Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 68
  1. #31
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dbo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αλλά εδώ έγραψα την περίπτωση που τύχει (λέμε τώρα) να κάνω 4-5Κ έσοδα σε ένα μήνα. Τότε οι εισφορές για τον μήνα θα είναι 1Κ, δηλαδή σχεδόν σαν 2ος φόρος. Και εισφορές για ποιό πράγμα ? Για κάτι που δεν θα πάρω ποτέ (δλδ σύνταξη) ή που αν χρειαστεί να πάω σε νοσοκομείο στην περιφέρεια όπου μένω, οι σοβάδες είναι πεσμένοι, ο γιατρός έχει μόνιμα τα νεύρα του γιατί είναι κακοπληρωμένος κι αυτός κλπ κλπ
    Επιπλέον, μήπως πιστεύει κανείς ότι θα υπάρχουν ακόμη συντάξεις μετά από 20-30 χρόνια ?
    Έλα στο εξωτερικό που είναι πράσινα τα λιβάδια και οι γελάδες στρουμπουλές
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  2. #32
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    628
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Θα πρότεινα να συζητήσεις με τους πελάτες σου και συγκεκεριμένα με τους οικονομικούς και τους λογιστές τους αν δέχονται τιμολόγιο από Βουλγαρική εταιρεία.

    Επίσης έχει σημασία αν οι υπηρεσίες που προσφέρεις παραδίδονται μέσω Internet και αν απαιτείται η φυσική σου παρουσία στα γραφεία του πελάτη.

    Για παράδειγμα θα μπορούσες να τιμολογείς την άδεια χρήσης ή το software από την Βουλγάρικη εταιρεία και τις εργασίες που απαιτούν φυσική παρουσία από το Ελληνικό ΑΦΜ. Το οποίο θα πρότεινα να διατηρήσεις, με την ελάχιστη εισφορά.

    Επίσης, να αλλάξεις λογιστή.

    Και μία ερώτηση, τι δαπάνες δηλώνεις?

  3. #33
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    speedport w724v
    Path Level
    Fastpath
    Το βασικό είναι να ρωτήσεις τους πελάτες σου αν είναι δέχονται τα τιμολόγια από Βουλγαρία. Είμαι στην ίδια φάση με εσένα εδώ και χρόνια απλά τώρα είμαι πιο ζεστός από ποτέ.

    Δυστυχώς εμένα ο βασικός μου πελάτης δεν θέλει τιμολόγια Βουλγαρίας για αυτό κοιτάω προς Κύπρο. Το κακό της Κύπρου είναι πως έχει καλή σχέση με το ελληνικό υποικ και σε μια ανταλλαγή στοιχείων θα δουν πως έχω δραστηριότητα μόνο Ελλάδα.

    Ψάχνω διαφορά και μεταξύ άλλων έχω πέσει σε ένα γραφείο που λέγεται άρτιων. Γκουγκλαρε το θα το βρεις. Δε ξέρω αν ξέρουν τι κάνουν απλά είναι μια πρώτη αρχή. Θέλει ψάξιμο το πράγμα. Εγώ έχω και διακίνηση προϊόντων (μεταποίηση) , εκτός από υπηρεςιες, που το κάνει ακόμα δυσκολότερο όμως θεωρώ πως αξίζει το κόπο, ειδικά σε βάθος χρόνου.

    Ωραία κουβέντα ανοίχτηκε με πολύ ενδιαφέρον. Ας μη μπλέξουμε με πολιτική συζήτηση εδώ. Υπάρχουν άπειρα τέτοια νήματα.

  4. #34
    Εγγραφή
    09-01-2016
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TPLink TD8960N
    SNR / Attn
    96(dB) / 215(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagdsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρότεινα να συζητήσεις με τους πελάτες σου και συγκεκεριμένα με τους οικονομικούς και τους λογιστές τους αν δέχονται τιμολόγιο από Βουλγαρική εταιρεία.
    Αυτό γίνεται και περιμένω να μου πουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagdsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης έχει σημασία αν οι υπηρεσίες που προσφέρεις παραδίδονται μέσω Internet και αν απαιτείται η φυσική σου παρουσία στα γραφεία του πελάτη.
    Και τα δύο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagdsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για παράδειγμα θα μπορούσες να τιμολογείς την άδεια χρήσης ή το software από την Βουλγάρικη εταιρεία και τις εργασίες που απαιτούν φυσική παρουσία από το Ελληνικό ΑΦΜ. Το οποίο θα πρότεινα να διατηρήσεις, με την ελάχιστη εισφορά.
    Να διατηρήσω και την Ελληνική και να πληρώνω κάτι καφρίλες όπως τέλος επιτηδεύματος κλπ ? Μάλλον όχι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagdsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, να αλλάξεις λογιστή.
    Σωστό

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagdsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μία ερώτηση, τι δαπάνες δηλώνεις?
    Λίγες και μικρές. Κάποιο ποσοστό από ΔΕΗ,ΟΤΕ κλπ του σπιτιού και τα κλασικά που αγοράζω για το γραφείο, υπολογιστές, περιφερειακά κλπ

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βασικό είναι να ρωτήσεις τους πελάτες σου αν είναι δέχονται τα τιμολόγια από Βουλγαρία. Είμαι στην ίδια φάση με εσένα εδώ και χρόνια απλά τώρα είμαι πιο ζεστός από ποτέ.

    Δυστυχώς εμένα ο βασικός μου πελάτης δεν θέλει τιμολόγια Βουλγαρίας για αυτό κοιτάω προς Κύπρο. Το κακό της Κύπρου είναι πως έχει καλή σχέση με το ελληνικό υποικ και σε μια ανταλλαγή στοιχείων θα δουν πως έχω δραστηριότητα μόνο Ελλάδα.

    Ψάχνω διαφορά και μεταξύ άλλων έχω πέσει σε ένα γραφείο που λέγεται άρτιων. Γκουγκλαρε το θα το βρεις. Δε ξέρω αν ξέρουν τι κάνουν απλά είναι μια πρώτη αρχή. Θέλει ψάξιμο το πράγμα. Εγώ έχω και διακίνηση προϊόντων (μεταποίηση) , εκτός από υπηρεςιες, που το κάνει ακόμα δυσκολότερο όμως θεωρώ πως αξίζει το κόπο, ειδικά σε βάθος χρόνου.

    Ωραία κουβέντα ανοίχτηκε με πολύ ενδιαφέρον. Ας μη μπλέξουμε με πολιτική συζήτηση εδώ. Υπάρχουν άπειρα τέτοια νήματα.
    Δίκιο έχεις, αλλά πώς να μείνουν τα πολιτικά απ'έξω όταν αυτά ευθύνονται για την κατάσταση ?
    Τόσα χρόνια προσπαθώ να κάνω μόνο την δουλειά μου, όλες οι κυβερνήσεις φταίνε που έφτασε η κατάσταση εδώ (κι εμείς βέβαια που τους εμπιστευόμασταν), όμως τώρα βλέπω ότι το κλείσιμο της επιχείρησης είναι πιθανό, αν δεν βρεθεί λύση. Θα προτιμούσα τώρα να αφιερώνω τον χρόνο μου για να μάθω νέες τεχνολογίες κλπ ή να κάνω το marketing μου για προϊόντα που διαθέτω, και όχι για να ψάχνω πώς θα επιβιώσω, αλλά ούτε διάθεση υπάρχει και ούτε πελάτες βέβαια. Ολοι με τα μούτρα κατεβασμένα είναι και τις τσέπες ραμμένες - και είναι λογικό.

  5. #35
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dbo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίκιο έχεις, αλλά πώς να μείνουν τα πολιτικά απ'έξω όταν αυτά ευθύνονται για την κατάσταση ?
    Τόσα χρόνια προσπαθώ να κάνω μόνο την δουλειά μου, όλες οι κυβερνήσεις φταίνε που έφτασε η κατάσταση εδώ (κι εμείς βέβαια που τους εμπιστευόμασταν), όμως τώρα βλέπω ότι το κλείσιμο της επιχείρησης είναι πιθανό, αν δεν βρεθεί λύση. Θα προτιμούσα τώρα να αφιερώνω τον χρόνο μου για να μάθω νέες τεχνολογίες κλπ ή να κάνω το marketing μου για προϊόντα που διαθέτω, και όχι για να ψάχνω πώς θα επιβιώσω, αλλά ούτε διάθεση υπάρχει και ούτε πελάτες βέβαια. Ολοι με τα μούτρα κατεβασμένα είναι και τις τσέπες ραμμένες - και είναι λογικό.
    Έτσι είμαστε όλοι
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  6. #36
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    speedport w724v
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dbo Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δίκιο έχεις, αλλά πώς να μείνουν τα πολιτικά απ'έξω όταν αυτά ευθύνονται για την κατάσταση ?
    Τόσα χρόνια προσπαθώ να κάνω μόνο την δουλειά μου, όλες οι κυβερνήσεις φταίνε που έφτασε η κατάσταση εδώ (κι εμείς βέβαια που τους εμπιστευόμασταν), όμως τώρα βλέπω ότι το κλείσιμο της επιχείρησης είναι πιθανό, αν δεν βρεθεί λύση. Θα προτιμούσα τώρα να αφιερώνω τον χρόνο μου για να μάθω νέες τεχνολογίες κλπ ή να κάνω το marketing μου για προϊόντα που διαθέτω, και όχι για να ψάχνω πώς θα επιβιώσω, αλλά ούτε διάθεση υπάρχει και ούτε πελάτες βέβαια. Ολοι με τα μούτρα κατεβασμένα είναι και τις τσέπες ραμμένες - και είναι λογικό.
    Αν θες να βγάλεις μια κάποια άκρη (αν και δε νομίζω πως σε ένα forum μπορείς να πάρεις τόσο εξειδικευμένες πληροφορίες) άσε το πολιτικό κομμάτι απέξω. -

    Επί της ουσίας η κίνηση αξίζει αν έχεις πελάτες με μέλλον και προοπτική, κυρίως εξαγωγείς γιατί θα χάσεις πολύ χρόνο και χρήμα για να το ολοκληρώσεις (αν ολοκληρώνεται), ελπίζοντας πως θα βγάλεις τα σπασμένα σε κάποιο βάθος χρόνου. Αν συνυπολογισεις πως ούτε αυτά που θα περάσουν τώρα θα είναι τα τελευταία μέτρα τότε μάλλον αξίζει.

  7. #37
    Εγγραφή
    09-01-2016
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TPLink TD8960N
    SNR / Attn
    96(dB) / 215(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες να βγάλεις μια κάποια άκρη (αν και δε νομίζω πως σε ένα forum μπορείς να πάρεις τόσο εξειδικευμένες πληροφορίες) άσε το πολιτικό κομμάτι απέξω. -
    Αγαπητέ, δεν ζητώ εξειδικευμένες πληροφορίες, απλώς αν τυχόν έχει κάνει κάποιος άλλος παρόμοια κίνηση και τις τυχόν εντυπώσεις & πληροφορίες που μπορεί να δώσει.
    Σκοπεύω να το ψάξω και σε άλλο επίπεδο και αν βρω κάτι επιπλέον θα ενημερώσω εδώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επί της ουσίας η κίνηση αξίζει αν έχεις πελάτες με μέλλον και προοπτική, κυρίως εξαγωγείς γιατί θα χάσεις πολύ χρόνο και χρήμα για να το ολοκληρώσεις (αν ολοκληρώνεται), ελπίζοντας πως θα βγάλεις τα σπασμένα σε κάποιο βάθος χρόνου. Αν συνυπολογισεις πως ούτε αυτά που θα περάσουν τώρα θα είναι τα τελευταία μέτρα τότε μάλλον αξίζει.
    Απ'ότι φαίνεται, η κίνηση μεταφοράς έδρας εκτός Ελλάδας, θα αξίζει αν ασχοληθώ μόνο με πελάτες εξωτερικού. Και μετά σιγά-σιγά να την κάνω με την οικογένεια. Τα παιδιά μου δεν θέλω να μεγαλώσουν σ'αυτό το μπάχαλο.
    Τα μέτρα εννοείται πως δεν θα είναι τα τελευταία, γι'αυτό φαγώθηκα να βρω κάποια λύση τώρα, αν και ίσως ήδη να είναι σχετικά αργά.

  8. #38
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Το καλυτερο που μπορεις να κανεις κλείσε τελείως την επιχείρηση σου πληρωσε οτι ζητήσουν και μετανάστευσε. Ολα τα αλλα ειναι χαπακια. Ενταξει και δεν πλήρωσες 2 χρονια αντε 4 αντε 7 καποια στιγμη δεν θα κλεισει την διαρροή αυτη το Δημοσιο?Ποιο το μέλλον? Αφου μονος σου το ειπες οτι οι πελάτες σου η δεν πληρώνουν η κλείνουν.

  9. #39
    Εγγραφή
    09-01-2016
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TPLink TD8960N
    SNR / Attn
    96(dB) / 215(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από serf f2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλυτερο που μπορεις να κανεις κλείσε τελείως την επιχείρηση σου πληρωσε οτι ζητήσουν και μετανάστευσε. Ολα τα αλλα ειναι χαπακια. Ενταξει και δεν πλήρωσες 2 χρονια αντε 4 αντε 7 καποια στιγμη δεν θα κλεισει την διαρροή αυτη το Δημοσιο?Ποιο το μέλλον? Αφου μονος σου το ειπες οτι οι πελάτες σου η δεν πληρώνουν η κλείνουν.
    Αυτό είναι το μόνο σίγουρο και η πιο ασφαλής λύση, αλλά δύσκολα γίνεται όταν έχεις οικογένεια και παιδιά, υπάρχει αγορασμένο σπίτι (που τώρα δύσκολα θα πουληθεί, μάλλον θα σκοτωθεί) κλπ. Το θέμα είναι βέβαια ότι κάποια στιγμή μάλλον θα αναγκαστώ να το κάνω και να τα αφήσω όλα πίσω. Αστα να πάνε...

  10. #40
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ακουγα σημερα το πρωι, τους εκπροσωπους του ΕΒΕΑ, της ΕΣΕΕ και τεπαγγελματικου επιμελητηριου, να λενε οτι εχουν ενημερωσει επισημα τον Τσιπρα, πως με την νεα εισαγωγη που γινεται στο ασφαλιστικο, το οποιο και μετατρεπεται απο εισφορες σε ασφαλιστικη φορολογια, οι επισημες πλεον πραξεις που κανει ενας επαγγελματιας, καταληγουν στο οτι η φορολογια χωρις μαλιστα να μετραται οτιδηποτε αλλο, καταληγει στο 105% του 100% των εσοδων! Επισημα πλεον.

  11. #41
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακουγα σημερα το πρωι, τους εκπροσωπους του ΕΒΕΑ, της ΕΣΕΕ και τεπαγγελματικου επιμελητηριου, να λενε οτι εχουν ενημερωσει επισημα τον Τσιπρα, πως με την νεα εισαγωγη που γινεται στο ασφαλιστικο, το οποιο και μετατρεπεται απο εισφορες σε ασφαλιστικη φορολογια, οι επισημες πλεον πραξεις που κανει ενας επαγγελματιας, καταληγουν στο οτι η φορολογια χωρις μαλιστα να μετραται οτιδηποτε αλλο, καταληγει στο 105% του 100% των εσοδων! Επισημα πλεον.
    Και ο Τσιπρας τι τους ειπε?

    "Στα @@ μου"?

    Και γιατι ασχολουνται ακομα με το Τσιπρα και δε το πανε δικαστικως? Υπαρχει δικαστης που θα πει οτι το 105% φορολογια ειναι ...νομιμο?

  12. #42
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο Τσιπρας τι τους ειπε?

    "Στα @@ μου"?

    Και γιατι ασχολουνται ακομα με το Τσιπρα και δε το πανε δικαστικως? Υπαρχει δικαστης που θα πει οτι το 105% φορολογια ειναι ...νομιμο?
    H εντυπωση μου, εδω και καιρο, ειναι οτι οι συγκεκριμενοι τουλαχιστον κυριοι, Μιχαλος και Κορκιδης, ΕΒΕΑ και ΕΣΕΕ, μαλλον τις προσωπικες τους ατζεντες εξυπηρετουν παρα των συλλογων τους. Ας μην το αναλυσουμε περαιτερω, ειναι εξαλλου προφανη τα οσα εδω και χρονια συμβαινουν. Πιστευω πως εδω που φτασαμε, το ζητουμενο για εμας τις αγελαδες, ειναι το πως διαμορφωνεται η κατασταση και οχι ποια ειναι η γνωμη του καθενος απο εμας. Πως εχει διαμορφωθει τα τελευταια 5 χρονια και τι ειναι αμεσα ορατο. Δυστηχως ειναι καθαρα θεμα επιβιωσης και ισχυει πληρως το "σωζων εαυτω".

  13. #43
    Εγγραφή
    09-01-2016
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TPLink TD8960N
    SNR / Attn
    96(dB) / 215(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακουγα σημερα το πρωι, τους εκπροσωπους του ΕΒΕΑ, της ΕΣΕΕ και τεπαγγελματικου επιμελητηριου, να λενε οτι εχουν ενημερωσει επισημα τον Τσιπρα, πως με την νεα εισαγωγη που γινεται στο ασφαλιστικο, το οποιο και μετατρεπεται απο εισφορες σε ασφαλιστικη φορολογια, οι επισημες πλεον πραξεις που κανει ενας επαγγελματιας, καταληγουν στο οτι η φορολογια χωρις μαλιστα να μετραται οτιδηποτε αλλο, καταληγει στο 105% του 100% των εσοδων! Επισημα πλεον.
    Ε κι εγώ αυτά ακούω κι έχω ζαλιστεί. Είναι δυνατόν να είναι τόσο άσχετοι αυτοί που λαμβάνουν αυτές τις αποφάσεις ? Δεν αντιλαμβάνονται ότι έτσι ή θα τα κλείσουν όλα ή θα μας αναγκάσουν να φύγουμε στο εξωτερικό ?

  14. #44
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dbo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε κι εγώ αυτά ακούω κι έχω ζαλιστεί. Είναι δυνατόν να είναι τόσο άσχετοι αυτοί που λαμβάνουν αυτές τις αποφάσεις ? Δεν αντιλαμβάνονται ότι έτσι ή θα τα κλείσουν όλα ή θα μας αναγκάσουν να φύγουμε στο εξωτερικό ?
    Δεν τους ενδιαφερει. Για την ακριβεια, στον καιρο των μνημονιων, ολες οι κυβερνησεις το μονο που κοιτουν ειναι να εισπρατουν εσοδα για να τα κατευθυνουν στους απαιτητικους "δανειστες". Σε εισαγωγικα η λεξη καθως ειναι μαλλον λανθασμενη, αλλα αυτο που εννοω ειναι οτι η φιλοσοφια ειναι απολυτως ξεκαθαρη, σε συνδυασμο μαλιστα και με ολα τα υπολοιπα μετρα ( ΕΝΦΙΑ, περικοπη συνταξεων κτλ ) και σιγουρα μονοκατευθυντικη. Αυτο δηλαδη που εγινε πολυ γρηγορα αντιληπτο, μολις μπηκαμε σε αυτο το γαιτανακι, ηταν οτι ο επαγγελματιας, αν και με διαφορα φασεων αναμεσα στους διαφορους κλαδους, τομεις ή καταστασης του καθενος ατομικα, εχασε την δυνατοτητα προβλεψης και σχεδιασμου. Αυτο σημερα, με καποιες εξαιρεσεις που μαλλον επιβεβαιωνουν τον κανονα, εχει γυρισει αναποδα κατα ενα τροπο και η μονη προβλεψη ειναι πως σιγουρα το μελλον επιφυλασσει ακομα περισσοτερα βαρη σε συνδυασμο μαλιστα με ακομα ασφυκτικοτερο γενικο πλαισιο.

    Καπως ετσι τα βλεπω προσωπικα, τα πραγματα αλλα πιστευω επισης οτι δεν υπαρχει ουτε χρονος αλλα ουτε και ...χωρος για αναλυσεις. Για αυτο το ζητημα που εθεσες εδω, η μεταφορα εδρας δηλαδη, συζηταται ολοενα και πιο εντονα. Εχω τουλαχιστον 3 περιπτωσεις φιλων που μου ξεκινησαν τετοια συζητηση μεσα στο 2015, απολυτα σοβαροι και προβληματισμενοι ολοι αν και με ελαφρα διαφορετικες αφετηριες, και η ερευνα τους στραφηκε σε Κυπρο και Βουλγαρια.

    Εδω, ερχεται το προβλημα της ελλειψης γνωσεων και βοηθειας. Το φυσιολογικο εργαλειο του λογιστη, η πρωτη σκεψη του καθενος απο εμας πιθανοτατα, απλα δεν υπαρχει. Οι λογιστες μας, οχι πιστευω απο ιδια κινητρα και συμφεροντα αλλα απο καθαρη αγνοια, απλα δεν μπορουν να βοηθησουν. Ερχονται και οι παραμετροι των ιδιαιτερων χαρακτηριστικων της καθε χωρας ( βλεπε παραπανω τι σημειωνει ενας φιλος για το υπ. Οικονομικων της Κυπρου ) και το μπλοκαρισμα μεγαλωνει.

    Θα παρακαλουσα παντως, οποιος εχει να αναφερει,εστω και μια ελαχιστη προοδο ή συμβουλη, να το κανει.

  15. #45
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Με τις εξοντωτικες φορολογιες παιδια, το μονο που καταλαβαινω εγω οτι θελουν να κανουν, ειναι να γινει εντελως μα εντελως ασυμφορη οποιαδηποτε μεμονωμενη οικονομικη δραστηριοτητα, και να γινουν ολοι 'υπαλληλοι' καπου, αν μπορουν, και με μισθο πεινας.
    Ελ.επαγγελματιας, ατομικες επιχειρησεις, μικροεπιχειρηματιες, ολο αυτο που ηταν σε μεγαλο βαθμο ραχοκοκαλια της ελλ.οικονομιας, παυει να υπαρχει.
    Θελουν να πουλας την εργατικη σου δυναμη για ενα κομματι ψωμι, καθως σε οτιδηποτε αλλο, οχι εισοδημα δεν βγαζεις, θα φεσωνεσαι κιολας.
    Αρα: μονο οι οποιες πολυεθνικες, αλυσιδες, μεγαλοι, αυτοι θα μεινουν. Οι υπολοιποι? Ανεργοι, ή εργαζομενοι μες τη φτωχεια, ή μεταναστευση.
    Τα ειπα αυτα για να καταθεσω τη γνωμη μου γι'αυτο το εκτρωμα, και περισσοτερο ως aftermath....
    Τα μετρα αυτα, ειναι πληρης εξαϋλωση.
    Δεν ξερω αν ο καθενας ευκολα μπορει να ψαχτει με Βουλγαρια, Κυπρο, ή απλα παρατεινει το οριστικο λουκετο...
    Στην Ελλαδα τα εχουν κανει ολα ασυμφορα πλεον.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-16, 10:23
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-15, 14:01
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-15, 12:27
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-15, 16:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας