Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Απόφαση που μπορεί να φέρει τα… πάνω-κάτω στη σχέση εργαζομένων-εργοδοτών ήρθε από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, σύμφωνα με την οποία οι εργοδότες μπορούν να παρακολουθούν τα εταιρικά e-mail των υφισταμένων τους.

    Αφορμή για αυτή την απόφαση στάθηκε η απόλυση ενός Ρουμάνου από τη δουλειά του, όταν ο προϊστάμενός του διάβασε τα προσωπικά του μηνύματα στο Yahoo! chat.

    Συγκεκριμένα, όπως αναφέρει η Huffington Post, ο Μπογκντάν Μπαρμπουλέσκου κατέφυγε στη Δικαιοσύνη το 2007 για καταπάτηση των δικαιωμάτων του και της ιδιωτικότητάς του όταν το αφεντικό του τον απέλυσε επειδή μπήκε στο εταιρικό του mail και είδε πως το χρησιμοποιούσε για προσωπικά μηνύματα στη μνηστή και τον αδερφό του.

    Το δικαστήριο όμως δεν είχε την ίδια… ευαισθησία για τα εργασιακά δικαιώματα του Ρουμάνου, καθώς αποφάνθηκε πως «δεν είναι παράλογο για έναν εργοδότη να θέλει να βεβαιωθεί πως οι εργαζόμενοι κάνουν τη δουλειά τους την ώρα της εργασίας».

    Ο Μπαρμπουλέσκου εργαζόταν ως μηχανικός, υπεύθυνος πωλήσεων για τον εργοδότη του από το 2004 μέχρι το 2007. Του ζητήθηκε να δημιουργήσει λογαριασμό στο Yahoo Messenger έτσι ώστε να απαντά σε ερωτήσεις των πελατών της εταιρείας.

    Τον Ιούλιο του 2007 του γνωστοποιήθηκε πως τα προσωπικά του μηνύματα βρίσκονταν υπό παρακολούθηση εδώ και μέρες και πως απολυόταν επειδή χρησιμοποιούσε την υπηρεσία για να μιλά με την αρραβωνιαστικιά του. Το αντίγραφο των 45 σελίδων που του παρουσιάστηκε εμπεριείχε και αυτά τα άκρως προσωπικά μηνύματα.

    «Η παρακολούθηση εκ μέρους του εργοδότη ήταν περιορισμένη και αναλογική με την υπόθεση», ανέφερε η απόφαση του Ευρωπαϊκού δικαστηρίου. «Επίσης, ο εργαζόμενος δεν έπεισε όταν παρουσίασε τον λόγο που χρησιμοποιούσε το Yahoo messenger για προσωπικά μηνύματα. Δεν υπάρχει ένδειξη που να αποδεικνύει πως ο εργοδότης δεν πέτυχε εξισορροπημένη αντιμετώπιση».

    Σύμφωνα με την Claire Dawson, δικηγόρο στην Slater and Gordon του Λονδίνου, η απόφαση υπογραμμίζει την προσοχή που πρέπει να δίνουν οι εργαζόμενοι σε ό,τι αφορά την χρήση κοινωνικών δικτύων και προσωπικών μηνυμάτων την ώρα της εργασίας.

    «Αυτή η απόφαση είναι πολύ σημαντική για αρκετές χώρες της Ευρώπης», εξηγεί ο Michael Burd, στέλεχος στη Lewis Silkin LLP του Λονδίνου. «Μέχρι τώρα υπήρχε τεράστια διαφορά μεταξύ της ικανότητας των εργαζομένων να παρακολουθούν πράγματα για τη δουλειά σε σχέση με προσωπικά μηνύματα. Αυτή η απόφαση θα ταρακουνήσει όλη αυτή την ισορροπία», συμπληρώνει ο ίδιος.

    http://www.topontiki.gr/article/1559...ika-e-mail-ton

  2. #2
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Το διάβασα και διάβασα και την απόφαση (διαγώνια).

    Το κλειδί αφορά στη χρήση εταιρικών συσκευών (smartphone / tablet / laptop) για προσωπικά μηνύματα.

    Σόρρυ, αν χρησιμοποιείς το εταιρικό smartphone για να κάνεις Tindering και κατόπιν έχεις απαίτηση ιδιωτικότητας, έ, ας πρόσεχες. Δεν είναι ό,τι καλύτερο μεν αλλά κοντά στο νου και γνώση
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #3
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.430
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το διάβασα και διάβασα και την απόφαση (διαγώνια).

    Το κλειδί αφορά στη χρήση εταιρικών συσκευών (smartphone / tablet / laptop) για προσωπικά μηνύματα.

    Σόρρυ, αν χρησιμοποιείς το εταιρικό smartphone για να κάνεις Tindering και κατόπιν έχεις απαίτηση ιδιωτικότητας, έ, ας πρόσεχες. Δεν είναι ό,τι καλύτερο μεν αλλά κοντά στο νου και γνώση
    Το ότι χρησιμοποιούσε κάτι της εταιρείας (προφανώς εν ώρα εργασίας) για τις προσωπικές του υποθέσεις, δεν τον νομιμοποιεί να ζητάει και τα ρέστα.
    Αυτός μάλλον ονειρευόταν να δουλεύει σε καμιά αόρατη ελληνική δημόσια υπηρεσία
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  4. #4
    Εγγραφή
    22-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15.553/1.023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟΥ
    Router
    u know...
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 16(dB)
    Καθόλου παράλογη δεν μου φαίνεται η απόφαση. Αυτό έλειπε να μην έχει την δυνατότητα μια εταιρεία να ελεγχει τα εταιρικά της email/messaging services etc.

    Επιεικώς αστείο το παλικάρι. Καλά να πάθει.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το διάβασα και διάβασα και την απόφαση (διαγώνια).

    Το κλειδί αφορά στη χρήση εταιρικών συσκευών (smartphone / tablet / laptop) για προσωπικά μηνύματα.

    Σόρρυ, αν χρησιμοποιείς το εταιρικό smartphone για να κάνεις Tindering και κατόπιν έχεις απαίτηση ιδιωτικότητας, έ, ας πρόσεχες. Δεν είναι ό,τι καλύτερο μεν αλλά κοντά στο νου και γνώση
    ακόμη και μη εταιρική να είναι η συσκευή, έχει τη δυνατότητα να "μιλά" π.χ. με ανταγωνιστές ή/και να "διαρρέει" πληροφορίες της εταιρίας.
    παρόλα αυτά, νομίζω, οτι θα έπρεπε να του έχει γίνει γνωστό οτι το εταιρικό δίκτυο παρακολουθείται.
    Αυτό είναι, μάλλον, αυτονόητο αλλά είναι σαν να βάλουν κάμερες σε ένα χώρο (π.χ. τουαλέτα) και να μην υπάρχει σήμανση.

  6. #6
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παίδες μην τρελλαθούμε η απόφαση θέτει (νομικά) κάποια σημαντικά θέματα, όπως "ποιος είναι ο χρόνος της ιδιωτικότητας". Πλέον είναι προφανές ότι δεν υπάρχει χρόνος αλλά συσκευή. Αν εγώ, πχ, τα έχω περάσει όλα σε ένα smartphone που είναι εταιρικό η απόφαση ρητά μου λέει ότι κάθε τι προσωπικό πρέπει να
    υπάρχει αλλού.

    Προφανές μεν, αλλά τη σήμερον όπου όλα είναι κομμάτι ενός smartphone, το να έχω 2 (ένα για εταιρικά και ένα για προσωπικά) αν και προφανές δεν είναι εύκολο.

    Αυτό που λέει η απόφαση είναι "προσοχή πού υπογράφουμε και σε τι". Είναι πλέον ξεκάθαρο ότι δεν μπορεί να υπάρχει ένα κινητό / laptop για όλα αλλά οφείλουμε σαν εργαζόμενοι να έχουμε δύο.

    Το πώς αυτό ρυθμίζεται είναι αντικείμενο των όρων σύμβασης εργασίας. Το μόνο βέβαιο είναι ότι πλέον αγγελίες του στυλ "τληεφωνικές επικοινωνίες πληρωμένες" είναι μόλις εν μέρει αληθινό.

    Επειδή, μια προέκταση της απόφασης αυτής είναι ότι δεν μπορώ εγώ πλέον εταιρικά να ζητήσω από τον εργοδότη να μου πληρώσει τις κλήσεις στο κινητό χωρίς να του δώσω πρόσβαση στα logs
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #7
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.430
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν τα έχεις περάσει όλα σε ένα smartphone, προφανώς δεν θα χρησιμοποιείς το εταιρικό email ή τον εταιρικό αριθμό που σου άνοιξαν/έδωσαν ώστε να διεκπεραιώνεις επικοινωνία που αφορά την εταιρεία, για να αλληλογραφείς με την κοπέλα σου όπως έκανε αυτός. Οπότε δεν είναι η συσκευή, αλλά το πόσο προκαλείς. Γιατί άλλο να ξεκλέψεις λίγο χρόνο ή στα μουλωχτά κι άλλο αυτό που έκανε ο τύπος.
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  8. #8
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironfist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τα έχεις περάσει όλα σε ένα smartphone, προφανώς δεν θα χρησιμοποιείς το εταιρικό email ή τον εταιρικό αριθμό που σου άνοιξαν/έδωσαν ώστε να διεκπεραιώνεις επικοινωνία που αφορά την εταιρεία, για να αλληλογραφείς με την κοπέλα σου όπως έκανε αυτός. Οπότε δεν είναι η συσκευή, αλλά το πόσο προκαλείς. Γιατί άλλο να ξεκλέψεις λίγο χρόνο ή στα μουλωχτά κι άλλο αυτό που έκανε ο τύπος.
    Ναι, αλλά κι ο τύπος στην τελική δεν έκανε και κάτι εκτός πραγματικότητας που ισχύει για χιλιάδες (αν όχι εκατομμύρια) εργαζόμενους! Είχε το Yahoo Messenger εγκατεστημένο ως απαίτηση από τον εργοδότη για να μιλά με πελάτες και παράλληλα είχε εντός και σαν εποαφή την κοπέλα του και νομίζω και φίλους / συγγενείς.

    Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν το είχε ξεσκίσει στα προσωπικά και αγνοούσε τη δουλειά του ή απλά αν ο εργοδότης από καπρίτσιο του ζήτησε όλα τα logs των chat συμπεριλαμβανομένων και των προσωπικών και για ποιο λόγο.

    Όπως και αν έχει πλέον δια του νόμου κατοχυρώνεται το "δικαίωμα" του εργοδότη να μην έχεις εσύ δικαίωμα ιδιωτικότητας στις εταιρικές συσκευές. Ιδιωτικότητα μπορείς να έχεις μόνο στις δικές σου.

    Κάτι που τη σήμερον ημέρα που όλα είναι personalized και τα έχεις όλα σε ένα είναι αρκετά δύσκολο να κάνεις, μέχρι αδύνατον. Γιατί, πχ, σκέψου η δουλειά σου να απαιτεί διαρκώς να ταξιδεύεις. Άρα, τι θα κάνεις; Αναγκαστικά, θα έχεις ένα smartphone / tablet / ή και laptop για τα επαγγελματικά και άλλο για τα προσωπικά. Αλλά και ξεχωριστά Skype, Gmail, Viber, ξέρω γω τι. Σαφώς δεν είναι και ό,τι καλύτερο

    Ή εναλλακτικά θα έχεις δικές σου συσκευές αλλά και πάλι δεν γνωρίζω πόση ιδιωτικότητα θα μπορείς να έχεις εφόσον τις έχεις σετάρει στο εταιρικό Outlook π.χ. Απλά εκεί θα είναι σαφώς ευκολότερο να μην επιτρέψεις πρόσβαση στον εργοδότη επειδή είναι δική σου.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #9
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.430
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα μπορούσε να έχει τον δικό του λογαριασμό για την κοπέλα του. Προκαλούσε με αυτό που έκανε. Είναι σαν να σου δίνει η εταιρεία αυτοκίνητο την ώρα που εργάζεσαι και εσύ μετά τον πελάτη να πετάγεσαι και μέχρι την Περαία για ψαράκι με το αίσθημα και να χρεώνεις και την βενζίνη στον εργοδότη.

    Ακόμη κι αν ταξιδεύεις διαρκώς, ας έχεις για παράδειγμα s/m με 2 sim στην τελική Μια της εταιρείας μια την δική σου. Κι ας πάρεις ταμπλετ με τελευταίο Android για να έχεις 2 χρήστες. Λύσεις να μην βγαίνεις κάρτα και προκαλείς υπάρχουν.
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Νομίζω πως το όλο το πρόβλημα είναι οτι γινότανε η χρήση εν ώρα εργασίας στον χώρο εργασίας.
    Σίγουρα πάλι παραμένει το ότι η επικοινωνία που θα γίνει μέσω συσκευών της εταιρίας και γραμμών της εταιρίας έχει δικαίωμα η εταιρία να έχει πρόσβαση.

    Για το κινητό δυστυχώς δεν βλέπω κάποια λύση, εκτός απο το να έχεις κάποιο dual sim και να μην σου παρέχει η εταιρία τον εξοπλισμό.
    Για το φορητό ίσως με κάποιο vm να μπορείς να έχεις και τα δυο
    Πάντα τα παραπάνω αφού μιλάμε για χρήση εκτός της εταιρίας

  11. #11
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironfist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσε να έχει τον δικό του λογαριασμό για την κοπέλα του. Προκαλούσε με αυτό που έκανε. Είναι σαν να σου δίνει η εταιρεία αυτοκίνητο την ώρα που εργάζεσαι και εσύ μετά τον πελάτη να πετάγεσαι και μέχρι την Περαία για ψαράκι με το αίσθημα και να χρεώνεις και την βενζίνη στον εργοδότη.

    Ακόμη κι αν ταξιδεύεις διαρκώς, ας έχεις για παράδειγμα s/m με 2 sim στην τελική Μια της εταιρείας μια την δική σου. Κι ας πάρεις ταμπλετ με τελευταίο Android για να έχεις 2 χρήστες. Λύσεις να μην βγαίνεις κάρτα και προκαλείς υπάρχουν.
    Ε, καλά τώρα, δεν θα χρεωκοπήσει κι ο...εργοδότης απο ενα "ψαράκι στην Περαία" μην τρελενόμαστε όλοι και νομίζουμε πως απο τη μια στιγμή στην άλλη θα γίνουμε μηχανές όπως οι βορειοευρωπαίοι, κάτι το αδύνατο!
    Και γενικώς οτιδήποτε πάει προς την κατεύθυνση ή έστω και την υποψία παρακολούθησης του συνάνθρωπου μου, να με συγχωρείτε, αλλά είμαι κάθετα αντίθετος!

  12. #12
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες μην τρελλαθούμε η απόφαση θέτει (νομικά) κάποια σημαντικά θέματα, όπως "ποιος είναι ο χρόνος της ιδιωτικότητας". Πλέον είναι προφανές ότι δεν υπάρχει χρόνος αλλά συσκευή. Αν εγώ, πχ, τα έχω περάσει όλα σε ένα smartphone που είναι εταιρικό η απόφαση ρητά μου λέει ότι κάθε τι προσωπικό πρέπει να
    υπάρχει αλλού.


    Προφανές μεν, αλλά τη σήμερον όπου όλα είναι κομμάτι ενός smartphone, το να έχω 2 (ένα για εταιρικά και ένα για προσωπικά) αν και προφανές δεν είναι εύκολο.

    Αυτό που λέει η απόφαση είναι "προσοχή πού υπογράφουμε και σε τι". Είναι πλέον ξεκάθαρο ότι δεν μπορεί να υπάρχει ένα κινητό / laptop για όλα αλλά οφείλουμε σαν εργαζόμενοι να έχουμε δύο.

    Το πώς αυτό ρυθμίζεται είναι αντικείμενο των όρων σύμβασης εργασίας. Το μόνο βέβαιο είναι ότι πλέον αγγελίες του στυλ "τληεφωνικές επικοινωνίες πληρωμένες" είναι μόλις εν μέρει αληθινό.

    Επειδή, μια προέκταση της απόφασης αυτής είναι ότι δεν μπορώ εγώ πλέον εταιρικά να ζητήσω από τον εργοδότη να μου πληρώσει τις κλήσεις στο κινητό χωρίς να του δώσω πρόσβαση στα logs
    Και εδώ είναι που αρχίζει και μπλέκεται το πράμα τη σήμερον ημέρα, καθώς η μόδα του BYOD (Bring Your Own Device) αρχίζει και γίνεται όλο και έντονη. Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να έχεις και διαχωρισμό χρόνου, αφού η συσκευή μπορεί να είναι μία...
    Ανυπόγραφος

  13. #13
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.430
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightbird7000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε, καλά τώρα, δεν θα χρεωκοπήσει κι ο...εργοδότης απο ενα "ψαράκι στην Περαία" μην τρελενόμαστε όλοι και νομίζουμε πως απο τη μια στιγμή στην άλλη θα γίνουμε μηχανές όπως οι βορειοευρωπαίοι, κάτι το αδύνατο!
    Και γενικώς οτιδήποτε πάει προς την κατεύθυνση ή έστω και την υποψία παρακολούθησης του συνάνθρωπου μου, να με συγχωρείτε, αλλά είμαι κάθετα αντίθετος!
    Δεν είπε κανείς πως θα χρεοκοπήσει. Είναι όμως το τι υποδηλώνει κάθε πράξη. Αν ο συγκεκριμένος για παράδειγμα ήταν συνάδελφος σου και τις 4 από τις 8 ώρες σαχλαμάριζε με την κοπέλα του και έτρωγαν άλλοι (και εσύ) το ζόρι να καλύπτουν την δουλειά που θα μπορούσε να κάνει και δεν έκανε, τότε θα ήθελες να μπορούσε να τον καταλάβει κάποιος χωρίς να αναγκαστείς να γίνεις καρφί.

    Και μιας και μιλάμε για εταιρικό email, το να το παρακολουθούν/ελέγχουν δεν το θεωρώ λάθος.
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  14. #14
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Μια απορια που εχω, αφορα το απορρητο των ιδιωτικων συνομιλιων. Καθως μπορει μεν το μεσο να ειναι ξενη περιουσια και ειδικου ιδιωτικου σκοπου, ομως αυτο που με ενδιαφερει ειναι το εαν υπαρχει καποιο καθορισμενο νομικα οριο, στο μεχρι που μπορει να καταστρατηγηθει ή παραβιασθει το ιδιωτικο απορρητο. Για παραδειγμα, το οτι ειμαι στην εργασια μου, εργαζομαι το συγκεκριμενο ωραριο μου, χρησιμοποιω το τηλεφωνο-email-κινητο ( γραμμη και συσκευη ) που μου παρεχει η εργασια μου, δεν σημαινει οτι αυτοματα για αυτο το χρονικο διαστημα παυω να ειμαι ανθρωπος αλλα και πολιτης. Μπορει να παραστει μια εκτακτη αναγκη ή να συντρεχει μια χρονια κατασταση ( πχ ασθενεια μελους της οικογενειας μου ) η οποια και να απαιτησει την χρηση ολων των παραπανω.

    Παρατυπα προφανως κατα την αποφαση του δικαστηριου, ομως και το σκεπτικο του αφηνει μια οντως γκριζα ζωνη και δεν θετει συγκεκριμενα ορια. Πρακτικα βεβαια, μπορει να μην αποζημιωσε τον εν λογω που κατεφυγε σε αυτο καθως εκρινε οτι καταχραστηκε τα δικαιωματα του, ομως ταυτοχρονα δικαιωνει και τον εργοδοτη που α) παρακολουθουσε τα εταιρικα email ενω δεν ειχε ενημερωσει τους υπαλληλους του παρα εκ των υστερων και β) ανεφερε ως αιτια της απολυσης την παρασπονδια μεν του υπαλληλου, αλλα που ηρθε σε γνωση του με την προηγουμενη παρακολουθηση και ελεγχο.

    Και απο το σκεπτικο παλι, η παρακατω υπογραμμισμενη φραση, με προβληματιζει.

    «Η παρακολούθηση εκ μέρους του εργοδότη ήταν περιορισμένη και αναλογική με την υπόθεση», ανέφερε η απόφαση του Ευρωπαϊκού δικαστηρίου. «Επίσης, ο εργαζόμενος δεν έπεισε όταν παρουσίασε τον λόγο που χρησιμοποιούσε το Yahoo messenger για προσωπικά μηνύματα. Δεν υπάρχει ένδειξη που να αποδεικνύει πως ο εργοδότης δεν πέτυχε εξισορροπημένη αντιμετώπιση».
    Ειδικα αυτο το "εξισορροπημένη αντιμετώπιση" με χαλαει πολυ. Αφηνει πολλα περιθωρια για ερμηνειες, αλλα εξαιτιας της αποφασης, ειναι ο υπαλληλος που θα πρεπει πλεον καθε φορα να προσφευγει στην δικαιοσυνη για να ερμηνευτει εκει και τοτε εαν υπηρξε "εξισορροπηση".

  15. #15
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.430
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για παραδειγμα, το οτι ειμαι στην εργασια μου, εργαζομαι το συγκεκριμενο ωραριο μου, χρησιμοποιω το τηλεφωνο-email-κινητο ( γραμμη και συσκευη ) που μου παρεχει η εργασια μου, δεν σημαινει οτι αυτοματα για αυτο το χρονικο διαστημα παυω να ειμαι ανθρωπος αλλα και πολιτης. Μπορει να παραστει μια εκτακτη αναγκη ή να συντρεχει μια χρονια κατασταση ( πχ ασθενεια μελους της οικογενειας μου ) η οποια και να απαιτησει την χρηση ολων των παραπανω.
    .
    Αυτό που αναφέρεις έχει να κάνει με μια έκτακτη κατάσταση. Δεν νομίζω να υπάρχει εργοδότης που να κάνει θέμα το να χρειαστεί να επικοινωνήσεις μια στο τόσο με την οικογένεια σου. Αυτό όμως διαφέρει από το να το έχει κάνει κάποιος συνήθεια και μέρος της εργασιακής του καθημερινότητας.
    Το ποια είναι τα όρια είναι μεν και λίγο υποκειμενικό, όμως ας μην φτάσουμε στο άλλο άκρο, να καταλήξουμε να δικαιολογούμε την νοοτροπία του κακού δημόσιου υπάλληλου πίσω από το γκισέ που χρεώνει την υπηρεσία και εξυπηρετεί 30% λιγότερους πολίτες από όσους θα μπορούσε.
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-15, 00:51
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-15, 19:36
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-15, 11:40
  4. Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-15, 17:44
  5. Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-15, 21:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας