι να κάθεσαι και να κάνεις μεταφράσεις στο μυαλό σου, δεν έχει σημασία πόσο καλά αγγλικά ξέρεις, θα καταντήσει κουραστικό.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  6. #306
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    9.029
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Δεν πάει όμως έτσι. Το σύνηθες είναι να υπάρχουν οι δεδομένες ανάγκες της αγοράς τις οποίες μια εταιρία πρέπει να καλύψει αν θέλει να πετύχει.

    Οπότε το να το συζητάμε είναι άτοπο. Αν δεν φροντίσουν για localisation απλά αποκλείουν όλους όσους τους είναι απαραίτητο. Και δεν μιλάμε για μια προτίμηση αλλά για μια πραγματική ανάγκη γιατί δεν νομίζω ότι είναι σοβαρό πράγμα να περιμένεις από τον πελάτη να κάνει 2-3 χρόνια μαθήματα για να μπορεί να απολαύσει το προϊόν σου.

    Το θεωρώ σχεδόν βέβαιο ότι σταδιακά θα φροντίσουν και για αυτό, και το δηλώσαν και οι ίδιοι, αλλιώς θα παραμείνουν σε niche κομμάτι. Φυσικά αν κρίνουν ότι το να επενδύσουν σε localisation δεν τους συμφέρει τότε θα παραμείνουν εκεί αλλά φυσικά αφήνουν περιθώριο να τους ανταγωνιστούν.

    Άλλο στοιχείο είναι και οι συμφωνίες που έχουν κάνει με τους παρόχους περιεχομένου καθώς και οι υπάρχουσες των ανταγωνιστών τους με αυτούς. Δηλαδή το unlocalised περιεχόμενο μπορεί να μην έρχεται σε σύγκρουση με αυτές.

    Όπως και να έχει θα δείξει. Το σίγουρο είναι ότι για όσους είναι απαραίτητοι οι υπότιτλοι από το να καταφεύγουν σε "εργαλεία τρίτων" για το φόρτωμα υποτίτλων, πέρα από την όποια φασαρία και προβλήματα, είναι προτιμότερο να καταφύγουν σε ανταγωνιστές νόμιμους ή όχι τόσο νόμιμους όπως τον "θείο".

  7. #307
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Νομίζω ότι η όλη συζητηση γινεται επι ματαίω, οταν μερικές σελιδες πριν έχει ανεβει screenshot από το Netflix support ότι πράγματι θα προστεθουν ελληνικοί υποτιτλοι.

    Ως προς το θεμα αυτο καθαυτό, θα μπορούσα να έχω και νομιμα και hassle-free εδω και 2 χρονια Netflix στην Ολλανδία που είμαι, αλλά ανάμεσα στο νομιμο επί πληρωμη και στο δωρεάν παράνομο, πολλοί θα προτιμουσαν το δεύτερο . Για μένα οι ελληνικοί υποτιτλοι ειναι εντελώς αχρείαστοι (σε αγγλικό και γερμανικό cοntent), αλλά καταλαβαινω όσους τους θέλουν, ειδικά αν είναι 40-50 χρονών και πάνω.

    - - - Updated - - -

    Εχει το Man Seeking Woman? είτε στην Ελλάδα είτε στις ΗΠΑ.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  8. #308
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μια καλοπροαίρετη παρατήρηση διαβάζοντας την όλη γκρίνια περί υποτίτλων (όχι μόνο εδώ).

    Υποτίθεται πως είμαστε μια χώρα με πάνω από τους μισούς να έχουν σπουδάσει και να έχουν τουλάχιστον Lower στα Αγγλικά. Δεν νοείται να μην μπορούμε να δούμε μια σειρά με Αγγλικά CC, κυρίως αν κρίνουμε την ποιότητα () των ελληνικών υποτίτλων ακόμα και στις πλατφόρμες των ΟΤΕ/Nova.
    Να μιλήσω για μένα, τα αγγλικά που "μάθαινα" όσο ήμουν ακόμα στο σχολείο είχαν αποκλειστικό σκοπό να περάσω τα διπλώματα που έδινα. Γίνεται να τα πάρεις χωρίς να μάθεις σωστά την γλώσσα; Πιστεύω πως ναι, προσαρμόζεσαι στις απαιτήσεις. Αγγλικά θεωρώ ότι άρχισα να καταλαβαίνω καλύτερα (κυρίως όταν τα άκουγα) όσο περισσότερο παρακολουθούσα σειρές, ταινίες και ακούγοντας ξένη μουσική.

  9. #309
    Εγγραφή
    26-08-2013
    Μηνύματα
    501
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μια καλοπροαίρετη παρατήρηση διαβάζοντας την όλη γκρίνια περί υποτίτλων (όχι μόνο εδώ).

    Υποτίθεται πως είμαστε μια χώρα με πάνω από τους μισούς να έχουν σπουδάσει και να έχουν τουλάχιστον Lower στα Αγγλικά. Δεν νοείται να μην μπορούμε να δούμε μια σειρά με Αγγλικά CC, κυρίως αν κρίνουμε την ποιότητα () των ελληνικών υποτίτλων ακόμα και στις πλατφόρμες των ΟΤΕ/Nova.
    Αγαπητέ σου διαφεύγει κάτι σημαντικό… Το ότι εσύ γνωρίζεις την αγγλική γλώσσα δεν σημαίνει ότι την γνωρίζουν όλα τα μέλη της οικογενείας σου.
    Επίσης κάτι πάρα πολύ σημαντικό που ίσως να σου διέφυγε είναι ότι ανάμεσα μας εκτός από εκατομμύρια συνανθρώπους μας που δεν γνωρίζουν την αγγλική γλώσσα είναι και πάρα πολλοί με εδικές ιδιαιτερότητες (πχ κωφάλαλοι)…

  10. #310
    Εγγραφή
    05-01-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.580
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35000/3000
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    TG788 / TP-LINK C7
    SNR / Attn
    10(dB) / 15.6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εχει το Man Seeking Woman? είτε στην Ελλάδα είτε στις ΗΠΑ.
    Δεν το βλέπω

    http://unogs.com/search/?q=Man%20See...&pt=&st=bs&p=1

    http://www.imdb.com/title/tt4189492/?ref_=nv_sr_1
    مفاجأة

  11. #311
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.759
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει το Man Seeking Woman? είτε στην Ελλάδα είτε στις ΗΠΑ.
    Στις ΗΠΑ είναι στα προσεχώς. Είναι πολύ νωρίς για να εμφανιστεί. Εδώ ακόμα περιμένω το τελευταίο season του Downton Abbey...

  12. #312
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ πολύ για την ενημερωση παιδιά. Για μένα θα ηταν μείον αυτό για το Netflix. Υπερ-λατρεμενη σειρα btw. Τη συνιστώ ανεπιφυλακτα. Και bonus point. Σχωρατε με για το offtopic.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  13. #313
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η "γκρίνια" για την ύπαρξη δυνατότητας να παρακολουθήσεις αυτό που προσφέρεται στη χώρα σου με το σωστό/ενδεδειγμένο τρόπο, είναι θεμιτή και λογική. Καλά κάνει ο κόσμος και το ζητάει, ανεξάρτητα αν ξέρει αγγλικά ή όχι. Εξάλλου δεν είναι μόνο αγγλόφωνο το διαθέσιμο περιεχόμενο, ανάμεσα στους τίτλους υπάρχουν και λιγότερο γνωστές γλώσσες.

    Το αξιοσημείωτο όμως είναι ότι ταυτόχρονα υπάρχει η διάθεση, πολλές φορές έντονη, να βρεθούν τρόποι πρόσβασης στο πλουσιότερο αμερικανικό περιεχόμενο, όπου εκεί εκ των πραγμάτων δεν έχει ελληνική υποστήριξη. Εκεί άραγε δεν ενοχλεί η έλλειψη;
    + ∞

    εγώ από την άλλη θα πω ότι δεν νοείται παροχή περιεχομένου με υποτίτλους!!! απαιτώ πλήρη μεταγλώττιση! δεν είναι δυνατό η γιαγιά μου να μην μπορεί να ακούσει TBG, TBBT, TD και να απολαύσει Frank Underwood!
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  14. #314
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    9.029
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Ποιοι όμως την ψάχνουν για πρόσβαση στο αμερικάνικο; Το κάνουν όσοι τους χρειάζονται τους υπότιτλους;
    Δεν νομίζω...

    Άσε που δεν είναι μόνο οι υπερήλικες που τους χρειάζονται αλλά αφορά όλα τα ηλικιακά group. Ας μην ήμαστε ελιτιστές. Άλλωστε αφορά μια εμπορική υπηρεσία.

  15. #315
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιοι όμως την ψάχνουν για πρόσβαση στο αμερικάνικο; Το κάνουν όσοι τους χρειάζονται τους υπότιτλους;
    Δεν νομίζω...


    Άσε που δεν είναι μόνο οι υπερήλικες που τους χρειάζονται αλλά αφορά όλα τα ηλικιακά group. Ας μην ήμαστε ελιτιστές. Άλλωστε αφορά μια εμπορική υπηρεσία.
    +∞

Σελ. 21 από 151 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1256
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-24, 20:38
  2. Σύντομα στην Ελλάδα από την Huawei το Nexus 6P
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 11:50
  3. Vodafone με Netflix στην Ελλαδα?
    Από kontinos στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-15, 16:50
  4. Μηνύματα: 123
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-15, 14:58
  5. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-15, 13:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας