Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    05-09-2013
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    173
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    παιδια θελω να νοικιασω ενα σπιτι για ενα 6μηνο και θελω να ρωτησω τα εξης:
    1)μπορω να υπογραψω συνβολαιο ορισμενου χρονου μισθωσης παρολο που υπαρχει η 3ετης δεσμευση?
    2)αν ναι με δεη και ευδαπ τι γινεται ,μπορω να αλλαξω το ονομα μου για αυτεσ τις δημοσιες υπηρεσιες για 6 μηνες?
    3)στην παρουσα φαση ειμαι ανεργος,μπορω να κανω και ενοικιαση στο ονομα μου αλλα στις υπηρεσιες δεη και ευδαπ?

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    1) Μπορεις αλλα ποιος θα στο νοικιασει; Κι αν στο νοικιασει, επειδη του πεις ψεματα, το σιγουρο ειναι πως θα εχεις επιπλοκες. Ειναι καλυτερα να απευθυνθεις σε καποιο μεσιτικο που θα σε κατευθυνει ή να αναζητησεις διαμερισματα που νοικιαζονται σε φοιτητες. Διαφορετικα ξενοδοχειο με τον μηνα.

    2) Δεν υπαρχει προβλημα εκει. Βασικα την ΕΥΔΑΠ την ξεχνας γιατι ειναι παντα στο ονομα του ιδιοκτητη, αλλα η ΔΕΗ χρειαζεται μονον το συμβολαιο, την αποδειξη της καταθεσης στην εφορια, ταυτοτητα και την απαραιτητη εγγυηση.

    3) Το οτι εισαι ανεργος εχει να κανει μονον με τον ιδιοκτητη που θα συμφωνησει να σου νοικιασει το σπιτι. Αν το δεχτει δηλαδη. Διαφορετικα, ισως καταφερεις να κανεις μεν μια ενοικιαση για 6 μηνες αλλα με προσυμφωνια, κατι που πιθανοτατα σημαινει οτι θα σου ζητηθει να προκαταβαλλεις ολα τα ενοικια συν καποιο ποσο ως εγγυηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Για 6μηνη ενοικιαση θα συμφωνήσεις με τον ιδιοκτήτη.Αν ψαχνεις στο κεντρο Αθηνα ειναι ευκολο λογω πολλων άδειων διαμερισματων Δεν υπαρχει κανενα προβλημα που εισαι άνεργος αρκει να βρεις να πληρωνεις καθε μηνα. Ναι μπορεις να γραψεις το λογαριασμο της ΔΕΗ και ευδαπ στο ονομα σου σαν ενοικιαστης. Οπως ειπε ο 29κ αν υπαρχει εκκρεμότητα με ΔΕΗ οταν φυγεις εσυ εισαι υπεύθυνος ενω με την Ευδαπ κυνηγάνε τον ιδιοκτητη.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από serf f2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για 6μηνη ενοικιαση θα συμφωνήσεις με τον ιδιοκτήτη.Αν ψαχνεις στο κεντρο Αθηνα ειναι ευκολο λογω πολλων άδειων διαμερισματων Δεν υπαρχει κανενα προβλημα που εισαι άνεργος αρκει να βρεις να πληρωνεις καθε μηνα. Ναι μπορεις να γραψεις το λογαριασμο της ΔΕΗ και ευδαπ στο ονομα σου σαν ενοικιαστης. Οπως ειπε ο 29κ αν υπαρχει εκκρεμότητα με ΔΕΗ οταν φυγεις εσυ εισαι υπεύθυνος ενω με την Ευδαπ κυνηγάνε τον ιδιοκτητη.
    Η ΕΥΔΑΠ ακολουθει παντοτε το ακινητο και ΠΟΤΕ τον ενοικιαστη. Επισης αυτο που γραφεις για το κεντρο της Αθηνας, δεν ειναι ακριβες. Τα οποια ανοικτα διαμερισματα υπαρχουν ειναι επειδη ειτε εχουν σοβαρες ζημιες που δεν συμφερει να φτιαχτουν λογω κακοφημης περιοχης/γειτονιας ειτε επειδη αφορουν διαμερισματα που νοικιαζονται κανονικα σε εναν αλλα υπομισθωνονται απο αυτον σε πολλους, κυριως αλλοδαπους που εχουν και θεμα με την πρασινη καρτα.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-09-2013
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    173
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    απλα και γω αν ημουν ιδιοκτητης και μ ελεγε ο αλλος ειμαι ανεργος θα τ ελεγα και που θα βρισκεισ τα λεφτα καθε μηνα παλικαρι μου.το θεμα ειναι οτι δουλευω αλλα δεν με ασφαλιζουν ,αρα παρολο που εχω λεφτα ειμαι ανεργος.Σκεφτομαι το εξης συμφωνα με αυτα που μ ειπατε
    ,να του βαλω να υπογραψουμε για 6 μηνες με 50 ευρω το μηνα και το σπιτι αν κανει 150 να του δωσω 600 ευρω μπροστα και να του δινω καθε μηνα 50 ευρω.επισης να μου δειξει ενα λογριασμο δευαλ και να του τον προπληρωσω.Θελω να ρωτησω εως ποιο υψος ενοικιου εχει ο νοικαρης αφορολογητο?αυτο θελω να το καω γτ σε κανα 8μηνο θα φυγω μαλλον για εξωτερικο και σπιτι με τη μανα δεν τη παλευω

  6. #6
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Η απορια μου ειναι ποιος θα τα δεχτει ολα αυτα τα καλα κι ωραια; Και μαλιστα αυτα τα λες εσυ, αλλα ο αλλος δεν θα εχει καμια απολυτως εξασφαλιση. Ασε που εαν θα βρεις κατι, σιγουρα θα χρηζει επισκευης ή τουλαχιστον θα ειναι τοσο βρωμικο, επειδη ο ιδιοκτητης δεν θα θελει να το επισκευασει/καθαρισει πληρωνοντας για κατι που θα ξαναπληρωσει σε 6 μηνες, που απλα δεν θα σου κανει.

    Τι ειναι το δευαλ;

    Και για ποιο αφορολογητο μιλας, απο την στιγμη που χρειαζεσαι συμβολαιο κατι που δεν βλεπω να παιρνεις;

  7. #7
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Εχω διαμερίσματα σε εξι διαφορετικές πολυκατοικιες στο κεντρο της Αθηνας . Το 70% περιπου στις 4 ειναι κενα διαμερίσματα και στην αλλη μονο 2 διαμερίσματα απο τα 12 λειτουργούν και η αλλη ειναι πληρης στο 80%. Ναι στις ζημίες συμφωνώ γιατι τα τελευταια 6 χρονια τα κοινόχρηστα τα δίνουν με το στανιό. Ναι και αυτο συμβαινει συνηθως με Αφρικανους και πακιστανους ο ιδιοκτητης το νοικιαζει σε ενα αλλα παιρνει μονο ενα νοικι. Ο νοικαρης μετα βαζει 6 7 ατομα μεσα για να βγάλει το νοικι . Μιλάμε τωρα για 100 130 το πολυ 200 ευρω το μηνα. Οταν το παρει χαμπαρι ο ιδιοκτητης τι παρτυ γινόταν εκει μεσα το διαμέρισμα ειναι για χωματερή.Ο ιδιοκτητης για να το κανει κατοικήσιμο και να πληρωσει νερα και κοινοχρηστα θελει τα 2πλασια απο αυτα που πηρε Ειναι και αυτος ενας λογος που υπαρχουν πολλα κενα

  8. #8
    Εγγραφή
    05-09-2013
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    173
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    -υδρευση λαρισασ
    -νομιζω οτι αν ο ιδιοκτητης το νοικιασει κατω απο ενα συγκεκριμενο οριο εχει αφορολογητο,ετσι πιστευα τουλαχιστον γτ κατι τετοιο ειχα ακουσει.Προφανως και θελω να το κανω με συμβολαιο μα γιαυτο ρωταω ,στα λογια δεν υπαρχει περιπτωση να κανω ποτε συμφωνια,τωρα αν βρεθει η οχι ιδοκτητης αυτο ειναι αλλο θεμα

  9. #9
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gregluffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    -υδρευση λαρισασ
    -νομιζω οτι αν ο ιδιοκτητης το νοικιασει κατω απο ενα συγκεκριμενο οριο εχει αφορολογητο,ετσι πιστευα τουλαχιστον γτ κατι τετοιο ειχα ακουσει.Προφανως και θελω να το κανω με συμβολαιο μα γιαυτο ρωταω ,στα λογια δεν υπαρχει περιπτωση να κανω ποτε συμφωνια,τωρα αν βρεθει η οχι ιδοκτητης αυτο ειναι αλλο θεμα
    Δεν υπαρχει τετοια περιπτωση αφορολογητου. Μην την υπολογιζεις. Και σου ξαναλεω οτι το νερο πηγαινει παντα με το ακινητο, για τον πολυ απλο λογο οτι χωρις νερο δεν ζεις κι ουτε εχεις και υγιεινη, αρα ειναι εξισου απαραιτητο οσο και η στεγη με τους τοιχους. ΔΕΗ ομως και τηλεφωνο, αν θελεις βαζεις οποτε αυτα ειναι παντα στην ευχερεια και βουληση του ενοικιαστη..

  10. #10
    Εγγραφή
    20-02-2011
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Αν ο ιδιοκτήτης δεν επιμείνει στο να γραφτεί ο λογαριασμός ΔΕΗ στο όνομά σου μην επιμείνεις, δεν κερδίζεις κάτι με το να είναι γραμμένος σε σένα.
    AMD FX-6300 3.5GHz | 8GB Ram |Sapphire R9 290 4GB | SSD Sandisk Ultra Plus 256 GB | HD 400GB SATA II | Windows 7

  11. #11
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΖΑΝΗ
    Κερδίζεις την ησυχία σου.
    Μου έχει τύχει σε σπίτι στο οποίο δεν άλλαξα τους λογαριασμούς (λόγω εμπιστοσύνης/γνωστός κτλ.) να έρχεται μετά από 2-3 μήνες αφού είχα αδειάσει το σπίτι και να με πρήζει με το ότι ήρθε ο λογαριασμός ΔΕΗ και ξέρεις είχες μείνει χ μέρες από το τετράμηνο και είναι ο εκκαθαρριστικός και ο άλλος ήταν έναντι και εσύ τα έκαψες κτλ.

    Οπότε από τότε ακόμα και ο πατέρας μου (που λέει ο λόγος) να είναι ο ιδιοκτήτης, πρώτο πράγμα που κάνω είναι να αλλάζω όλους τους λογαριασμούς στο όνομά μου και να τα κόβω όλα φεύγοντας και να τα εξοφλώ. Επομένως άλλη μια φορά που είχα πρώην σπιτονοικοκύρη να "μου τα ζαλίζει" με : ήρθε ο Χ λογαριασμός μετά που έφυγες και ξέρεις εσύ πρέπει να έκανες την κατανάλωση Υ κτλ. απλά του υπενθύμισα τα εξοφλητήρια και το ότι μαζί επιβεβαιώσαμε τις καταγραφές στα ρολόγια και δεν με ξαναενόχλησε.

    Επομένως θεωρώ ότι καθαρές δουλειές, απαλλάσσουν από ανόητες και χαζές αντιδικίες και αποτρέπουν τυχόν "κουτοπόνηρους" ιδιοκτήτες (όπως φαντάζομαι και τους ιδιοκτήτες από κουτοπόνηρους αντίστοιχα ενοικιαστές).

  12. #12
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Μεγαλο λαθος να μην πάρεις το λογαριασμό της Δεη στο ονομα σου. Πρωτα μπορει να πληρώσεις ρευμα που χρωστούσε ο προηγούμενος ενοικιαστής λογω οτι πραγματική μέτρηση παίρνει η δεη οποτε θέλει( στους 4 μηνες μπορεί να βαλει ενα ποσο στο περίπου σύμφωνα με τους προηγουμενους λογαριασμους). Μπορεί να σου έρθει μπουγιουρντη του επόμενου που δεν το εκανε στο ονομα του αν δεν το εξοφλησεις και το κόψεις οταν ξενοικιασεις το σπιτι . Ακομα οταν φυγεις και δεν το εξοφλήσεις την δεη να φύγει απο το ονομα σου υπαρχει περίπτωση να πληρώνεις τα παγια για οσους μηνες ηταν ξενοίκιαστο μια και η ΔΕΗ δεν ειναι σε θεση να γνωρίζει ποτε άφησες το σπιτι.

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανακατασκευή Σπιτιού και Δικτύωση
    Από Giwrgos_M στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 130
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-16, 18:04
  2. HOL - η γραμμή του σπιτιού πέθανε
    Από LOUKAS32 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-15, 11:44
  3. Ενοικιαση Ταξι
    Από geolig στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-15, 19:10
  4. Anytime για ασφάλιση σπιτιού?
    Από nyannaco στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-15, 16:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας